sadza w kanałach powietrza wtórnegoQ HIT PLUS 15kw

Strona główna Forum Pomoc techniczna sadza w kanałach powietrza wtórnegoQ HIT PLUS 15kw

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71095
      krzysiek w
      Uczestnik

      witam, chciałem uzyskać podpowiedz jak można czyścić kanały powietrza wtórnego znajdującego się w tylnej części kotła, zachodzą sadzą przez co powietrze nie dostaje się nad żar…
      Drugim problemem jaki mam jest szybkie przechodzenie żaru przy paleniu od góry w dół paleniska od strony drzwiczek w elekcie czego zapala się cały wsad… czy to jest normalne przy tego typu piecach?
      Będę też wdzięczny jak inni użytkownicy tego pieca włączą się w dyskusje.
      pozdrawiam

    • #71100
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli palisz miałem to spróbuj go mocniej zmoczyć i zmniejsz ewentualnie maksymalne obroty dmuchawy.
      Przed rozpalaniem zrób coś w postaci gniazda i rozpalaj z tyłu paleniska.

      Pozdrawiam

    • #71099
      hipolit
      Uczestnik

      Witam,
      mam bardzo podobny problem z kotłem Q HIT Plus 11 kW + ht tronic 300
      moje nastawy :
      t zadana kotła – 65st
      t uruchomienia pomp 45st
      t wyłączenia dmuchawy 38
      histereza – ustawienie fabryczne 2
      120 l bojler – CWU(ZIMA)ustawione na 50st
      obroty dmuchawy min -1
      obroty dmuchawy max – 3
      bieg przedmuchu – 3
      pauza przedmuchu – 7,5min (testowałem do 8,5 lecz mam wrażenie, że kocioł się przydusza)
      czas przedmuchu – 5 sekund
      -paliwo :węgiel orzech, rozpalanie od góry bez dokładania
      Kocioł rozpala się dość sprawnie i trzyma długo (mój rekord 14h bez dokładania – średnio 10h)
      Sprawy które chcę poprawić :
      1. Zostają niedopalone frakcje węgla (mogę podesłać zdjęcie jak wygląda popiół)
      2. dość sporo sadzy jak w temacie (kocioł czyszczony co 2-3 dni)
      3. jak Autor tematu mam wrażenie „schodzenia żaru” w dół załadunku
      4. rozpalenie dmuchawą trochę trwa, myślę, że łatwiej rozpalać uchylonymi drzwiczkami popielnika przy stałej kontroli rozpalania aby nie rozpalić za dużej ilości węgla

    • #71098
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Myślę, że sadzy powinno być mnie gdybyś rozpalał z wykorzystaniem dmuchawy i aby rozpalanie to trwało trochę dłużej.

      Pozdrawiam

    • #71097
      hipolit
      Uczestnik

      Witam,
      testuję różne nastawy i sposoby rozpalania.
      Wnioski mam takie, że faktycznie chyba lepiej rozpalić dmuchawą (jeszcze nie potrafię opanować w menu opcji rozpalanie – czekam aż pojawi się manual).
      Zauważyłem też kiedy pojawia się większa ilość sadzy i efekt smoły przy drzwiczkach zasypowych – tylko wtedy kiedy pokusi mnie dorzucić węgla na palący się zasyp.
      Wniosek – ten model kotła trzeba oczywiście rozpalać od góry ale raczej wystrzegać się dokładania – czekać aż się wypali i rozpalić ponownie (obecnie 1 zasyp wystarcza na 10-12h).
      Jeszcze pozostało mi pozbycie się koksu z popiołu, bo jest trochę spieków i nie mogę sobie z nimi poradzić(chyba, że to wina samego węgla).
      Pozdrawiam i życzę wytrwałości w szukaniu swojego „optymalnego” nastawu. 🙂

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.