Heiztechnik - Producent kotłów

Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol

8 miesiąc 2 tygodni temu #9708 przez tomdx
OK, jest tak:
1. Piętro - same grzejniki + podłogówka w łazience. Tak jak zauważyłeś w łazience jest zawór rtl, na grzejnikach są głowice termostatyczne.
2. Parter - generalnie wszystko w podłogówce + kilka grzejników z termostatami.

Do bufora w piwnicy podłogówka (tylko parter) oraz grzejniki (parter i piętro) są podłączone wg schematu jak na początku. Jedyny mieszacz jest zamontowany przy buforze na obwodzie grzejników.

Chciałbym więc załatwić następujące tematy:

1. Załączanie obiegu grzejników przy 60 stopniach.
2. Załączanie podłogówki przy 40/45 stopniach.
3. Pompa CO ma włączać się przy 55 stopniach kotła, kocioł ładuje się do 80 stopni (+ bufor oczywiście) i przełącza się w postój (histereza kotła 30 stopni). Po spadku temp. na kotle w czasie postoju do 70 stopni pompa CO ma się wyłączyć. Taki wynalazek po to bo Rcontrol ma 16 stopni histerezy dla załączania pompy CO/bufora.

W tej chwili sterowaniem mieszacza dla pkt. 1 zajmuje się standardowa skrzynka z tyłu kotła w połączeniu z Rcontrol.
Dla pkt. 2 temat załatwia zawór termostatyczny.

Pytania:
a) co fizycznie jest podpięte do modułu B: temp góra, temp dół, silnik mieszacza 1, silnik mieszacza 2?
b) czy mogę pod styk mieszacza podpiąć pompkę obiegową czy napięcie jest stale podawane czy tylko chwilowo do obwodu mieszacza ?
c) co w konfiguracji oznacza temp rozpoczęcia ładowania bufora/temp zakończenia ładowania bufora

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 2 dni temu - 8 miesiąc 2 dni temu #9804 przez tomdx
Witam,

Pytanie do Serwisu:

1. Czy przy zakupie modułu B i czujników temperatury góra/dół założonych na bufor, pompa CO będzie działać jedynie w zakresie jaki nastawię np. Tbg 70 stopni, Tbd 50 stopni, czy muszę pompę CO wypiąć z zacisków CO i wpiąć pod moduł B którejś pompy mieszacza?

2. Jak ustalić w takim razie temp. załączania pompy CO (w tym przypadku ładującą bufor) aby pracowała w powyższym zakresie temperatur?

3. Czy po załadowaniu całego bufora (70/70 - góra/dół) i przełączeniu się kotła w tryb postoju może pompa CO się wyłączyć? Jeśli tak to jak ustawić jej histerezę? Chciałbym max. 5 stopni w dół czyli wyłączenie przy 65 stopniach.

Sorry ale póki co bez modułu B nie widzę w sterowniku Rcontrol w ogóle możliwości regulacji histerezy pompy CO (ładowania bufora), jedynie próg załączania. Coś przeoczyłem?

8 miesiąc 2 dni temu #9812 przez SERWIS1
Witam

1) Po aktywacji modułu bufora pompa CO zmienia funkcję na pompę bufora. Pompa pracuje według nastaw temperatura rozpoczęcia ładowania bufora i temperatura zakończenia ładowania bufora.

2) Wszystkie pompy rozpoczynają pracę od temperatury załączenia pomp (min. 45). Nie ma sensu tej temperatury obniżać, ponieważ grozi to przedwczesnym zniszczeniem kotła - korozja niskotemperaturowa. Ustawienie temperatur rozpoczęcia i zakończenia ładowania są dość dobrze opisane w DTR sterownika.

3) Pompa pracuje według temperatur rozpoczęcia i zakończenia ładowania bufora więc nie ma dodatkowych ustawień histerezy. Ważne jest aby temperatura kotła była co najmniej 10 stopni wyższa niż temperatura zakończenia ładowania bufora (inaczej zbiornik nie będzie naładowany do końca i pompa będzie pracowała cały czas).

Bez modułu B sterowanie buforem nie jest regulowane - pompa będzie pracowała cały czas (ale czy to jest problem??? - pompa elektroniczna pobiera małe ilości prądu). Pytanie tylko jak rozwiązałeś ochronę powrotu?

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

8 miesiąc 1 dzień temu #9826 przez tomdx
Czy mam przez to rozumieć, że:
1. Jeśli temp ładowania bufora nastawię na 65, zakończenia ładowania na 50, a temp. zadana kotła na 75 z histerezą kotła Hk 25 stopni, to pompa załączy się przy 50 stopniach a wyłączy przy 70 stopniach na czujniku dolnym bufora, tak?

2. Czy po podłączeniu modułu B automatycznie pokażą się w sterowniku Rcontrol ustawienia dla bufora? Jeśli tak to na podstawie czego są wysterowywane dwa dodatkowe mieszacze i pompy obiegowe? Na podstawie ustawień dla czujników bufora Tbd/Tbg?

Gwoli uściślenia z powrotem kotła nie ma problemu ponieważ jest zamontowany termostat i powrót zawsze ma ponad 50 stopni, pomijając oczywiście chwile startu.

3. Czy przy konfiguracji Rcontrol z Econetem jest możliwość aby pod jednym systemem pracowały też inteligentne głowice termostatyczne takie jak Danfoss lub eQ3-max. Chodzi mi np. o konfigurację Econet - Touch - głowice.
Nie widzę aby można było to zrobić w sterownikach Pluma a w sumie to jeden z lepszych systemów. Chciałbym uniknąć odzielnego systemu dla kotła i oddzielnego dla pomieszczeń.

Pozdrawiam.

8 miesiąc 1 dzień temu #9830 przez SERWIS1
Witam

1) Temperatura zakończenia ładowania musi być wyższa od rozpoczęcia ładowania. Histereza kotła nie może być ustawiona tak wysoko bo kocioł będzie się bardzo wychładzał co spowoduje długie nagrzewanie w przypadku ponownego grzania. Ustaw Hk na 15.

2) Po podłączeniu modułu bufora i czujników pojawi się w serwisie funkcja bufora, którą należy aktywować. Mieszacze pracują według temperatury bufora (jeżeli zbiornik jest nagrzany to rozprowadzają ciepło, jeżeli nie to pompy nie pracują).
Jeżeli na powrocie jest zawór termostatyczny to lepszego zabezpieczenia nie znajdziesz.

3) Sterownik kotła komunikuję się tylko z modułami Plum. Dodatkowo można podłączyć termostaty uniwersalne pod wyjścia termostatów pokojowych.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

8 miesiąc 22 godzin temu #9831 przez tomdx
Dzięki za odpowiedź:)

Jakie więc ustawienia wg serwisu powinienem nastawić dla mojego schematu?
Ładowanie bufora 50 stopni
Koniec ładowania 65 stopni
CWU 48 stopni
Temp kotła 75 stopni
Hk kotła 15 stopni
Załączanie pompy grzejników na piętrze 50 stopni
Załączanie pompy podłogówki na parterze 40 stopni (chodzi cały czas)

Przy jakich ustawieniach będzie kocioł optymalnie pracował a przy tym będę miał największe oszczędności peletu?

8 miesiąc 12 godzin temu #9832 przez SERWIS1
Witam

Temperatura rozpoczęcia ładowania - 50
Temperatura zakończenia ładowania - 70
Temperatura zadana kotła - min 75
Histereza kotła 15
Temperatura załączenia pomp - min 45 (jest wspólna dla wszystkich pomp)

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

7 miesiąc 3 tygodni temu #9896 przez tomdx
Witam, dzięki za odpowiedź,

mam jeszcze pytanie do modułu B. Widzę, że są tam zaciski 2xPM dla pomp mieszaczy. Na podstawie czego się one włączają? temperatury na czujnikach za mieszaczami?

7 miesiąc 3 tygodni temu #9898 przez SERWIS1
Witam

Pompy załączają się według temperatury załączenia pomp. Pompy mogą się wyłączyć jedynie po zadziałaniu termostatu pokojowego. W przypadku podłogówki nie zalecam wyłączania pompy lecz obniżenie nastawy od termostatu (tak aby podłoga się nie wychłodziła tylko obniżyła temperaturę o kilka stopni).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 2 tygodni temu #10104 przez tomdx
Witam,
w końcu zamieszkaliśmy więc i temat bufora odżył. Myślałem że jeśli włączę w sterowniku bufor z temp góra/dół odpowiednio 60/40 to kocioł będzie się załączał po osiągnięciu 40 stopni na górnym czujniku a tu zonk. Bufor sobie a pic sobie. Jeśli temp na piecu spadnie o zadaną histerezę to po prostu się załącza kocioł i ładuje do bufora choć kompletnie rozbiór ciepła nie został jeszcze wykorzystany.
Wygląda to następująco, np Temp pieca 75 z histerezą 20 stopni, temp bufora 70/50. W momencie gdy na buforze jest jeszcze temp 60/40 to temp pieca zdąży spaść poniżej 50 stopni i kocioł się załącza choć mógłby spokojnie poczekać te 10 stopni jeszcze.
Na tę chwilę obniżyłem temp kotła do 65 z histerezą 20 stopni i ładowania bufora na 60/40 i jest mniejsze spalanie.
Zastanawiałem się czy nie można włożyć do środka bufora czujnika sprzężonego z termostatem ale na panelu z tyłu jest tylko opcja 12V i póki co nie znalazłem żadnego sprytnego rozwiązania.

Przy ustawieniach jak na początku potrafił mi wtrąbić 110kg peletu na 3 dni przy chacie 170m2 użytku, 250 w podłodze (prawie cały podpiwniczony i ocieplony).
Dodam że grzany mam w zasadzie jedynie parter w podłogówce + 2 grzejniki.
Pelett zamówiłem spod Goleniowa importowany z Niemiec z 5.0kwh/h z wydajnością 15,7kg/h wg przeliczeń.
Dane w sterownik wprowadzone wg kalkulatora Patrola z podawaniem 5.2s przy 100%. Spalanie jest OK bez zarzutu.
Zamówiłem 6T ale jak tak dalej pójdzie to koniec opału będzie w marcu a miało starczyć na rok i jeszcze zostać.

Macie moi mili jakąś radę????

Pozdrawiam.