Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: nie dopala węgla #71418

    Z tego co napisales wczesniej i teraz to moje spostrzezenia sa takie:
    1. niedoplajacy wegiel byl z powodu zbyt duzego ustawienia ilosci wegla, jak zmniejszyles do 20kg to prawdopodobnie osiagnales optymalna sprawnac kotla dla potrzeb ilosci wody w instalacji i ogrzania domu. Moze byc tak ze te 15kW jest nawet zbyt duzy na potrzeby Twojego domu dlatego nie masz mniejszej juz skali.
    2. spieki sa spowodowane tym ze jest podawana zbyt duza ilosc powietrza ale nie w trybie pracy ale w trybie podtrzymywania, czasami przy kominach o dł wiekszej niz 7-8m jest tak duzy „cug” ze slychac lekkie gwizdanie (przez szparki w dzwiczkach lub nawet przez klapke wentylatora) nawet jak wentylator nie pracuje i wtedy wlasnie nastepuje zbyt szybkie wychlodzenie popiolu na krawedzi retory i powstaja spieki.
    3. proponuje klapke wentylatora przymknac do min zostawiajac ok 1cm w najszerszym miejscu.
    4. jedyne co bym jeszcze sprawdzal i probowal zmieniac to co 2-3 dni zwiekszajac lub zmniejszac obroty wentylatora i obserwowac czy jest mniej spiekow i czy wegiel sie dopala. Jezeli niedopalony wegiel bedzie sie pojawial to wiecej powietrza a jezeli wegiel bedzie spalony w calosci to troche zmiejszac i tak az zauwazysz tzw optimum.
    I jeszcze jedna uwaga patrz na wielkosc „kopczyka” zaru na palenisku zeby nie byl „wylewajacy” sie z retory oraz zeby nie byl zbyt maly. W instrukcji sa rysunki jaki powinien byc. Ale z tego co piszesz to prawdopodobnie bedziesz mial raczej mniejszy niz wiekszy jezeli moje spotrzezenie co do zbyt duzej mocy pieca w stosunku do wielksoci Twojego domu sa uzasadnione.
    P.S. Ja na samym poczatku bylem „zielony”. Troche poczytalem, troche popisalem na forum, troche posiedzialem w kotlowni i po okolo 2 latach ustawilem piec w ten sposob ze teraz odwiedzam kotlownie tylko jak trzeba zasypac zasobnic wegiel i wyczyscic. Czasami zdarza sie ze zapomne i dopiero jak jest zimno albo jest zimna woda to przypomne sobie o piecu. Zycze abys tez doszedl to takiego momentu. Powodzenia.
    Nie zapomnij o kanale nawietrznym!!!!

    W odpowiedzi na: nie dopala węgla #71420

    pyt nr 2 dotyczy tego jak dlugo po dojsciu do temp 65 utrzymuje > 65 temperature i podajnik pracuje z czestotliwoscia ok 8-10 min tylko dla podtrzymania żaru w piecu
    Wg mnie to okna powinny być przynajmniej na rozszczelność otwarte zeby cokolwiek dochodzilo do srodka. Ale zdecydowanie polecam wywiercić koronką średnicy 100mm gdzies na wysokosci okna (mozna taka usluge zamowic w firmach ktore wykonuja wiercenia w betonach) i zrobic potem zejscie rura PCV na dol wzdluz sciany tzw zetka.
    Jezeli masz spiekow 30% to bardzo dobry wynik. Duza robote ze masz tylko 30% daje ta retora obrotowa.
    Jezeli moge cos tylko jeszcze doradzic to przeslone na wentylatorze bym jeszcze zmniejszyl ale to dopiero po infomracji na pyt 2.

    W odpowiedzi na: nie dopala węgla #71422

    Uwaga serwisu dot kanału jak najbardziej słuszna. Obowiązkowo do zrobienia kanał napowietrzający. Bardzo pospolity błąd szczególnie w przypadkach adaptacji gotowych projektów, które to w 99% są projektowane do kotłów gazowych (wtedy często nie ma kanału napowietrzającego, czasami jest wentylacja ale to za mało) a fizycznie adaptuje się kotłownię na ekogroszek i wtedy niezbędny jest kanał napowietrzajacy, chociaż zwykła dziura w ścianie a najlepiej tzw zetka.
    Z pewnościa brak tego napowietrzenia może być częściową przyczyną niedopalania ale dodatkowo pytania:
    1. czy piec „dochodzi” do temp zadanej? jaką masz ustawioną temp na piecu?
    2. jak długo utrzymuje i pracuje w trybie podtrzymania?
    3. jaki jest popiół? sypki czy są spieki?

    Krystian
    Użytkownik QEKO 15 kW ekogroszek od 7 lat.

    W odpowiedzi na: Zmielony węgiel w wentylatorze #66959

    Tak potwierdzilo sie. Kolano miało otwor do tego slimak tez w swojej srodkowej części nie wygladal już jak slimak. Obydwie części do wymiany.
    Ale dla formalności podam ze od 11.2011 piec został wlaczony i do momentu tych objawow pracowal non stop zima-lato… tak wiec dla mnie taka wymiana części po 5 sezonach jest wielkim sukcesem. Dodatkowo serwisant sprawdzil wszystko udoskonalil ustawienia =- o pare sekund i widać jeszcze dodatkowo roznice w spalaniu.

    W odpowiedzi na: HT EKO DUO #77384

    Lekkie sprostowanie. Uzyskalem jeszcze lepsze wyniki (wiecej popiolu mniej spiekow):
    Krotnosc podawania 2
    Czas oczekiwania 7min (standardowo jest 10)
    Obroty dmuchawy 1
    Obrt. dm podtrz. 1
    Przeslona od wentylatra otwarta max.
    Czas pauzy podajnika 50-60 sek. (zmieniam w zaleznosci temp na zewn)

    W odpowiedzi na: HT EKO DUO #77385

    Zdaje relacje z moich obserwacji i ostatnich ustawien ktore doprowadzily do mojego zadowolenia:
    Ostatecznie zostalo i tak chyba bedzie zawsze zima (moze latem tez ale to bede sprawdzal za kilka miesiecy):
    Krotnosc podawania 1
    Czas pauzy podajnika 50sek (teraz jak sa ujemne temp) i 55-60 sek (jak mamy dodatnie temp na zewn.)
    Obroty dmuchawy 0 (WPA 07)
    Obroty dmuchawy w podtrzymaniu 0
    Przeslona na dmuchawie otwarta na ok 40%-50%

    Logika wskazuje ze mam za niskie obroty dmuchawy ale jak mialem 1-2 to mialem niedopalony wegiel lub spieki koloru czarnego trudne do zgniecenia na skraju retory i potem w popielniku.

    Uzyskalem efekt ktory moge okreslic ze mam 50% popiolu i 50% spiekow bez bryl, zbitej twardej szlaki.
    Piec grzeje super. Zadnego odczuwalnego zwiekszenia zuzycia wegla.

    P.S. posiadam kominek z plaszczem wodnym wspolpracujacy z piecem ale wszysktie testy i ustawienia robie bez palenia w kominku. Jak pracuje razem z kominkiem (szczegolnie w weekendy) to wtedy musze zwiekszyc czas pauzy podawania na jakies 60-70 bo piec w trakcie podtrzymywania osiaga 75-82 stopnie i wlacza sie pompa od CO. Jezeli ktos bedzie chial dowiedziec sie jak to wspolpracuje to zapraszam do pytan. Zasada jest taka ze jak pracuje pompa CO od kominka to przekaznik wylacza pompe od CO od pieca. CWU jest bez przekaznikow ale podzial jest na dwie wezownice w zbiorniu (gorna obsluguje piec a dolna kominek). Super sprawa.
    Jezeli ktos chce wiedziec wiecej to chetnie podziele sie mailowo zeby nie zawalac tutaj informacjami ktore bezposrednio sie wiaza sie z piecami heitztechnik.
    Pozdr. Kryst

    W odpowiedzi na: HT EKO DUO #77387

    Zmniejszylem krotnosc podawania na 2. Jest troche lepiej, nie ma juz wiekszych bryl ale spieki nadal sie robia. Palenisko chyba tez juz sie nie zapada tak jak wczesniej
    U mnie przy krotnosci 3 palenisko zapadalo sie a w najlepszym wypadku bylo plaskie.
    Teraz zrobilem krotnosc na 1 i bede obserwowal zachowanie paleniska oraz spieki.
    Na poczatku myslalem ze przy zmniejszaniu krotnosci bede mial wieksze zuzycie wegla ale to nie jest prawda gdyz piec dluzej utrzymuje stan podtrzymania.
    Te 2 dodatkowe podania w ciagu 20 min daje wiecej czasu podtrzymania niz 2 obroty podczas normalnej pracy.
    Jezeli krotnosc 1 bedzie znowu dawala lepsze efekty (mniejsze spieki i niezauwazalne zwiekszenie ilosci wegla) to kolejnym krokiem bedzie podczas krotnosci 1 zmniejszenie czasu oczekiwania na 8 min.
    Mysle ze chyba w koncu znalazlem klucz do moich spiekow.
    Jeszcze jedno co przychodzi mi do glowy to chyba zwiekszenie czasu podawania z 50 s na 55 sek w przypadku kiedy bede mial krotnosc 1 ale to juz zostawie sobie na koeljne sprawdzenie.
    Bede informowal jak i co ale nie szybciej niz co 1,5 tygodnia bo w tej chwili mam taki cykl uzupelniania zbiornika do pelna i dopiero po takim cyklu sprawdzam stan popiolu.

    W odpowiedzi na: HT EKO DUO #77391

    Mam tak samo juz od ponad 3 lat. Zmniejszenie obrotow dmuchawy nic nie da. Spowoduje tylk oze wiecej sadzy bedzie w gornej czesci pieca i czesciej trzeba czyscic z tej sadzy.
    Ta szlaka jest uciazliwa w momencie czyszczenia poniewaz objeotsciowo wychodzi jej wiecj niz zwyklego popiolu i za kazdym ladowaniem zbiornika trzeba czyszcic popielnik bo ta szlaka siega az do gornej czesci retory.
    Z moich obserwacji szlaka powstaje z powodu tego ze piec po osiagnieciu zadanej temperatury bardzo dlugo pracuje w trybie podtrzymywania i w tym czasie spala sie caly wegiel na retorze a nawet troche ponizej i tam wlasnie powstaja te spieki (szlaka) i w momencie kolejnej pracy ciaglej pieca ta szlaka zostaje wypchnieta w postaci takich bryl.
    probowalem juz wszystkiego z powietrzem az do calkowitego zamkniecia przeslony i ustawieniu dmuchawy na 0. Nic nie dalo. Piec pracowal dobrze, dogrzewal a spoieki jak byly tak sa.
    Nie zlalazlem innego powodu ani sposobu na ich likwidacje.
    Prawdopodobnie jest zbyt dobry ciąg w kominie i stad te spieki ciagle beda. U mnie w trybie podtrzymania pod dzwiczkami az swiszcze od powietrza ( sa tam takie male dwa otwory ktorymi dostaje sie naturalnie powietrze).
    Dodam jeszcze ze obojetnie czy zima czy lato zawsze mam spieki.
    Moje ustawienia:
    czas podawania 50 s zima (80 s lato)
    obroty dmuchawy 2 zima (0 latem)
    oboty podtrzymywanie 1
    krtonosc podawania 3
    przeslona otwarta na 1cm (dmuchawa WP 7)
    Zuzycie wegla:
    zima przy + temp: 5 workow na 8 dni
    zima jak jest 0 do -10: 5 workow na 6 dni
    lato: 5 workow na 4 tygodnie
    Wegiel polski kupowany bezposrednio kurirerem z kopalni 25-28MJ w cenie 900zl/t Nie jest tanio ale warto.
    P.S. 3 lata bez awarii, zrywania sruby, samoistnego wygaszania (poza czyszczeniem kiedy to sam wygaszam aby dokonac czyszcenia retory i innych elementow). Pelne zadowolenie, poza spiekami ale z tym da sie zyc 🙂
    Jezeli potrzebne dodatrkowe szczegoly lub spostrzezenia

    W odpowiedzi na: Algorytm 0 a algorytm 2 #76800

    Nie posiadam termostatu pokojowego podlaczonego do pieca to nie ma znaczenia jaki jest ustawiony algorytm? Wydaje mi sie mialem algorytm 0 ale dzialalo tak jakby byl algorytm 2 wg opisu przedtawionego przez Serwis powyzej. Czy tak to dziala, ze jezeli nie ma termostatu to obojetnie jaki jest ustawiony algorytm zawsze bedzie dzialal jakby byla 2?

    W odpowiedzi na: Algorytm 0 a algorytm 2 #76802

    Dodam jeszcze ze instalacja pieca jest polaczona z instalacja kominka z plaszczem wodnym i przy osiagnieciu TP na kominku to pompa CO od kominka przejmuje pompowanie wody i przekaznik wylacza pompe CO ktora steruje piec. Nie mam wymiennika ani zaworu czwodroznego. Jaki algorytm w tym wypadku jest odpowiedni?

    W odpowiedzi na: definicja Krtoności podawania Q EKO 15 #76839

    Obecnie mam krotnosc podawania 3

    W odpowiedzi na: Q EKO 15 popiol spieki ilosci #77423

    Polepszylo sie ale jeszcze do prawdziwego popiolu to troche brakuje. Obroty mam na 1 a pokrywe wentylatora minimalnie otwarta. Zobaze teraz na obrotach 0 i dam znac.

    W odpowiedzi na: Q EKO 15 popiol spieki ilosci #77425

    65 stopni na kotle, temp zal pomp 50 stopi

    W odpowiedzi na: Q EKO 15 popiol spieki ilosci #77427

    Czarna jak wegiel sadza.

    W odpowiedzi na: Q EKO 15 popiol spieki ilosci #77429

    U gory od samego poczatku nawet przy wysokich obrotach dmuchawy i otwartej 50% przeslonie wytraca mi sie sadza i musze to czyscic 1 raz w tygodniu. Pod tym wzgledem tez sie nic nie zmienilo. Ilosc tej sadzy taka sama sie osadza ok. 2mm na tydzien. Podobnie na deflektorze, jest on dosc mocno oblepiony. Jak byly obroty na 3 to nawet od dolu raz zrobil mi sie grzybek na deflektorze. Teraz tego juz nie ma. Komin h=8,5m. Wystaje ok. 40cm ponad kalenice. Srednica komina 180 firma schiedel rondo plus z pojemnikiem na skropliny oraz rewizja na dole. Rewizja zamknieta. Skropliny podlaczone do inst kanalizacji (bo piec mialbyc inny nie weglowy). Moze to podlaczenie ciagnie dodatkowe powietrze do komina i robi zbyt duzy ciag?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)