Heiztechnik - Producent kotłów

Wzrost nastawy kotła od CWU - RED ONE

9 miesiąc 3 tygodni temu #13341 przez Kamil123
Treść

Patrol napisał:

MateuszZurek napisał:
Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.

@Kamil123
A co z wybiegiem pompy? ta funkcja jest wycięta ? pytanie też czy faktycznie potrzebujesz tych 55C, czy możesz zjechać niżej.
Kolejna kwestia to jak u Ciebie zachowuje się sterownik przy dezynfekcji ? bo tu blokady pompy (z tytułu różnicy 5C między kotłem a zasobnikiem) jakoś nie widzę..
Ciekawi mnie opcja wrzucenia 'nieokrojonego' softu do sterownika, ale tu już musiałbyś rozmawiać z producentem/serwisem - w bragerze widziałem jeszcze parametr "Czas nieosiągnięcia temperatury CWU"

Nie ma takiej funkcji jak wybieg pompy bynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Ogólnie do "menu serwisowego" są dwa hasła dostępu, gdzie po wpisaniu drugiego hasła jest wiecej funkcji które można zmieniać, być może istnieje jeszcze 3 hasło ?? Próbowałem zjeżdżać niżej temperaturą zadaną dla CWU i efekt jest ten sam. Jeżeli mam niższą temperaturę CWU to przy starcie pompy szybciej schładza się kocioł i wychodzi na to samo. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ustawiać histereże dla CWU 2-3 stopni ale to mija sie z celem i ekonomią. Dezynfekcje robiłem tylko raz i CWU rozgrzało do 70 stopni ale to było jak kocioł pracował w trybie lato. Ogólnie latem ( użytkuje kocioł od września, więc praktycznie tylko 1 miesiąć pracowal w tym trybie pracy ) nie zauważyłem tego problemu a miałem nastawy CWU55 i histereze 15 stopni, tylko róznica jest taka, że gdy temperatura CWU spadała do 39stopni to piec startował od podobnej temperatury i gdy załączała się pompa CWU to kocioł był juz dobrze rozgrzany i nie dochodziło do różnicy 5stopni.

Spróbuje odezwać sie w tej sprawie do producenta ale niestety myslę, że zostanie to olane

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 2 tygodni temu #13383 przez SERWIS1
Treść
Witam

Wyjaśnienie:
Wzrost nastawy kotła od CWU oznacza wartość o jaką musi być ustawiona nastawa kotła powyżej nastawy CWU np.: Temp zadana CWU 55, nastawa CWU wzrost 10 to na czas grzania CWU nastawa na kotle ustawi się minimalnie na 65 i nie pozwoli na obniżenie nastawy kotła (w przypadku, gdy jest ustawiona na 70 to nic się nie zmieni).

Częstotliwość załączania ładowania CWU można regulować Histerezą CWU - w nowych softach jest ona regulowana od 1 do 15 stopni C - latem warto ją ustawić na 15 z wyższą nastawą na CWU, Zimą nastawa może być niższa, a Histerezę warto ustawić na 5.

Różnica 5 stopni pomiędzy temperaturą kotła i CWU jest niezbędna do pracy pompy CWU, ponieważ pracująca pompa przy zbyt niskiej temperaturze na kotle zużywa tylko energię a zbiornika i tak nie zagrzeje (pojawia się argument, ze jest to nielogiczne i nieefektywne ekonomicznie).

Warto wziąć pod uwagę również wartości, o których rozmawiamy - koszt podgrzewania wody w okresie letnim i oszczędności, które chcemy stworzyć z małej kwoty wydanej na podgrzewanie CWU. Z ekonomicznego punktu widzenia zużyjemy paliwo proporcjonalnie do ilości zużytej ciepłej wody. Regulacja parametru załączenia się pompy nie przyniesie realnych oszczędności.

Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU - jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

9 miesiąc 2 tygodni temu - 9 miesiąc 2 tygodni temu #13387 przez MateuszZurek
Treść

SERWIS1 napisał: Witam

Wyjaśnienie:
Wzrost nastawy kotła od CWU oznacza wartość o jaką musi być ustawiona nastawa kotła powyżej nastawy CWU np.: Temp zadana CWU 55, nastawa CWU wzrost 10 to na czas grzania CWU nastawa na kotle ustawi się minimalnie na 65 i nie pozwoli na obniżenie nastawy kotła (w przypadku, gdy jest ustawiona na 70 to nic się nie zmieni).

Częstotliwość załączania ładowania CWU można regulować Histerezą CWU - w nowych softach jest ona regulowana od 1 do 15 stopni C - latem warto ją ustawić na 15 z wyższą nastawą na CWU, Zimą nastawa może być niższa, a Histerezę warto ustawić na 5.

Różnica 5 stopni pomiędzy temperaturą kotła i CWU jest niezbędna do pracy pompy CWU, ponieważ pracująca pompa przy zbyt niskiej temperaturze na kotle zużywa tylko energię a zbiornika i tak nie zagrzeje (pojawia się argument, ze jest to nielogiczne i nieefektywne ekonomicznie).

Warto wziąć pod uwagę również wartości, o których rozmawiamy - koszt podgrzewania wody w okresie letnim i oszczędności, które chcemy stworzyć z małej kwoty wydanej na podgrzewanie CWU. Z ekonomicznego punktu widzenia zużyjemy paliwo proporcjonalnie do ilości zużytej ciepłej wody. Regulacja parametru załączenia się pompy nie przyniesie realnych oszczędności.

Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU - jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Super,
Tylko z togo co kojarzę główny problem polegał na tym, że piec w niektórych przypadkach nie dogrzewa cwu do zadanej temperatury i według użytkownika jest to spowodowane wyłączeniem pompy cwu jak różnica między temperatura cwu i pieca jest mniejsza o 5 stopni, a w sytuacji jak ta różnica wzrośnie to sterownik nie załącza ponownie pompy cwu z powodu histerezy cwu.

Inna sprawa to ekonomia, o której piszecie.
Do trybu zima nie mam uwag.
W trybie lato osobiście mam tak ustawiony piec aby grzał cwu raz na dwa dni. Używam do tego przedłużenia pracy pompy cwu tak aby wyciągnąć całe ciepło dostępne w piecu.
Celowo ustawiam temperaturę CWU na 49 stopni i przedłuża pracę pompy aby osiągnąć 52 stopnie co wystarcza na dwa dni użytkowania wody.
Takie podejscie pozwala realnie zaoszczędzić na rozgrzewaniu pieca od 0,5 do 1kg paliwa na grzanie cwu co daje do około worka pelletu miesięcznie.
Choć te wartości mogą być mocno niedoszacowane.

Oczywiscie to jest moja specyficzna sytuacja, która wypracował sobie, i która mi się sprawdza. I robię to świadomie.

Pozdrawiam

9 miesiąc 2 tygodni temu #13388 przez Markus
Treść

SERWIS1 napisał:

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Witam

Przyłączam się do zdania kolegi Mateusza, że funkcjonalność wydłużenia czasu pracy pompy CWU przydaje się bardzo w trybie LATO.
Doświadczalnie w trybie LATO ma ustawiony ten parametr na około 15 min, tyle potrzebuję aby zamienić całe dostępne ciepło kotła w ciepłą wodę w zasobniku.

Poszedłbym w propozycjach dalej, czy nie należałoby zrobić oddzielnych ustawień dotyczących CWU dla trybu LATO.

Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

9 miesiąc 2 tygodni temu #13389 przez Kamil123
Treść
Tylko z togo co kojarzę główny problem polegał na tym, że piec w niektórych przypadkach nie dogrzewa cwu do zadanej temperatury i według użytkownika jest to spowodowane wyłączeniem pompy cwu jak różnica między temperatura cwu i pieca jest mniejsza o 5 stopni, a w sytuacji jak ta różnica wzrośnie to sterownik nie załącza ponownie pompy cwu z powodu histerezy cwu.

Dokładnie to jest problemem

8 miesiąc 3 tygodni temu #13644 przez Kamil123
Treść

SERWIS1 napisał: Witam

Wyjaśnienie:

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Drogi Serwisie, czy istnieją realne szanse na wprowadzenie zmian, które zostały poruszone w temacie ?

1. Moim zdaniem bardzo przydatna funkcja wydłużenia pracy pompy cwu, użytkownik może sam decydować czy chcę korzystać z tej opcji czy też nie, także nie rozumiem dlaczego to ograniczenie ??

2. Wyłączanie pompy CWU jeżeli temperatura jest mniejsza o 5 stopni miedzy kotłem a CWU. Dlaczego nie ma wznowienia pracy pompy jeżeli temperatura wzrośnie powyżej 5 stopni i dogrzeje cwu do zadanej ? Tak jak to się dzieje w pompie zaworu1, jak temperatura spadnie i wyłączy sie pompa to po podniesieniu się temperatury na kotle zostaję wznowiona praca pompy zaworu1 aż zostanie osiągnieta temperatura zadana w pomieszczeniu

Pozdrawiam
Kamil

8 miesiąc 3 tygodni temu #13655 przez SERWIS1
Treść
Witam

Odp. 1. Funkcja wydłużenia pracy pompy CWU była kiedyś w naszych sterownikach. Usunęliśmy ją celowo, ponieważ generowała bardzo dużo telefonów z pytaniami: dlaczego pompa CWU się nie wyłącza po osiągnięciu temperatury zadanej? Niestety ale 95% użytkowników nie czyta instrukcji i wtedy serwis telefoniczny zamiast pomagać potrzebującym służy jako informacja, a rzeczywiście potrzebujący użytkownicy czekają na pomoc. Musieliśmy wybrać optymalne rozwiązanie.

Odp. 2. Uwaga dotycząca wznowienia pracy pompy CWU po wzroście temperatury na kotle jest słuszna i sterowanie pompą zostanie poprawione.

Dziękuję za sugestie.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

7 miesiąc 3 tygodni temu #13890 przez Kamil123
Treść
Odp. 2. Uwaga dotycząca wznowienia pracy pompy CWU po wzroście temperatury na kotle jest słuszna i sterowanie pompą zostanie poprawione.

Dziękuję za sugestie.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik[/quote]

Witam, kiedy zostanie poprawione sterowanie pompą CWU ? Jaki jest koszt aktualizacji sterownika ?

Rozmawiałem ostatnio z serwisem telefonicznie i panowie nic nie wiedzą, że takowa zmiana ma być wprowadzona, jaki jest status w/w sprawy ?

Pozdrawiam
Kamil

7 miesiąc 3 tygodni temu #13901 przez SERWIS1
Treść
Witam

Modyfikacja jest zlecona do producenta, wszelkie zmiany są robione sukcesywnie. Na chwilę obecną nie jest jeszcze wprowadzona.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik