Heiztechnik - Producent kotłów

Wypalony palnik Kocioł Daspell Greenline 20kW

8 miesiąc 4 dni temu #13834 przez Marek
Witam,
czy ktoś z forumowiczów miał taki problem z palnikiem ?
Po 23 miesiącach eksploatacji wypalona dziura w palniku.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 3 dni temu - 8 miesiąc 3 dni temu #13844 przez MateuszZurek
Treść

Marek napisał: Witam,
czy ktoś z forumowiczów miał taki problem z palnikiem ?
Po 23 miesiącach eksploatacji wypalona dziura w palniku.

Cześć,
Chyba nie było takiego przypadku.
Piec pewnie na gwarancji więc zgłoś do serwisu. Może coś poradzą.
Ciężko przepalić te blachy przy normalnym użytkowaniu więc albo blacha miała wadę albo palisz jakimś mega syfem, z którego woda leje się strumieniami.
Mogles mieć także za duża moc i zbyt wysoka temperaturę palnika.

U mnie w kominku ruszt co roku pęka mimo, że palę suchym drewnem.

W piecu mi się to nie zdarzyło.

8 miesiąc 3 dni temu #13845 przez Marek
Treść
Piec jeszcze na gwarancji, pellet suchy, składowany w kotłowni pod dachem.
Zgłaszałem do serwisu dwa razy. Na podstawie przesłanego e-maila bez konsultacji i oględzin palnika dostałem taką odpowiedź na zgłoszoną reklamację cytuję "Po zapoznaniu się z załączoną dokumentacją informuję, że wskazane uszkodzenie paleniska jest spowodowane zbyt małą częstotliwością czyszczenia. Popiół i szlaka zalegająca na palniku i w komorze powietrznej paleniska uniemożliwia właściwe chłodzenie palnika przez powietrze płynące z wentylatora" i zaproponowano mi odpłatną naprawę za niecałe 1000zł brutto.

8 miesiąc 3 dni temu - 8 miesiąc 3 dni temu #13847 przez MateuszZurek
Treść

Marek napisał: Piec jeszcze na gwarancji, pellet suchy, składowany w kotłowni pod dachem.
Zgłaszałem do serwisu dwa razy. Na podstawie przesłanego e-maila bez konsultacji i oględzin palnika dostałem taką odpowiedź na zgłoszoną reklamację cytuję "Po zapoznaniu się z załączoną dokumentacją informuję, że wskazane uszkodzenie paleniska jest spowodowane zbyt małą częstotliwością czyszczenia. Popiół i szlaka zalegająca na palniku i w komorze powietrznej paleniska uniemożliwia właściwe chłodzenie palnika przez powietrze płynące z wentylatora" i zaproponowano mi odpłatną naprawę za niecałe 1000zł brutto.

Ciężko polemizować z tą odpowiedzią serwisu nie znając całości sytuacji.
Sam stan palnika wskazuję na bardzo zle warunki panujące w tym miejscu. Dużo za wysoka temperatura itd.
Tylko dziwne, że nie zauważyłeś takiej sytuacji. Piec powinien zgłaszać chociaż przegrzanie palnika.

Na zdjęciach widać, że masz palnik pellhard. To jest wersja pellhard plus czy standardowa?

Czy pellet, którym palisz pozostawia szlakę?
Jak często czyścisz piec?
Czy palnik się przegrzewał?
Czy masz poprawne napowietrzenie kotłowni?
Czy piec pracuje w granicach swojej mocy maksymalnej? Czyli cy miałeś poprawnie ustawione podawanie i czy zmianie paliwa/nowej dostawie robiłeś przeważenie podawania?

8 miesiąc 3 dni temu #13848 przez Marek
Treść

MateuszZurek napisał:

Marek napisał: Piec jeszcze na gwarancji, pellet suchy, składowany w kotłowni pod dachem.

Na zdjęciach widać, że masz palnik pellhard. To jest wersja pellhard plus czy standardowa?

Czy piec pracuje w granicach swojej mocy maksymalnej? Czyli cy miałeś poprawnie ustawione podawanie i czy zmianie paliwa/nowej dostawie robiłeś przeważenie podawania?

Wersja palnika ze zgarniakiem szlaki, tak pellet pozostawia szlakę na palniku którą raz a nawet dwa razy dziennie jak się pojawi usuwam. Kocioł pracuje bez zarzutów, napowietrzenie kotłowni, komin wkład stal nierdzewna. Jeden spalony zasobnik pelletu = czyszczenie kotła oraz palnika przy użyciu odkurzacza przemysłowego.

8 miesiąc 3 dni temu - 8 miesiąc 3 dni temu #13850 przez MateuszZurek
Treść

Marek napisał:

MateuszZurek napisał:

Wersja palnika ze zgarniakiem szlaki, tak pellet pozostawia szlakę na palniku którą raz a nawet dwa razy dziennie jak się pojawi usuwam. Kocioł pracuje bez zarzutów, napowietrzenie kotłowni, komin wkład stal nierdzewna. Jeden spalony zasobnik pelletu = czyszczenie kotła oraz palnika przy użyciu odkurzacza przemysłowego.

Skoro masz zgarniacz szlaki to nie powinno być problemu z zaleganiem szlaki na palniku.
Inna sprawa czy jest on sprawny.
Możesz zrobić test w sterowaniu recznym.

Proponuję jeszcze raz uderzyć do serwisu. Na początek telefonicznie i wyjaśnić sprawę.
Jak masz zgarniacz szlaki i działa poprawnie to szlakę jako przyczynę powinno się dać wykluczyć.
Zgarniacz powinien być w stanie odsuną twardą szlakę, która mogła być przyczyną problemu.

Dzwoń do serwisu. W rozmowie łatwiej dojść do jakiegoś porozumienia.

8 miesiąc 3 dni temu #13851 przez Marek
Treść

MateuszZurek napisał:

Marek napisał:

MateuszZurek napisał:

Skoro masz zgarniacz szlaki to nie powinno być problemu z zaleganiem szlaki na palniku.
Inna sprawa czy jest on sprawny.
Możesz zrobić test w sterowaniu recznym.

Proponuję jeszcze raz uderzyć do serwisu. Na początek telefonicznie i wyjaśnić sprawę.
Jak masz zgarniacz szlaki i działa poprawnie to szlakę jako przyczynę powinno się dać wykluczyć.
Zgarniacz powinien być w stanie odsuną twardą szlakę, która mogła być przyczyną problemu.

Dzwoń do serwisu. W rozmowie łatwiej dojść do jakiegoś porozumienia.

Do serwisu wysłałem e-mail z opisem sytuacji i jak pisałem bez oględzin dostałem zwrotkę o braku podstawy do gwarancyjnej naprawy paleniska. Po drugim e-mailu dostałem propozycję "aby pozostać w dobrej relacji z klientem proponujemy odpłatną naprawę (ok.1000zł). W rozmowie telefonicznej z serwisem to samo nie i koniec Pana wina. Napisałem pismo do Prezesa w odpowiedzi podtrzymują swoje stanowisko.
Dlatego też zdecydowałem się napisać posta aby problem ujrzał światło dzienne z pytaniem do użytkowników, czy są takie przypadki, czy to wada fabryczna lub materiał kiepskiej jakości ?

8 miesiąc 3 dni temu #13852 przez MateuszZurek
Treść
Na forum nie spotkałem się z takim przypadkiem.
Jeżeli trzymać się twierdzenia, że to jest błędne użytkowanie to te 1000 zł, zakładam że brutto, za naprawę
jest akceptowalne. Nowy palnik to dużo większy wydatek.

Producent pewnie nie wysyła serwisu na oględziny gdyż to jest dodatkowy koszt rzędu paruset złotych. Przegląd kosztuje cos koło 400 zł netto.

Pytanie, w którą stronę zdecydujesz się pociągnąć sprawę.

Nie wiem czy uda się cokolwiek zdziałać bez badań palnika a i tu możesz nie ugrać niczego i tylko wygenerować dodatkowe koszta.

Zastanów się na spokojnie, zadzwoń do serwisu i dopytaj jeszcze o rolę zgarniacza w tej sytuacji. Skoro go masz i serwis twierdzi, że winna jest szlaka to czy zgarniacz nie powinien sobie z nią poradzić i czy piec nie powinien zgłosić przegrzania palnika.

Pozdrawiam i powodzenia

8 miesiąc 3 dni temu #13855 przez Markus
Treść
Witam

Oglądam dołączone zdjęcia i nie ma nich śladów, które pozostawiłby zgarniacz szlaki. Czy kolega Marek widział go w akcji lub czy był sprawdzany w trybie ręcznym.

Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

8 miesiąc 3 dni temu #13857 przez MateuszZurek
Treść

Markus napisał: Witam

Oglądam dołączone zdjęcia i nie ma nich śladów, które pozostawiłby zgarniacz szlaki. Czy kolega Marek widział go w akcji lub czy był sprawdzany w trybie ręcznym.

Pozdrawiam
Markus

Pytałem już o to.
Marek twierdzi, że ma wersję że zgarniaczem ale nie napisał czy działa.
Wszystkie palniki pellhard mają zgarniacz. Tylko nie wszystkie mają siłownik wysowajacy.

Przyglądnołem się jeszcze raz zdjęciom i na drógim wydaje mi się, że wnętrze podajnika w palniku jest czarne jakby zdarzyło się cofnięcie spalin lub nieznaczne odbicie do wnętrza.
Choć to może być tylko złudzenie.

Przypomniało mi się, że kiedyś ktoś na forum wspominał, że komuś udało się przepalić tackę palnika xmini ale wtedy piec działał na mocy ponad maximum palnika.
W normalnych warunkach te tacki są praktycznie niezniszczalne.

W sumie jeszcze raz poradze kontakt z serwisem w celu zweryfikowania czy ten element da się wymienić we własnym zakresie.

Jeżeli to jest komora paleniska to sama cześć kosztuje 861 zł brutto więc jak serwis proponuję naprawę w cenie 1000 zł, zakładam, jest to brutto, to nawet niezła cena choć możliwe, że to kwota netto. Trzeba by dopytać.

Poniżej cennik.
www.heiztechnik.pl/dokumenty/CENNIK_CZ%C..._ZAMIENNYCH_PREV.pdf