Pomocy !!!

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pomocy !!!

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #67708
      szames
      Uczestnik

      Kocioł Q Ekoduo 25 HT 500.
      Półtora miesiąca temu zacząłem palić ekogroszkiem brunatnym „Zgoda”. To węgiel o kaloryczności 19-21MJ. Ponieważ niskokaloryczny, to kocioł nie uzyskiwał zadanej 60 stopniowej temperatury, więc obniżyłem zadaną na 56. Było ok, kocioł uzyskiwał temperaturę i spalanie było super, a popiół był sypki koloru brunatnego.
      Tydzień temu kupiłem TEN SAM węgiel i zaczęły się hocki klocki, bo dziś np. od ponad godziny kocioł pracuje a zadana temperatura na kotle nie jest osiągana, a wręcz przeciwnie, spada !!! Nastawę kotła mam na 56 stopni, a faktyczna to 50 i niżej. Kaloryfery są ciepłe, woda też.Jadę na węglu brunatnym i odpowiednim do tego ustawieniu, czyli:

      czas pauzy podajnika 45s
      obroty dmuchawy 2
      krotność podawania 2
      czas oczekiwania 8 min.

      Ponadto węgiel zamiast sie spalać, to sie spieka i daje full popiołu INNEGO KOLORU niż poprzedni, a niby ten sam producent. Chyba, że dotychczasowy producent wsypał jakiś syf, a nie to, co dotychczas.

      Czy ktoś coś na ten temat?

      Może Serwis?

    • #67717
      Marcin
      Uczestnik

      Hej Szames,
      spróbuj zmniejszyć pauzę do 35/40 sekund.

    • #67716
      szames
      Uczestnik

      Ok, ustawiłem na razie na 40s.

    • #67715
      Marcin
      Uczestnik

      jeżeli dalej nie dojdzie, zmniejsz do 35 lub nawet niżej.

    • #67714
      szames
      Uczestnik

      Temperatura uzyskana, ale moje baby wołają, że im zimno, więc ustawiłem, nastawę kotła na 60 stopni. Ciekaw jestem, ile czasu kocioł będzie rzeżbił, by to uzyskać.

      Czy jest możliwe, by ta sama kopalnia miała inny rodzaj węgla? Sam węgiel jest nieco ciemniejszej barwy, niż w pierwszej tonie, bardziej czarny, niż brązowy, a i popiół, jak pisałem, jest szary, a nie brązowy. No i jest go mnóstwo, w tym spieczony.

    • #67713
      Marcin
      Uczestnik

      Szames, to jest możliwe, napisz coś o instalacji, jak sterowana? Węgiel może być inny, druga sprawa to składy walą klientów jak mogą. Jaka temperatura idzie na grzejniki? Jak są spieki, to za dużo dmuchasz, możesz jeszcze zmniejszyć obroty dmuchawy

    • #67712
      szames
      Uczestnik

      Nie mam pojęcia, jak jest sterowana. Czy masz na myśli sterownik? Sterownik to HT tronic 500. A temperatura? Czy chodzi o ciepło wody użytkowej? Ta ma temperaturę 50 stopni. Dmuchawę miałem ustawioną na 2 i dotychczas było ok, a teraz przy ostatnich workach się spieprzyło na tyle, że są spieki.

      Po świętach muszę poszukać lepszego węgla. Tonę spaliłem i było w porzo, a następne 10 worków, to zupełnie inny węgiel, mimo tego samego producenta i tego samego opakowania.

    • #67711
      Marcin
      Uczestnik

      Hej szames, nie, chodziło mi o coś innego. Piszesz, że piec chodzi cały czas i nie może dojść, może chodzi o duży rozbiór ciepła, chociaż wspominałeś też o tym, że miałeś wcześniej już też węgiel. Chodzi mi o to, czy masz zawór 4d, termostaty na grzejnikach, czy termostat pokojowy, jak wygląda sterowanie podłogówką?
      Zwykłe belki, termostaty, RTL?

      Spróbuj faktycznie zakupić inny węgiel, lepszej kaloryczności, bo uwierz, zdarzyło mi się kupić kiedyś 2 tony węgla, ale i tak w trakcie spalania tej ilości musiałem 2 razy zmieniać ustawienia.
      Składy kombinują, jak mogą i nieraz to, co napisane na worki, ma się nijak do rzeczywistości.

      Mimo wszystko mokrego dyngusa i wszystkiego dobrego

    • #67710
      szames
      Uczestnik

      W ogóle używam tego kotła niecały rok. Od początku używałem węgla 22 MJ, brunatnego. Mam normalne grzejniki, nie mam termostatów, podłogówkę mam tylko w przedpokoju, ale jak dotąd, nie stanowiło to problemu. Nie musiałem niczego regulować. Spalanie było w normie, jedynie te ostatnie dziesięć i dzięki Bogu, że tylko dziesięć, doprowadza mnie do szewskiej pasji. Jutro jadę po lepszy węgiel.

      Dzięki za sugestie i pozdrawiam świątecznie.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.