Kotły na pellet – jaki wybrać i jak ustawić?

Heiztechnik

Kocioł na pellet stanowi wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wybierając odpowiedni dla siebie kocioł, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, moc, pojemność zbiornika zasypowego oraz dostępne funkcje.

Kotły na pellet są obecnie najbardziej zautomatyzowanymi kotłami na paliwo stałe. Zastosowany systemu automatycznego rozpalania oraz podawania paliwa powoduje, że praca może być niemal całkowicie bezobsługowa. Czynnością, jaką należy wykonywać, jest napełnianie pelletem zasobnika paliwa oraz okresowe czyszczenie kotła. Częstotliwość jego uzupełniania może wynosić od kilku dni do tygodnia. Może być znacznie wydłużone poprzez zastosowanie większego zbiornika lub układu automatycznego podawania paliwa z magazynu.

Kotły na pellet – dla kogo?

Używanie kotła na pellet zaleca się osobom, które chcą w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewać swoje domy i mieszkania. Głównymi przesłankami do stosowania tego typu kotła są: prosta obsługa, wygodna eksploatacja, estetyka, łatwość w utrzymaniu czystości w kotłowni, relatywnie niski koszt ogrzewania. Spalanie pelletu charakteryzuje się najmniejszą szkodliwością spośród wszystkich paliw stałych. W jego trakcie następuje niewielka emisja substancji szkodliwych, ilość wytworzonego popiołu jest niewielka, popiół można wykorzystać jako nawóz. Dodatkowo kocioł pelletowy jest on niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2, które powstają podczas spalania paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego.

Aby umożliwić montaż kotła, należy zaprojektować kotłownię o wymiarach umożliwiających montaż odpowiedniego kotła. Kotłownia musi być wyposażona w komin, wentylację oraz posiadać napowietrzenie. Kotły wyposażone są w zbiorniki paliwa o różnej pojemności, które w zależności od zapotrzebowania energetycznego, strefy klimatycznej, pogody, pozwalają nawet na tydzień bezobsługowej pracy. Poprzez zastosowanie dodatkowego podajnika paliwa-zbiornik może być automatycznie uzupełniany pelletem z magazynu paliwa, który może znajdować się w innym pomieszczeniu.

Dobór mocy kotła na pellet

Moc kotła należy dobrać na podstawie zapotrzebowania na energię grzewczą, na którą składają się:

  • zapotrzebowanie na moc cieplną na ogrzewanie,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną na wentylację,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na moc określa się na podstawie projektu budynku, jest ona obliczana zgodnie z normami budowlanymi. W budynkach po termomodernizacji obliczenia powinny być przeprowadzone powtórnie. Moc kotła musi być odpowiednio dobrana. Nie warto kupować kotła na pellet o mocy znacznie większej od tej obliczeniowej, ponieważ w okresie maksymalnego zapotrzebowania na ciepło powinien on pracować z mocą zbliżoną do nominalnej, pozostałą część sezonu w modulacji mocy wynikającej z aktualnego zapotrzebowania na energię. Dzięki temu kocioł będzie osiągać najwyższą sprawność, co w konsekwencji pozwoli na zminimalizowanie zużycia paliwa.

Jakie informacje powinniśmy sprawdzić przed zakupem kotła?

Przed zakupem kotła na pellet należy sprawdzić, jaką powierzchnią kotłowni się dysponuje. Kotły na pellet montowane są wraz ze zbiornikiem paliwa, przez co nierzadko zajmują dużo miejsca. Jeżeli wybrany kocioł posiada zbyt duże wymiary, w ofercie producenta można znaleźć kotły pelletowe, w których rozdzielony jest kocioł od zbiornika paliwa. W takim przypadku możemy ustawić urządzenie tak, jak umożliwia nam to kotłownia. Kolejną kwestią jest średnica oraz wysokość komina. Producent określa średnicę komina. Warto więc upewnić się, że komin je spełnia, bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, czy komin spełnia minimalny ciąg kominowy. Duże znacznie ma też wentylacja wywiewna i nawiewna. Kocioł potrzebuje ciągłego dostępu świeżego powietrza, niezbędnego do procesu spalania. Równie istotną kwestią jest okres gwarancyjny, a także lokalizacja najbliższego serwisu. Są to niezbędne informacje, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania oraz ewentualny czas oczekiwania na pomoc specjalisty.

Ustawienie kotła na pellet coraz rzadziej, jednak wciąż dość często wymaga doświadczenia i znajomości obsługi pieca. Wiąże się to z wielodniową obserwacją i weryfikacją niektórych parametrów w zakresie pracy palnika kotła. Przy ustawieniach kotła należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ustawienie parametrów pracy palnika, takich jak ilość podawanego paliwa do spalania, która odpowiada za moc kotła i ilość powietrza, która odpowiada za jakość spalania. Oczywiście nowoczesne kotły posiadają różnego rodzaju systemy ograniczające konieczność ciągłych weryfikacji parametrów palnika.

Kotły pelletowe firmy Heiztechnik ustawić jest bardzo łatwo i nie wymagają doświadczenia. Każdy kocioł jest indywidualnie zaprogramowany, procesem spalania steruje algorytm HT-Logic III, który w zależności od temperatury kotła określa parametry pracy, modulując odpowiednio moc. Kotły mogą być wykonane w standardzie iPell, w których przy pomocy sondy Lambda następuje optymalizacja procesu spalania. W przypadku zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co występuje wiosną i jesienią,automatyka umożliwia zmniejszenie mocy kotła o 30% – parametry pracy ustawiają się samoczynnie.

Podstawowymi ustawieniami sterownika kotła pelletowego są:

  • temperatura zadana kotła,
  • temperatura zasilania instalacji grzewczej,
  • histereza – różnica temperatury pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą przejścia w tryb podtrzymania lub wyłączenia,
  • wydajność podajnika – tzw. przeważenie, sprawdzenie ilości podawanego paliwa,
  • wydajność wentylatora – odpowiednia ilość powietrza.

Kotły na pellet powinny być użytkowane przy temperaturze pracy powyżej 70 0C, co zagwarantuje poprawną jakość spalania oraz temperaturę powrotu wody z instalacji nie mniejszej niż 50 lub 55°C, co uchroni kocioł przed korozją niskotemperaturową, a tym samym wydłuży żywotność kotła. Ważną kwestią jest również unikanie gromadzenia się kondensatu ze spalin w kanale spalinowym, który może wpływać na powstawanie wykwitów na kominie w sytuacji, gdy komin nie posiada odpowiedniej wkładki stalowej. Kotły pelletowe posiadają bardzo wysoką sprawność, a co za tym idzie temperatura spalin jest bardzo niska i powoduje to intensywne wydzielanie się wilgoci w kominie. Ponadto dla właściwej pracy kotła wymagany jest odpowiedni ciąg kominowy, a powstaje on w wyniku temperatury wewnątrz kanału spalinowego. Wystarczy utrzymywać w kotle temperaturę na określonym przez producenta poziomie.

Optymalizując pracę kotła, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi ustawień sterownika, dostępnymi na stronie producenta, lub skorzystać z fachowej pomocy serwisu. Aby móc eksploatować kocioł na najbardziej efektywnym poziomie, warto zapoznać się także z instrukcją obsługi dołączoną do kotła.