Wyłączenie dmuchawy w HT-tronic 200

Strona główna Forum Pomoc techniczna Wyłączenie dmuchawy w HT-tronic 200

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71374
   PiotrekS
   Uczestnik

   Witam.

   Posiadam kocioł Q HIT Plus 25 ze sterownikiem HT-tronic 200. W instrukcji obsługi kotła jest napisane: „Przed dołożeniem paliwa należy najpierw wyłączyć wentylator w celu odcięcia dopływu świeżego powietrza i zminimalizowania procesu spalania.

   Jak w tym sterowniku wyłączyć tylko dmuchawę?

   Nie chcę wyłączać/zatrzymywać (przez STOP) całego sterownika, po pierwsze ze względu na pompy (w tej chwili tylko do C.O., ale wkrótce też do C.W.U.), po drugie po uruchomieniu (przez START) sterownika i nie osiągnięciu temperatury zadanej sterownik nie chce wyłączyć dmuchawy, gdy kocioł wygasa (gdy kończy się palenie w celu wyczyszczenia).

  • #71379
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Niestety, nikt z konstruktorów chyba nie przewidział takiego problemu.
   Poproszę programistów o odniesienie się do tego problemu na forum.

   Pozdrawiam

  • #71378
   PiotrekS
   Uczestnik

   Jestem ciekaw ich odpowiedzi. Temat będę śledził.

   Niestety serwis proponuje zatrzymanie oraz ponowne uruchomienie całego sterownika, co jak już wspomniałem posiada co najmniej dwie wady.

   A może można by zrobić tak, że krótkie przyciśnięcie (do 1 sekundy) przycisku START zatrzymuje tylko dmuchawę, a jego przytrzymanie powyżej 1 sekundy zatrzymuje, tak jak teraz, cały sterownik? Natomiast przyciśnięcie START to albo ponowne uruchomienie dmuchawy (gdy sterownik jest już uruchomiony) albo start całego sterownika.

  • #71377
   serwis_foster
   Uczestnik

   Witam.

   Niestety w HT200 nie ma możliwości programowego wyłączenia dmuchawy (według założeń miał to być w miarę prosty regulator).
   Dopiszę taką funkcje:.
   – przytrzymanie przycisku „F” wejście w tryb programowania blokady dmuchawy (na wyświetlaczu symbol „b1” lub „b0”)
   – „b1” = zezwolenie na pracę dmuchawy
   – „b0” = blokada pracy dmuchawy
   – zmiana ustawienia przyciskami „START”/”STOP”
   – naciśnięcie „F” wyjście
   Wyłączenie blokady dmuchawy będzie aktywne do czasu ponownej zmiany parametru „b” lub zatrzymania pracy kotła (naciśnięcie przycisku „STOP”, wygaśnięcie kotła).

  • #71376
   PiotrekS
   Uczestnik

   Moim zdaniem zbyt skomplikowane, sprzeczne ze wspomnianymi założeniami. Poza tym przycisk „F” jest wyjątkowo oporny, trzeba dużo siły, aby go wcisnąć (w porównaniu z pozostałymi, ugina się cała obudowa), więc częste jego używanie odpada.

   Lepsze, szybsze w obsłudze (STOP zatrzymuje, START uruchamia dmuchawę) i spełniające założenie, że ma to być w miarę prosty regulator, jest rozwiązanie, które już zaproponowałem (gdzie wkradł się mały błąd, tu już poprawiony). Funkcja ta powinna być nawet prostsza w implementacji od proponowanej przez Pana. Tym bardziej, że w normalnym, codziennym użytkowaniu nie ma potrzeby ręcznego zatrzymywania działania sterownika, a przytrzymanie w tym celu STOP byłoby nawet zaletą, chroniłoby przed przypadkowym wyłączeniem.

   „A może można by zrobić tak, że krótkie przyciśnięcie (do 1 sekundy) przycisku STOP zatrzymuje tylko dmuchawę, a jego przytrzymanie powyżej 1 sekundy zatrzymuje, tak jak teraz, cały sterownik? Natomiast przyciśnięcie START to albo ponowne uruchomienie dmuchawy (gdy sterownik jest już uruchomiony) albo start całego sterownika.”

   Choć proponowane przez Pana rozwiązanie (pod warunkiem, że wyłączenie dmuchawy będzie na stałe, do ponownego ręcznego jej włączenia) może być dobre dla ludzi, którzy często nie korzystają z dmuchawy i w tej chwili zmuszone są do wyciągania jej wtyczki ze sterownika (znam taki przypadek).

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.