Heiztechnik - Producent kotłów

Pomoc w ustawieniach RED PELLET DUO, palnik Xmini35

5 dni 17 godzin temu - 5 dni 16 godzin temu #9132 przez Markus
Witam

Dzięki za tak obszerną analizę tematu płytek szamotowych na ruszcie wodnym. Cieszę się, że to rozwiązanie jest akceptowalne przez Serwis.

Myślę, że jeszcze jest jeden argument za płytami szamotowymi na ruszcie wodnym.
Wiele się mówi, że ruszt wodny podczas postoju, powoduje szybsze wychłodzenie kotła.
Gorące płyty szamotowe opóźniają wychłodzenie i tu zauważyłem pewne wydłużenie czasu postoju kotła.
Oczywiście tak jak napisał Serwis, wymaga to długotrwałych badań i testów w określonych warunkach.
Ja moją konkluzje oparłem na zapisach z Econetu 300, ale nie jestem w stanie zapewnić porównywalnych warunków.
Stąd, są to moje bardziej subiektywne odczucia.
Ale zawsze lepiej mieć dobre samopoczucie.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 dni 4 godzin temu #9134 przez SERWIS1
Witam

Kocioł wolniej się wychładza, ponieważ szamot zmagazynował energię cieplną, którą oddaje nawet po wyłączeniu palnika.
Zauważ tylko, że w pierwszej kolejności szamot pochłonie cześć energii na rozgrzewanie wiec bilans wyjdzie na zero.
Szamot na pewno nie zaszkodzi jeżeli nie utrudnia przepływu spalin.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

5 dni 3 godzin temu #9136 przez MateuszZurek

SERWIS1 napisał: Witam

Kocioł wolniej się wychładza, ponieważ szamot zmagazynował energię cieplną, którą oddaje nawet po wyłączeniu palnika.
Zauważ tylko, że w pierwszej kolejności szamot pochłonie cześć energii na rozgrzewanie wiec bilans wyjdzie na zero.
Szamot na pewno nie zaszkodzi jeżeli nie utrudnia przepływu spalin.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Witam,
To może wstawienie wkładki szamotowej, która zgra się z rusztem wodnym?
Pionowe płytki szerokości rur rusztu wodnego i wysokości takiej aby weszły przez środkowe drzwiczki.
Oczywiście coś co utrzyma te płyty na miejscu.

Tylko tak jak napisałeś bilans może być zerowy z tendencją na plus bo szamot powinien odebrać część ciepła ze spalin.

Pozdrawiam

5 dni 2 godzin temu - 5 dni 2 godzin temu #9137 przez Markus
Witam

Moje płytki szamotowe ułożone są poziomo na ruszcie, ale tak aby między nimi było około 2 cm "fugi" - między płytkami oraz między płytkami i ścianami kotła z każdej strony. Płytki zostały odpowiedni docięte. Wszystko zależy od wymiarów wewnętrznych kotła.
Z tym że ja mam dobry ciąg, który próbuję regulować nasadą kominową SmartFlow.
Być może, przy mniejszym ciągu te odstępy należy pozostawić większe, trzeba to w każdym przypadku sprawdzić indywidualnie.

I druga sprawa. Teoretycznie bilans wychodzi na zero, bo najpierw szamot musi się nagrzać, potem oddaje ciepło podczas postoju (pewnie z małym plusem o którym pisał MateuszZurek). Ale jest dodatkowy plus. Mamy dłuższy okres pracy kotła i dłuższy okres postoju. Kocioł rzadziej się włącza. Nie są to jakieś wielkie zmiany czasu postoju, ale zawsze coś.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

4 dni 6 godzin temu #9140 przez SERWIS1
Witam

Bez wykonania badań i pomiarów ciężko jest określić co przyniósłby montaż pionowych płytek szerokości rusztu. Musisz pamiętać, że w skrajnym przypadku możesz nawet obniżyć sprawność o kilka procent - ograniczając powierzchnię wymiennika, który odbiera ciepło ze spalin i przekazuje do wody. Elementy ceramiczne stosuje się do dopalania gazów zazwyczaj kosztem sprawności.
Przykładowo możesz mieć kocioł o mocy 30 kW (sprawność 90%) bez szamotu, po wyłożeniu komory szamotem sprawność 90% uzyskasz tylko dla 25 kW.
Sprawność może Ci zwiększyć rozbudowanie wymiany ciepła (większy lub bardziej zaawansowany technicznie wymiennik).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik