Heiztechnik - Producent kotłów

Heiztechnik one 11 kw moje początki

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #14049 przez Karolus1
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Witam wszystkich zakładam ten wątek gdyż piec ten mam od kilku dni i bardzo chciał bym zgłębić wszelkie tajemnice, szczególnie że wyprowadziłem się z bloku i kotłownia to dla mnie ciemna magia :) 
Piec zasila dom o powierzchni 100 m, parter, kaloryfery + podłogówka + CWU. Dom nowy ocieplony 25 cm styropian w ścianach i dachu. Dom jeszcze nie zamieszkały.
główne ustawienia to:  
temp. pieca 70 st.
histereza 15, CWU 45, zawór 1 42 st, powrót  55 st.

I teraz pierwsze pytanie:
zauważyłem że temperatura powrotu waha się ok. 40 st. - czy żeby osiągnąć 55 st. powrotu to trzeba na zaworze 1 ustawić co najmniej 55 st  ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 1 tydzień temu #14050 przez MateuszZurek
Treść

Karolus1 napisał: Witam wszystkich zakładam ten wątek gdyż piec ten mam od kilku dni i bardzo chciał bym zgłębić wszelkie tajemnice, szczególnie że wyprowadziłem się z bloku i kotłownia to dla mnie ciemna magia :) 
Piec zasila dom o powierzchni 100 m, parter, kaloryfery + podłogówka + CWU. Dom nowy ocieplony 25 cm styropian w ścianach i dachu. Dom jeszcze nie zamieszkały.
główne ustawienia to:  
temp. pieca 70 st.
histereza 15, CWU 45, zawór 1 42 st, powrót  55 st.

I teraz pierwsze pytanie:
zauważyłem że temperatura powrotu waha się ok. 40 st. - czy żeby osiągnąć 55 st. powrotu to trzeba na zaworze 1 ustawić co najmniej 55 st  ?

Cześć,
Piec wyposażony jest w pompę ochrony powrotu więc nie ma potrzeby nic zmieniać na zaworach.
Przyglądnij się sytuacji, w której to się zdarza.
Pamiętaj, że przy histerezie 15 stopni i zadanej 70 stopni piec nie będzie w stanie utrzymać powrotu na poziomie 55 stopni jak jego temperatura jest bliżej 55 stopni.
Także przy ładowaniu CWU może to być to trudne.

Pierwszy sezon grzania jest zawsze inny.
Wygrzewasz dom co powoduje zwiększone zużycie paliwa i do tego uczysz się konfiguracji pieca.
Nie zrażaj się zbyt szybko.
Dorwij dobrej jakości paliwo i do niego skonfiguruj piec.
Standardowo wykonujesz
- przeważenie podawania i wpisujesz otrzymaną wartość w sterowniku - opis powinien być w instrukcji
- ustawiasz kaloryczność paliwa - ja wpisuję tą z worka. Nie ma się co spalać nad tym czy jest poprawna. Najwyżej piec odda ci trochę mniej energii niż to co pokazuje
- ustawiasz moc pieca
- ustawiasz nadmuchy

I to chyba wszystko

Pozdrawiam

1 miesiąc 1 tydzień temu #14052 przez Karolus1
Treść
dziękuję

1 miesiąc 1 tydzień temu #14053 przez Karolus1
Treść
Powiedzcie o co chodzi z tym podtrzymaniem - czy to znaczy że określam jak długo po osiągnięciu zadaje temperatury pieca a nie na zaworze piec będzie modulował mocą aby nie przejść w stan wygaszania ?
Na tą chwilę piec bardzo szybko ok. 15 min dochodzi do zadanej 70 i się wygasza by w zasadzie po czyszczeniu znowu się rozpalać bo tem. zdąży spaść do 55

temp. pieca 72
zawór 42
cwu 45
Powrót (ochrona powrotu 55)  z tym że wyniki uzyskane to 33-40
dom 100 metrów nowy ocieplony jeszcze się nie wprowadziliśmy właśnie robimy remoncik (malowanie płytki itp.) i właśnie wygrzewam dom kaloryfery na 3 (termostat) podłogówka 25 stopni na zaworach RTL

1 miesiąc 1 tydzień temu #14055 przez SERWIS
Treść
Zwiększ do maksymalnej wartości zakres modulacji i zmniejsz do minimum moc zadaną kotła.
Powinno to spowodować wolniejsze nagrzewania a co za tym idzie i rzadsze załączanie się kotła.

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #14056 przez Karolus1
Treść

SERWIS napisał: Zwiększ do maksymalnej wartości zakres modulacji i zmniejsz do minimum moc zadaną kotła.
Powinno to spowodować wolniejsze nagrzewania a co za tym idzie i rzadsze załączanie się kotła.

Dziękuję za zainteresowanie.

1) -  Nie bardzo niestety rozumiem skoro moc zadaną kotła mam 70 to na jakiej konkretnie ma pracować i jeśli zmniejszę tą moc to chyba szybciej ją osiągnie i szybciej się wyłączy ?
2) - w instrukcji jest napisane "zaleca się utrzymywanie temperatury kotła nie mniejszej niż 70 st." i dalej " nie zaleca się eksploatacji kotła przy temp. zadanej poniżej 70 st"  jak to się ma do propozycji zmniejszenia mocy zadanej do minimum ?
3) - za co odpowiada zakres modulacji ?

4) I jeszcze jedno pytanie - sprawa, którą opisałem wcześniej dotyczyła sytuacji gdy kaloryfery były odcięte od pieca ( piec podawał na podłogówkę i kaloryfer w łazience) - kiedy przyszedł hydraulik i napuścił wody do obiegu kaloryferów sytuacja się odwróciła i piec dochodzi do 65-67 stopni i w ogóle się nie wygasza przy ustawienia kotła jak wyżej a spalanie z 15 kg wzrosło do 30 kg (przypomnę że dom nowy nie zamieszkały a piec pracuje od 10.04.2020 r. 

1 miesiąc 1 tydzień temu #14057 przez MateuszZurek
Treść

Karolus1 napisał:

SERWIS napisał: Zwiększ do maksymalnej wartości zakres modulacji i zmniejsz do minimum moc zadaną kotła.

Dziękuję za zainteresowanie.

1) -  Nie bardzo niestety rozumiem skoro moc zadaną kotła mam 70 to na jakiej konkretnie ma pracować i jeśli zmniejszę tą moc to chyba szybciej ją osiągnie i szybciej się wyłączy ?
2) - w instrukcji jest napisane "zaleca się utrzymywanie temperatury kotła nie mniejszej niż 70 st." i dalej " nie zaleca się eksploatacji kotła przy temp. zadanej poniżej 70 st"  jak to się ma do propozycji zmniejszenia mocy zadanej do minimum ?
3) - za co odpowiada zakres modulacji ?

4) I jeszcze jedno pytanie - sprawa, którą opisałem wcześniej dotyczyła sytuacji gdy kaloryfery były odcięte od pieca ( piec podawał na podłogówkę i kaloryfer w łazience) - kiedy przyszedł hydraulik i napuścił wody do obiegu kaloryferów sytuacja się odwróciła i piec dochodzi do 65-67 stopni i w ogóle się nie wygasza przy ustawienia kotła jak wyżej a spalanie z 15 kg wzrosło do 30 kg (przypomnę że dom nowy nie zamieszkały a piec pracuje od 10.04.2020 r. 

Cześć,
70 - to jest temperatura zadana pieca, do której będzie dążył.
Moc pieca wyrażana jest w kW. Jeżeli dobrze rozumiem SERWIS proponuje ograniczenie mocy pieca do wartości minimalnej. 
To na chwilę obecną może pomóc. Znaczy spowoduje, że piec nie będzie się wygaszał.
Co do modulacji to nie wiem. Mam starszy sterownik.
Zakres modulacji - nie znalazłem tego w instrukcji ale zakładam, że to jest parametr określający kiedy piec zaczyna zmieniać swoją moc w zależności od swojej temperatury.

Karolus1 napisał: 4) I jeszcze jedno pytanie - sprawa, którą opisałem wcześniej dotyczyła sytuacji gdy kaloryfery były odcięte od pieca ( piec podawał na podłogówkę i kaloryfer w łazience) - kiedy przyszedł hydraulik i napuścił wody do obiegu kaloryferów sytuacja się odwróciła i piec dochodzi do 65-67 stopni i w ogóle się nie wygasza przy ustawienia kotła jak wyżej a spalanie z 15 kg wzrosło do 30 kg (przypomnę że dom nowy nie zamieszkały a piec pracuje od 10.04.2020 r. 

Proponuję uzbroić się w cierpliwość.
To jest pierwsze parę dni pracy pieca w świeżo wybudowanym domu.
Piec musi rozgrzać wodę w całym układzie a dopiero potem będzie ją podgrzewał. Na ten proces idzie masę energii.
Zajmie to trochę czasu. Do tego to nie wygaszanie pieca jest dobrą sprawą przy tak małej ilości wody w piecu. Tam masz raptem 32 litry wody, w których nie na kumulujesz na tyle energii aby piec stał godzinę.
Do tego jeszcze kwestia sterowania układem CO. Masz termostaty na kaloryferach?

W pierwszym sezonie spalanie będzie z kosmosu.

1 miesiąc 1 tydzień temu #14058 przez Karolus1
Treść
Tak mam zwykłe termostaty,  w tej chwili dość mocno ustawione na 3 do 4 w pięć stopniowej skali pow mam pouchylane okna aby wietrzyć i jednocześnie wygrzewać mury. 
Wychodzi na to że wygaszanie się pieca tylko na potrzeby czyszczenia nie jest wcale taką złą sprawą ?

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #14059 przez Karolus1
Treść
Pytanie do serwisu
zastosowałem  się do Pana propozycji zmniejszyłem moc ale zwiększyłem także temp. zadaną 
1) piec pracuje tak ze dochodzi do około 69/72 stopni i tak trzyma. Wygasza się tylko na proces czyszczenia  (chyba co trzy godziny)  - czy konfiguracja pieca w ten sposób jest prawidłowa dla żywotności      pieca  ?
- jeśli chodzi o wysokość temp z którą pracuje ?.
- jeśli chodzi o częstotliwość wyłączeń ?

2 ) na zaworze trzymam raczej 40-43 stopnie (bo to wystarcza aby w moim domu zasilić instalację) CWU 47 stopni.  MARTWI MNIE TEMP. POWROTU OKOŁO 40 STOPNI mimo zadanej 55 !? coś jest nie tak ( mam włączoną ochronę powrotu) 

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #14060 przez MateuszZurek
Treść

Karolus1 napisał: Tak mam zwykłe termostaty,  w tej chwili dość mocno ustawione na 3 do 4 w pięć stopniowej skali pow mam pouchylane okna aby wietrzyć i jednocześnie wygrzewać mury. 
Wychodzi na to że wygaszanie się pieca tylko na potrzeby czyszczenia nie jest wcale taką złą sprawą ?

Część,
Dobrze dobranym piec będzie chodził praktycznie cały czas.
Dawniej, jak nie miałem regulatora ciągu kominowego, w czasie orkanów mój piec potrafił chodzić cały czas zatrzymując się co 24 godziny na czyszczenie.

Czy masz w kotłowni ztkę i regulator ciągu kominowego?
Załączniki: