Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60067
    Mirunjo
    Uczestnik

    Rozpalając od góry węglem zawsze na węglu kładę np. 4 szt.drzewa średnio grubego a na nim papier i drobne drewno do rozpałki. Po zapaleniu drzewo pali się aż do spalenia i rozpala węgiel. Pali się bystro aż do osiągnięcia temperatury ustawionej na miarkowniku. Później węgiel nie jest czerwony bo dostaje mało powietrza gdyż piec osiągnął zadaną temperaturę. Oczywiste jest że jak zaglądam to węgiel chce się palić i wyskakują płomyki.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60070
    Mirunjo
    Uczestnik

    Mija prawie 2 miesiące od uruchomienia pieca, nadeszły mrozy i …… nie ma o czym pisać. Piec chodzi idealnie. Po rozpaleniu i upływie około 1 h piec osiąga idealnie tą temperaturę która jest na miarkowniku i to wszystko. Na dom 170 m2 przy -12 stopniach w nocy i -6 w dzień temperatura na piecu 65 stopni przy jednokrotnym załadowaniu go do pełna wystarcza aby w najzimniejszym momencie dnia było w domu 20.5 stopnia. Rozśmieszają mnie te utyskiwania innych typu: jakie obroty dmuchawy, jaka przysłona, że podajnik stanął, jak ustawić program, resety, serwisy i inne duperele. Po co to wszystko? To jak z nowymi samochodami. Są super wyposażone tylko 90 % społeczeństwa nie potrafi z tego skorzystać. Naprawdę ładuję do pełna i zdarza mi się iść do pieca dopiero następnego dnia rano. Czasami pójdę trochę ruszę pogrzebaczem jak mam czas i to tyle.Dotyczy to palenia węglem. Drzewem niestety trzeba co 3 h iść dorzucić. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60074
    Mirunjo
    Uczestnik

    Rzeczywiście przekrój mojego komina to będzie ok. 14×27. Jeśli chodzi o miarkownik ciągu to na zimnym piecu klapka otwarta jest maksymalnie i oczywistym jest że wtedy ciąg powoduje szybsze spalanie paliwa ale też szybsze nagrzewanie pieca. Nie przegrzeje go jednak bo klapka zamyka się i piec przestaje ostro grzać. Być może zmniejszenie początkowego otwarcia klapki wyeliminowało by chociaż w części montażu szybra ale przy paleniu węglem gdzie ilość spalin i dymu jest mniejsza szyber gwarantuje spokojne palenie i ograniczenie ucieczki gorącego powietrza. Zresztą ja nikomu nie narzucam stosowania szybra. Ktoś uważa że jest lepiej to sobie kupi kawałek rury z szybrem i założy. A jak założy to przecież nie musi używać, wystarczy że ustawi w pozycji max przelot.
    Wracając do sprawy słabej sprzedaży kotłów bez nadmuchu. Ja bedąc w sklepie (nie jednym) z piecami ciągle słyszałem jeden tekst sprzedawców „bez dmuchawy to nie będzie się paliło”. A ja bez nadmuchu muszę piec powstrzymywać. Moim zdaniem zakładanie nadmuchu i elektroniki do pieca to jak zakładanie silnika do sanek. Brak nadmuchu to brak poboru prądu, mniejsza awaryjność, cisza no i nawet kobieta napali.Oczywiście są jakieś trudne tereny, czy małe kominy gdy jest to pewnie niezbędne.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60078
    Mirunjo
    Uczestnik

    Oczywiście ja rozumiem że z tą cegłą to tylko eksperyment a nie na stałe. Poza tym ja rurę do komina kupiłem użebrowaną więc mało co się marnuje a w kotłowni cieplutko i przyjemnie. Rurki z wodą oczywiście w koszulkach z pianki. Podoba mi się też że u Was administrator cały czas pomaga tutaj ludziom.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60080
    Mirunjo
    Uczestnik

    Ja też mam miarkownik Regulusa i może problem tkwi w jego prawidłowym wyregulowaniu. Jasnym jest że jak piec osiągnie max. temp. na miarkowniku i przymknie piec np. godzinę to później nie rozpali pieca w 10 minut. Co do średnicy komina to przyznam że nie mierzyłem ale tak na oko ma na pewno dwie średnice rury wyjściowej z pieca. Co do cegły to niezły patent zwłaszcza jak radzi producent który nie zrobił szybra. Moim zdaniem po dobrym rozpaleniu (nie od razu)trzeba by włożyć dwie cegły ale nie do pieca tylko aż do rury wychodzącej do komina. Co do zawirowywacza to też się nad tym zastanawiałem, ale myślę że szyber pełni podobną funkcję bo nie wypuszcza gorącego powietrza do komina przez co dłużej nagrzewa elementy pieca.Natomiast zawirowywacz na stałe zmniejszy przelot do komina a przecież przelot lepiej jak jest regulowany bo na pracę takiego pieca ma wpływ nie tylko rodzaj opału ale kierunek wiatru, wilgotność czy tzw cięzka pogoda. Poza tym trzeba go będzie czyścić.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60083
    Mirunjo
    Uczestnik

    Witam ponownie na forum. Mam za sobą dwukrotne palenie w piecu węglem. Załadunek wygląda nastepująco. Na ruszta kładę 3-4 bardzo grube kawałki dębu. Na drewno wsypuję ok. 20 kg węgla dobrej jakości średnio grubego. Na to kładę 3 kawałki grubego dębu , później kilka drobniejszych kawałków. Na wierzch drobne patyczki i papier do rozpałki. Piec podpalam od góry na pełnym otwarciu szybra. Po 20 minutach przymykam szyber na kąt 45 stopni a za 15 minut o 60 stopni. W piecu pali się pięknie równo i po odpaleniu i ustawieniu szybra nie ma potrzeby zaglądania, ruszania pogrzebaczem itp. Po prostu bez obsługi. W piecu przy ustawieniu miarkownika ciagu na 70 stopni i temperaturze na dworze od 3 do -5 stopni paliło się przez ok. 10h. Dla mnie rewelacja. Gdybym wiedział że piec będzie taki bezobsługowy to dawno zrezygnował bym z pieca olejowego. Zastrzegam że jestem całkowicie obcym producentowi klientem i nie jest to reklama producenta.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60084
    Mirunjo
    Uczestnik

    Tym razem chciałem podzielić się wynikami palenia w piecu drzewem raz z przymkniętym szybrem a innym razem z otwartym na maxa. Według pracowników firmy HT szyber jest niepotrzebny gdyż sterowanie przejmuje miarkownik ciągu. Niestety nie jest to prawda. Po załadowaniu pieca do pełna drzewem suchym, grubym, liściastym z otwartym maksymalnie szybrem czas palenia max 2h. Natomiast przy prawie zamkniętym szybrze (szyber ma kształt koła z obciętym jednym bokiem, takie 3/4) czas palenia ponad 4 godziny. Te czasy nie są policzone do całkowitego wypalenia, tylko do momentu w którym można jeszcze wrzucić grubsze drewno i palić dalej. Różnica jest dosyć znaczna a poza tym ciepłota komina po drugiej stronie w łazience jest dużo większa przy paleniu bez szybra. Oczywiście w momencie rozpalania szyber otwieramy a po 10 minutach przymykamy. Piec bez szybra w kominie jest pomyłką moim zdaniem bo po co grzać komin i tracić opał.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60085
    Mirunjo
    Uczestnik

    Na dworze trochę zimniej więc odpalamy. Pierwsza próba więc nie szaleję. Wrzucam na ruszta 6 pomiętych stron gazetki reklamowej, na to trochę drobnych kawałków drewna pozostałych po rąbaniu drzewa. Na to drobniejsze drzewo około 5 cm średnicy a na wierzch 5 kawałków tak około 32 cm x 12cm x 10cm. Drzewo sezonowane, dąb i buk. Podpalam gazety i po minucie zamykam popielnik. Pierwsze palenie robie od dołu. Ustawiam miarkownik ciągu na 70 stopni i …….. pali się pieknie. Regulacja działa fantastycznie. Po osiagnieciu ok. 70 stopni klapka jest zamknieta a gdy temperatura spada do 60 powoli sie otwiera. Jestem mile zaskoczony. Nic nie trzeba robić. Pali się bez dotykania czegokolwiek ok.5 godzin. Wiadomo że w zimę spali się szybciej no ale przecież ja nałożyłem drzewa tylko równo z dolną częścią środkowych drzwiczek a można przecież więcej. Jedynym mankamentem przy pierwszym paleniu jest to że sznury uszczelniające w drzwiczkach przykleiły sie do farby i wylazły z drzwiczek. Po paleniu musiałem je oderwać i wcisnąc z powrotem. Poza tym naprawdę rewelka. Nic nie dymi, popiołu na rusztach prawie nic i żadnych nie spalonych fragmentów drzewa. Napalę tak kilka razy a później spróbuję węglem i od góry.

    W odpowiedzi na: HT Basic 20KW ocena użytkownika #60087
    Mirunjo
    Uczestnik

    Wreszcie piec zamontowany, podłączony ale jeszcze nie sprawdzony bo temperatury na dworzu afrykańskie.W górnej skośnej części pieca wyciąłem prostokątny otwór i zamontowałem termometr a jego termik umieściłem w pionowej rurce znajdującej się pod górną pokrywą. Zamontowałem też miarkownik ciągu. Niestety otwór w obudowie pieca nie pokrywał się z wejściem pod miarkownik i musiałem wyrzynarką sam go podciąć. Wracając do szybra to całkowite zamknięcie nie powoduje całkowitego zamkniecia przekroju wylotu gdyż ruchoma przysłona ma ścięcie ok. 1/5 klapki więc zawsze przelot jest.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)