Kotły na pellet lub ekogroszek – który wybrać?

Heiztechnik

Wybór paliwa do systemu centralnego ogrzewania nie jest łatwy. Zastanawiając się nad źródłem ogrzewania, należy wziąć pod uwagę koszty instalacji i eksploatacji oraz wpływ na środowisko naturalne. Uwzględniając ostatni czynnik, wyboru można dokonać między kotłem na pellet a kotłem na ekogroszek.

Kotły na pellet i ekogroszek stanowią obecnie bardzo zaawansowane urządzenia grzewcze. Oba typy spełniają najnowszą normę PN-EN 303-5:2015, która dotyczy emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Kotły te odznaczają się wysoką sprawnością energetyczną oraz łatwością obsługi, co zawdzięczają swojej budowie oraz wysokiemu zautomatyzowaniu. Pomijając różnice konstrukcyjne, do głównych różnic można zaliczyć między innymi nieznacznie wyższe koszty ogrzewania w przypadku pelletu. Jednakże jest to spalanie dużo bardziej ekologiczne, niż ma to miejsce w przypadku spalania ekogroszku.

Kocioł na ekogroszek

Kocioł na ekogroszek stanowi popularne rozwiązanie do ogrzewania. Może ogrzewać między innymi domy jednorodzinne, hale czy magazyny. Obecnie produkowane kotły spełniają najwyższe wymagania ekologiczne, zgodne z normą PN-EN 303-5:2015. Odznaczają się wysoką sprawnością spalania, jak również wysoką sprawnością energetyczną. Zasada działania kotła polega najczęściej na transporcie ekogroszku za pomocą przenośnika ślimakowego do zamkniętej komory, w której ulega on spalaniu. Ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością, niską spiekalnością oraz zawartością popiołu. Średnica tego typu węgla wynosi od 5 do 25 mm, co sprawia, że w łatwy sposób może być transportowany przez podajnik.

Paliwo w kotłach na ekogroszek zapala się ręcznie, jednak dalszy proces spalania jest całkowicie zautomatyzowany. Dzięki mikroprocesorowemu sterownikowi, kocioł jest wygodny w obsłudze, a ustawienie parametrów pracy bardzo łatwe. Dodatkowo jedną z jego najważniejszych zalet jest automatyczny tryb pracy z podtrzymaniem, w którym od czasu do czasu podajnik dostarcza niewielkie porcje paliwa, służące do podtrzymania procesu spalania. Zaś gdy temperatura wody w instalacji spadnie poniżej zadanej wartości, kocioł przechodzi ponownie we właściwy tryb pracy. Paliwo do kotła zasypuje się raz na kilka dni, maksymalnie do tygodnia, co ogranicza do minimum jego obsługę. Ponadto atrakcyjna cena paliwa pozwala na stosunkowo niskie koszty ogrzewania.

Do wad korzystania z tego typu kotła można zaliczyć koszt jego zakupu. Dodatkowym kłopotem jest konieczność utylizacji wytwarzanego popiołu (przynajmniej raz na tydzień). Problem z czystością w kotłowni ma związek z koniecznością cyklicznego uzupełniania zbiornika zasypowego, choć utrzymanie stosunkowo czystej kotłowni jest możliwe. Pomóc może w tym konfekcjonowane paliwo pakowane w worki.

Kocioł na pellet

Kocioł na pellet jest wygodnym rozwiązaniem, często wykorzystywanym w systemach centralnego ogrzewania. Podobnie jak te na ekogroszek, kotły na pellet spełniają najnowsze normy ekologiczne, które pozwalają określać je mianem kotłów piątej generacji. Paliwem spalanym w tego typu kotłach jest pellet, który stanowi sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne w postaci trocin, wiór czy zrębek. Jest to biomasa klasyfikowaną jako źródło odnawialnej energii. Kotły na pellet charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością spalania paliwa oraz sprawnością energetyczną. Proces spalania nie powoduje produkcji substancji smolistych, a wytwarzany CO2 nie wpływa na ogólny bilans dwutlenku węgla, gdyż zostaje on ponownie przyswajany przez rośliny (inaczej, niż ma to miejsca w przypadku spalania węgla kamiennego czy gazu ziemnego).

Podobnie jak w przypadku ekogroszku, paliwo transportowane jest z zasobnika do kotła, w którym ulega spalaniu. Kotły wyposażone są w automatyczną zapalarkę, co sprawia, że ich obsługa jest bardzo wygodna i ogranicza się jedynie do uzupełniania (raz na kilka dni) paliwa. Nowoczesna automatyka pozwala na pełną kontrolę instalacji w domu oraz między innymi na możliwość pracy ciepłej wody użytkowej w trybie automatycznym, z wykorzystaniem automatycznego rozpalenia i wygaszenia.

Paliwo jest łatwo dostępne oraz atrakcyjne cenowo, co przekłada się na niski koszt ogrzewania obiektu. Bardzo mała ilość powstającego popiołu powoduje, że jego wybieranie ogranicza się do jednego dnia w miesiącu, a sam popiół może być wykorzystywany jako nawóz do roślin. Natomiast do wad kotłów na pellet można zaliczyć między innymi ceny urządzeń oraz konieczność ich regularnego czyszczenia. Dodatkową niedogodnością jest konieczność ręcznego załadunku pelletu do zbiornika, jednakże problem ten można rozwiązać, wykorzystując system automatycznego uzupełniania paliwa za pomocą podajników pneumatycznych.