Heiztechnik - Producent kotłów

Q pellet GL 20KW - okopcona rura od podajnika

2 tygodni 2 dni temu #14183 przez Neshi
Witam,
mam problem z piecem Q Pellet GL, polega on tym iż rura doprowadzająca pellet ze zasobnika szybko się robi czarna, czasem nawet w samym zasobniku jest wylatuje trochę dymu. Czy możliwe że jest to związane z kiepskim "ciągiem" ?
Kotłownia zamknięta, bez okien z nawietrzakiem o średnicy 150mm umieszczonym 30cm nad posadzką. Wentylowana kominem wentylacyjnym o rurze wlotowej średnicy 100mm, umieszczony na wysokości ok 2,7m na przeciwnej stronie od nawietrzaka. Piec podłączony do komina systemowego Schiedel rondo plus o średnicy 200mm. Wysokość komina jakieś 7,5m.

ustawienia pieca:
Temperatura kotła nastawiona: 65 stopni
Temperatura powrotu: 55 stopni
Temperatura CWU: 45 stopni
Moc maksymalna: 15kw
Maksymalna moc nadmuchu: 33%
Wydajność dmuchawy podczas rozpalania: 25%
Minimalna temperatura kotła: 50 stopni
Maksymalna temperatura kotła: 85 stopni
Temperatura załączania pomp: 45 stopni

Wersje oprogramowania:
Z.HT900T V2.15 May 28 2019
Panel HT(23)v1.19 Apr 19 2019
Pellet GL 20 V2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 2 dni temu - 2 tygodni 1 dzień temu #14184 przez MateuszZurek
Treść
Cześć,
W sumie tu może być kilka powodów:
- słaby ciąg w kominie. Jest jeszcze lato i komin pracuje w dość niekorzystnych warunkach wynikających z małej różnicy temperatury między kotłownią a polem. Jak masz podłączony piec do komina? Na wprost czy masz tam jakieś kolana? Masz regulator ciągu kominowego? Wytrzyszczka jest zamknięta a komin szczelny?
Możesz jeszcze wyciągnąć zawirowywacze. Ułatwi to przepływ spalin do komina. W zimie jak warunki się poprawią można je zamontować ponownie.
A, czy czyściłeś zawirowywacze?
- zalegający spiek/popiół na palniku powodujący odbicie gazów w stronę podajnika.
- napowietrzenie także potrafi spowodować taki efekt ale piszesz, że masz napowietrzenie o średnicy 150mm nad posadzką. Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie ale w leci wystarczy. W zimie będzie ciągnęło z tej kratki. Lepiej zamontować ztkę, która ograniczy nawie zimnego powietrza.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 1 dzień temu #14185 przez SERWIS
Treść
Sugeruję podniesienie temperatury kotła na minimum 70 a nawet 75 stopni, ponadto na okres przejściowy spróbuj wyjąć zawirowywacze i sprawdź, czy nastąpiła poprawa.
Niestety jest mały problem z teoretycznie dobrymi kominami ceramicznymi, ponieważ temperatura spalin jest zbyt niska aby go wygrzać, a co za tym idzie aby ciąg kominowy był wystarczający, zwłaszcza latem i w okresach przejściowych, gdy kocioł pracuje na niskie mocy produkując w ten sposób małą ilość spalin, dodatkowo o temperaturze około 80 stopni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 1 dzień temu #14187 przez Neshi
Treść
Piec jest podłączony  na wprost. Nie mam regulatora ciągu kominowego. Wytrzystka zamknięta, komin szczelny oprócz rurki do odprowadzenia skroplin przy posadzce. Czyscilem zawirowywacze jakis czas temu. Dzis wymienie rura na nową i je wyjme.  Dzisiaj podniose temperaturę do 70 stopni. Myślałem żeby zamontować jakiś wentylator w nawietrzaku

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 1 dzień temu #14188 przez SERWIS
Treść
nic nie montuj, usuń tylko zawirowywacze i sprawdź efekt

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.