Heiztechnik - Producent kotłów

Pomoc w ustawieniu RED DASPELL 15kW

3 tygodni 2 dni temu #8823 przez Patrol

MateuszZurek napisał:

SERWIS1 napisał: Witam

Z praktycznego punktu widzenia to dobrze byłoby, gdyby kocioł wygasił się raz dziennie celem przedmuchania i oczyszczenia palnika.
W okresie zimowym cogodzinne rozpalanie i wygaszanie kotła jest niepotrzebne. Każde wygaszanie i rozpalanie to strata ciepła przez komin.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

OK, tylko jak to osiągnąć aby było także ekonomiczne?

U mnie bywa tak, że piec w 20 -30 minut osiąga zadaną temperaturę i się wygasza a po następnych 30 minutach startuje od nowa.
Tak jakbym miał za dużą moc na 100% mocy.
Natomiast bywa i tak, że pali cały dzień, choć jest to rzadkość i zdarza się przydużych odbiorach na początku i nie przeskakiwaniu 50% mocy.
Co i tak w dłuższym czasie skutkuje częstym rozpalaniem.

Mam ustawione:
- 100% 15kW
- 50% 7kW
- 30% 5,8 kW
- H 70o
- H1 5o
- H2 10o
Podawanie ważyłem wielokrotnie i mam rzędu 19.1kg/h

Mogę spróbować zbić podawanie na 100% aby nie zostawało za dużo na palniku przy przejściu na 50% co powinno wydłużyć pracę na tym progu. Ewentualnie
Ewentualnie zwiększyć H2 aby wcześniej przeszedł na 50% mocy.
Wydaje się, że to drugie (zwiększenie H2) będzie lepszym rozwiązaniem, choć może nie zadziałać i będzie trzeba także zmodyfikować podawanie na 100% mocy.

Co sugerujecie?

Zwykle jest to nieosiągalne -zapotrzebowania na ciepło liczy się najczęściej dla t zewnętrznej -18C lub -20C, więc jeśli kocioł jest dobrany na takie warunki, to tylko wtedy będzie mógł pracować z mocą nominalną (bez wygaszeń, ewent. z jednym wygaszeniem/czyszczeniem na dobę), a ile takich dni mamy w roku każdy wie...
Jakby tego było mało 90% sprzedawców nakłania jeszcze klienta na wyższe moce "weź Pan 20kW albo i 25kW, bo cena podobna do 12-15kW i lepiej mieć zapas".
W pozostałym okresie (kiedy jest cieplej) pojawia się więc problem przewymiarowania.
Dla mnie do 13-14 rozpaleń na dobę jeszcze wypada korzystniej w spalaniu niż praca z ciągłym podtrzymaniem płomienia (moc grzałki też skalkulowana).
Matematycznie przyjmując stały strumień paliwa 0,9kg/godz dostajemy już ponad 21 kg / dobę, a to tylko moc w okolicy 4,5kW, więc daje to jakiś obraz.
U siebie obniżałem moc max do 11-12kW (kocioł 15) + można jeszcze kombinować z histerezami i przedziałami obniżeń i w zasadzie to tyle bez bufora..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 2 dni temu #8825 przez MateuszZurek
Dziękuję,
Zeszłej zimy miałem coś koło 14 rozpaleń na dobę.
Tylko u mnie występuje zjawisko przeskakiwania niskich progów. Tylko przy dużych odbiorach zdarzało się, że na 30% pracował na tyle długo, że wypalał nadmiar i zaczynało się skakanie między 30 a 50%.
Pali na 15kW a potem 50 i 30% przeskakuje w parę minut. Dlatego kombinuję ze zmniejszaniem mocy. Do tego kombinuję z nadmuchem bo mam trochę spieku.

Sytuacja trochę się zmieni jak wsypię nowy (porządny) towar. Tu zacznie się zabawa od nowa.

Jak na razie sezonu jeszcze nie rozpocząłem.
Miałem parę dni na minusie a obecnie jadę na kominku.

Pozdrawiam

1 tydzień 2 dni temu #8880 przez ard10
Witam
czy mozesz podac jakie masz podawanie pelletu przy 100%,50%,30%
po wazeniu mam 19,2kg/h i chcem to porownac z moimi nastawami
Z góry dziękuję

1 tydzień 2 dni temu #8882 przez ard10
Witam
czy mozesz podac jakie masz podawanie pelletu przy 100%,50%,30%
po wazeniu mam 19,2kg/h i chcem to porownac z moimi nastawami
Z góry dziękuję

Czas generowania strony: 0.255 s.