Heiztechnik - Producent kotłów

kocioł Hit Pellet 25 KW - ładowanie bufara ciepła

5 miesiąc 4 dni temu #9950 przez mysza01b
Witam,
Mam zainstlowany kocioł, w którym ochrona powrotu jest realizowana za pomocą zaworu 3D.
Mam jednak wątpliwość co do prawidłowości podłączenia zaworu. Hydraulik wykonał podłączenie według rysunku 2 schemat, w którym przy osoągnięciu na powrocie z bufora temeratury 55 st, zawór otwiera wszyskie wejścia/wyjścia.
Według mojej opinii prawidłowe podłączenie powinno być według rysunku 1 schemat, gdzie również mamy zapewnioną ochronę kotła, a po nagrzaniu całego bufara do 55 st zawór odcina którtki obieg i puszcza całość tylko na bufor.

Pytania dodatkowe:
Czy są jakieś dedykowane moduły rozszerzające, dzięki którym istnieje mozliwość ładowania bufora ciepła?
Czy po podłączeniu modułu MZ-2 będzie możliwość sterowania ładowania bufora?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 3 dni temu #9951 przez mysza01b
Witam,
Bardzo proszę Serwis o odpowiedź.
Z góry dziękuję.

5 miesiąc 1 dzień temu #9952 przez SERWIS1
Witam

Żaden z powyższych przykładów nie jest układem chroniącym powrót kotła. Ochrona powrotu zaworem 3 drogowym polega na montażu zaworu na powrocie - powrót z instalacji do prawego wejścia, pionowo w górę do podłączenia z zasilanie i w lewo do kotła. Ochrona powrotu jest wtedy realizowana poprzez czujnik zaworu, który należy zamontować na powrocie do kotła. Najważniejsze w takim układzie jest prawidłowe ustawienie serca zaworu aby w przypadku zbyt niskiej temperatury powrotu zamykało powrót z instalacji. Pompa w takim wypadku musi być zamontowana na powrocie do kotła.
Za kilka miesięcy będzie dostępny dodatkowy moduł bufora do sterowników Brager.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

5 miesiąc 1 dzień temu #9953 przez mysza01b
Witam,
Dziękuje za odpowiedź, ale czy schemat 1 nie jest właśnie tym co Pan opisał, z tą różnicą, ze pompa i zawór jest na zasileniu?
Czujnik mamy na powrocie i do momentu osiągnięcia 55stopni, zawór jest zamknięty na pełny obieg.
Do uzyskania temperatury 55 stopni, mamy krótki obieg.
Czy się mylę?

5 miesiąc 1 dzień temu #9954 przez mysza01b
Ps.
Czy znana jest orientacyjna cena modułu do bufora?

5 miesiąc 7 godzin temu #9955 przez SERWIS1
Witam

Schemat 1 przedstawia sytuację gdy ograniczamy ilość wody płynącej na instalację w przypadku niskiego powrotu.
Schemat, który opisałem ograniczy ilość zimnej wody płynącej z powrotu instalacji.
Moduł bufora będzie kosztował 615 zł brutto.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik