Heiztechnik - Producent kotłów

One Basic 11 kW

3 tygodni 6 dni temu #10330 przez Markus
Witam

Między kotłem a grzejnikami, wg Twojego opisu masz mieszacze. Więc one są odpowiedzialne za właściwą temperaturę puszczaną na grzejniki.
Natomiast kocioł jest rezerwuarem ciepła. Stąd jak masz wyższą zadaną temperaturę na kotle powiedzmy 70 -75 stopni to uzyskasz dłuższe postoje kotła .
A na grzejniki pójdzie tyle ile jest ustawione na mieszaczu, a jak instalacja wyposażona jest w czujnik temperatury zewnętrznej i na mieszaczu siłownik, to regulator uwzględniając pogodówkę będzie sam zmieniał nastawy.

I tak przy okazji, jeśli zadana temp kotła wynosi 60 stopni i histereza 15 to jak zabezpieczyć powrót na poziomie 55?

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu #10332 przez Kujawski Radosław
Dziękuję za sugestie. Macie rację po dluzszym zastanowieniu jeżeli ustawie wyższą temperaturę na kotle to piec będzie dłużej w postoju. Trochę byłem w błędzie bo pierwszym parametrem który zjechalem była temperatura kotła i powrotu. Ustawie dzisiaj 70 stopni na kotle. A powiedzcie mi jeszcze co z temperaturą powrotu? Bo ją też mogę ustawiać .Na jaką wartość ją ustawić? Jakie ma zadanie w regulacji procesu bo jest regulowana także musi mieć a nie jest tylko do odczytu

3 tygodni 6 dni temu #10333 przez Markus
Przynajmniej u mnie w DTR było napisane, że dla otrzymania dłuższej gwarancji firma HT zaleca powrót 55 stopni.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 tygodni 5 dni temu #10334 przez Kujawski Radosław
Już jestem trochę mądrzejszy po waszych sugestiach. Zmierzyłem wydajność podajnika i wyszło 12.6 kg/h a miałem ustawione 13.4 kg/h.
Piec chodził na nastawach 70/55 i bardzo ładnie się modulował. Ale musiałem go wyłączyć ponieważ pojawił się mały problem, którego wcześniej nie powiązałem i tu ciekawostka: podczas pierwszego uruchomienia zauważyłem,że przy pewnych mocach komin, którego nie wymieniałem po starym piecu ( bo w sumie jest prawie nowy z kwasówki izolowowany) wchodzi w takie dziwne buczenie, rezonans aż cała kotłownia drżała myslałem z początku że to od wiatru bo wieje w sumie od kilku dni ostro ale po przeczytaniu odpowiedzi Jack - "Reszta to kwestia ciągu komina i ilości ciepła odbierane przez twój dom" zacząłem czytać o tym zjawisku. Wyszło na to,że to typowe objawy zbyt dużego ciągu komina. Muszę zająć się najpierw kominem ale wiem już w jakim kierunku iść .
Dziękuję za podpowiedzi. Jutro pogadam z kominiarzem i jak go doprowadzę do odpowiednich parametrów to dam znać .

3 tygodni 5 dni temu #10340 przez SERWIS1
Witam

W kotłach ONE palnik jak i cały wymiennik jest zupełnie inny od naszych kotłów pelletowych z palnikiem nadmuchowym.

Podajnik wykonany jest w postaci sztywnego ślimaka więc wydajność nie jest tak zmienna jak w przypadku spirali.

W przypadku tego modelu nie unikniemy montażu napowietrzenia kotłowni - w palniku brak powietrza objawi się wzrostem ilości paliwa co spowoduje spalanie gazów poza komorą spalania i emisję hałasu przypominającego dudnienie (w palnikach nadmuchowych brak napowietrzenia pogarszał spalanie i pellet mógł spaść niespalony z palnika - tutaj nie spadnie bo nie ma na to miejsca).

Spalania nie da się wyregulować po kolorze płomienia, ponieważ nie jest to tak widoczne jak w palniku nadmuchowym. Są wprowadzone fabryczne nastawy, które można delikatnie skorygować (nadmuch) w zależności od ciągu kominowego.

Regulacja nadmuchu nie przyniesie spektakularnych efektów - zarówno na małym jak i dużym tlenie w spalinach sprawność jest podobna ze względu na niską temperaturę spalin.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

3 tygodni 5 dni temu #10342 przez Kujawski Radosław
Witam
Dziękuję za odpowiedź.
Mam w kotłowni zrobione odpowiednio napowietrzanie. Pracy pieca i wentylatora prawie nie słychać duży hałas generuje sam komin. Kominiarz podsunął mi gotowe rozwiązanie mojego problemu muszę zamontować regulator ciągu kominowego, który można regulować w zakresie 10-30 Pa powinno pomóc. Dam znać w poniedziałek.
Przesyłam też zdjęcie palnika po cyklu pracy. Czy kolor popiołu jest prawidłowy?
Załączniki:

3 tygodni 5 dni temu #10343 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

W kotłach ONE palnik jak i cały wymiennik jest zupełnie inny od naszych kotłów pelletowych z palnikiem nadmuchowym.

Podajnik wykonany jest w postaci sztywnego ślimaka więc wydajność nie jest tak zmienna jak w przypadku spirali.

W przypadku tego modelu nie unikniemy montażu napowietrzenia kotłowni - w palniku brak powietrza objawi się wzrostem ilości paliwa co spowoduje spalanie gazów poza komorą spalania i emisję hałasu przypominającego dudnienie (w palnikach nadmuchowych brak napowietrzenia pogarszał spalanie i pellet mógł spaść niespalony z palnika - tutaj nie spadnie bo nie ma na to miejsca).

Spalania nie da się wyregulować po kolorze płomienia, ponieważ nie jest to tak widoczne jak w palniku nadmuchowym. Są wprowadzone fabryczne nastawy, które można delikatnie skorygować (nadmuch) w zależności od ciągu kominowego.

Regulacja nadmuchu nie przyniesie spektakularnych efektów - zarówno na małym jak i dużym tlenie w spalinach sprawność jest podobna ze względu na niską temperaturę spalin.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Czy jest jakaś prezentacja jak ten piec działa, jak działa palnik w tym piecu itp?

3 tygodni 5 dni temu - 3 tygodni 5 dni temu #10344 przez jackjj
Radku
Bardzo dobry pomysł z montażem regulatora ciągu kominowego (RCK).
Na forum jest mnóstwo tematów o RCK możesz w wolnej chwili poczytać .
Dodam tylko ze podczas dużych wiatrów bez RCK moj kocioł 15kw potrafił wciągnąć nawet 60 kg na dobe byłem w ciężkim szoku ale co się dziwić jak się ma kocioł 15 KW i komin o średnicy 200mm

Po montażu RCK nie ma tak dużych przepalow wiec mogę stwierdzić ze jest to dobra inwestycja
Niestety w moim przypadku ani hydraulicy ani kominiarze z okolicy nie chcieli się podjąć takiego zadania i musiałem zrobić to sam

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

3 tygodni 5 dni temu #10345 przez jackjj
Co do opisu Serwisu to wydaje sie że kocioł może ma mniej możliwości regulacji ale uważam to za zaletę
;)

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

3 tygodni 5 dni temu #10347 przez MateuszZurek

jackjj napisał: Co do opisu Serwisu to wydaje sie że kocioł może ma mniej możliwości regulacji ale uważam to za zaletę
;)

Wydaje się, że do naszych pięć dało by się przygotować oprogramowanie w taki sposób aby prawie wszystkie ustawienia zależał od wydajności podajnika, kaloryczność paliwa oraz maksymalnej mocy pieca.
Nadnuchy trzeba by samemu ustawić i oczywiście nastawy CWU i CO.

Fajnie także by było przygotować jakieś prezentacje jak dany kocioł działa.
Prościej było by zrozumieć co się dzieje.