Heiztechnik - Producent kotłów

DasPell wasze spalanie i parametry

3 miesiąc 4 dni temu #14378 przez MateuszZurek
Treść

MarioBross napisał: Miałem kilka worków na próbę pelletu z którego straszne kalafiory wychodzily, a teraz mam inny pellet, tylko że dopiero co zasypałem i już jest lepiej, ale jeszcze malutkie spieki powstają, tylko że na pewno jakieś ziarenka jeszcze gdzieś w spodzie świdra albo gdzieś mogły być tamtego paliwa. No i zobacze po kilku dniach czy i to nie będzie się tak robić. Nadmuchy są jakieś dziwne ale miałem bardzo nisko ustawione, tak na 40 ℅ w każdym przedziale, teraz podniosłem na jakieś 75 % i będę obserwował. 

Ciekawe masz te nadmuchy,
U mnie na max mocy ustawione jest 33% i śmiga i to według mnie jest normalna wartość, choć to pewnie zależy od twojego komina ale nadal 70% wydaje się dużo za dużo.
Nawet w sugerowanych nastawach nadmuch dla piecy do 20Kw jest 40%. 
heiztechnik.pl/dokumenty/NASTAWY/Sugerow...3w%20pelletowych.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 4 dni temu #14379 przez MarioBross
Treść
No dobra to zobaczę jeszcze raz ewentualnie coś zmniejsze. A co do mocy, jeśli kocioł mam 20 kw, ale w ustawieniach jest możliwość zmiany na mniejsze wartości to czy ma to sens aby np maksymalną moc ustawić na 17 jeśli wiem ze 20 nie potrzeba? 

3 miesiąc 3 dni temu - 3 miesiąc 3 dni temu #14380 przez SERWIS
Treść
Oczywiście, obniżanie mocy ma sens podobnie jak w samochodzie, nie zawsze wykorzystujesz pełną moc silnika.
Po obniżeniu mocy maksymalnej kocioł będzie wolniej się nagrzewał, przez co dłużej będzie pracował i rzadziej będzie się wyłączał.

3 miesiąc 3 dni temu #14381 przez MarioBross
Treść
Ok, skoro obnize moc np do 15 kw moc maksymalną, wtedy wydajność dmuchawy może być maks 34% , ile powinienem ustawić tego nadmuchu? 

Moc maksymalna 15kw-maks 34%
Histeria przejścia na moc pośrednią 10 C

Moc posrednia 12 kw - maks 24% nadmuchu, 
Histereza orzejsvia na moc minimalna 8C 

Moc minimalna 
8Kw i maks 19% wydajność dmuchawy. 
Jak to sensownie ustawić? 

2 miesiąc 4 tygodni temu #14384 przez areko
Treść
Jaki macie czas pracy pieca? U mnie sprawa wygląda tak, że mam ustawione nastawy według pliku patrola i kocioł do zadanej temperatury nagrzewa mi się ok godzinę, później stoi jakieś 20 minut i znów cykl się rozpoczyna. Czytałem wiele razy, że piec się wyłącza ok 2-3 razy na dobę ale to może tyczy się tylko zimy? Obecnie jest ciepło i może to normalne? No chyba, że podobnie jak Mario powinienem zmniejszyć moc średnią i maksymalną pieca tak aby dłużej osiągał zadaną temperaturę na niskim poborze pelletu?

q pellet duo 25 kw + ht-tronic 850 + salus it500

2 miesiąc 4 tygodni temu - 2 miesiąc 4 tygodni temu #14385 przez MateuszZurek
Treść
Cześć, 
U mnie czas osiągania zadanej to 20 - 40 minut a czas postoju od 40 minut do 2h.
Duzo zależy od temperatury w obiegu co i chwilowych rozbiorów. 

Przy 35 stopniach w obiegu mam cykl 30 min pracy 1h postoju. Chyba, że się kaloryfery pozamykaja to postoi nawet 2h.

Te 3 cykle pracy na dzień może było by osiągalne jakby instalator poświęcił 30 minut na ocenę zapotrzebowania na energię. Wtedy nie wcisną by Ci 25 kw tylko 20 lub nawet 15kw, choć jak 25kw  I pracuje ci godzinę przy obecnych temperaturach to 15kw mogło by być mało. 

Co możesz zrobić? 
Obniżyć moc maksymalna o max 30% I odpowiednio moce pośrednie pamiętając o mocy minimalnej palnika. U ciebie chyba 8kw, ale można zapytać serwis czy ten pięć nie mógłby chodzić na 5kw mocy bez straty na sprawności. 

To wpłynie na czas pracy kotła ale nie na postój. 

Możesz zwiększyć temperaturę zadana pieca do 75 stopni i histerezę do 20 stopni. To da ci dodatkowe parę minut w postoju i także wydłuży pracę pieca. 

Możesz poeksperymentować z podtrzymaniem. Wtedy piec nie będzie wchodził w postu tylko zmniejszy podawanie aby podtrzymać płomień i jak zajdzie potrzeba rozpali się bez grzałki. 
Tylko tu trzeba dobrze dobrać parametry aby nie przegrzać pieca w postoju. 

Proponuję wybrać sobie któraś opcje i przetestować przez tydzień. 

Jaka temperaturę trzymasz w obiegu i czy sterujesz pogodowo? 

2 miesiąc 4 tygodni temu #14387 przez Markus
Treść

areko napisał: Jaki macie czas pracy pieca? U mnie sprawa wygląda tak, że mam ustawione nastawy według pliku patrola i kocioł do zadanej temperatury nagrzewa mi się ok godzinę, później stoi jakieś 20 minut i znów cykl się rozpoczyna. Czytałem wiele razy, że piec się wyłącza ok 2-3 razy na dobę ale to może tyczy się tylko zimy?

Witam
Jestem posiadaczem kotła Q pellet duo 25 kw. To mój 5 sezon. Trochę trwało aż go poznałem.
Pracuje na oryginalnej grzałce z montażu fabrycznego. Obniżyłem moc maksymalna do 20kW.
W obecnych warunkach mam 10-12 rozpaleń. Czas nagrzewania to od 18 min do 22 min. Postój w zależności od zmian temperatury na mieszaczu (w górę lub w dół)  od 1 godziny do 2 (2,5)h. Temperaturę na kotle trzymam raczej wysoką obecnie 75C, przy mrozach podnoszę zdaje się do 78. Przy wygaszaniu i tak dodatkowo podbije o kilka stopni. Histereza kotła 17C. Mieszaczem steruje czujnik pogodowy plus do tego termostat pokojowy, który obniża temperaturę mieszacza o 2 stopnie, gdy w pomieszczeniu zostaje osiągnięta zadana temperatura 22C. Z tym, że pompa CO pracuje non stop. No chyba że temperatura na zewnątrz jest wysoka, to cały kocioł przechodzi w postój. Jestem zwolennikiem niskotemperaturowego grzania. Obecnie na mieszaczu ma 27 -28 stopni. 
Czasy podawania wg pliku Patrola, z małą modyfikacją. Moc maksymalna 20kW, 50% - to 12.5kW, a 30% to 7,5 kW.  Histerezy H2 =7s, H1=4s
Próbowałem zimą FuzzyLogic, ale finalnie wychodziło większe spalanie. Natomiast od dwóch lat stosuje przy dużych mrozach pracę z podtrzymaniem. Trochę czasu zajęły próby, tak aby nie przebijał się z temperaturą. Ale wystarczy obniżyć temperaturę kotła o 5C i zmniejszyć tez histerezę o 5C i powinno działać. Początkowo wydłużałem czas cyklu nawet do minuty i kombinowałem z czasami podawania. No i albo mi gasł, albo  się przegrzewał. Potem ustawiłem prace w podtrzymaniu na poziomie 1 kW, przy cyklu pracy 40s. No i to funkcjonowało. Ale ostatnio, ustawiłem  podtrzymanie na poziomie 2kW (można przeliczyć czasy podawania z pliku Patrola), bo wróciłem do cyku 20s. Doszedłem do wniosku, ze zamiast podtrzymywać żar (tak jak świeczka w starym piecyku gazowym) niech palnik trochę pogrzeje kocioł. Ponieważ w moim regulatorze podtrzymanie (nadzór) może maksymalnie trwać 60 min, musiałem odpowiednio zmniejszyć Histerezę kotła.
No i kilka słów na temat mocy kotła. Duży kocioł (przewymiarowany) nie zejdzie zbyt nisko z mocą (mój ma około 8kW moc minimalną). A to może być w obecnych warunkach za dużo do pracy ciągłej. Gdy bym miał 15kW, to mógłbym zejść na poziom 4,5 -5 kW. Ale tak to nie przebije kotłów  zdaje się duńskich które schodzą na poziom 10% mocy. Stad mój pomysł na prace w podtrzymaniu z mocą 2kW. Ale z drugiej strony, kocioł o mniejszej mocy ma mniejszą pojemność wody. Stąd przy mniejszych kotłach częściej będzie występowała praca ciągła, a przy przewymiarowanych praca z postojami.

Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

2 miesiąc 3 tygodni temu - 2 miesiąc 3 tygodni temu #14408 przez MarioBross
Treść
Panowie, powiedzcie mi jakie rozwiązanie macie z pompami CO i podlogowka aby nie musiały chodzić cały czas kiedy nie ma takiej potrzeby. Pompe od podlogowki problem rozwiazalem bo do listy kl06 dokupilem moduł pl06 i pompka będzie włączać się tylko wtedy kiedy któryś sterwonik da taki sygnał. A co można zrobić z pompa CO? Mam zaledwie trzy czynne grzejniki które musi obsłużyć, a one częściej są zamknięte niż otwarte, jednak pompka kotłuje na okrągło, szkoda aby tak robiła. Doradźcie co z tym mogę zrobić. 

2 miesiąc 3 tygodni temu #14409 przez MateuszZurek
Treść

MarioBross napisał: Panowie, powiedzcie mi jakie rozwiązanie macie z pompami CO i podlogowka aby nie musiały chodzić cały czas kiedy nie ma takiej potrzeby. Pompe od podlogowki problem rozwiazalem bo do listy kl06 dokupilem moduł pl06 i pompka będzie włączać się tylko wtedy kiedy któryś sterwonik da taki sygnał. A co można zrobić z pompa CO? Mam zaledwie trzy czynne grzejniki które musi obsłużyć, a one częściej są zamknięte niż otwarte, jednak pompka kotłuje na okrągło, szkoda aby tak robiła. Doradźcie co z tym mogę zrobić. 

Nie wiem czy jest sens cokolwiek z tym robić. 
Musiałbyś jakoś połączyć kaloryfery z jakimś sterownikiem. Tego typu termostaty są dość drogie a do tego jeszcze jakiś sterownik. 
Jezeli nie potrzebujesz tych kaloryferów to je poprostu Odetnij i wyłącz pompę. Pewnie na tym obiegu masz pompę automatycznie zmieniająca moc. Nie powinno jej szkodzić chodzenie non stop że zmniejszonymi obrotami. 

2 miesiąc 3 tygodni temu #14411 przez MarioBross
Treść
Dokładnie taka mam ta pompe. Grzejniki są jeden w sypialni, tam akurat nie mam podlogowki czego żałuję i nie mogę go zakręcić. Drugi chodzi w łazience to też dobrze bo ręczniki schną. Jeszcze inny trzyma jakaś temperaturę w pralni. No to nic to czyli że z ta pompka nic nie zrobię.