Heiztechnik - Producent kotłów

Hit Pellet 15 kW - optymalne ustawienia

1 miesiąc 6 dni temu #10200 przez mysiul
Ok przy niżej wymienionych ustawieniach wszystko fajnie chodzi za wyjątkiem... wyrzucania niedopalonych pelletów:

Maksymalna moc palnika 15 kW
Wydajnosc dmuchawy max 31%
Histereza przejścia na moc pośrednią 6 C
Pośrednia moc palnika 13 kW
Wydajność dmuchawy pośrednia 28%
Histereza przejścia na moc pośrednią 3 C
Minimalna moc palnika 11 kW
Wydajność dmuchawy moc min 24%
Histereza kotła 15 C
Kaloryczność 4,7
Czas cyklu pracy podajnika 20 sek (brak możliwości zmiany)
Wydłużenie 5 sek.
Czas cyklu pracy podajnika w podtrzymaniu 70
Wydajność dmuchawy

Którą opcję należy zmienić, aby pellet dopalał się w całości?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 6 dni temu #10201 przez MateuszZurek

mysiul napisał: Ok przy niżej wymienionych ustawieniach wszystko fajnie chodzi za wyjątkiem... wyrzucania niedopalonych pelletów:

Maksymalna moc palnika 15 kW
Wydajnosc dmuchawy max 31%
Histereza przejścia na moc pośrednią 6 C
Pośrednia moc palnika 13 kW
Wydajność dmuchawy pośrednia 28%
Histereza przejścia na moc pośrednią 3 C
Minimalna moc palnika 11 kW
Wydajność dmuchawy moc min 24%
Histereza kotła 15 C
Kaloryczność 4,7
Czas cyklu pracy podajnika 20 sek (brak możliwości zmiany)
Wydłużenie 5 sek.
Czas cyklu pracy podajnika w podtrzymaniu 70
Wydajność dmuchawy

Którą opcję należy zmienić, aby pellet dopalał się w całości?

Tu jest parę możliwości i jedno rozwiązanie może nie zadziałać.

Albo za duży nadmuch albo za dużo paliwa.
Z tego co mi się wydaje te palniki maja zgarniacz szlaki. Możliwe, że zbyt często się uruchamia i spycha paliwo z palnika.

Jak duże są niedopalone kawałki?
Możesz podesłać jakieś zdjęcie.

1 miesiąc 6 dni temu #10216 przez SERWIS1
Witam

Każdy model i moc kotła posiada fabryczne nastawy, które są optymalne. W sterownikach HT 900 po wykonaniu przeważenia wpisujemy wydajność podajnika i sterownik samoczynnie przelicza sobie dawki podawanego paliwa. Jedyną regulacja jest korekta nadmuchu - w zależności od ciągu kominowego - zazwyczaj nadmuch należy zmniejszyć.

Po przywróceniu ustawień w serwisie ustawiają się nastawy fabryczne dla konkretnej mocy kotła - w informacjach sterownika (lub w wersji programu) możesz odczytać wersję konfiguracji i porównać ją z modelem i mocą kotła).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 6 dni temu - 1 miesiąc 6 dni temu #10218 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Każdy model i moc kotła posiada fabryczne nastawy, które są optymalne. W sterownikach HT 900 po wykonaniu przeważenia wpisujemy wydajność podajnika i sterownik samoczynnie przelicza sobie dawki podawanego paliwa. Jedyną regulacja jest korekta nadmuchu - w zależności od ciągu kominowego - zazwyczaj nadmuch należy zmniejszyć.

Po przywróceniu ustawień w serwisie ustawiają się nastawy fabryczne dla konkretnej mocy kotła - w informacjach sterownika (lub w wersji programu) możesz odczytać wersję konfiguracji i porównać ją z modelem i mocą kotła).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Super sprawa.
Pytanie czy jest tryb ręczny?
Czy da się ustawić niższa moc?

Nie, żeby to miało jakiś straszny sens ale tak porostu pytam.

1 miesiąc 6 dni temu #10219 przez SERWIS1
Witam

W pierwszym Menu jest Test Wyjść, w którym można uruchomić poszczególne podzespoły kotła i instalacji.
Moc minimalna jest ograniczona programowo w zależności od mocy nominalnej kotła (30% mocy nominalnej).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 6 dni temu #10220 przez xfunio
Witam
Czyli mam rozumieć że jak wpiszę 10kg lub 12kg - to co wyjdzie z przeważenia + kaloryczność peletu to ustawienia powinny się zmienić ?? Jak tak to które?? Bo ja akurat zmieniałem właśnie z 12 do 10 i nie zauważyłem aby parametry się zmieniły.
Druga sprawa u nas zamontowano dość dużo tych piecy z dotacji i każdy ma takie same ustawienia nadmuchu itp a pelet każdy ma inny - czym można regulować aby ustawić odpowiednie spalanie.

1 miesiąc 5 dni temu #10221 przez MateuszZurek

xfunio napisał: Witam
Czyli mam rozumieć że jak wpiszę 10kg lub 12kg - to co wyjdzie z przeważenia + kaloryczność peletu to ustawienia powinny się zmienić ?? Jak tak to które?? Bo ja akurat zmieniałem właśnie z 12 do 10 i nie zauważyłem aby parametry się zmieniły.
Druga sprawa u nas zamontowano dość dużo tych piecy z dotacji i każdy ma takie same ustawienia nadmuchu itp a pelet każdy ma inny - czym można regulować aby ustawić odpowiednie spalanie.

Cześć,
Z tego co rozumiem w tych piecach poza ustawieniem kaloryczność i podawania reguluje tylko ilość powietrza.
Ciąg kominowy jest różny w różnych domach a paliwo to całkiem inna bajka.

W sumie HT zrobiło ten pięć tak aby się nie zastanawiać co jak ustalić tylko wprowadzić podstawowe dane i ma śmigać.

Z doświadczenia własnego i innych mogę powiedzieć, że kręcenie konfiguracja nie da ci strasznych oszczędności. No chyba, że masz strasznie popsuta konfigurację :)

Pozdrawiam

1 miesiąc 5 dni temu #10222 przez xfunio
Hej
Też mi się wydaje że tak być powinno ale u kilku osób był serwisant i dość mocno poprzestawiał konfigurację mówiąc że ta wcześniejsza ( standardowa ) konfiguracja nie jest do końca ok.

1 miesiąc 5 dni temu #10225 przez SERWIS1
Witam

Wydajność podawania zmieniamy tylko wtedy, gdy wyjdzie z przeważenia inna niż jest wpisana. Nigdy nie zmieniamy parametrów na oko - to tak jakbyśmy jechali samochodem z zamkniętymi oczami.
Moc jest wstępnie ustawiona i nie należy jej zmieniać - przecież kocioł musi osiągnąć odpowiednią moc, aby nagrzać budynki - przestawianie parametrów mocy jest błędne. Spalanie można doregulować zmieniając delikatnie moc nadmuchu.

Paliwo niby wszędzie jest inne ale jest to zgodnie z warunkami dotacji pellet z drewna - stosowanie innego pelletu wiąże się z automatyczną utratą gwarancji.
Stosowanie paliw niedrzewnych lub z domieszką mdf (taki pellet też jest na rynku) skutkuje zniszczeniem palnika co nie podlega naprawie gwarancyjnej (takie paliwa wymagają zupełnie innych nastaw i mniejszej mocy na palniku).

Serwisant, który jeździ po tym terenie koryguje niektóre ustawienia - są to zazwyczaj nadmuchy (ze względu na duże doświadczenie może zmienić też inne parametry - nie można zakładać że doświadczenie użytkownika jest tak duże jak serwisanta i przeprowadzać poważnych zmian bez odpowiedniej wiedzy, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 5 dni temu #10227 przez xfunio
Witam
Nikt nie pisał że chce zmieniać coś na oko. Chodzi głównie o to że gdy każdy po przeważaniu ma inny parametr (waga, kaloryczność) to automatycznie powinien zmienić się również parametr np. nadmuchu. Wiem jak wyglądają nastawy pieca te standardowe znam je chyba na pamięć oraz widziałem jak inni mają poustawiane ( przez serwis ) gwarantuje to nie są dwa trzy parametry.
Dziwi mnie tłumaczenie że każdy piec odda tyle ciepła ile budynek przyjmie. W standardzie piece nie mają regulatora pokojowego czy termostatu. Piec grzeje tyle ile mu ustawimy na danym wyjściu bez względu na temp. jaką mamy wewnątrz budynku. Według mnie działanie takiego pieca bez regulatora wewnętrznego jest problematyczne. Bo w sezonie zimowym piec będzie pracował ciągle a nam pozostaje skakać z temp. raz niżej raz wyżej. Nawet przy stałej temp. na zewnątrz będzie to problematyczne. Stąd chyba najlepszym wyjściem jest zakup regulatora dzięki któremu będzie nam łatwiej to wszystko ogarnąć.