Heiztechnik - Producent kotłów

Wzrost nastawy kotła od CWU - RED ONE

9 miesiąc 3 tygodni temu #13321 przez Kamil123
Wzrost nastawy kotła od CWU - RED ONE was created by Kamil123
Witam,

Pytanie do serwisu:

Jest może przewidywana aktualizacja oprogramowania aby można było zmieniać temperature w parametrze "Wzrost nastawy kotłą od CWU" poniżej 5 stopni ? W tej chwili 5 stopni to jest minimum a maxa można dać powyżej 20 jak dobrze pamiętam co jest w ogóle dla mnie niezrozumiałe. Przez to, że nie można zmienić tego parametru to nie dogrzewa nigdy CWU do temperatury zadanej ponieważ dochodzi do różnicy 5stopni między kotłem a CWU

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 3 tygodni temu #13322 przez SERWIS1
Treść
Witam

CWU nie jest dogrzewane ze względu na zbyt niską temperaturę kotła w stosunku do CWU.
W celu nagrzania zbiornika CWU do zadanej temperatury kocioł musi być rozgrzany do temperatury minimum 5 stopni C wyższej i to określa ten parametr. W przypadku niedogrzewania wody musisz go podnieść np. do 10 stopni C.
Pompa CWU wyłącza się zawsze, gdy różnica pomiędzy kotłem i CWU jest mniejsza niż 5 stopni C - do zbiornika dopływa woda około 2-3 stopnie wyższa więc zbiornik i tak się nie podgrzeje.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

9 miesiąc 3 tygodni temu - 9 miesiąc 3 tygodni temu #13323 przez Markus
Treść
Witam,

Dodatkowo, jeżeli pompa CWU wyłącza się wcześniej przed osiągnięciem zadanej temp., to oznaczać może, że temperatura kotła jest za nisko.
Możesz podać te temperatury u Ciebie.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

9 miesiąc 3 tygodni temu #13324 przez Kamil123
Treść

SERWIS1 napisał: Witam

CWU nie jest dogrzewane ze względu na zbyt niską temperaturę kotła w stosunku do CWU.
W celu nagrzania zbiornika CWU do zadanej temperatury kocioł musi być rozgrzany do temperatury minimum 5 stopni C wyższej i to określa ten parametr. W przypadku niedogrzewania wody musisz go podnieść np. do 10 stopni C.
Pompa CWU wyłącza się zawsze, gdy różnica pomiędzy kotłem i CWU jest mniejsza niż 5 stopni C - do zbiornika dopływa woda około 2-3 stopnie wyższa więc zbiornik i tak się nie podgrzeje.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Jak podniose ten parametr do 10 stopni to jaki będzie tego efekt ? Ja to widzę tak:
CWU zadana 55, histereza 5
Kocioł zadana 70 histereza 15
wzrost nastawy kotła od CWU 10

Jeżeli kocioł będzie miał aktualną 70 stopni i CWU spadnie do 49stopni to uruchomi się pompa CWU. Temperatura kotła spadnie do 55stopni i zacznie sie rozpalanie pieca. W tym czasię CWU podgrzeje sie maksymalnie 2 stopnie czyli jakies 51 stopni czyli będzie w zakresie histerezy. Kocioł rozgrzeje sie ponownie do 70 stopni z tym że CWU będzie miało nadal 51 stopni bo pompa CWU sie wyłączy bo różnica między kotłem a CWU będzie mniej jak 10 stopni. Czyli jeszcze gorzej jak przy ustawieniu "wzrost temperatutty od CWU - 5stopni" Jeżeli się myle to prosze o sprostowanie.

To, że temperatura kotła jest większa od temperatury CWU o 2-3 stopni, moim zdaniem w niczym to nie przeszkadza ponieważ i tak kocioł dąży do temperatury 70 stopni także spokojnie dogrzeje zbiornik a jak rozłącza pompę zaledwie gdy temperatura CWU osiągnie 1-2 stopnie więcej od histerezy, to skutkuje to częstrzym rozpalaniem kotła - czyli wiekszą stratą

9 miesiąc 3 tygodni temu #13325 przez Patrol
Treść
przykład bardziej zrozumiały :
"Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C."

9 miesiąc 3 tygodni temu #13326 przez MateuszZurek
Treść

Patrol napisał: przykład bardziej zrozumiały :
"Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C."

Cześć Patrol,
U nas w sterownikach Plum to tak działa.
Niestety tu Kamil123 sygnalizuje inny problem. U niego w sytuacji gdy ładowany jest zasobnik CWU i jego obecna temperatura jest niższa o mniej niż 5 stopni od obecnej temperatury kotła to następuje wyłączenie pompy CWU.
A jeżeli ustawi temperaturę zadaną CWU na przykład 60 stopni i histerezę 5 stopni to gdy CWU spadnie poniżej 55 stopni następuje rozpoczęcie ładowania CWU.
Jeżeli zdarzy się tak, że piec był nagrzany do tych 70 stopni to CWU odbiera ciepło aż temperatura pieca spadnie do tych 55 stopni. Wtedy następuje rozpalanie i także pompa CWU została zatrzymana bo różnica piec do CWU jest mniejsza niż 5 stopni a samo CWU ma już na przykład 57 stopni.
W takiej sytuacji gdy piec się nagrzeje to nie następuje ponowny start ładowania CWU bo warunek na histerezę CWU jest już nie spełniony.

Trochę długie mi to wyszło.
Tu nie bardzo jest jak się uratować.
Można by spróbować zwiększyć histerezę CWU oraz tą różnicę temperatur ale w pewnym momencie i to może być za mało.

9 miesiąc 3 tygodni temu #13327 przez Patrol
Treść
Hej,
nie mam jak tego sprawdzić ale wydaje mi się, że są tu dwa odrębne parametry:
1. parametr "wzrost nastawy kotła od CWU" jest edytowalny i tu podwyższenie proponował serwis z 5 na 10st,
2. na sztywno ustawione jest odcięcie pompy jeśli różnica między kotłem a cwu wynosi <5 stC - tego się nie zmieni
w rcontrol/ecomax takiej blokady nie było / pompa cwu mogła mielić "bez sensu"

ostatecznie można ratować się ładowaniem cwu z priorytetem, żeby całe ciepło szło w zasobnik i mniejsza histereza cwu dla szybszego podgrzania

9 miesiąc 3 tygodni temu #13328 przez Markus
Treść
W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

9 miesiąc 3 tygodni temu #13329 przez MateuszZurek
Treść

Patrol napisał: Hej,
nie mam jak tego sprawdzić ale wydaje mi się, że są tu dwa odrębne parametry:
1. parametr "wzrost nastawy kotła od CWU" jest edytowalny i tu podwyższenie proponował serwis z 5 na 10st,
2. na sztywno ustawione jest odcięcie pompy jeśli różnica między kotłem a cwu wynosi <5 stC - tego się nie zmieni
w rcontrol/ecomax takiej blokady nie było / pompa cwu mogła mielić "bez sensu"

ostatecznie można ratować się ładowaniem cwu z priorytetem, żeby całe ciepło szło w zasobnik i mniejsza histereza cwu dla szybszego podgrzania

Dokladnie tak to wygląda.
Priorytet tu pozwoli osiągnąć trochę wyższa temperaturę CWU ale nie rozwiąże problemu.
Obniżenie histerezy cwu też nic nie da.

To bezsensowne pompowanie cwu, o którym piszesz nie jest takie bezsensowne.
U nas pompa cwu startuje jak temperatura pieca przekroczy temperaturę uruchomienia pomp i co najwyżej zrowna temperaturę pieca i cwu i powoli wspólnie osiągną temperaturę zadana cwu.

Ten 5 stopniowy margines jest bez sensu w sytuacji gdy nie wznawiasz pracy pompy cwu po podniesieniu temperatury pieca.

Ciekawe jak to się w lecie zachowuje gdzie piec grzeje tylko cwu. Tu wyłączenie pompy cwu powinno skończyć się wygaszaniem pieca.

9 miesiąc 3 tygodni temu #13330 przez MateuszZurek
Treść

Markus napisał: W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

Podniesienie zadanej pieca może coś dać, pod warunkiem, że histereza zostanie zachowana na poziomie 15 stopni i piec zdoła się rozkręcić zanim temperatura spadnie do tych 5 stopni różnicy.

Kombo obu opcji powinno dać nawet lepsze efekty.