kocioł q plus 15 kw

Strona główna Forum Pomoc techniczna kocioł q plus 15 kw

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66730
      Dandi
      Uczestnik

      Witam. Chciałbym prosić o ustawienia sterownika, przysłony dmuchawy oraz przysłony w popielniku użytkowników kotła q plus 15 kw palących miałem. Ja stosowałem różne ustawienia ale za każdym razem miałem trudności z rozpalaniem, ściągało mi żar do dołu popielnika i nigdy nie wypaliło mi miału tylko 3/4 wsadu to skoksowany miał.

    • #66734
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ściąganie żaru świadczy o nadmiarze powietrza pierwotnego.
      Do dobrego miały ustawiamy przysłonę w popielniku na połowę otwarcia.
      Obroty maksymalne wstępnie ustawiamy na 6-8, minimalne na 2.

      Po zasypaniu mokrego miału (miał moczymy dzień wcześniej aby miał ciastowatą konsystencję) robimy nieckę na środku po czum układamy podpałkę i drewno.
      Palące się drewno zainicjuje spalanie miału. Kocioł powinien stopniowo się nagrzewać – gwałtowny wzrost temperatury świadczy o zbyt dużym nadmuchu (należy obniżyć obroty maksymalne) co z pewnością przyspieszy zaniżanie się żaru.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66733
      Dandi
      Uczestnik

      Witam. Te ustawienia też przerabiałem nawet z mniejszymi obrotami max. Problem jest taki: jak przysłona w popielniku jest ustawiona tak że zmniejsza dopływ powietrza pierwotnego to żar ściąga od tylnej ścianki kotła a gdy przysłona zmniejsza dopływ powietrza wtórnego to ściąga żar od strony drzwiczek lub z obu stron. Zauważyłem że prawie nie możliwe jest rozpalenie kotła gdy całkowicie zamknięty jest dopływ powietrza wtórnego nawet gdy wsadu jest o połowe mniej niż cały zasyp kotła. Następna rzecz która mnie zastanawia to jeśli sie rozpali w kotle to żar lub płomienie pojawiają sie tylko przy ściankach kotła, w środku praktycznie wcale. Pozdrawiam

    • #66732
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Do spalania zawsze musimy dostarczyć powietrze pierwotne i wtórne.
      W przypadku dobrej jakości miału (miał to teoretycznie drobny węgiel nie pył węglowy) warto ustawić przysłonę w popielniku na połowę otwarcia. Rozpalając od środka paleniska mokry miał żar powinien rozejść się po całym palenisku.
      Schodzenie żaru przy przedniej lub tylnej ścianie zazwyczaj jest wynikiem zbyt małej wilgotności miału (mokry miał na środku stawia duży opór dla wentylatora, suchy miał przy ścianie umożliwia swobodny przepływ powietrza).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.