DasPell – dziwne zachowanie siłownika zaworu 4D.

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell – dziwne zachowanie siłownika zaworu 4D.

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #66170
      marku
      Uczestnik

      Kilka dni temu podpiąłem czujnik temp. powrotu. W ustawieniach sterownika aktywowałem ochronę powrotu wbijajac 47c oraz przymykanie zaworu na 20%.Od tego momentu siłownik na zaw 4d „zwariował”. Na ok 30sek otwiera na 10 zawór (max temp na grzejniki-wtedy spada temp. powrotu.) aby zaraz zamknąć zawór na grzejniki (wtedy podnosi temp powrotu do żądanej 47 i wychładza grzejniki ) . Taka sytuacja powtarza się cyklicznie. Wygląda to tak jakby temp powrotu zdominowała pracę kotła ( sterowanie pogodowe ustaw na mieszać krzywa 1,1 podbite o 2. Same grzejniki z termostatami.
      Proszę o sugestie bo takie skokowe grzanie jest bardzo dziwne.

    • #66182
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przy takim ustawieniu sterownik priorytetowo traktuje powrót. Jeżeli ma to poprawnie działać to musisz podnieść temperaturę na kotle do 75-80 stopni – po prostu nie masz czym podnieść temperatury na powrocie i sterownik wyłącza ogrzewanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66181
      marku
      Uczestnik

      @Serwis 1 dziękuję za pomoc, !! Jeszcze mam pytanie -może w moim przypadku ( zawór 4d zasilający tylko grzejniki i CWU obecnie wyłączone i grzane elektrycznie) biedzie lepiej jak zrezygnuje z siłownika na zaworze 4d i sterowania pogodowego. Sterując ręcznie zawór 4d może skuteczniej dogrzeje dom oraz temp powrotu ?

    • #66180
      Patrol
      Uczestnik

      ogranicz max temp. mieszacza np. na 50C albo i mniej (na tyle ile wystarczy do uzyskania komfortu);
      zmień zakres proporcj. 2 lub 1 , nieczułość na 1C, stała całkowania 140 albo 160 i daj znać co się zmieniło

    • #66179
      marku
      Uczestnik

      Dzięki po raz kolejny Patrol.
      Zapytam jak laik :czyli mam na siłowniku przejść na tryb ręczny a na mieszaczu wbić na stałe temp żądaną czy tylko rezygnuje ze sterowania pogodowego na mieszacz? Czyli idziemy drogą że zawór 4d pilnuje powrotu ?

    • #66178
      Patrol
      Uczestnik

      siłownik ma pracować, a stała temp. na odbiory oznacza tylko rezygnację ze sterowania pogodowego (u mnie np. pogodówka działa, ale max temp. na grzejniki jest ograniczona do 45C, więc niezależnie od krzywej więcej nie poleci)

    • #66177
      marku
      Uczestnik

      Już wbiłem Twoje proponowane ustawienia- reakcja natychmiastowa na słowniku tz pracuje sporadycznie a nie jak wcześniej co 30sek otwarty zamknięty, otwarty zamknięty. Idzie stała temp na grzejniki , kocioł mimo -15szybko łapie zadaną temp 77C , temp powrotu stabilna 47-55.

    • #66176
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Wczoraj włączyłem ochronę powrotu ustawiłem tam 47 °C i hist 5 oraz 10% zawór

      Grzeje podłogę maksymalnie 30°C oraz mojego potwora 300l CWU z priorytetem do temp 47 i hist 5


      Podrzuci ktoś czy coś jeszcze powinienem ustawić?

      Obecnie wczoraj ustawiłem o 5 niżej zadaną kotla na 70 i hist 15 H1=4, H2=9 stąd pomysł na włączenie ochrony powrotu ze względu na obniżenie. Wróciłem do trybu standard.l bo na fl poszło 38kg przez dobę przy -12°C Progi odpowiednio 15kw, 8.7kw i 5.1kw pellet zapiaszczony
      Dziś rano dalej -12°C kocioł nie wyłącza się idzie na 30, 50% włącza 100% tylko podczas ładowania 300l CWU…

      DZIĘKI ZA POMOC

    • #66175
      Patrol
      Uczestnik

      jackjj myślałem, że masz już spokój z 4D. W sumie co się dzieje teraz?

    • #66174
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      chciałem porównać spalanie FL/STANDARD bo pogoda jest dość stabilna ok -10°C i powinienem mieć wynik po dobie i może przekombinowalem….
      :-P:-P:-P

      i a pomyślałem że nie testowałem ochrony powrotu bo kupiłem latem czujke to jak nie ma problemu z zimnym powrotem przy cyrkulacji i wyższej temp to przy okazji obniże temp kotła na 70, cyrkulacja chodzi dalej rano i wieczorem 45 mnin i zobaczę jak będzie szło wg katalogowych nastaw 70°C hist.15

    • #66173
      marku
      Uczestnik

      @jackjj jak testowanie ochrony powrotu ? U mnie średnio sie to sprawdziło ponieważ zawór 4d może pilnować tylko jednej żądanej temp przy 2 zadanych temp. wariował.Obecnie zajmuje się testowaniem zawieowacza spalin z ht

    • #66172
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Też odpuściłem jakaś masakra przeżyłem pisałem o tym w duże h Daspell

      #######:
      U mnie po obniżeniu na 70 szaleje powrót a już po włączeniu ochrony to całkiem pojawiło się chwilowo nawet 29°C na kotle…. Kiedy po obniżeniu na podłogę 10% czyli z 29 na 23 i uzyskaniu zadanej z ochrony wracał na 29 na podłogę…. To tyle też szło bezpośrednio do kotła…. Zawór 4D to kiepski pomysł

      Ale przy 75 hk15 może być – tylko cyrkulacja CWU musi być włączona 2 x dziennie po 45min przynajmniej go nie złapałem z zimnym powrotem…. Bo modułu wciąż nie mam
      :-P:-D:-P

      #########

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.