Rodzaje kotłów gazowych – główne kryteria podziału

Heiztechnik

Istotnym elementem każdego systemu centralnego ogrzewania budynków jest kocioł grzewczy, który powinien odznaczać się wysoką sprawnością oraz w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać środowisko naturalne. Do takiego typu kotłów zaliczają się kotły gazowe, które dzięki wykorzystywanej technologii oraz rodzaju stosowanego paliwa cechuje niska emisja szkodliwych substancji.

W ogrzewaniu budynków mieszkalnych oraz użytkowych można wykorzystywać kotły mniej lub bardziej przyjazne środowisku. Wśród kotłów o niskiej emisji szkodliwych substancji wyróżnia się kotły na pellet oraz kotły gazowe, które ze względu na wysoki stopień zautomatyzowania są również łatwe w obsłudze, zajmują mało miejsca, a ich sprawność znacząco przewyższa inne dostępne na rynku rozwiązania.

Podział kotłów na gaz

Kotły gazowe należą do grupy popularnych urządzeń grzewczych charakteryzujących się niską szkodliwością dla środowiska naturalnego oraz niewymagających skomplikowanej obsługi. Kotły CO gazowe można podzielić ze względu na następujące kryteria:

    Sposób montażu:

    • Kocioł gazowy wiszący, który jak sama nazwa wskazuje, pracuje w pozycji wiszącej, z racji czego nie posiada dużych gabarytów. Kocioł ten może być użytkowany w łazienkach i kuchniach, bądź w osobnych pomieszczeniu. Odznacza się wysoką estetyką. W ofercie firmy Heiztechnik dostępne są 4 modele kotłów wiszących.
    • Kocioł gazowy stojący, który zajmuje znacznie więcej miejsca ze względu na duże gabaryty konstrukcji. Kotły tego typu należy umieszczać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji z odpowiednią ilością miejsca. Miejscem ich najczęstszego wykorzystania są kotłownie domów jednorodzinnych.

    Pełnione funkcje:

    • Kocioł gazowy jednofunkcyjny, którego praca polega na ogrzaniu wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. W celu uzyskania wody użytkowej należy zaopatrzyć się również w specjalny zbiornik do podgrzewania wody. Jego pojemność powinna być dostosowana do ilości osób zamieszkujących w budynku. Przykładem tego typu kotła jest HT GAS 1.1 firmy Heiztechnik. Stanowi on jednofunkcyjny wiszący, kondensacyjny kocioł gazowy wyposażony w modulacyjny palnik z zapłonem elektronicznym. W ofercie dostępne są produkty o mocy nominalnej 23 oraz 32 kW. Zakres modulacji mocy zaczyna się od 12% mocy nominalnej. Maksymalna temperatura CO wynosi 85⁰C, minimalna 30⁰C.
    • Kocioł gazowy dwufunkcyjny, który odpowiada za podgrzanie wody w instalacji centralnego ogrzewania, jak również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kocioł tego typu nie wymaga stosowania dodatkowych zbiorników na wodę, a tym samym potrzebuje mniej miejsca na montaż. Funkcję podgrzewania ciepłej wody, jak również centralnego ogrzewania posiada kocioł HT GAS 2.2-24 o mocy nominalnej 23 kW. Ma on także wymiennik ciepłej wody użytkowej wykonany z 12 płyt ze stali nierdzewnej, co pozwala na produkcję ciepłej wody w maksymalnej ilości 13,2 l/min. Kocioł posiada modulację mocy w trybie ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody już od 12%. Zakres temperatur C.W.U wynosi od 38 do 60⁰C, natomiast temperatury CO od 30 do 85⁰C

    Budowa komory spalania:

    • Otwarta – kotły te pobierają powietrze wykorzystywane w procesie spalania bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są umiejscowione.
    • Zamknięta – powietrze potrzebne do procesu spalania czerpane jest z zewnątrz. Komora spalania połączona jest z atmosferą za pomocą przewodów powietrzno-spalinowych, w których przepływ spalin oraz powietrza wymusza wentylator. Przykładem kotła z zamkniętą komorą spalania jest HT GAS 1.2 o mocy nominalnej 23 lub 32 kW.

    Sposób działania:

    • Kocioł gazowy zwykły (tradycyjny) – zbudowany jest w sposób, który umożliwia stałą pracę z medium grzewczym o temperaturze na powrocie równej 35–40⁰C. Dzięki tak uzyskiwanym niskim temperaturom redukowane są straty postojowe i kominowe.
    • Kocioł gazowy kondensacyjny ‒ jest kotłem bardziej ekonomicznym od tradycyjnego. Wyższą sprawność zapewnia mu odzysk energii z pary wodnej, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa. Przykładem kotła kondensacyjnego jest HT GAS 3.2-28, który stanowi wysokowydajne, dwufunkcyjne urządzenie z wbudowanym zasobnikiem wody użytkowej. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i posiada pojemność 60 L. Kocioł charakteryzuje się dużą wydajnością układu C.W.U. do 17,7 l/min, systemem podgrzewania wody „Szybkie Grzanie” oraz zakresem pracy od 12% mocy nominalnej, która wynosi 27 kW.

    Parametry kotłów

    Decydując się na wybór kotła gazowego, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów:

    • znamionowa moc cieplna – jest to moc podawana przez producenta, uzyskiwana trwale podczas spalania paliwa;
    • temperatura zasilania i powrotu – parametr szczególnie ważny ze względu na fakt, iż kocioł będzie uzyskiwał inną moc, jeżeli będzie pracować na parametrach instalacji niskotemperaturowych, a inną w przypadku wysokotemperaturowych;
    • ciśnienie robocze – decyduje o wykorzystaniu kotła w określonym typie hydraulicznym instalacji.

    Kotły na pellet – ekologiczna alternatywa dla kotłów na gaz

    Kiedy nie mamy możliwości podłączenia do sieci gazowej, możemy skorzystać z oferty kotłów na pellet. Podobnie jak kotły na gaz charakteryzują się wysokim stopniem zautomatyzowania, a ich obsługa wymaga jedynie uzupełnienia paliwa raz na kilka dni (w zależności od temperatur zewnętrznych). Wysoki stopień zautomatyzowania zawdzięczają wykorzystaniu między innymi podajnika ślimakowego oraz nowoczesnych wentylatorów, nad pracą których czuwa mikroprocesorowy sterownik. Dzięki swoim kompaktowym gabarytom zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, mając jednocześnie dużą moc. Spalanie pelletu spośród wszystkich paliw stałych charakteryzuje się najmniejszą szkodliwością, nie emituje substancji smolistych, a ilość powstającego popiołu jest niewielka.