Dofinansowanie wymiany pieca 2023 – praktyczne porady

Wymiana pieca na nowy, bardziej ekologiczny, to obecnie konieczność, zgodnie z unijnymi regulacjami. Inwestorzy stawiają więc nie tylko na pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii, ale także na energooszczędne i bardziej wydajne kotły. Wpływ na to mają między innymi dofinansowania, które pozwalają w części sfinansować zakup nowoczesnego urządzenia grzewczego.
Dotacja do wymiany pieca – jakie masz możliwości?
Jednym z projektów, które przygotował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program Czyste Powietrze. Dedykowany on jest inwestorom, którzy chcą wymienić stare kopciuchy na nowoczesne piece lub pompy ciepła. Głównym celem w programie Czyste Powietrze jest oczywiście maksymalne ograniczenie emisji spalin.
Dotację można przeznaczyć na wymianę pieca na nowy, który będzie spełniał określone wymagania lub montaż pompy ciepła. Ponadto można je także wydać na termomodernizację domu, w skład której wchodzi wymiana okien, drzwi czy docieplenie budynku, a także instalacja odnawialnych źródeł energii.
Dotacja na wymianę pieca – jak i gdzie złożyć wniosek?
Wnioskodawcy mogą składać stosowne dokumenty na kilka różnych sposobów. Najkorzystniejszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profilu zaufanego i wysłanie e-wniosku. Mogą oni także zarejestrować swój profil na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zalogowaniu się na konto należy pobrać dokument w formacie PDF, wypełnić wszystkie dane i wysłać tradycyjną pocztą.
Innym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o dotację przez bank, który podpisał umowę i współpracuje w ramach programu Czyste Powietrze. W takim przypadku należy przedłożyć więcej dokumentów. Wśród nich wymienić można:
- prawo własności domu,
- zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy,
- stosowne oświadczenia.
Co istotne, program Czyste Powietrze nie uwzględnia budynków sezonowych oraz gospodarczych. Ponadto beneficjent nie dostanie finansów na realizację przedsięwzięcia, jeśli przed ich wypłatą sprzeda nieruchomość.
Jakie są warunki dotacji?
Zgodnie z regulaminem w programie Czyste Powietrze udział mogą wziąć osoby fizyczne, które są właścicielami domów jednorodzinnych. Ponadto beneficjentami mogą być właściciele mieszkań wyodrębnionych w księdze wieczystej i ich roczny dochód nie jest większy niż 100 tysięcy złotych. Ponadto podstawowym warunkiem jest wymiana pieca, tak zwanego kopciucha na nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze. Warto także dodać, że stare źródła ciepła muszą być wyłączone z użytku (stary kocioł musi zostać zezłomowany). Dofinansowanie wymiany pieca nie obejmuje nieruchomości, które są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Wysokość dopłat w 2023 roku
Dofinansowania wymiany pieca podzielone zostały na trzy poziomy:
- podstawowy poziom dofinansowania 66 tysięcy złotych,
- podwyższony poziom dofinansowania 99 tysięcy złotych,
- najwyższy poziom dofinansowania 135 tysięcy złotych.
Dofinansowanie wymiany pieca 2023 – programy regionalne
Dofinansowanie wymiany pieca można również otrzymać w ramach regionalnych programów. We Wrocławiu dostępne są dotacje w ramach Kawka Plus, w województwie kujawsko-pomorskim jest Eko Klimat, a Zakopane oferuje dofinansowania ze środków europejskich. Również w Sopocie, Nakle i Nowym Sączu inwestorzy mogą otrzymać finanse na wymianę pieca na nowsze urządzenie grzewcze.