Czyszczenie pieca z nagaru

Czyszczenie pieca z nagaru

Piece i kotły na paliwa stałe podczas użytkowania podlegają naturalnemu zabrudzeniu. Podczas spalania paliw takich jak węgiel, drewno i pellet wytwarzany jest popiół, a w strumieniu spalin przenoszone są pyły powstałe w czasie spalania paliwa. W nowoczesnych kotłach, które spełniają obowiązujące przepisy, oraz przy prawidłowej ich eksploatacji, zabrudzenie w postaci smoły i sadzy nie powinno wystąpić i związane z tym czyszczenie pieca z nagaru nie występuje. Jeżeli w kotle powstaje nagar, to ustalmy przyczyny jego powstawania, aby je wyeliminować. Nagar w kotłach automatycznych powstaje w wyniku nieprawidłowego doboru kotła, montażu lub jego nieprawidłowej pracy. Główne przyczyny powstawania nagaru w piecu to: brak w kotłowni napowietrzenia, kocioł pracuje przy zbyt niskiej temperaturze (minimalna temperatura pracy powinna wynosić 650C), jest zbyt niska temperatura powrotu wody z instalacji, nieprawidłowo ustawione są parametry spalania lub częste, ręczne wyłączanie kotła z funkcji praca. Gdy poprzez niewłaściwe podłączenie kotła lub jego niewłaściwą eksploatację w kotle wytworzony zostanie nagar, należy przeprowadzić czyszczenie kotła z nagaru. Kocioł zabrudzony osadami; popiołu, sadzy, smoły czy też mieszanych zabrudzeń w postaci przyklejonych do ścian kotła nagarów o grubości kilku milimetrów może stracić na sprawności do 30% – zużywamy wtedy, proporcjonalnie do zabrudzenia, dużo więcej paliwa.

Czyszczenie kotła z nagaru

Czyszczenie kotła z nagaru jest pracochłonne i trudne, musimy do tego przygotować odpowiednie do czyszczenia narzędzia. Kocioł musi być uprzednio wygaszony i ostudzony. Poprzez dostępne otwory należy skrobakiem lub szpachelką usunąć osady nagaru na wszystkich ścianach kotła, przegrodach, pułkach oraz w zależności od typu i budowy kotła na innych jego elementach. Posługując się tzw. wyciorem, należy wyczyścić płomieniówki. Pamiętać musimy o wyczyszczeniu części wylotowej spalin i połączeniu z czopuchem. Czyszczenie musi być bardzo staranne i dokładne, usunąć powinnyśmy wszystkie osady w całym piecu. Po wyczyszczeniu ścian z nagaru należy dokładnie usunąć z pieca zanieczyszczenia. Przed powtórnym włączeniem do eksploatacji należy ustalić, co było przyczyną wytworzenia nagaru w piecu i ustaloną przyczynę usunąć. Przy załączeniu kotła po czyszczeniu z osadów smolistych i nagaru, pod nadzorem należałoby włączyć piec do użytkowania i podnieść temperaturę pracy do 70 – 800C, przy takiej temperaturze powinno nastąpić wypalenie pozostałych niedoczyszczonych smolistych cząstek nagarów.

Czyszczenie kotła na ekogroszek- jak przeprowadzić?

Prawidłowo podłączone i eksploatowane nowoczesne, automatyczne kotły na ekogroszek, które wyposażone są w palnik obrotowy, nie wymagają nadmiernej pracy związanej z czyszczeniem. Producenci kotłów zalecają w instrukcji obsługi okresowe czyszczenie kotła na ekogroszek. W przypadku kotłów małej mocy, które przeznaczone są do ogrzewania mieszkań lub domów, zaleca się w praktyce następujące postępowanie: uzupełniamy paliwo w zbiorniku, wyłączamy kocioł, obmiatamy ściany i półki oraz inne wewnętrzne części kotła, następnie usuwamy popiół z popielnika. Palnik obrotowy w czasie spalania ekogroszku sam się oczyszcza, w przypadku innych palników – głównie tłokowych i stałych należy wyczyścić palnik z popiołu i niespalonych cząstek.

Co ile czyścić piec na ekogroszek?

Piec na ekogroszek czyścimy podczas każdego załadunku paliwa i jednocześnie usuwamy popiół. W przypadku częstego doładowywania paliwa (np. po jednym worku) kocioł powinien być czyszczony raz w tygodniu. Co ile czyścić piec na ekogroszek najlepiej określi użytkownik, bo wynika to z ilości zużywanego paliwa – w przypadku kotłów małej mocy eksploatowanych indywidualnie czyszczenie powinno być przeprowadzone po spaleniu około 200 kg paliwa. Co pół roku należy oczyścić komorę powietrzną palnika oraz wentylator nadmuchowy.