Węgiel, drewno czy pellet – które paliwo wybrać?

Heiztechnik

Kotły na paliwo stałe, takie jak pellet, drewno czy węgiel, są źródłem ogrzewania naszych domów. Aby wybrać właściwe paliwo, warto porównać ze sobą kotły pod względem łatwości obsługi, częstości dostarczania paliwa czy szkodliwości odprowadzanych do atmosfery spalin

Wybierając kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet, warto zwrócić uwagę na podstawowe aspekty ich funkcjonowania. Należą do nich między innymi: łatwość obsługi, koszt ogrzewania, częstość uzupełniania paliwa, możliwość pracy w trybie automatycznym czy szkodliwość dla środowiska wytwarzanych produktów spalania.

Ogrzewanie węglem

Kotły opalane węglem stanowią jeden z najpowszechniejszych typów kotłów. Mogą występować w dwóch odmianach: z automatycznym podajnikiem lub bez. W ręcznie ładowanych kotłach regulacja mocy odbywa się poprzez zmianę ilości doprowadzanego powietrza do spalania, najczęściej poprzez zmianę prędkości obrotowej wentylatora.

W kotłach z automatycznym podajnikiem następuje dokładne dozowanie ilości paliwa i powietrza, dzięki czemu można uzyskać spalanie ubogie w szkodliwe substancje oraz wysoką sprawność, również w zakresie mocy częściowej. Do zalet systemu centralnego ogrzewania opartego na węglu można zaliczyć łatwą dostępność paliwa, automatyczną ciągłą pracę, wygodną obsługę poprzez rzadkie dosypywanie paliwa i czyszczenie kotła (średnio raz w tygodniu) oraz stosunkowo niskie koszty instalacji i ewentualnej naprawy kotła. Dodatkowo wariant ten jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Z kolei do wad tego systemu można zaliczyć: dużą ilość popiołu, brudne czarne paliwo, wysoką emisję CO2 do atmosfery, konieczność magazynowania opału.

Ogrzewanie drewnem

Najnowsze kotły na drewno spełniają wysokie wymagania normy PN-EN 303-5:2012 dla piątej klasy. Charakteryzują się układem dolnego spalania. Po zgazowaniu drewna oraz wstępnym spaleniu łatwo palnych składników, powstałe w dolnym szybie zasypowym spaliny doprowadzane są do obszaru spalania od tyłu bądź bokami. Po doprowadzeniu powietrza wtórnego, odbywa się tam spalanie główne, w trakcie którego spalane są trudno palne składniki, a w dalszej części ma miejsce ich dopalanie. Wentylator, który doprowadza powietrze do spalania, tłoczy je zarówno przez kanały powietrzne, jak również do szybu zasypowego. W komorze zasypowej powietrze przeznaczone do spalania wytwarza nadciśnienie. W konsekwencji gazy spalinowe, z dużą zawartością niespalonych składników, tłoczone są przez żarzący się węgiel drzewny. Główne spalanie odbywa się w komorze paleniskowej. W tej fazie temperatura wynosi 1100 °C, przez co spalane są także trudno spalające się części drewna.

Kotły na drewno charakteryzują się niewygórowaną ceną, prostym montażem oraz niską ceną paliwa. Sam jego koszt jest o wiele niższy niż w przypadku węgla, gazu ziemnego czy nawet pelletu. Dodatkowo, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, spalanie drewna emituje mniej zanieczyszczeń, niż ma to miejsce w przypadku węgla kamiennego. Do wad można zaliczyć potrzebę cyklicznego rozpalania, konieczność częstego uzupełniania paliwa (nawet kilka razy dziennie) oraz kłopot z jego magazynowaniem. Sprawność spalania jest mocno uzależniona od poziomu wilgotności drewna.

Ogrzewanie pelletem

Kotły na pellet cechują się prostą oraz bardzo wygodną obsługą. Ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, co zapewnia między innymi zasobnik z automatycznym, ślimakowym podajnikiem oraz automatyczną zapalarką. Zadaniem podajnika jest dostarczenie odpowiedniej porcji paliwa do paleniska. Z kolei zastosowanie podajnika pneumatycznego umożliwia transport pelletu na odległość nawet kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu paliwo może być magazynowane w całkowicie odrębnym miejscu. Palniki wykorzystywane w piecach na pellet są dość skomplikowanymi urządzeniami, jednakże nad ich pracą czuwa niezawodny układ sterowania. Zamontowana wewnątrz palnika zapalarka inicjuje zapłon pelletu, natomiast zamontowany wentylator nadmuchowy dostarcza tlen niezbędny do spalania. Paliwo w kotle podawane jest do chwili, w której woda nagrzeje się do ustawionej wcześniej temperatury.

Do zalet kotłów na pellet można zaliczyć wysoką sprawność energetyczną oraz niski koszt ogrzewania budynku. Ponadto pellet charakteryzuje się niewielką szkodliwością. W trakcie jego spalania następuje bardzo niska emisja substancji smolistych, a ilość popiołu jest niewielka. Ogromną zaletą kotłów pelletowych jest łatwość utrzymania kotłowni w czystości. Paliwo samo w sobie jest czyste z pięknym zapachem lasu w kotłowni, natomiast popiół usuwamy średnio raz na miesiąc i możemy wykorzystać go jako nawóz w ogrodzie. Wadą kotłów na pellet jest natomiast koszt samego urządzenia oraz potrzeba ręcznego załadunku paliwa (średnio raz na tydzień) w przypadku kotła bez dodatkowego systemu podawania paliwa.