Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

2 tygodni 6 dni temu #10468 przez Markus

mjagiela napisał: Na koniec takie pytanie odnośnie fukcji nadzoru. Przy minusowych temperaturach napewno bedzie sie kocioł szybko
wychładzał, myśle ,że w około 30-40 min. Planuje wtedy ustawić funkcje nadzoru na powiedzmy 30-45 min aby płynnie przechodził
w tryb PRACA bez ponownego rozpalania.
Chciałbym jednak zapytać na jakich ustawieniach nadzoru najlepiej bedzie sie utrzymywał płomień i nie gasł.
U mnie w cyklu np. 70s / podawanie 3s / nadmuch 30 % czesto bywało, że płomień gasł tzn. może nie gasł ale czujnik już
nie wykrywał płomienia i wtedy przechodził znowu w tryb rozpalanie i cała procedura od początku.

Witam

Ja podczas mrozów, a dokładnie kiedy postoje są krótsze niż czas pracy, włączam nadzór. Trochę posiedziałem przy kotle. I w sumie chodził mi dobrze.
Po pierwsze masz za duży nadmuch. Podawanie masz mniej więcej podobnie tak jak ja. Ale dokonałem pewnej zmiany.
Cykl 40s, podawanie 1,6 s, nadmuch 21%. Pellet ma się żarzyć, a nie palić.
No i czas nadzoru ustawiam na maksa czyli 60 minut. Jaki senes będzie miał nadzór 30 minut, jeśli kocioł w tym czasie nie wystygnie poniżej histerezy. Kocioł wygasi się, aby po kilku minutach się rozpalić. W sumie gdyby nie wygaszanie na czyszczenie, to kocioł chodziłby bez przerw. I jeszcze jedno sprawdzone doświadczanie, lepiej zmniejszyć histerezę np do 10 stopni.

Próbowałem pracy na FL, ale bez wygaszania, w tym tunelu 5 stopni. Też ładnie moduluje, ale spalanie wychodzi duże, zwłaszcza jak kocioł jest przewymiarowany.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 6 dni temu #10471 przez mjagiela
Tak już tez probowalem wlasnie, jak było kilka dni zimno i kocioł się wychladzal w około 40 minut to ustawiłem nadzór na 60 minut i histerezę na 10 lub nawet 8.
Tylko przykładowo jak zadaną kotła mam 70 i histerezę 10 i temp. na kotle spadnie do powiedzmy 65 (opcja nadzór włączona) a płomyczek na podtrzymaniu
nie będzie wystarcający tzn spadnie do 0% to kocioł rozpoczyna cały tryb rozpalania i dobija do 70 i znowu przechodzi w nadzór.
Dlatego właśnie musze pokombinować żeby ustawic optymalnie nadzór aby podtrzymywał stały płomień.
U mnie przykładowo w nadzorze niemam możliwości ustawienia nadmuchu mniejszego jak 30%. Podobnie jak w modulacji, u mnie jest już zaprogramowany min.
nadmuch na poszczególnych progach mocy poniżej którego nie mogę zejść, wyżej tak.

Pozdrawiam

2 tygodni 6 dni temu #10472 przez Markus
W ustawieniach serwisowch w Pracy jest parametr minimalna moc nadmuchu.....

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

2 tygodni 3 dni temu #10502 przez jackjj
ść
Chciałem znowu zapytać może ktoś nowy dołączył na forum i jeszcze się nie wypowiadał na tym forum w poniższym temacie i może używa do zarządzania ogrzewaniem podłogowym pogodówki ? Może ma podobnie:
- przejście w tryb letni po przekroczeniu 10°C ( po wyżej)
- przejście w tryb zimowy poniżej temp 6°C
?

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

5 dni 16 godzin temu #10632 przez mjagiela
Witam,
dzisiaj rano po raz kolejny w tym sezonie grzewczym obudził mnie alarm "nieudana próba rozpalenia kotła".
Powodem tego było po raz kolejny zapchanie dolnej części podajnika proszkiem z pelletu który osadza się na dnie zbiornika i
zapycha wlot do ślimaka i tym samym uniemożliwia podawanie paliwa.
Musiałem odkręcić małą pokrywkę z tyłu u dołu zbiornika i wybrać trochę tego syfu żeby ślimak znowu zaczął pobierać pellet.

Spotkał się ktoś z tym problemem, jakieś doświadczenia lub rady w tym temacie?

Pozdrawiam

5 dni 15 godzin temu #10634 przez kivlov
Ja też miałem tak kilka razy i także myślałem, że to ten syf, ale to nie był syf tylko zatkał sie pellet, niefortunnie źle się ułożył i nie schodził niżej. Mam pellet Sylva 8mm, ale juz teraz kupiłem 6mm i zobaczę czy jest poprawa.

5 dni 15 godzin temu - 5 dni 15 godzin temu #10635 przez MateuszZurek

mjagiela napisał: Witam,
dzisiaj rano po raz kolejny w tym sezonie grzewczym obudził mnie alarm "nieudana próba rozpalenia kotła".
Powodem tego było po raz kolejny zapchanie dolnej części podajnika proszkiem z pelletu który osadza się na dnie zbiornika i
zapycha wlot do ślimaka i tym samym uniemożliwia podawanie paliwa.
Musiałem odkręcić małą pokrywkę z tyłu u dołu zbiornika i wybrać trochę tego syfu żeby ślimak znowu zaczął pobierać pellet.

Spotkał się ktoś z tym problemem, jakieś doświadczenia lub rady w tym temacie?

Pozdrawiam

Nieźle musisz mieć masę pyłu w pellecie.
Ten zbirniczek ma sporą pojemność. U mnie po 2 latach korzystania z pieca zrobiłem czyszczenie i zbyt dużo pyłu tam nie było.
Najprościej będzie przesiać paliwo przed wsypaniem do pojemnika.

Można by ewentualnie pomyśleć nad modyfikacja pojemnika tak aby pyłek spadał poniżej pojemnika do jakiegoś wiaderko czy czegoś innego. Wymagało by to ponawiercania dolnej części tego pojemnika gdzie ci się zapycha. Wiertelko 3-4mm aby sam pellet ci nie przeleciał tylko nie wiem czy i tak ci się to nie zapcha jak Pellet poprzytyka sitko.
Można by zrobić wcześniej instalacje testowa z jakimś plastikowym pojemnikiem.
Może ktoś ma lepszy pomysł.

5 dni 15 godzin temu #10636 przez kivlov
Ja ostatnio zmieniłem temperaturę załączania pompki na 59C i zauważyłem lepszą płynność pieca. Moe schodiz tak nisko z temperaturą, histereza na 2C. Spalanie ok 1 worka dziennie. Ktos pamięta ile to jest KW? Albo jaki jest pobór domu?

5 dni 15 godzin temu - 5 dni 15 godzin temu #10637 przez MateuszZurek

kivlov napisał: Ja ostatnio zmieniłem temperaturę załączania pompki na 59C i zauważyłem lepszą płynność pieca. Moe schodiz tak nisko z temperaturą, histereza na 2C. Spalanie ok 1 worka dziennie. Ktos pamięta ile to jest KW? Albo jaki jest pobór domu?

Kilogram pelletu to około 4.8 KW/kg. Te lepsze mogą osiągać nawet 5KW/kg.
Wiec tobie wychodzi około 75KW/doba czyli około 3.125 KW/h

5 dni 15 godzin temu #10638 przez kivlov
Dziękuję za szybką odp.