Heiztechnik - Producent kotłów

Wychładzanie się pieca

4 tygodni 1 dzień temu #10313 przez SERWIS1
Witam

Markus ma całkowitą rację.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że chcąc sterować instalacją nie możemy montować obejść grawitacyjnych, ponieważ pomimo wyłączenia instalacji na przykład przez termostat pokojowy instalacja dalej będzie grzała.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 1 dzień temu #10315 przez Tadek.dr
No i ja wszystko już rozumiem, tylko zastanawiam się dlaczego montują ten zawór w tego typach pieca , młode chłopaki , i tych pieców dużo montują bo współpracują ze sklepem, i raczej powinni to wiedzieć że ten zawór do tych pieców nie powinien być montowany bo więcej złego niż dobrego powodują, więc muszę usunąć ten zawór i tyle.

3 tygodni 3 dni temu #10370 przez Tadek.dr
Czy po przejściu pieca w tryb POSTÓJ zawór 4D powinien pracować?

3 tygodni 3 dni temu #10373 przez Markus
Zawór 3D/4D pracuje niezależnie od tego czy kocioł pracuje czy ma postój. Jego zadanie jest utrzymanie zadnej temperatury na wyjściu.

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 tygodni 1 dzień temu #10421 przez Tadek.dr
Wczoraj zaślepiłem obejście z zaworem różnicowym( wykręciłem go i zastosowałem dwie zaślepki)pompy co i od wczorajszego dnia tzn godz. 15,00 do dzisiaj godziny 10,00 tj. przez 19 godzin na liczniku pokazało 10 rozpaleń i co mam dalej o tym myśleć?

3 tygodni 23 godzin temu #10424 przez MateuszZurek

Tadek.dr napisał: Wczoraj zaślepiłem obejście z zaworem różnicowym( wykręciłem go i zastosowałem dwie zaślepki)pompy co i od wczorajszego dnia tzn godz. 15,00 do dzisiaj godziny 10,00 tj. przez 19 godzin na liczniku pokazało 10 rozpaleń i co mam dalej o tym myśleć?

A wiesz może czy te 10 rozpaleniu związane jest z graniem co czy tylko z utrzymaniem temperatury pieca?

Jak na grzanie to wygląda ok.
Na sam postój to tak sobie.

3 tygodni 22 godzin temu #10425 przez Tadek.dr
Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

3 tygodni 22 godzin temu #10426 przez MateuszZurek

Tadek.dr napisał: Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

To równie dobrze może być na odwrót.
6 na grzanie 1 na wode+grzanie (chyba, że masz priorytet CWU wlaczony) i 3 na postój.
Nawet przy module internetowym nie ma jasnej informacji o tym czy pompy działały i jak był mieszać otwarty.
Z historii danych można wyczytać/domyślić się kiedy pompa stała ale nie jest to jasno zaznaczone.

Jeżeli dobrze pamiętam masz tylko kaloryfery.
U ciebie można podpiąć termostat pokojowy aby sterowa piecem a nie mieszaczem. Wtedy termostat nie pozwoli na uruchomienie pieca niezależnie od jego temperatury.

Minusem będzie konieczność rozgrzania pieca z niższej temperatury co przełoży się na czas reakcji całej instalacji. Takie coś można próbować niwelowac wyprzedzeniem na termostacie aby pięć odpalił się na chwilę przed koniecznością grzania.

3 tygodni 21 godzin temu #10428 przez Markus

Tadek.dr napisał: Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

Witam, to nie jest tak, że można zawsze określić, które lub ile rozpaleń było na co.
Ja mam moduł Econet i jak się wyświetli zarówno tryb prac, temperaturę kotła, temperaturę mieszacza i temperaturę CWU, to można zaobserwować po ich zmianach na co poszło ciepło z kotła.
I kilka luźnych uwag.
Ja mam starą instalację (grawitacyjną) oczywiście na pompach i bez zaworów różnicowych. Mój instalator odradzał mi wyłączanie kotła przez termostat pokojowy. Bo po pierwsze zaburza naturalne procesy spalania zachodzące w kotle. Kocioł pracuje na pełnej mocy i nagle dostaje sygnał do wygaszania.
W normalnych warunkach kocioł by stopniowo schodził z mocą 100 na 50 na 30 i dopiero wygaszał. Kocioł na pellet nie rządzi się takimi samymi prawami jak na gaz. Po drugie, postój kotła do czasu wychłodzenia się mieszkania, może oznaczać start kotła przy niskich temperaturach, wtedy nie mamy zapewnionej ochrony powrotu. I trzecia sprawa, poeksperymentowałem z wygaszaniem kotła i w przypadku mojej dużej ilości zładu, odbudowa temperatury w kotle i zładzie pochłonęła podobna ilość pelletu, do sytuacji w której, bym nie wygaszał kotła, a tylko na mieszaczu obniżał temperaturę. Przy obniżaniu temperatury na mieszaczu, mam cały czas stabilna temperaturę w domu, a kocioł sobie pracuje tak jak mu wychodzi z zapotrzebowania na ciepło.

Czy ilość 10 rozpaleń na 19 godzin to dużo czy mało. Dla mnie jest Ok. Wszystko zależy od temperatur na zewnątrz, od ocieplenia budynku - czyli zapotrzebowania na ciepło. U mnie postój może trwać 2-2,5 godziny ale i 50 minut.

Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW

3 tygodni 17 godzin temu #10432 przez MateuszZurek
Fajnie, że to przetestowałem.
Ja mam trochę podłogi więc wyłączenia pieca nie używam.
Za to korzystam z automatycznego przejścia w tryb lato. To jest zbliżone do wyłączenia pieca od termostatu. Tak samo może nastąpić wyłączenie przy pełnej mocy. Warunki pogodowe troch innale ale sama sytuacja podobna.

Jak termostat da sygnał zatrzymania to piec przechodzi normalny tryb wygaszania i tak dalej. Nie widzę aby tu było jakieś zagrożenie.
Pięć wypali całe paliwo i normalnie zakończy pracę. Gorsza sytuacja występuje jak braknie prądu gdzie ciąg kominowy napędza zaciągania powietrza i przez krótki czas temperatura pieca będzie rosła.

Najlepiej będzie samemu przetestować co dla Tadek. dr będzie działać najlepiej.
Tak na prawdę takie zabiegi maja sens tylko w czasie okresu przejściowego gdzie dodatnie temperatury są norma. Jak sezon będzie w pełni raczej nie będzie dochodzić do potrzeby wyłączania pieca czy pompy co.