Heiztechnik - Producent kotłów

Wychładzanie się pieca

4 tygodni 2 dni temu #10289 przez Tadek.dr
Witam kolegów, posiadam piec Red Daspell GL 15KW od miesiąca i jedno co zauważyłem i co mi spać nie daje to , to że piec się bardzo szybko wychładza GRAWITACYJNIE , znaczy rórka na zasilaniu jest cały czas ciepła, piec usadowiony jest w piwnicy, ostatnio gdy się wygasił i pozostał w trybie postój ,i termostat pokojowy był nie aktywny to po 12 godz. na liczniku było wyświetlone 11 rozpaleń tylko przez noc i aby tylko utrzymać temp. na kotle, czy to rzecz normalna?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 2 dni temu - 4 tygodni 2 dni temu #10290 przez MateuszZurek

Tadek.dr napisał: Witam kolegów, posiadam piec Red Daspell GL 15KW od miesiąca i jedno co zauważyłem i co mi spać nie daje to , to że piec się bardzo szybko wychładza GRAWITACYJNIE , znaczy rórka na zasilaniu jest cały czas ciepła, piec usadowiony jest w piwnicy, ostatnio gdy się wygasił i pozostał w trybie postój ,i termostat pokojowy był nie aktywny to po 12 godz. na liczniku było wyświetlone 11 rozpaleń tylko przez noc i aby tylko utrzymać temp. na kotle, czy to rzecz normalna?

Cześć,
Prawdopodobnie rwoje "tylko" utrzymanie temperatury kotła jest czymś więcej.
Oposz jaki masz układ.
Pięć w piwnicy plus odpowiednio grobie rur i chyba pojemnik wzbiorczy, czy jak to się ram nazywa, na strychu i to wystarcza aby układ grawitacyjny mógł działać.
Masz może zawór 3d lub 4d? Czy sterujesz nim ręcznie czy masz siłownik?
Jaki masz układ pomp?

Skoro zasilanie jest ciepłe to sprawdź także kaloryfery lub rozdzielenie. Jak tam jest ciepło to definitywnie działa grawitacja.

Edited: To jest bełkot. Proszę nie czytać. :)
Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to pięć postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz.

Czy jak robisz postój od termostatu to wylanczasz pompke mieszacza? Tak by sugerowalo zachowanie twojego pieca.

Czy masz tylko kaloryfery czy także podłogowe ogrzewanie?

4 tygodni 2 dni temu #10291 przez Tadek.dr
Układ otwarty mam zbiornik cwo 300l na poziomie pieca , rury miedziane 28 i stopniowane, zawór 4D z siłownikiem i same kaloryfery i są ciepłe jak piec nie chodzi

4 tygodni 2 dni temu - 4 tygodni 2 dni temu #10293 przez MateuszZurek

Tadek.dr napisał: Układ otwarty mam zbiornik cwo 300l na poziomie pieca , rury miedziane 28 i stopniowane, zawór 4D z siłownikiem i same kaloryfery i są ciepłe jak piec nie chodzi

No to masz odpowiedź.
To jest zaleta w piecach zasypowych ale tu trochę przeszkadza.

Jak masz same kaloryfery to zawsze możesz podpiąć termostat pokojowy pod kontrolę pieca (jak jest taka opcja w twoim sterowniku) a nie pod mieszacz.
W ten sposób dopóki termostat będzie miał osiągniętą temperaturę zadano nie dopuści do uruchomienia pieca nie zależnie od jego temperatury.
Wadą jest to, że piec będzie startował z niskiej temperatury i będzie się pocił ale jak będzie to sporadyczna sytuacja to nie przejmowałbym się tym za bardzo jeżeli masz sprawną ochronę powrotu pieca na przykład pompą pieca lub przy włączonej ochronie na mieszaczu.
Za to nie będziesz niepotrzebnie palił jak w domu jest wystarczająco ciepło.

U mnie grawitacja nie zadziała bo mam piec na poziomie gruntu, rozdzielnie i cieniutkie rurki, a do tego trochę podłogówki.

Ciekawe czy zawór 4d powinien się zamknąć po wyłączeniu pompy CO od termostatu?
Jak by to się wydarzyło to grawitacyjne krążenie nie powinno odbierać aż tak dużo ciepła.
Możesz sprawdzić czy tak się u ciebie dzieje.
Ja niestety nie pamiętam jak to się u mnie zachowuje a obecnie jeszcze nie rozpocząłem grzania.

4 tygodni 2 dni temu #10296 przez SERWIS1
Witam

Jaki masz komin - średnica i wysokość?

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

4 tygodni 2 dni temu #10297 przez Tadek.dr
Komin ma 14x17cm ale wysokość 8-9 m

4 tygodni 2 dni temu #10298 przez Markus
Witam

Tadek.dr możesz podać jakie masz nastawy kotła (Tk, histereza).

I druga sprawa.

Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to piec postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz

Nie do końca rozumiem, jak sterujesz i co pogodówką. Piszesz, że zawór 4d jest zamknięty, gdy piec idzie w postój.

Pozdrawiam

Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

4 tygodni 2 dni temu #10299 przez MateuszZurek

Markus napisał: Witam

Tadek.dr możesz podać jakie masz nastawy kotła (Tk, histereza).

I druga sprawa.

Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to piec postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz

Nie do końca rozumiem, jak sterujesz i co pogodówką. Piszesz, że zawór 4d jest zamknięty, gdy piec idzie w postój.

Pozdrawiam

Markus

Ale herezje napisałem ;)
Musiałem być nieźle zaspany.
Powinno być:
Ja mam zawór 4D sterowany siłownikiem, w momencie gdy piec idzie w postój to i tak zawór próbuje utrzymać temperaturę układu według wskazań czujnika pogodowego. Pompa CO nie jest wyłączana gdyż mam część ogrzewania podłogowego. Termostat pokojowy umożliwia mi obniżenie temperatury zadanej mieszacza o jakąś tam wartość lub wyłączenie pompy CO.
Nie pamiętam jak zachowuje się siłownik w momencie wyłączenia pompy CO od termostatu. Spodziewam się, że zostanie zamknięty.
Na pewno mieszacz jest zamykany i wyłączana jest pompa gdy nastąpi przekroczenie maksymalnej temperatury mieszacza o 5 stopni.

Teraz. Jak testowałem wyłączanie pompy CO od termostatu to piec potrzebował 3h aby temperatura spadła na tyle aby konieczne było kolejne rozpalenie.

Przepraszam za ten bełkot.

4 tygodni 2 dni temu - 4 tygodni 2 dni temu #10300 przez Tadek.dr
U mnie temp.kotła 70 st, a histeryza kotła 15
Nie wiem czy dobrze , ale u mnie z pieca wychodzi trójnik jedna strona do pompy i dalej do cwu , druga strona do 4D a a trzecia co do góry, je baypas z zaworem różnicowym i tędy sobie ciepło uchodzi.

4 tygodni 2 dni temu #10301 przez MateuszZurek

Tadek.dr napisał: U mnie temp.kotła 70 st, a histeryza kotła 15
Nie wiem czy dobrze , ale u mnie z pieca wychodzi trójnik jedna strona do pompy i dalej do cwu , druga strona do 4D a a trzecia co do góry, je baypas z zaworem różnicowym i tędy sobie ciepło uchodzi.

Ustawienie masz dobre. Tak zaleca serwis.

Zrób zdjęcia albo naszkicuj schemat.
Wiesz do czego jest to obejście? To idzie do pojemnika wyrównawczego?

Pozdrawiam