Heiztechnik - Producent kotłów

Dziwne zachowanie układu z zaworem 4d

6 miesiąc 1 tydzień temu #8930 przez MateuszZurek
Witam,
Od wczoraj obserwuję dziwne zachowanie mojego ogrzewania.
Mam zawór 4d z siłownikiem.
Siłownik jest zamknięty (0% na sterowniku).
Temperatura mieszacza sterowana pogodowo i teraz ustawiona na 34 stopnie
Piec grzeje do 70 stopni.
Obserwuję problemy z utrzymaniem temperatury w układzie na zadanym poziomie.
Zdarza się to tylko jak jest ciepło. Przy niskich temperaturach nie mam problemu.
Tak wygląda stan obecny.

Wykres ostatnich 24 godzin gdzie widać pierwszy dziwny skok temperatury przy grzaniu CWU koło 18-tej oraz początek dłuższego dziwnego zachowania od około 22-ugiej.

Wydaje się, że jest to kwestia wygrzanego domu i zamkniętych termostatów ale spodziewałem się, że w takiej sytuacji:
- powrót pieca (u mnie temperatura spalin) bardziej zbliży się do temperatury pieca
- czas postoju zostanie wydłużony a nie będzie się skracał
- czas pracy pieca będzie krótszy skoro nic nie odbiera ciepła.

Prawdę mówiąc nie rozumiem tego zachowania.
Obserwuję także inne dziwne zachowanie przy pełnym otwarciu zaworu 4d, które nastąpi zanim piec się nagrzeje. Zdarza się niekiedy w trybie Auto jak piec wyjdzie z trybu Zima oraz w czasie postoju na czyszczenie.
Tu wygląda to tak jakby woda z obiegu pieca nie mieszała się z wodą w obiegu za mieszaczem.
Mieszacz otwarty na 100%, woda w piecu ma 70 stopni a za mieszaczem 30 lub 40 stopni.
Tu wystarczy że albo zmuszę mieszacz do zamknięcia i to spowoduje, że woda się wymiesza, albo zrobię restart pieca (wyciągnę na chwilę wtyczkę).

Z góry dziękuję za sugestie.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 miesiąc 1 tydzień temu #8933 przez SERWIS1
Witam

Przy całkowitym otwarciu zaworu woda na instalacje, powinna mieć temperaturę o kilka stopni niższą od temperatury kotła. W przypadku całkowitego zamknięcia mieszacza temperatura za mieszaczem powinna spaść do temperatury otoczenia (oczywiście nie od razu).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #8934 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Przy całkowitym otwarciu zaworu woda na instalacje, powinna mieć temperaturę o kilka stopni niższą od temperatury kotła. W przypadku całkowitego zamknięcia mieszacza temperatura za mieszaczem powinna spaść do temperatury otoczenia (oczywiście nie od razu).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Witam,
Tak to powinno się odbywać.
Tylko sam zawór 4d nie jest izolatorem więc jego pełne zamknięcie i tak skończy się tym, że część ciepła będzie przenikać z jednej strony na drugą.
Więc w finale po jednej stronie mieszacza mam mieć 34 stopnie a po drugiej mam do 70 stopni.
Samo przewodnictwo cieplne metalu, z którego zbudowany jest mieszacz powoduje nagrzewanie się wody po drugiej stronie a pompa obiegowa CO powoduje większe odbieranie ciepła.
Jeżeli moje myślenie jest poprawne to dom obecnie nie odbiera ciepła a sam mieszacz powoduje nagrzewanie małej ilości wody w części między mieszaczem a czujnikiem temperatury (jakieś 20 - 30 centymetrów rury miedzianej chyba fi 1").

Trochę mnie dziwi, że to jest wystarczające aby obniżyć temperaturę powrotu.

Albo zawór 4d jest jakiś dziwny. Mam ten 4-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 486 tylko 1" i poprzedniej generacji.

Albo sam zawór się nie domyka.

6 miesiąc 1 tydzień temu #8936 przez SERWIS1
Witam

Przenikanie ciepła będzie się ujawniało przy zaworze ale zauważ że przy zamknięciu zaworu wpływa do niego zimna woda z instalacji.

Otwórz go na maxa i sprawdź jaką masz temperaturę na czujniku.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #8937 przez MateuszZurek
Sprawdzę to wieczorem.
Rano jak odkręciłem kaloryfer na max to temperatura zaczęła spadać, choć nie jakoś strasznie.

W zeszłym sezonie też takie coś obserwowałem ale tylko jak było ciepło.
Jak tak dalej będzie się zachowywał to przestawię czujkę temperatury do łazienki i zacznę wytłaczać pompę obiegu.
Trochę słabo to będzie działać z podłogówką ale na pewno lepiej niż teraz.

Jeszcze zdalnie zrobiłem test z wyłączeniem pompy obiegowej CO i temperatura na mieszaczu zaczyna powoli spadać a temperatura powrotu pieca zaczyna rosnąć.
Więc mieszacz chyba jednak się zamyka.

Jeszcze jedno pytanie.
Mam dwie pompy CO i CWU z automatyczną modulacją mocy.
Czy one powinny być ustawione na pełną moc czy lepiej zmienić im prędkość na 2/3?

Dziękuję.

6 miesiąc 1 tydzień temu #8939 przez SERWIS1
Witam

Pompa od CO pracująca na grzejniki jest w stanie zmieniać wydatek w przypadku, gdy termostaty na grzejnikach odcinają poszczególne grzejniki - czyli warto ustawić modulację (wartość zależna od zapotrzebowania - np. wstępnie na 2/3 - jeżeli modulacja też ma kilka stopni).

Pompa CWU ma pompować cały czas tak samo więc można ustawić stały bieg np. 2/3.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

6 miesiąc 1 tydzień temu #8942 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Pompa od CO pracująca na grzejniki jest w stanie zmieniać wydatek w przypadku, gdy termostaty na grzejnikach odcinają poszczególne grzejniki - czyli warto ustawić modulację (wartość zależna od zapotrzebowania - np. wstępnie na 2/3 - jeżeli modulacja też ma kilka stopni).

Pompa CWU ma pompować cały czas tak samo więc można ustawić stały bieg np. 2/3.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Z tego co rozumiem moje pompy w rybie auto mają modulację trzystopniową. Ustawiam maksymalną moc i jak nie da się pompować to zwalnia.
Zmienię to ustawienie jak będę w domu.

Wyłączyłem pompę CO na dwie godziny i po ponownym uruchomieniu wygląda, że zachowuje się normalnie.

Dziękuję.

6 miesiąc 1 tydzień temu #8944 przez egorys
Witam,

Jakie wartości masz ustawione dla:
- zakres proporcjalnosci
- stała czasu calkowania?

DasPell 12kW XMini RControl Touch EM 891 / EcoSter Touch / Moduł B+C / Econet / Bufor Elektromet WGJ-B Multi 400/120 / ogrzewanie podłogowe 120 m2 / ogrzewanie grzejnikowe 7 szt./ Regulator ciągu RCK Darco /

6 miesiąc 1 tydzień temu #8946 przez MateuszZurek

egorys napisał: Witam,

Jakie wartości masz ustawione dla:
- zakres proporcjalnosci
- stała czasu calkowania?

Zakres proporcjonalności: 1
Stała całkowania: 130
Czas otwarcia: 60s
Nieczułość: 0.7

5 miesiąc 4 tygodni temu #8999 przez MateuszZurek
Witam,
Dzisiaj miałem to samo.
Zawór 4D zamknięty a temperatura za zaworem rośnie.
Pięć przez to pracuje dłużej.
Sytuacja się zdarzyła juz po spowolnienie pompy co.

Ciekawe jest to, że zdarza się to jak dom jest wygrzany a na zewnątrz jest ciepło wiec piec ustawia na zaworze około 32 stopnie.
Mały odbiór ciepła, a przy pracy pieca są skoki temperatury wynikające z ruchów sterownika zaworu 4D.
Dziwne jest też to, że powrót pieca przy zamkniętym zaworze 4D nie rośnie jakoś znacznie i utrzymuje się około 7 stopni poniżej temperatury kotła. Oczywisię jest tu błąd związany z montażem samego czujnika.
Zamknąłem zarory na obiegach tak aby sprawdzić czy zawór ni puszcza wody i wygląda to tak, że nie zauważyłem różnicy, wiec raczej nie jest to wina zaworu.
Wyłączanie pompy co na jakiś czas rozwiązuje problem wiec chyba jest to kwestia odbiorów.
A i dzień wcześniej paliłem w kominku.

Musze na pewno popracować nad ustawieniami siłownika zaworu 4D.
Econet bardzo zakłamuje historie temperatury w obiegu poprzez bardzo rzadkie zapisywanie danych.
Na szczęście udało mi się dorwac do pomiarów z domoticz-a wiec zostawię na jakiś czas zbieranie danych i może to coś pokaże.

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.