Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

3 miesiąc 3 tygodni temu #9423 przez Patrol
Takie opcje na szybko:
-możesz zmniejszyć moc kotła na progach 50 i 100% co wydłuży czas pracy, histerezy h1 i h2 mogą zostać
-przy zadanej 75C zwiększenie histerezy kotła z 15 na 20st wydłuży postój
-w czasie nieobecności domowników i/lub w nocy zastosuj harmonogramy obniżeń (dla cwu i pozostałych odbiorów)
Inne "patenty" wymagają dużych nakładów czasowych - nie nadają się do eksperymentowania 'na szybko', zresztą końcowy efekt szału z reguły nie robi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 3 tygodni temu #9424 przez Michalch
Markus, Patrol dzięki za odpowiedzi. Obecne ustawienia mocy kotła dobierałem doświadczalnie. Przy zeszłorocznych ustawieniach o których pisałem kocioł rozpalał sie 16-22 razy na dobę.
Na początek spróbuję z wyczystką i zastanawiam się jeszcze czy nie przećwiczyć przez tydzień trybu FL...
Rzeczywiście zapomniałem zupełnie o obniżeniach nocnych - do wypróbowania. Nie wspomniałem o CWU: ustawione na 55st histereza 5 st. Jak to u Was wygląda?

HT DasPell 20kW, HT PellHard, HT Tronic 850, Salus KL08RF+VS10WRF

3 miesiąc 3 tygodni temu #9426 przez Markus
Witam

Jeżeli chodzi o podgrzewanie CWU, to doszedłem do tego, że ustawiłem histerezę 1 stopień. Po włączeniu pompy CWU, gorąca woda w sumie podgrzewa o 4-5 stopni. Zauważyłem, że takie częstsze ale krótsze dogrzewanie CWU, mniej zakłóca pracę całego układu. Gdy miałem histerezę 5 stopni, to bardzo wychładzał się kocioł.
I druga sprawa parametry kotła. Ja ustawiłem od grudnia Tk = 78 stopni i histerezę kotła 13 stopni. Chodzi o to, że gdy temperatura kotła spada do około 60 stopni (przy rozpalaniu), to trudno utrzymać żądaną temperaturę powrotu. Może wynika to, że ma jeszcze starą instalację z rurami od grawitacji.
Jak analizuję wykresy z Econetu to spadek od 80 do 75 trwa nawet do 30 minut, a ostatnie 5 stopni tylko 5 minut.

No i tak jak pisze Patrol, obniżenia nocne, chociaż ja stosuję tylko w zakresie CO.
CWU ma ustawione na poziomie 45 stopni z histerezą 1 stopień. Obniżenie nocne CWU powoduje, że po zakończeniu obniżenia, tak musi zostać odbudowana temperatura wody do tej normalnej i wtedy kocioł znowu musi pracować długo.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 2 tygodni temu #9448 przez Katte
Witam Jackjj mam pytanie czy twój kocioł tez tak szybko zbija sie z zadanej
? I zapala od nowa , mam ogrzewanie całe podłogowe tak jak ty i piec gania sie co 30min zbija rozpala zbija rozpala czy to możliwe zeby obieg tak zabierał ?

3 miesiąc 2 tygodni temu #9449 przez jackjj
Wszystko zależy od temp jaka panuje na zewnątrz jak jest - 4 to stoi od 30-45 minut zależy czy CWU jest ładowana i czy jest zmiana zaworu 4d temp na podłogę wystarczy ze zawór podniesie temp o 1 *C to kocioł ma już co robić

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

3 miesiąc 2 tygodni temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #9451 przez jackjj
Jeśli chcesz żeby kocioł dłużej pracowali w trybie praca możesz wydłużyć H1 i H2 wtedy będzie pracował na małej mocy zamiast się wyłączyć na chwile jednak w mojej ocenie lepiej jest żeby kocioł szczególnie w mrozy szedł z duża mocą i się wyłączał na 30 lub więcej minut jeśli faktycznie odbiór jest taki ze postój jest na poziomie 10-20 minut to lepiej żeby się nie wyłączał w ogóle

PS. Zwróć uwagę czy masz sterowanie podłoga za pomocą termostatu czy pogodówki bo jeśli jest sama pogodowka to jest zawsze płynnie bo jak spada temp na zewnątrz to zwor wg krzywej podnosi proporcjonalnie temp na podłogę jak dobrze wyregulujesz to na prawdę fajnie to chodzi bez żadnej ingerencji
Jeśli sterujesz termostatem to zwróć uwagę żeby nie bylło stop pompy żeby ochłodzić pomieszczenie ale raczej lepiej się sprawca obniżenie temp na podłogę od termostatu np1 czy 2 *C u mnie jak było 5 to nie mogłem ogarnąć albo było z ciepło albo za zimno
Wtedy woda wciąż krąży w podłodze ale o trochę niższej temp takiej żeby w pomieszczeniu spadała temp

Obecnie mam ustawiona krzywa pogodowa na podłogę trochę wyższa niż potrzeba bo 0.3 i jeszcze do regulowanie na podstawie obniżenia o 2 stopnie temp od termostatu po osiągnięciu w pomieszczeniu temp powyżej 22*C sprawdza się elegancko bo jak np na pale w kominku to temp w pomieszczeniu rośnie powyżej 22 i sterownik puszcza na podłogę temp o 2 *C niższa niż zadaje pogodowka

W mojej ocenie sterowanie pogodowka jest płynniejsze i nie odczuwa się w ogóle ze posadzka jest ciepła chyba ze poniżej -15 czy -20*C

Jeśli sterowanie odbywa się samym termostatem to wówczas na podłogę musi iść wciąż bez względu na temp na zewnątrz taka temp żeby była wstanie ogrzac pomieszczenia czy przy temp na zewnątrz - 20 czy + 5 NO i wtedy może być dla jednych dyskomfort dla innych komory odczuwania cieplej podłogi oraz mocno skokowego działania ogrzewania

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

3 miesiąc 2 tygodni temu #9456 przez Katte
Dzisiaj mi sie poprzyglądam i jego pracy - pierwsza noc w wykończonym domku wiec bedzie czas zeby to posprawdzać - dzięki bardzo za pomoc ;-) bede sie odzywać

3 miesiąc 2 tygodni temu #9470 przez Krzbuk
Potrzebne nastawy dla 30kw podajnik 12.4kg/h bo coś mi plik od Patrola nie działa

3 miesiąc 2 tygodni temu #9471 przez Markus
Dla 100% czas. 9.6 s
50% - 4.8 s
30 % - 2.9 s

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 miesiąc 1 dzień temu #9622 przez jackjj
Cześć
U mnie jak narazie dziś najniżej tej zimy bo na zewnątrz -18,6*C
;)
zaczęło się ekstra palenie ....
Co dziwne niby krzywa trzyma w chacie wciąż te 22 * ale przy -18 na zewnątrz podłoga robi się odczuwalnie ciepła i nawet nie chce się palić w kominku
Mam wrażenie ze w domu jest cieplej kiedy na dworze jest chłodniej mimo tego ze termometry wewnętrzne pokazują 22 to chyba wrażenie od cieplej podłogi....

Tez tak macie ?