Heiztechnik - Producent kotłów

ustawienia Q EKO DUO 17

2 lata 9 miesiąc temu #5981 przez Kridor
Pablo_83 masz ochronę powrotu?

U mnie było tak jak u Ciebie. Spadało nawet poniżej 50 stopni (mam kocioł ustawiony na 65 stopni) praktycznie za każdym razem. Założyłem ochronę powrotu i teraz temperatura spada do 62 stopni.
Oczywiście zdarzy się, że spadnie do 55 stopni, ale to w momencie jak uruchomią się wszystkie rozbiory (CO, podłogówka i grzejniki).

Jeśli podnosi Ci temp. na kotle o 3 stopnie to możesz podnieść temp. kotła do 75 stopni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 9 miesiąc temu #5982 przez Kridor
Gieronimo.

Podczas palenia praktycznie nie mam dymu.
Podczas postoju trochę jego jest, ale to nie jest taka ilość, abym musiał zaraz wietrzyć kotłownię.

2 lata 9 miesiąc temu #5983 przez Kridor

Gieronimo napisał: otwarcie dmuchawy na 4-5 cm ( dużo powietrza )

Chcę potwierdzić spostrzeżenie Gieronimo. Lepiej dać mniejsze obroty i mocniej otworzyć przysłonę, niż zostawiać mała szparkę i wysokie obroty wentylatora. Wtedy dużo lepiej się węgiel spala, no i proces spalania bliższy naturalnemu.

2 lata 9 miesiąc temu #5986 przez Gieronimo
Witam, ja niestety nie mam pompy kotła i u mnie temperatura też spada do ok 55 przy zadanej 63 stopni ( np. podczas grzania CWU ). Zastanawiam się nad mieszaczem zaworu z funkcją ochrony powrotu, np.:

www.e-heat.pl/silownik-zaworu-afriso-arm...h-st431n-p-2051.html

Podniesienie temperatury zadanej do 75 też ma sens, ale czy nie będzie to się odbywało większym spalaniem?

2 lata 9 miesiąc temu #5988 przez Gieronimo

Klara napisał: Witaj, Gieronimo. Dobrze, spróbuję Twoich ustawień, tylko dwa razy piszesz o obrotach dmuchawy. O które chodzi? O obroty dmuchawy czy o obroty dmuchawy w podtrzymaniu? Pozdawiam

Klara, tak, przy tych ustawieniach ładnie się wypalało, chociaż do popiołu jak z fajki trochę brakowało. Ogólnie to dość ciężko ustawić te piece przy eko wysokokalorycznych. Zazwyczaj te wysokokaloryczne mają też wyższą liczbę RI, stąd albo muszą trochę poleżeć na palniku ( trzeba pilnować kopczyka ) albo mocniej dmuchnąć, ale też nie za wiele, bo wtedy robią się spieki. Spróbuj moich ustawień, w trybie praca powinno być ok, a w podtrzymaniu koryguj krotnością lub czasem oczekiwania. Podejrzewa też, że również masz za duży ciąg kominowy ( ostatnio modny temat :)), o którym jakoś mało który instalator kotła mówi przed montażem i mało kto z nas zaprząta sobie tym głowę ( zazwyczaj nie mając pojęcia, jak to wpływa na spalanie ) i straszne problemy z poprawnym ustawieniem kotła.

2 lata 9 miesiąc temu #5991 przez Klara
Dziękuję za odpowiedź. Zmienię ustawienia na Twoje i będę obserwować. U mnie w podtrzymania tez wydobywa się trochę dymu z górnych drzwiczek. Jednak koszmarem nadal jest duża ilość sadzy i wiszące "wąsy". Pozdrawiam

2 lata 9 miesiąc temu #5992 przez Pablo_83
@ Kridor prosiłbym Cię o zdjęcie ochrony powrotu jak to jest u Ciebie założone i jak to wygląda. Sądzę, że nie mam takiej ochrony.
@ Klara ostatnio czytałem artykuł o tym, że w kotłach, które mają wodne ruszty nagromadzenie sadzy jest duże ponieważ sadza zamiast się wypalić to się schladza i osadza się na elementach pieca. Poniekąd te ruszta robią krecią robotę.

2 lata 9 miesiąc temu #5994 przez Klara
Pablo 83 rozumiem,ze nie tylko ja męczę się z tą sadzą?;)Tylko najgorsze jest to czyszczenie:( Spalanie worka 25 kg na dobę nie jest chyba najlepszym rezultatem, prawda?

2 lata 9 miesiąc temu #5995 przez Pablo_83
Niestety ja też męczę się z sądzą. Odnośnie spalania to dużo czynników wpływa na spalanie. Ja spalam około 20 kg na dobę. Planuję złożyć RKC ponieważ mam za duży ciąg kominowy (w czasie podtrzymania mam płomień) i ocieplić poddasze. Wtedy mam nadzieję, że spalanie mi spadnie.

2 lata 9 miesiąc temu #5996 przez Gieronimo
Pablo, tu masz przykładowy schemat z pompą kotła
www.heiztechnik.pl/schematy/HT%20tronic%20500.pdf
Odnośnie sadzy, potwierdzam, ruszt wodny powoduje większe zasmolenie kotła.