Heiztechnik - Producent kotłów

Blog

Pellet czy gaz

|

Decyzję o sposobie ogrzewania podjąć trzeba na etapie budowy domu lub jego modernizacji. W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu budynku gazem musi być możliwość podłączenia instalacji domu do przyłącza gazowego lub ustawienia zbiornika z gazem na zewnątrz budynku. Kocioł gazowy o mocy do 30 kW możemy zainstalować, w pomieszczeniu, w którym jest sprawna instalacja wentylacyjna i przyłącze kominowe. Kocioł na pellet o mocy do 25 kW powinien być zamontowany w kotłowni lub wydzielonej części pomieszczenia, które musi spełniać wymogi prawa budowlanego, oraz być wyposażone w instalacje: wentylacyjną (nawiewną oraz wyciągową) oraz kominową. Istotną rzeczą jest ochrona środowiska, wybór paliwa pellet czy gaz, ze względu na ochronę środowiska jest trudny – gaz jest paliwem kopalnianym a pellet spalany w nowoczesnych kotłach nie powoduje degradacji środowiska i jest niemal zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2. Od 2021r. wchodzą w życie przepisy WT2021, które wyznaczają bardzo wysokie wymagania na tzw. zapotrzebowanie energetyczne budynku, znacznie wpłynie to na koszt budowy. Wskaźnik EP (nieodnawialnej energii) dla gazu wynosi 1,1 a dla pelletu to tylko 0,2. Przy podjęciu decyzji o ogrzewaniu budynku pelletem – zdecydowanie obniżymy koszt wykonanie izolacji termicznej budynku.

Ile kosztuje tona pelletu

Ceny pellet na rynku są bardzo różnorodne i wynikają głównie z surowca, który został użyty do jego wykonania (drewno, kora drzewna, słoma, łuska słonecznika, części zboża, wytłoczki z oliwek) oraz wartości opałowej. Istotny wpływ na cenę ma sposób sprzedaży: luzem, w workach przemysłowych czy w 15 kg workach. Jesienią 2020r. ceny pelletu kształtują się na poziomie od 450 zł (pellet z biomasy niedrzewnej o kaloryczności ok. 13MJ/kg), pellet średniej klasy o kaloryczności ok.17MJ/kg można kupić za ok. 700-850zł tona, zakup pelletu wysokiej jakości bezpośrednio od regionalnych producentów to wydatek ok. 850zł. Cena pelletu w tzw. klasie premium o kaloryczności 19MJ/kg to wydatek do 1250 zł za tonę. Podsumowując ile kosztuje tona pelletu - oferta jest bardzo szeroka, pellet spełniający normę DIN EN A1 (DIN PLUS) o wartości opałowej pomiędzy 17 – 19 MJ/kg,  wilgotności < 10%  i zawartości popiołu < 0,7% kosztuje od  850 do 1250 zł za tonę.     

Jaki piec na pellet wybrać

Piece pelletowe to obecnie najbardziej zautomatyzowane kotły na paliwo stałe. Podejmując decyzje, jaki piec na pellet wybrać, uwzględnić trzeba kilka czynników. Najważniejszy jest wybór mocy kotła, moc powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Nie zaleca się stosowania kotłów przewymiarowanych. Kocioł powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia w, którym będzie zamontowany, uwzględnić trzeba jego wymiary oraz wielkość zbiornika na paliwo. W nowo budowanych budynkach kotłownie są małe. Na rynku dostępne są kompaktowe kotły - o małych wymiarach, przystosowane do montażu w niewielkich pomieszczeniach. Dostępny jest na rynku mały, kompaktowy kocioł, który jednocześnie wyposażony jest w moduł hydrauliczny (3 pompy, zawór mieszający z siłownikiem) przygotowany do  podłączenia w układzie zamkniętym (naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa) z sondę lambda. Montaż takiego kotła jest prosty, a obsługa łatwa.

Wydajność ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazem nie należy do tanich sposobów ogrzewania (tańsze jest ogrzewanie kotłami na paliwa stałe), posiada jednak wiele zalet. Dzięki niskim kosztom inwestycji, dużej sprawności kotłów kondensacyjnych i bezobsługowej pracy instalacji – gaz cieszy się dużą popularnością. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z ogrzewania gazem ziemnym. Teren inwestycji musi być zgazyfikowany, bo koszt pociągnięcia gazu do działki jest bardzo wysoki. Koszt gazu ulega częstym zmianom. Ogrzewanie propanem obecnie nie jest popularne i oceniane jest jako drogie (statystycznie 10% droższe), na koszt ogrzewania dodatkowo wpływa koszt dzierżawy zbiorników. Określając parametry, wydajności ogrzewania gazowego, określić trzeba, indywidualnie (regionalnie) koszt inwestycji  jak i dostawy gazu. Wyprodukowana z gazu 1 kWh energii to koszt od 0,20 do 0,24zł (w zależności od rodzaju gazu, miejsca zamieszkania oraz dostawcy).