Heiztechnik - Producent kotłów

Heiztechnik one 11 kw moje początki

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #14062 przez Karolus1
Treść
- Tak mam nawiew ( zresztą nie mam jeszcze drzwi w całym domu :) 
- Nie nie mam regulatora ciągu ( dom niski - parterowy, komin 4 m)

Wczoraj  pozamykałem okna w całym domu, zostawiłem wszędzie rozszczelnione i uchylone jedno w salonie, kaloryfery na 2,5 w 5 stopniowej skali i spalił jeden worek :) ale mimo zmniejszenia mocy max. do minimum 7,7 kw (nie wiem jak się zwiększa modulację, o której mówił Pan z serwisu) bardzo szybko osiąga zadane 71 stopni - cały cykl trwa ok. 50/60 min.

temp. zadana           - 71 st.    (szybko ok. 15 min dochodzi do 71)
zawór                        - 41 st.   (jest między 39/43)
CWU                          - 50 st.   (jest 50)
histereza                  - 16
min. temp. kotła     - 50
max moc                  7,7 ( to jest min. jaką można ustawić)
Dom nowy 100 m., parter, 25 styropian - dach i ściany, trwa wykańczanie - kaloryfery w 3 pomieszczeniach (35 m), korytarz, salon i  łazienka - podłogówka ( zawory RTL na wyjściu na 25 st.)  i jest przy tym ustawieniu w całym domu 22/23 st. a piec grzeje nowe mury od 10 tego kwietnia.

Cały czas  ZASTANAWIA MNIE TEMP. POWROTU OKOŁO 38 STOPNI mimo zadanej 55 !? coś jest nie tak ( mam włączoną ochronę powrotu) 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 1 tydzień temu #14063 przez SERWIS1
Treść
Witam

Karolus1
Kocioł powinien pracować na wysokiej temperaturze aby ograniczyć kondensację wody na zimnych ściankach wymiennika poniżej 45 stopni C.
Wyłączenia i załączenia kotła nie wpływają na żywotność kotła.

Czujnik powrotu umieszczony jest na rurze z wodą powracającą z instalacji - temperatura na powrocie z instalacji nie podniesie się w przypadku załączenia pompy kotła (pompa podnosi temperaturę w dolnej części wymiennika kotła). Świeży budynek pochłonie dużo energii na wygrzanie dużej objętości przegród budowlanych (ściany, stropy).

Oczywiści napowietrzenie kotłowni to podstawa do jakiegokolwiek spalania paliwa - brak drzwi i rozszczelnione okna to zawsze tylko prowizorka więc nie traktuje się tego jako napowietrzenie - żaden inspektor się pod tym nie podpisze (chyba, że głupi). Bez napowietrzenia kotłowi nie ma odbiorów budynku.
Bez napowietrzenia nie działa również wentylacja grawitacyjna - jeżeli nie wpuścimy powietrza do budynku to dlaczego miałoby z niego wylecieć, czy zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo prawdopodobne.

W celu zwiększenia zakresu modulacji zadzwoń do serwisu na numer 664 784 500, 664 784 600 lub 664 784 700 a koledzy poprowadzą Cię przez Menu serwisowe (ważne abyś był przy kotle).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 1 tydzień temu #14066 przez Karolus1
Treść

SERWIS1 napisał: Witam

Czujnik powrotu umieszczony jest na rurze z wodą powracającą z instalacji - temperatura na powrocie z instalacji nie podniesie się w przypadku załączenia pompy kotła (pompa podnosi temperaturę w dolnej części wymiennika kotła). Świeży budynek pochłonie dużo energii na wygrzanie dużej objętości przegród budowlanych (ściany, stropy).

Oczywiści napowietrzenie kotłowni to podstawa do jakiegokolwiek spalania paliwa - brak drzwi i rozszczelnione okna to zawsze tylko prowizorka więc nie traktuje się tego jako napowietrzenie - żaden inspektor się pod tym nie podpisze (chyba, że głupi). Bez napowietrzenia kotłowi nie ma odbiorów budynku.
Bez napowietrzenia nie działa również wentylacja grawitacyjna - jeżeli nie wpuścimy powietrza do budynku to dlaczego miałoby z niego wylecieć, czy zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli rozumiem ze z tą ochroną powrotu jest ok. (bo jak ją wyłączyłem to bardzo szybko wzrosła temp. powrotu a na zaworze spadła ?

Oczywiście jak pisałem wcześnie - mam napowietrzenie (w postaci otworu  nawiewnego o śr. 200 mm 30 cm od podłogi), i otwór wywiewny pod sufitem

Czy wyłączenie pieca w ciągu dnia, ewent. na dobę lub dwie wystarczy zrealizować tylko poprzez sterownik czy trzeba także wyłączyć zasilanie ?
Rozumiem że jak po wyłączeniu pieca spadnie temp. pieca poniżej 50 to wyłączą się również pompy ?

1 miesiąc 1 tydzień temu #14067 przez MateuszZurek
Treść

Karolus1 napisał:

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli rozumiem ze z tą ochroną powrotu jest ok. (bo jak ją wyłączyłem to bardzo szybko wzrosła temp. powrotu a na zaworze spadła ?

Oczywiście jak pisałem wcześnie - mam napowietrzenie (w postaci otworu  nawiewnego o śr. 200 mm 30 cm od podłogi), i otwór wywiewny pod sufitem

Czy wyłączenie pieca w ciągu dnia, ewent. na dobę lub dwie wystarczy zrealizować tylko poprzez sterownik czy trzeba także wyłączyć zasilanie ?
Rozumiem że jak po wyłączeniu pieca spadnie temp. pieca poniżej 50 to wyłączą się również pompy ?

Cześć,
Wyłączenie pieca najlepiej zrobić z poziomu sterownika.
W razie spadku temperatury piec potrafi załączyć pompy aby chronić je przed zamarznięciem oraz w lecie chroni je przed zastaniem.

Karolus1 napisał: Oczywiście jak pisałem wcześnie - mam napowietrzenie (w postaci otworu  nawiewnego o śr. 200 mm 30 cm od podłogi),

To rozwiązanie jest tylko lepsze od braku napowietrzenia lub otwierania okna.
Szybko wychładza pomieszczenie.
Jak jesteś na etapie budowy zatkaj tą dziurę i zrób ztkę.
Ogranicza wychładzanie pomieszczenia.

1 miesiąc 6 dni temu #14068 przez Karolus1
Treść

MateuszZurek napisał:

Karolus1 napisał:

Cześć,
Wyłączenie pieca najlepiej zrobić z poziomu sterownika.
W razie spadku temperatury piec potrafi załączyć pompy aby chronić je przed zamarznięciem oraz w lecie chroni je przed zastaniem.

Ok. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło mam tylko na noc to mogę sobie rano przełączyć piec tak aby grzał tylko CWU ( i co konkretnie poprzestawiać w tym piecu) ?

1 miesiąc 5 dni temu #14071 przez MateuszZurek
Treść

Karolus1 napisał: Ok. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło mam tylko na noc to mogę sobie rano przełączyć piec tak aby grzał tylko CWU ( i co konkretnie poprzestawiać w tym piecu) ?

Cześć,
Tu masz dwie opcje:
- przełączyć piec w tryb lato. W HT 900 w instrukcji jest napisane, że to się ustaw w menu CWU
- przełączyć piec w tryb automatyczny (wymaga czujnika pogodowego) i ustawić  temperaturę wejścia i wyjścia w tryb lato. Tu instrukcja jest trochę nie precyzyjna. Może telefon do serwisu rozwieje wątpliwości.

Na takie dni jak teraz tryb automatyczny powinien być OK. Piec będzie grzał CO tylko jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej tej ustawionej w piecu ale wymaga to czujnika pogodowego, który powinien przyjść w zestawie z piecem.

1 miesiąc 4 dni temu #14072 przez Karolus1
Treść
Do Serwis1
Odczyt temp. na powrocie 38/39 stopni nie daje mi spokoju patrząc na wyniki osiągane na tym forum przez posiadaczy pieców one, zauważyłem w co najmniej 2 wątkach iż temp. zadana powrotu jest osiągana. Czy to aby na pewno jest poprawna sytuacja ? Kiedy wyłączę pompę ochrony powrotu to odczyt szybko rośnie a na zaworze temp. maleje. ?

podst. ustawienia:
temp. zadana 71 ( dochodzi do 71 i się wyłącza)
histereza   16
zawór 40  (jest 40/41)
CWU 50  (osiąga 50)
powrót 55 (osiąga 38/39)
Moc maks. 7,7 ( piec równomiernie i szybko osiąga zadaną - ok. 15/20 min od rozpoczęcia rozpalania)

1 miesiąc 7 godzin temu #14073 przez SERWIS1
Treść
Witam

W przypadku, gdy na zaworze ustawiona jest temperatura 40 stopni to taka woda płynie na instalację i wracając z instalacji zawsze ma kilka stopni niżej ( w tym wypadku 38/39). 
Dziwna byłaby sytuacja gdyby na instalację płynęła woda o temperaturze 40 stopni a wracała o temperaturze 55 stopni.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

1 miesiąc 1 godzinę temu #14074 przez Karolus1
Treść

W przypadku, gdy na zaworze ustawiona jest temperatura 40 stopni to taka woda płynie na instalację i wracając z instalacji zawsze ma kilka stopni niżej ( w tym wypadku 38/39). 
Dziwna byłaby sytuacja gdyby na instalację płynęła woda o temperaturze 40 stopni a wracała o temperaturze 55 stopni.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

Ok ale rozumiem że taka sytuacja dla piec nie jest groźna - ważne aby temperatura pieca nie spadła poniżej 50 ?
Trudno ustawić wyższą na zaworze w sytuacji gdy kaloryfery ustawione na 3 w większości czasu zimne a w mieszkaniu utrzymuje się około 22 st. - a cykl trwa ok. 1 godziny

4 tygodni 1 dzień temu #14075 przez SERWIS1
Treść
Witam

Ochrona powrotu kotła polega na doprowadzeniu do dolnej części kotła (powrót) wody o temperaturze wyższej niż 50 - 55 stopni C, aby nie występowało wykraplanie się wody na zimnych ściankach wymiennika. Woda powracająca z instalacji w przypadku podłogówki może mieć nawet 20 stopni C więc ochrona powrotu ma za zadanie doprowadzenie gorącej wody i zmieszanie jej z zimną wodą powracającą z instalacji.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik