Heiztechnik - Producent kotłów

One Basic 11 kW

4 tygodni 17 godzin temu #10316 przez Rolf
Witam
Od pewnego czasu jestem posiadaczem tego kotła. Jak na razie załamka. Ma przyjechać serwisant to zobaczymy. Po wizycie napiszę coś więcej. Ma ktoś ten kociołek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu #10319 przez jackjj
Na czym polega załamka napisz coś więcej bo to był moj faworyt któremu bardzo kibicuje i ciekawy jestem czy to trafiłeś słaby egzemplarz czy jakiś błąd przy podłączeniu etc... koniecznie daj znać

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

3 tygodni 6 dni temu #10322 przez Kujawski Radosław
Witam
Mam ten kociołek od dwóch dni także też szukam o nim informacji na różnych forach ale nie ma nic kompletnie. Ja jestem pozytywnie zaskoczony bezobsługową pracą tego kotła tym bardziej że wcześniej miałem 15 lat piec miałowy który trzeba było rozpalać i czyścić raz na dobę. U mnie wybór padł właśnie na niego bo z tego co się orientowałem HT tylko ma tak mały kocioł jeżeli chodzi o gabaryty i masę. Ogrzewam nim piętro kamienicy częściowo ocieplonej 90m2 także moc 11kW idealna. Też chciałbym go wyregulować bez pomocy serwisu ale jak się nie uda to będę musiał.
Może, ktoś na forum już ma odpalony i skonfigurowany to chętnie się dowiem np jakie ma spalanie ?
U mnie wygląda to tak:
Piec jest podłączony do istniejącej instalacji , obsługuje bojler 100 l, obieg kaloryferów na zaworze mieszającym oraz drugi obieg kaloryferów na zaworze mieszającym termostatycznym.
Problem mam ze spalaniem bo przez dwa dni, na dobę " zjadł " 30 kg pelletu mimo że 95% czasu chodził na mocy 4.5 - 5 kW
Ustawiłem na razie tylko temperatury 60 st na kotle i 55 na powrocie . Na jeden obieg kaloryferów mam ustawione 30 stopni przy + 10 na drugi stałe 40 . Efekt jest taki że piec rozpalił się na najwyższej mocy 11 kW i bardzo ładnie doszedł do wartości 57 stopni zasilanie i 51 powrót i na tym stanął, utrzymuje te wartości z różnicą 1-2 stopni przy mocy podanej na wyświetlaczu 4.5 -5kW wentylator w tym czasie chodzi na 12-17%. Ze względu na wysokie zużycie mam kilka pytań:
- mam wrażenie że przy 11 kW jak i przy 5 częstotliwość załączania się podajnika jest taka sama czy sterownik sam to dobiera do mocy czy muszę gdzieś to ustawić?
- czy w tym modelu muszę też dokonać sprawdzenia wydajności palnika?
- fabrycznie mam moc maksymalną wentylatora ustawioną na 60% co daje mi zmiana w górę lub w dół tej nastawy?
- fabrycznie jest ustawiona kaloryczność pelletu na 5kWh/h czy tą nastawę też mogę zmienić i co daje skoro na worku z pelletem też mam 5kWh/h ?
- pellet raczej mam dobrej jakości wziąłem na próbę kilka worków dwóch innych producentów raz wsypałem 30 kg jednego raz 30 drugiego. Popiołu z tego niewiele może łącznie łyżeczka mała. Gdzieś wyczytałem że popiół powinien być jasnej barwy u mnie jest taki szaro - brązowy . Czy to świadczy o jakiejś nieprawidłowości?
Będę wdzięczny za odpowiedzi. Trochę się rozpisałem ale w przyszłości może to pomoże też innym nowym użytkownikom tego modelu bo na pewno jest to niezła alternatywa dla użytkowników takich jak ja co chcą mieć źródło ogrzewania bezobsługowe, czyste a nie mają dostępu np do gazu z sieci oraz możliwości zamontowania pompy ciepła

3 tygodni 6 dni temu #10323 przez MateuszZurek
Cześć.
Dużo Ci nie pomogę z tym piecem ale zawsze coś.
Jak zmieniasz paliwo to bezwzględnie powinieneś wykonać przeważnie.
Jeden towar będzie Ci się spał z wydajnością 12kg a inny z 19kg więc mimo, że pięć pokazuje ci 11kw to faktycznie może to być 15kw albo coś innego.
Do paliwa powinieneś także dobrać nadmuch. Może o 1% a może o 5%. Ciężko podać dokładnie ile.
U mnie nadmuch ustawiam na oko obserwując kolor płomienia. Celuje w żółty kolor języków płomienia. Centrum cię nie interesuje, a test robi się na szybko aby lewe powietrze nie wpłynęło na obserwacje.
No chyba, że masz sondę lambda. Ale to jest drogi interes i raczej nie jest w standardzie.

Kaloryczność paliwa jest mało istotną. Choć w tych piecach jest automatyczne obliczanie podawania paliwa względem mocy maksymalnej, kaloryczność paliwa oraz wydajności podajnika. Więc im bliżej rzeczywistości te ustawienia są tym dokładniej będziesz miał ustawiony pięć i te 11kw pokazywane na piecu będzie prawie odpowiadało 11kw.
To co producent pisze na workach jest nie do końca zgodne z rzeczywistością. Te 5kw po badaniach wychodzi na 4.8kw lub coś zbliżonego. Staraj się kupować Pellet z oznaczeniem DIN plus a1. Jest droższy ale masz pewność, że spełnia normy.

Częstotliwość uruchamiania podajnika jest stała. U mnie wynosi 20sekund na co składa się czas pracy podajnika plus czas postoju. U ciebie prawdopodobnie jest tak samo.

Reszta to kwestia ciągu komina i ilości ciepła odbierane przez twój dom. Jak masz słabe ocieplenie to te 30kg nie jest aż tak strasznym wynikiem.

Popiuł powinien być raczej popielaty i drobny jak pyłek. Brązowy i zbrylony jak tania kawa rozpuszczalna występował u mnie przy słabym paliwie.

Trochę to chaotyczne ale może Ci coś podpowie.

A i możesz poczytać forum. Wielokrotnie walkowany był temat poprawnego spalania ale większość ustawień tyczy się pięć z ręczna konfiguracja sterownika.

Pozdrawiam

3 tygodni 6 dni temu #10324 przez Kujawski Radosław
Cześć. Każda podpowiedź jest dla mnie dobra. Spalanie na poziomie 30 kg na dobę jest dla mnie niedopuszczalne. To koszt za ogrzewanie 90 m2 miesięcznie w granicach 1200 zl. Zamieniając piec z mialowego który zuzywal około 2 ton na sezon liczyłem że pelletu nowy zuzyje około 2,5 -3 tony. Zważę jutro wydajność podajnika aktulnie jest ustawiona 13.5 kg/h. Zastanawiam się nad tą częstotliwością pracy podajnika piszesz że u Ciebie trwa to z postojem 20 sekund u mnie wygląda to tak że czas między wrzutem peletu który trwa 1-2 sekundy jest jakieś 4-5 sekund przerwy i tak podajnik pracuje całą dobę. Dlatego tu mam pytanie:przy pelnej mocy jak i przy minimalnej moj podajnik z przerwami pracuje z taką samą częstotliwością a nie powinien

3 tygodni 6 dni temu #10325 przez MateuszZurek

Kujawski Radosław napisał: Cześć. Każda podpowiedź jest dla mnie dobra. Spalanie na poziomie 30 kg na dobę jest dla mnie niedopuszczalne. To koszt za ogrzewanie 90 m2 miesięcznie w granicach 1200 zl. Zamieniając piec z mialowego który zuzywal około 2 ton na sezon liczyłem że pelletu nowy zuzyje około 2,5 -3 tony. Zważę jutro wydajność podajnika aktulnie jest ustawiona 13.5 kg/h. Zastanawiam się nad tą częstotliwością pracy podajnika piszesz że u Ciebie trwa to z postojem 20 sekund u mnie wygląda to tak że czas między wrzutem peletu który trwa 1-2 sekundy jest jakieś 4-5 sekund przerwy i tak podajnik pracuje całą dobę. Dlatego tu mam pytanie:przy pelnej mocy jak i przy minimalnej moj podajnik z przerwami pracuje z taką samą częstotliwością a nie powinien

Spalanie zależy od wielu czynników i powinno być mierzone w dłuższym czasie.
Pierwsze dni po uruchomieniu pięć musi nagrać spore ilości wody więc spali więcej. Potem to się powinno stabilizować.
Tu dużo zależy od odbiorów domu, temperatury zewnętrznej i pewnie masy innych czynników.

2,5 - 3t to normalne spalanie w domu o powierzchni 150m2 z dość dobrym ociepleniem. Pamiętaj, że Pellet jest mniej kaloryczne niż węgiel.
1kg pellet to około 5kw, więc jak dom potrzebuje 5kw/h aby utrzymać temperaturę to prosto licząc piec powinien spalić 24kg na dobę.

W moim piecu i wielu innych cykl pracy 20 sekund jest ok. Ustawia się pięć w taki sposób aby dawka podawana w tych 20 sekundach wystarczyła na utrzymanie bieżącoej mocy pieca. Dawki są bardzo małe więc trzeba stałe dokładać paliwa na palnik.

Nie wiem co wymlodzilo ht w twoim piecu. Raczej to jest stale ale możesz sprawdzić w ustawieniach serwisowych w konfiguracji palenia palnika.
Zanim coś tam przestawia skonsultuj to z serwisem.

3 tygodni 6 dni temu #10326 przez Kujawski Radosław
Dziękuję za odpowiedź. Dam mu więcej czasu na dostosowanie się. Wczoraj późnym wieczorem osiągnął temperaturę 60 st . Wyłączył się, wyczyścil i po ostygnięciu pieca do temperatury zadanej histerezy 15 st czyli 45 st rozpoczął prace automatycznie. Czas jaki stał to około 30 min. Czy histereza nie powinna być krótsza? Jednak mocno się wychodził ja tego nie odczułem na kaloryferach ale piec musiał później to nadganiac jakiś czas. Czy mam ustawić jakiś czas podtrzymania żeby się nie wylaczał? Aktualnie wynosi on 0

3 tygodni 6 dni temu #10327 przez MateuszZurek

Kujawski Radosław napisał: Dziękuję za odpowiedź. Dam mu więcej czasu na dostosowanie się. Wczoraj późnym wieczorem osiągnął temperaturę 60 st . Wyłączył się, wyczyścil i po ostygnięciu pieca do temperatury zadanej histerezy 15 st czyli 45 st rozpoczął prace automatycznie. Czas jaki stał to około 30 min. Czy histereza nie powinna być krótsza? Jednak mocno się wychodził ja tego nie odczułem na kaloryferach ale piec musiał później to nadganiac jakiś czas. Czy mam ustawić jakiś czas podtrzymania żeby się nie wylaczał? Aktualnie wynosi on 0

Z podtrzymanie się na razie nie baw. To jest dość skomplikowane i na tym etapie nie szedł bym w to.
Czy ten pięć nie powinien pracować do 70 stopni? Wszystkie piece, które pojawiły się na forum takie mają zalecenie.
Histereza powinna być ustawiona na 15 stopni.

Zapomnialem zapytać.
Na kaloryfer h masz termostaty? Powinny być.
Nie wiem czy masz ale fajnie by było zainstalować termostat pokojowy i na przykład wyłączać pięć jak temperatura w pomieszczeniu referencyjnym została osiągnięta. W tym pomieszczeniu raczej nie powinno być termostatu na kaloryferze.

Inna sprawa to twoja instalacja.
Czy nie występuje tam grawitacyjne krążenie.
W sytuacji gdy wylanczasz tylko pompę obiegowa od termostatu wtedy Cyrkulacja grawitacyjna odbierze ciepło z pieca i piec będzie się często uruchamiać.

3 tygodni 6 dni temu #10328 przez Kujawski Radosław
Na kaloryferach mam termostaty wszędzie i na jednym i na drugim obiegu. Instalacja jest na jednym poziomie i wykonana zgodnie ze sztuką łącznie z zaworami zwrotnymi za każdą pompą. O grawitacyjnym przepływie nie ma mowy. Teoretycznie powinien pracować na 70 stopniach ale mam możliwość zjechania do 60 także z tego korzystam. Piec miałowy miałem ustswione na 55 st i nawet w największe mrozy dawał radę.Dzisiaj po pracy przyjrze mu się bardziej. Najważniejsze to zmierzyć muszę ilość podawanego paliwa przez podajnik.
Dziękuję

3 tygodni 6 dni temu #10329 przez MateuszZurek

Kujawski Radosław napisał: Na kaloryferach mam termostaty wszędzie i na jednym i na drugim obiegu. Instalacja jest na jednym poziomie i wykonana zgodnie ze sztuką łącznie z zaworami zwrotnymi za każdą pompą. O grawitacyjnym przepływie nie ma mowy. Teoretycznie powinien pracować na 70 stopniach ale mam możliwość zjechania do 60 także z tego korzystam. Piec miałowy miałem ustswione na 55 st i nawet w największe mrozy dawał radę.Dzisiaj po pracy przyjrze mu się bardziej. Najważniejsze to zmierzyć muszę ilość podawanego paliwa przez podajnik.
Dziękuję

To super.