Heiztechnik - Producent kotłów

Dziwne zachowanie układu z zaworem 4d

2 tygodni 3 dni temu #9032 przez MateuszZurek
Witam,
Sprawdziłem podłączenie siłownika oraz ustawienie zaworu 4D i okazało się, że:
- siłownik był podpięty na odwrót
- najprawdopodobniej łopatka zaworu 4D została źle ustawiona przed montażem siłownika co skutkowało dziwnym zachowaniem się temperatury mieszacza.

Po korekcie podpięcia i poprawnym ustawieniu łopatki zaworu 4D (według instrukcji do siłownika) wydaje się, że problem może być rozwiązany.
Teraz siłownik otwiera zawór na około 70% - 75% a poprzednio pracował w rejonie 20% - 30% z dziwnym zachowaniem na 0% i na 100%.

Mam pompę kotła jako, krótki obieg zabezpieczający powrót.
Zastanawia mnie jak powinien być otwarty zawór aby utrzymać powiedzmy 35 stopni?
Czy te 70% to jest normalna wartość?

Wiem, że to zależy od temperatury wody powracającej. Ale chodzi mi bardziej o to czy te 70% - 75% otwarcia jest wartością normalną.
Czy dobrze myślę, że przy 100% otwarcia zaworu na kaloryfery pójdzie woda do 70 stopni mimo, że pompa kotła cofnie część wody do pieca?

Dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 3 dni temu #9033 przez widman
Witam
Zawór powinien otwierać sie max do 50% przy zadanej tem. mieszacza 35 stopni, oczywiście zależne jest od tem. kotła.
U mnie przy zadanej 34 st. oscyluje pomiędzy 10- 40 % otwarcia.
Najprawdopodobniej masz słaby kontakt czujnika, lub w złym miejscu założony, lub nieczułość mieszacza za wysoka.
Na 100% otwarcia zaworu, temperatura na kaloryfery pójdzie taka jak na kotle.

2 tygodni 3 dni temu #9034 przez Markus
Działanie zaworu 4 drogowego fajnie jest zobrazowane na stronie Defro:

Zawór 4D

Przy 100% otwarciu na kaloryfery, na powrót do pieca pójdzie tylko z powrotu z kaloryferów.

W którym miejscu MateuszZurek umiejscowioną masz pompę kotłową?

A tak na marginesie, niedawno oglądałem instalacje kotła U-Ret na sterowniku Techa i tam jest parametr minimalnego otwarcia (czy jak kto woli zamknięcia),
także na powrót do Kotła ustawione jest np. 15% . Czyli minimalnie 15% z zasilania idzie na powrót do kotła.

Pozdrawiam

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 3 dni temu #9035 przez widman
Markus, słuszne pytanie "W którym miejscu MateuszZurek umiejscowioną masz pompę kotłową?"
Jeżeli ma pompę założoną inaczej niż na fotce to zawór szaleje.
Załączniki:

2 tygodni 2 dni temu #9037 przez MateuszZurek
Witam,
U mnie pompa kotła działa jako zabezpieczenie powrotu i jest zamontowana na krótkim obiegu jak na poniższych zdjęciach

Mam taż drugą pompę do CO.
Wiec możliwe, że te dwie pompy pobierają sobie ciepła wodę i dlatego zawór 4D musi się tak mocno otwierać.

A i obecnie w miarę stabilnie to działa.
Zobacze co się będzie działo jak będzie ciepło.

Pozdrawiam
Załączniki:

2 tygodni 2 dni temu #9039 przez Markus
Wychodzi na to że mamy podobne rozwiązanie, z tym że ja mam zawór 3D (mieszacz z siłownikiem) oraz na krótkim obwodzie pompę kotłową podpiętą do modułu B. Zawór 3D odpowiada tylko za ustalenie właściwej temperatury (zgodnej z pogodówką) wody idącej na grzejniki. Natomiast pompa kotłowa włącza się jak na powrocie do kotła, temperatura jest niższa niż 53 stopnie.
Zaobserwowałem, że czasami (gdy temperatura kotła jest około 65 stopni, to gdy włączy się pompa kotłowa , to mieszacz musi bardziej się otworzyć aby utrzymać zdaną temperaturę ( w przedziale wynikającym z czułości mieszacza). Jak w to włączy się jeszcze pompa CWU, to miałem straszny rozbiór . Dlatego ustawiłem priorytet dla CWU.

W Twoim przypadku, przy zaworze 4D oprócz podbierania wody, przez pompę kotłową, mamy do czynienia z dwoma strumieniami ciepłej wody mającej podtrzymać powrót do kotła: jeden z 4D, a drugi z pompy kotłowej. I tu mogą sobie trochę zaburzać ustalenie temperatury powrotu.

Pozdrawiam

2 tygodni 2 dni temu #9040 przez MateuszZurek
Dziękuję Markus.
Też ustawiłem priorytet na CWU. Świat się nie zawali jak przez godzinkę nie będę ogrzewał domu.

Co do pompy kotła.
Tu jest mały problem. Mam ustawioną temperaturę załączania pompy kotła na 45 stopni. Z tym, że według mnie ta pompa załączy się jak temperatura wzrośnie ponad 45 stopni a nie jak spadnie poniżej.
Piec wyświetla, że ta pompa chodzi praktycznie na okrągło. Więc jej nie wyłączę.
Jedyne co mogę zrobić to zwiększyć moc pompy CO. Zostały mi jeszcze dwa progi do wykorzystania.

Tak czy inaczej wygląda na to, że główny problem powodowany był złym ustawieniem zaworu 4D w stosunku do ustawienia siłownika.

Pozdrawiam

2 tygodni 2 dni temu #9041 przez Markus
Tak jak pisalem, u mnie moduł B zarzadza pompa kotlowa.

Co do CWU, to ja ustawilem histereze 1 stopien. W praktyce podgrzewa o kilka stopni, a czas ladowania to okolo 10 min.
Oczywiscie w zaleznosci od zuzycia laduje czesciej.

2 tygodni 2 dni temu #9042 przez MateuszZurek
U mnie zużycie cieplej wody jest praktycznie tylko wieczorem.
Wiec ustawione mam 5 stopni histerezy oraz 8 stopni obniżenia nocnego.
To powoduje grzanie wody o 17tej.
Niestety powoduje to tez grzanie o 5 do 8 stopni, co zajmuje do godziny.

2 tygodni 2 dni temu #9044 przez Markus
Co do CWU to ćwiczyłam różne kombinacje. Wydaje mi się takie małe doładowanie (o 1 stopień) nie zaburza całości przepływu. W praktyce przy histerezie 1 podgrzewa o 4 stopnie (gorąca woda w wezownicy oddaje ciepło,mimo że pompa się wyłączyła). Ja mam zasobnik 200l.
Z obniżeniem nie próbowałem, gdyż mam rozbiory wody w rożnych porach dnia i nocy☺