Heiztechnik - Producent kotłów

temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

1 tydzień 2 dni temu #10094 przez MateuszZurek

tbart napisał: Ok, tylko czemu w ogóle sterownik dopuszcza do wzrostu temperatury na podłogówce i przekroczenia zadanej o kilkanaście stopni? Wydaje mi się, że lepiej by było gdyby oprócz wyłączenia pompy sterownik całkiem zamykał 3d w sytuacji przekroczenia zadanej o np. 5 stopni.

Tego nie wiem. Nie pamiętam jak to się u mnie zachowuje, ale chyba się zamyka.

Samo przekraczanie temperatury może też wynikać że zbyr dużych ruchów siłownia. Teraz masz pewnie małe odbiory ciepła więc siłownik próbuje zamknąć siłownik.
Sprawdź sobie podłączenie siłownia do pieca. Może masz podpięty na odwrót.

Tu niestety musisz poobserwowac jak się to zachowuje i zmieniać nastawy siłownia aby pasowały do twojej instalacji.

Ja mam zawór 4d. Te zawory obracają się o 360 stopni więc błędna instalacja jest możliwa.
Z taką sytuacją wozilem się bardzo długo. Niby w zimie było ok ale jak przyszło coś ciepłej to głupoty się działy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #10095 przez tbart
Witam,
Wchodzę do kotłowni kilka chwil temu i widzę temperaturę podłogówki ponad 60 stopni.
Pompa wyłączona, ale skoro obieg ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem podłogi to nadal nie rozumiem jak dochodzi do takiej wysokiej temperatury.
Załączniki:

1 tydzień 2 dni temu #10096 przez MateuszZurek

tbart napisał: Witam,
Wchodzę do kotłowni kilka chwil temu i widzę temperaturę podłogówki ponad 60 stopni.

Pompa wyłączona, ale skoro obieg ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem podłogi to nadal nie rozumiem jak dochodzi do takiej wysokiej temperatury.

Sprawdź ustawienia mieszacza w ustawieniach serwisowych.
Tam ustawiasz:
- czas otwarcia - odczytany z silownika
- stała czasu całkowania - dobierasz na oko obserwując zachowanie twojego układu
- zakres proporcjonalności -
dobierasz na oko obserwując zachowanie twojego układu

zuć okiem na wątek
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pom...orem-4d?limitstart=0

Przede wszystkim sprawdź jaki masz ustawiony czas otwarcia. Możliwe, że monter silownika go po prostu nie skonfigurował w sterowniki pieca i to co pięć podaję nie odpowiada rzeczywistej pracy siłownia.

Inna możliwość, że pozostałe parametry są tak ustawione, że siłownik za wolno reaguje i zanim wykona jakiś ruch to jest już za puźno.

Pozdrawiam

1 tydzień 2 dni temu #10097 przez MateuszZurek
Jeszcze jedna sprawa.
Gdzie masz czujnik temperatury mieszacza?
Blisko zaworu 3d czy jakoś dalej od niego?

1 tydzień 2 dni temu #10098 przez MateuszZurek
Tu masz opis ustawień silownika mieszacza.
www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pom...o-15kw?start=90#7507

1 tydzień 1 dzień temu #10102 przez tbart
Jeśli chodzi o czujnik temp. to testowałem dwie opcje: od razu za 3d i na rurze około 0,5m od 3d. Nie zauważyłem żeby była jakaś różnica.
Takich opcji jak "stała czasu całkowania" i "zakres proporcjonalności" w moim sterowniku nie ma.
Przejrzałem kolejny raz instalację i nie widzę w niej błędów. Nawet byłem w hydraulicznym żeby obejrzeć zawór 3d taki jak mój żeby mieć pewność jak wewnątrz działa przesłona no ale nic podejrzanego nie znalazłem. Spróbuję dziś zamienić obieg podłogówki z kaloryferami w sensie sterowania zaworami 3d i pompami. Zobaczymy co wtedy będzie się działo. Obecnie kaloryfery działają idealnie, sterownik trzyma temperaturę elegancko.

1 tydzień 1 dzień temu #10103 przez MateuszZurek

tbart napisał: Jeśli chodzi o czujnik temp. to testowałem dwie opcje: od razu za 3d i na rurze około 0,5m od 3d. Nie zauważyłem żeby była jakaś różnica.
Takich opcji jak "stała czasu całkowania" i "zakres proporcjonalności" w moim sterowniku nie ma.
Przejrzałem kolejny raz instalację i nie widzę w niej błędów. Nawet byłem w hydraulicznym żeby obejrzeć zawór 3d taki jak mój żeby mieć pewność jak wewnątrz działa przesłona no ale nic podejrzanego nie znalazłem. Spróbuję dziś zamienić obieg podłogówki z kaloryferami w sensie sterowania zaworami 3d i pompami. Zobaczymy co wtedy będzie się działo. Obecnie kaloryfery działają idealnie, sterownik trzyma temperaturę elegancko.

l
Ta konfiguracja powinna być w ustawieniach serwisowych - > ustawienia mieszacza 1 czy jaki tam masz numer.
Nie wiem co to masz za sterownik. Może to być w innym miejscu ale raczej musi być.
Na pewno musi być coś takiego jak czas otwarcia zaworu. Ja mam siłownik o czasie otwarcia 60s a są co mają 120s.

Co do samego zaworu 3d.
Nie chodzi mi o to że jest z nim coś nie tak.
Chodziło mi o to, że został źle ustawiony przy montażu silownika.
Rzuć okiem do instrukcji silownika i sprawdź czy został zamontowany tak jak tam jest opisane.
Do tego sprawdź czy w dobra stronę się obraca.

6 dni 17 godzin temu #10136 przez SERWIS1
Witam

Prawidłowo ustawiony zawór 3d (serce zaworu) z zaizolowanym czujnikiem i prawidłowym ustawieniem czasu otwarcia zaworu nie będzie podbijał temperatury na obieg grzewczy powyżej nastawy.
Czasem problemem jest sam czujnik, który nie mierzy temperatury wody w rurze a jedynie temperaturę otoczenia (słabe przewodzenie).
Drugim problemem jest prawidłowe ustawienie serca zaworu - jest to częsty błąd, który objawia się nieprawidłowym sterowaniem zaworem.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik