Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

9 miesiąc 3 tygodni temu #14029 przez MateuszZurek
Treść

Robson1916 napisał: Dokładnie, masz rację, zapomniałem ustawić mu trybu lato, dlatego też myślę, że tyle spalił ponieważ gdy było ciepło na dworzu to i temperatura w domu się utrzymywała a piec i tak i tak pracował a dom to wszystko i tak odebrał, mam grzejniki i podłogówkę, na podłogówkę idzie mniej więcej 27 stopni non stop 24/dobę. dom prawie 250m. Dochodzę do takiego wniosku, że mniej nie będzie palił, no mogę urwać jeszcze tym trybem Lato gdzie wodę mi Pan Bóg grzeje. :)

Cześć,
W sumie mam mało podłogi ale puszczam na nią tyle co na kaloryfery. Obecnie do 40 stopni.
Spalanie na poziomie 15 - 20 kg na dobę jest standardem nawet przy ciepłych dniach.
Nawet w ciepłe dni jak dom potrafi odbierać ciepło i to też jest normalne.

Niestety do takich wartości trzeba przywyknąć. Fizyki nie przeskoczysz nie ważne jak będziesz krecil ustawieniami.
Paliwo ma swoją kaloryczność i musisz go spalić odpowiednio dużo aby w domu było ciepło.
Niestety ceny paliwa powodują, że kalkulację dobowego spalania nam się nie podobają.
Inaczej patrzy się na spalenie 20 kg przy cenie 500 zł/t a inaczej jak musisz zapłacić 1000 zl/t.

Technologia jest fajna ale szeroko rozumiany pend za ekologią, rosnące koszty pracy itd powodują wzrost cen i niestety już teraz koszt ogrzewania pelletem zbliża się do kosztu ogrzewania gazem a niekiedy go przekracza jednocześnie posiadając cześć wad pieca na paliwo stałe i nie żadko cenę dużo wyższa niż piec na gaz.

Każdy kto ma dostęp do gazu i nowy dom powinien poważnie rozważyć czy pellet ma u niego sens.

W moim przypadku Pellet wynika z braku gazu na działce a sama inwestycja w jego dociągnięcie to rad 20k+.
Obecnie analizuje opcje montażu pompy ciepła ale to także opca za 20k+.
Powstrzymuje mnie niepewność jaka pewnie większość ma co do pomp ciepła oraz to, że zaczynają pojawiac się pompy korzystające z co2 jako czynnika co powoduje, że taka pompa traci znacznie mniej mocy przy spadku temperatury.
Poobserwuje jak to będzie się rozwijało.

Dobra inwestycja są także panele słoneczne.
Zamontowałem 5.12kw w lutym i w marcu wyprodukowały 560kwh. Krótko terminowo można zamontować grzałkę w cwu i oszczędzić na grzaniu wody użytkowej i przyspieszyć ich zwrot.

Trochę się rozpisałem :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 3 tygodni temu #14031 przez areko
Treść
Wiele bym dał za spalanie na poziomie 15 kg i wcale bym nie narzekał tylko w moim przypadku chyba to jest nie osiągalne. Jakby nie patrzeć porównując pellet do drewna to i tak komfort użytkowania nieporównywalnie lepszy. Trochę wyższy koszt ale coś za coś :)

q pellet duo 25 kw + ht-tronic 850 + salus it500

9 miesiąc 3 tygodni temu #14033 przez MateuszZurek
Treść

areko napisał: Wiele bym dał za spalanie na poziomie 15 kg i wcale bym nie narzekał tylko w moim przypadku chyba to jest nie osiągalne. Jakby nie patrzeć porównując pellet do drewna to i tak komfort użytkowania nieporównywalnie lepszy. Trochę wyższy koszt ale coś za coś :)

Takie spalanie jest osiągalne ale wymaga obniżenia temperatury w układzie CO.
Masz same grzejniki w domu, który zakładam, że nie jest nowy i do tego masz 200m2.
Ja mam 150 m2 i w miarę nowy dom. Grzejniki plus mała ilość podłogi. U mnie wystarcza, że w zimne dni mam w układzie 40 stopni a w ciepłe nawet schodzi do 30 stopni. Przy takich parametrach potrafię zejść w okolicę 15 kg na dobę. Tutaj sprawę zaczyna utrudniać CWU. Wydaje się, że grzejesz pojemnik o 10 stopni ale realia są inne. O 10 stopni musisz podnieść górne warstwy pojemnika a na dole może to być nawet 40 stopni. Tu jak zmieścisz się w 3 kg paliwa to będzie dobrze. Oczywiście upodobania domowników także mają duży wpływ.
U mnie pojemnik 300 L wody ogrzanej do 55 stopni spokojnie wystarcza na 2 dni. Było by lepiej ale pojemnik ma marną izolację.
U Jackjj taki pojemnik potrafi zejść dwa razy dziennie więc ja potrafię zejść do nawet 1.5 kg/dzień a u niego nawet 6 kg/dzień może nie wystarczyć.

Zamontowałem panele słoneczne i na pewno zamontuję grzałkę do pojemnika CWU jako chwilowe rozwiązanie z planem na montaż pompy ciepła.
Oczywiście jest to spora inwestycja ale jak policzysz jej stopa zwrotu jest bardzo duża i jak masz wolne środki to warto w to zainwestować.
Ja mam 5.12 kW za 25k (montaż na dachówce). Obecnie za tą cenę miałbym trochę ponad 6 kW. Koszt instalacji jest praktycznie ten sam a moc paneli cały czas rośnie.
Do tego jest program Mój prąd i odliczenie w PIT co dodatkowo zwiększa opłacalność takiej inwestycji.

9 miesiąc 3 tygodni temu #14034 przez areko
Treść
Mam dom 30 letni ale i CO mam ustawione na stałą temp. 44 stopnie. Przy zastosowaniu krzywej grzewczej na poziomie 1.1 czy1.2 przy obecnej pogodzie na grzejniki idzie jakieś 37-38 stopni co nie wystarcza na ogrzanie domu do zadanej temperatury. Zastanawiam się czy by nie opuścić na 43-42 stopnie tylko nie wiem czy to by było opłacalne bo znacznie zwiększyłby się czas pracy pieca. na jesieni jak się uspokoi sytuacja (miejmy taką nadzieję) planuję montaż instalacji fotowoltaicznej więc to by trochę odciążyło piec jeżeli chodzi o CWU. Zbiornik mam 150l i grzeję do 2 razy dziennie, rano podgrzewam 30 minut tak aby było przed pracą a wieczorem godzinę do 48 stopni aby było domownikow

q pellet duo 25 kw + ht-tronic 850 + salus it500

9 miesiąc 3 tygodni temu #14037 przez Robson1916
Treść
Witaj. No ja Panele słoneczne do grzania wody użytkowej posiadam, ale tak naprawdę to grzeją w słoneczne dni, bo jak cały dzien tego słonca nie ma to praktycznie zero efektu, kiedy słońce jest cały dzień to woda gorąca i nawet jak ją zużyjesz to nagrzewa się od nowa :) włączyłem tryb lato od 16 stopni, nast tydzien ma być ciepły więc się okaże ile spali wtedy :)  

Red DasPell 20 kW, 200m/80m Podłoga+ 250 L zbiornik CWU + Palnik PellasX MiniV2, + RControl EM890 , + Afriso ARM 323

3 miesiąc 4 dni temu #14369 przez MarioBross
Treść
Witam, widzę że dluzsza przerwa w tym temacie  , a tu sezon ruszył. Pierwszy problem to spieki, nie mogę ich się pozbyć  .  Pełnej wydaje się ok, ale kto wie czy aby na pewno. Może nadmuch zbyt niski? 

3 miesiąc 4 dni temu #14371 przez SERWIS
Treść
Spieki, czyli szlaka to raczej nadmiar powietrza. Warto za każdym razem rzucić okiem na komorę spalania i wymiennik. Jeśli nie ma tam sadzy, a wręcz jest szaro i dość jasno na ściankach, to świadczy to o nadmiarze powietrza.

3 miesiąc 4 dni temu #14372 przez Patrol
Treść
pytanie jak to wygląda i ile tego masz, w każdym razie jeśli nie masz twardych kalafiorów to coś nadmuchem może się uda poprawić, ale w większości przypadków to wina pelletu (piasku w nim zawartego)

3 miesiąc 4 dni temu #14375 przez MateuszZurek
Treść
Niestety spieki nawet w drogim paliwie się zdarzają.
Możesz kombinować z nadmuchem tak jak pisał Serwis i Patrol ale z tym nie wygrasz.
Zostaje albo reklamować paliwo albo obserwować i czyścić palnik kiedy trzeba.

Miałem przez 2 lata paliwo, które prawie się nie spiekało ale po ostatniej akcji muszę zrezygnować z dostawcy.
Przywieźli mi taką partię, że miałem początki smoły w piecu. Na szczęście krótko tym paliłem i udało się zrealizować rekalamację.
Przywieźli mi inne paliwo, które niestety trochę się spieka. Tyle, że spiek jest na tyle mały, że trzeba go usunąć raz na zasyp.

3 miesiąc 4 dni temu #14377 przez MarioBross
Treść
Miałem kilka worków na próbę pelletu z którego straszne kalafiory wychodzily, a teraz mam inny pellet, tylko że dopiero co zasypałem i już jest lepiej, ale jeszcze malutkie spieki powstają, tylko że na pewno jakieś ziarenka jeszcze gdzieś w spodzie świdra albo gdzieś mogły być tamtego paliwa. No i zobacze po kilku dniach czy i to nie będzie się tak robić. Nadmuchy są jakieś dziwne ale miałem bardzo nisko ustawione, tak na 40 ℅ w każdym przedziale, teraz podniosłem na jakieś 75 % i będę obserwował.