Heiztechnik - Producent kotłów

Aktywny termostat kotła - spadek temp.

1 miesiąc 2 dni temu #8745 przez MateuszZurek
Witam.
Ostatnio zastanawiałem się w jakim zakresie ustawić temperaturę wody podawane na kaloryfery.
Czy lepiej jest działać w zakresie powiedzmy 35 - 45 stopni (krzywa 0.7, przesuniecie +3) czy lepiej iść jakieś większe wartości (35 - 55) lub inną krzywa.
Ustawienia, które mam są wystarczające. Ale nurtuje mnie to pytanie.
Dziękuję

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 2 dni temu #8747 przez egorys

MateuszZurek napisał: Witam.
Ostatnio zastanawiałem się w jakim zakresie ustawić temperaturę wody podawane na kaloryfery.
Czy lepiej jest działać w zakresie powiedzmy 35 - 45 stopni (krzywa 0.7, przesuniecie +3) czy lepiej iść jakieś większe wartości (35 - 55) lub inną krzywa.
Ustawienia, które mam są wystarczające. Ale nurtuje mnie to pytanie.
Dziękuję

Jeśli są wystarczające, to chyba nie ma sensu podnosić. Trzeba tyle grzać, żeby było ciepło użytkownikowi i bezpiecznie dla kotła.

DasPell 12kW XMini RControl Touch EM 891 / EcoSter Touch / Moduł B+C / Econet / Bufor Elektromet WGJ-B Multi 400/120 / ogrzewanie podłogowe 120 m2 / ogrzewanie grzejnikowe 7 szt./ Regulator ciągu RCK Darco /

1 miesiąc 2 dni temu #8748 przez jackjj
Cześć Mateusz
niestety nie mam kalafiorów wiec moje „doractwo” jest tylko teoretyczne
1. W mojej ocenie jeśli wystarczy do grzania i komfortu cieplnego niższa temp to chyba oczywistym jest to ekonomiczniejsze być w zakresie niższych temp.
2. Jak chcesz posługiwać się wyższymi temp to tez powinno być OK. Jeśli masz na kalafiorach termostaty możesz wtedy łatwo ustawić każdy pokój inaczej żeby był komfort cieplny

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

1 miesiąc 2 dni temu #8749 przez jackjj
Cześć
Dla potomnych:
A. Dom był do tej pory jak pisałem ogrzewany wyłącznie kominkiem od momentu włączenia podłogi - przejścia kotła na CO. z trybu lato grzanie do postoju podłogi 200m2 ok. 11 h bez wyłączania temp w pomieszczeniach 22*C
B. Po 9h postoju nocnego kotła ok. 7h do otrzymania ponownego postoju kotła w domu temp spadła o 1 stopień do 21*C

Zastanawiam się czy przy takim przełączeniu kotła w tryb lato dostanie on po uszach ? Z ekonomicznego punktu widzenia spalania jeśli wynik udałoby się powtórzyć to w mojej ocenie w moim przypadku opłacałoby się kocioł wyłączać szczególnie że zawsze można się wspomóc kominkiem który ma bardzo mała bezwładność jeśli wiecie o czym pisze
;)
Yasek

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem
Załączniki:

1 miesiąc 1 dzień temu #8753 przez Patrol
a do ilu zeszła temp na kotle po takim odstawieniu? to czy dostanie po uszach opisał już serwis - w sumie może, ale nie musi, trzeba by wrócić do tematu za kilka lat i sprawdzić kogo dotknęła korozja..

1 miesiąc 1 dzień temu #8754 przez jackjj
Temp na kotle spada wówczas najniżej do dwudziestu paru stopni tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu samej CWU chyba że trafi w ladowanie zbiornika do CWU
do końca nie kumam tej korozji mimo że jestem z branży
1. Masz włączone tylko CWU Z KOROZJA nie ma problemu?

2. Masz włączona CO znaczy problem z korozja kiedy czasowo przechodzisz np na czasowe grzanie tylko CWU np 8-12h?
Najciekawsze co dla mnie nurtuje :
3. Czy kocioł będzie korodował jeśli będę używał go cała zimę grzejąc tylko CWU a sobie inaczej ogarnę ogrzewanie np kominkiem czy innym źródłem ogrzewania !!??
;)

1 miesiąc 1 dzień temu #8755 przez Patrol
Testy zarzuciłem jak temp. na zewnątrz spadła. W okresie przejściowym to jeszcze było do zaakceptowania (mniejsze różnice temp.), ale całą zimę to ryzyko spore. Jak chcesz być królikiem doświadczalnym to no problem i za czas jakiś sprawdzimy jak z tą korozją jest naprawdę - pytanie tylko czy dostaniesz od HT rabat na nowy kocioł za takie poświęcenie :)

1 miesiąc 1 dzień temu #8758 przez egorys

jackjj napisał: Cześć
Dla potomnych:
A. Dom był do tej pory jak pisałem ogrzewany wyłącznie kominkiem od momentu włączenia podłogi - przejścia kotła na CO. z trybu lato grzanie do postoju podłogi 200m2 ok. 11 h bez wyłączania temp w pomieszczeniach 22*C
B. Po 9h postoju nocnego kotła ok. 7h do otrzymania ponownego postoju kotła w domu temp spadła o 1 stopień do 21*C

Zastanawiam się czy przy takim przełączeniu kotła w tryb lato dostanie on po uszach ? Z ekonomicznego punktu widzenia spalania jeśli wynik udałoby się powtórzyć to w mojej ocenie w moim przypadku opłacałoby się kocioł wyłączać szczególnie że zawsze można się wspomóc kominkiem który ma bardzo mała bezwładność jeśli wiecie o czym pisze
;)
Yasek

Ile pelletu zuzyles przez ten czas, który widać na wykresie? 11 godzin to trochę wciągnęło paliwa?

DasPell 12kW XMini RControl Touch EM 891 / EcoSter Touch / Moduł B+C / Econet / Bufor Elektromet WGJ-B Multi 400/120 / ogrzewanie podłogowe 120 m2 / ogrzewanie grzejnikowe 7 szt./ Regulator ciągu RCK Darco /

2 tygodni 5 dni temu #8843 przez jackjj
Tak po procentach to z 49% spadło do 45 % wiec jak sobie pomnoże te brakujące 4% x 1.8 to wychodzi jakieś 7.2kg przez 7 h OK. 1 kg na godzinę normalnie przy temp dodatnich bierze jakieś 17-18kg na 24h

To był eksperyment jadę na włączonym CO nie chce mi się pamiętać żeby go wyłączać / włączać
;)

Czas generowania strony: 0.503 s.