Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

10 miesiąc 4 tygodni temu #13942 przez Robson1916
Treść
Witaj. Nie nie jest to aktualnie 3 Mój sezon z Tym piecem. Dom Piętrowy z wysokim strychem. Ocieplony. nad sufitem między piętrem a strychem ułożona jest wata szklana dość grubo. Może jest to normalne spalanie te 30 kg no ale przy takich temperaturach jakie są? co by było gdyby było np -20? :D z 50 kg by spalał :D Pellet przeważam, z pliku ustawiam. i Nadal to samo jest.

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

10 miesiąc 4 tygodni temu #13943 przez MateuszZurek
Treść

Robson1916 napisał: Witaj. Nie nie jest to aktualnie 3 Mój sezon z Tym piecem. Dom Piętrowy z wysokim strychem. Ocieplony. nad sufitem między piętrem a strychem ułożona jest wata szklana dość grubo. Może jest to normalne spalanie te 30 kg no ale przy takich temperaturach jakie są? co by było gdyby było np -20? :D z 50 kg by spalał :D Pellet przeważam, z pliku ustawiam. i Nadal to samo jest.

Cześć,
Sama konfiguracja pieca wiele ci nie da. On tylko produkuje ciepło w ilościach, które odbiera twój dom.
Oszczędności trzeba szukać po stronie instalacji albo kaloryczność twojego paliwa jest niska.
Jak nie masz to trzeba założyć termostaty na kaloryferach.
Zweryfikować czy obecną temperatura puszczana na podłogi nie jest za wysoka.
Obniżyć temperaturę w domu. Zwłaszcza w pomieszczeniach z podłogówka gdzie komfort cieplny osiągniesz przy niższej temperaturze.
Dorzucenie termostatu pokojowego przeważnie jest dobrym pomysłem.

Warto także wykonać sobie obliczenie zapotrzebowania na ciepło.
Przykładowa stronka do tego:
cieplowlasciwie.pl/start

Jak to zrobisz będziesz miał minimalne pojęcie ile energii powinien potrzebować twój dom i czy bieżące spalanie ma sens.

30 kg pelletu to w porywach około 150kw energii.
Jak weźmiesz pod uwagę sprawność pieca to zostanie Ci 100 do 140 kw zależnie od bieżącej czystości pieca, mocy z jaką pracuje i dodatkowych strat.

Czy to jest dużo musisz odpowiedzieć sobie sam.

10 miesiąc 4 tygodni temu #13944 przez Robson1916
Treść
Cześć. Użyłem tej stronki co mi podałeś... i tak mniej więcej wyszlo mi 104 kw/m2 rocznie...19 917kwh= 72GJ , maksymalna potrzebna moc grzewcza ~`9,1 kw. dodatkowo około 5 kw na CWU. Termostatów na kaloryferach niestety nie mam ale są w planie do założenia :) z instalacją nie wiem czy coś jest źle czy nie... wiec jak ocenić czy te 30 kg to duzo czy mało?

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

10 miesiąc 4 tygodni temu #13945 przez MateuszZurek
Treść

Robson1916 napisał: Cześć. Użyłem tej stronki co mi podałeś... i tak mniej więcej wyszlo mi 104 kw/m2 rocznie...19 917kwh= 72GJ , maksymalna potrzebna moc grzewcza ~`9,1 kw. dodatkowo około 5 kw na CWU. Termostatów na kaloryferach niestety nie mam ale są w planie do założenia :) z instalacją nie wiem czy coś jest źle czy nie... wiec jak ocenić czy te 30 kg to duzo czy mało?

Termostaty na kaloryferach to mus.
Dom nawet jak jest nagrzany odbierze ci ciepło, które pompujesz.
Instalacja CO nie powinna pracować grawitacyjnie. Sprawia to problem w starowaniu.
Możesz jeszcze ocieplić rury w kotłowni.
Dodatkowo w testach możesz wypracować sobie minimalną temperaturę w układzie, która zapewni ci wystarczające ciepło w domu.

Najwięcej powinieneś osiągnąć termostatami na kaloryferach.
Fajnie by było zamontować elektroniczne. Dość dobrze sprawują się te z lidla ale inne w podobnej cenie także powinny być dobre.

Termostat pokojowy także daje dobre efekty jeżeli jest umieszczony w odpowiednim miejscu.

10 miesiąc 4 tygodni temu #13946 przez Robson1916
Treść
Termostat pokojowy również posiadam, dom mam Piętrowy, termostat ten znajduje się na piętrze i jest umieszczony na Korytarzu tj jakby na otwartej przestrzeni bo z korytarzem łączy sie klatka schodowa dość spora. ustawioną mam komfortową na 22.2 i tak mniej więcej jest 22.2-22.4, na noc 21.4 ekonomicznej. Podłogówke mam jedynie na parterze, w salonie 8x5m , pokoj 4x5 , oraz niewielka kuchnia, salon z kuchnią są w otwartych pomieszczeniach ( bez drzwi ) co tworzy dość spora przestrzeń. Na podłoge idzie woda do około 29 stopni, średnio 28,3 stopnia... zależy od nagrzania pieca...Właśnie szukam tych z Lidla i nigdzie nie mogę ich dostać :/

9 miesiąc 3 tygodni temu #14024 przez Robson1916
Treść
Wita. Panowie pytanko takie do was, zakupiłem tonę pelletu Lava. na workach kaloryczność opisana jest jako 4,6 kw, możliwe to? w ustawieniach palnika ustawiłem mu kaloryczność na 4,8. ostatnio było dość ciepło a piec spalił mi około 26 kg pelletu dziennie, dodam iż posiadam panele solarne grzejące wodę i było kilka dni co woda grzana była z solarów. Nie wiem czy to dużo te 26 kg czy nie? ale przy takiej pogodzie? hmm...

9 miesiąc 3 tygodni temu #14025 przez poem
Treść
Sporo jak na ostatnie dni. Mi marcowe spalanie wyszło 16kg/dobę z grzaniem CWU. Pogoda jak wiadomo w kratkę była.

9 miesiąc 3 tygodni temu #14026 przez areko
Treść
Trudno jednoznacznie stwierdzić bo spalanie jest bardzo indywidualną rzeczą. Zależy od ustawień pieca, zadanej temp w domu, powierzchni domu, ociepleniu, czy masz same grzejniki czy podłogówkę? Jak sam widzisz czynników warunkujących spalanie jest masa i nie da się porównać domu 1 do 1. Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że sypię co 3 dni 4-5 worków czyli 60-75 kg. Średnio wychodzi mi jakieś 22,5 kg na dobę od początku tego roku. Moim zdaniem jest to sporo, ale użytkuję piec dopiero 2 sezon i jeszcze się zapoznajemy :) mam dom 200m2, same kaloryfery, ocieplony styropianem 10 cm. Temp zadaną na sterowniku mam ustawioną na 22 stopnie całą dobę, tzn. piec załącza się jak temp w domu spadnie do 21,5 a wyłącza gdy nagrzeje do 22,5. Woda grzana jest 2 razy dziennie rano 30 min wieczorem godzinę do 48 stopni. Pellet mam jakiś no name

q pellet duo 25 kw + ht-tronic 850 + salus it500

9 miesiąc 3 tygodni temu #14027 przez jackjj
Treść
Siemandejro
tak jak pisaliśmy wiele razy kocioł najmniej pali jak jest wyłączony - cięzko powiedzić co się działo jak miałeś go włączony. Jeśli uważasz że nie potrzebujesz grzania podejejdź i przełącz w tryb LATO. Będziesz miał pewność że nie pracuje albo pracował tylko grzejąc wodę. Równie dobrze mógł ktoś wziąć 3-4 dłuższe kąpiele. Kiedyś pisałem że jak moja żonka idzie do łazienki to kociło minimum godzinę dochodzi do siebie. Moja rodzinka potrafi 300 litrów zbiornik CWU z 55 rozładowac do 10 stopni..... żaden problem wystarczy napuścić sobie całą wanne wody albo stac pod prysznicem i pisać palcem po zaparowanej szybie a woda leci....Dzieciak mają dobre pomysły żeby kocioł mógł sobie po pracować.
:)

DasPell 15kW, Xmini+RControl EM890 ogrzewanie wyłącznie 100% podłoga, ecoNET 300, Moduł internetowy EcoNET 300, Termostat pokojowy Salus
Projekt Fistaszek GL124 w lustrzanym odbiciu z poszerzonym 2 stanowiskowym garażem

9 miesiąc 3 tygodni temu #14028 przez Robson1916
Treść
Dokładnie, masz rację, zapomniałem ustawić mu trybu lato, dlatego też myślę, że tyle spalił ponieważ gdy było ciepło na dworzu to i temperatura w domu się utrzymywała a piec i tak i tak pracował a dom to wszystko i tak odebrał, mam grzejniki i podłogówkę, na podłogówkę idzie mniej więcej 27 stopni non stop 24/dobę. dom prawie 250m. Dochodzę do takiego wniosku, że mniej nie będzie palił, no mogę urwać jeszcze tym trybem Lato gdzie wodę mi Pan Bóg grzeje. :)