Pellet – czym palicie?

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pellet – czym palicie?

Oglądasz 51 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65997
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Zakładam ten temat w celu przekazywania informacji o pellecie, którym palicie. Jak sprawdzacie jakość pelletu itp.
      Proszę aby nie pisać o rozwiązaniach problemów aby nie zaciemnić informacji, które ten wątek powinien przekazywać.
      Chodzi mi o przekazanie informacji o materiale, który udało się przetestować oraz ewentualne namiary na dostawcę, jeżeli warty jest polecenia/wspomnienia.

      Obecnie palę czymś zrobionym z sosny z dodatkiem zboża do klejenia. Ogólnie nie polecam takiego wynalazku. Jest to raczej agro-pellet niż pellet.
      Dawki mają nierówną kaloryczność. Dość dużo spieku, choć to zależy. Udało mi się dzień przepalić bez spieku więc możliwe, że muszę jeszcze zmienić nastawy nadmuchu.

      Mam także pięć worków dębowego i pięć świerkowego oraz tonę z allegro.
      Napiszę jak przetestuję.

      Z góry dziękuję za udział i wartościowe odpowiedzi.

    • #66049

      Obecnie pallę pelletem bio future. Od pozostałych wynalazków jakie kupowałem odróżnia go kolor (jest dużo jaśniejszy) oraz twardość (jest bardziej twardy jakby mocniej sprasowany) – po tygodniu palenia pozostawia 1-2 szufelki popiołu bez grama spieka. Mam jeszcze chęć kupić tak wszędzie chwalony ale niestety też drogi olimp czy barlinek i zrobić porównanie do obecnego.

    • #66048
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Obecnie pallę pelletem bio future. Od pozostałych wynalazków jakie kupowałem odróżnia go kolor (jest dużo jaśniejszy) oraz twardość (jest bardziej twardy jakby mocniej sprasowany) – po tygodniu palenia pozostawia 1-2 szufelki popiołu bez grama spieka. Mam jeszcze chęć kupić tak wszędzie chwalony ale niestety też drogi olimp czy barlinek i zrobić porównanie do obecnego.

      Pytałem serwis HT O Berlinkę.
      Ognie nie polecał bo ma lub może mieć w składzie kleje i lakierysunki z produkcji parkietu. Ale tego nie jestem w stanie potwierdzić.
      Nie wiem czy jest sens iść olimp itp.
      Lokalnie mam firmę co eksportuje pellet do Włoch i tam dębowy kosztuje 840 zł z transportem do mnie więc olimp jest dużo droższy.
      W załączniku zdjęcia tego co mam.
      1. Dębowy
      2. Świerkowy
      3. Sosna – eksperyment z allegro
      4. Sosna ze zbożem i pewnie czymś jeszcze – lokalny producent

    • #66047
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Z moich doświadczeń:
      1. Barlinek dla mnie przereklamowany.
      2. Gold w skali 1-6 dobra 3.
      3. Lava od Stelmetu 4+
      4. Olimp dla mnie 5+.
      5. Karoń ciemny 5.
      6. Jakieś lokalne miałem no name to tak między 2 a 3 bym wystawił ocenę.
      7. Olczyk mocne 4.
      Jak mi się przypomni co jeszcze miałem to napiszę.

      Mam dostęp do Olimpa za 840.zł i chyba tym się teraz zasile.

    • #66046
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      @AUDIOCARS – masz może badania tego pellet bio future?
      Na stronie mają piękne liczby ale z rzeczywistością mogą mieć niewiele wspólnego.

    • #66045

      Niestety nie mam, moja opinia wynika tylko i wyłączenie z doświadczenia w testowaniu różnych lokalnych producentów, dlatego chcę kupić jakiś produkt klasy premium np olimp i porównać czy rzeczywiście będzie tak duża róznica na korzyść olimpu.

    • #66044
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety nie mam, moja opinia wynika tylko i wyłączenie z doświadczenia w testowaniu różnych lokalnych producentów, dlatego chcę kupić jakiś produkt klasy premium np olimp i porównać czy rzeczywiście będzie tak duża róznica na korzyść olimpu.

      Zanim kupisz pellet z certyfikatem poproś o badania.
      Ten dębowy i świerkowy co mam ma na worku napisane 5.2kw a jak przeliczysz kj z badań wychodzi 4.7/4.8 kw

    • #66043
      Patrol
      Uczestnik

      zrób sobie sobie test wody (min tydzień) zgodnie z tym:
      http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21811-jak-kupujecie-dobry-pellet/#entry260869

    • #66042
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      zrób sobie sobie test wody (min tydzień) zgodnie z tym:
      http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21811-jak-kupujecie-dobry-pellet/#entry260869%5B/quote%5D
      Ciekawy pomysł.
      Uwarzę zupkę z mojego pelletu i pochwalę się wynikami.

    • #66041
      marku
      Uczestnik

      Na tą chwilę mogę polecić pellet którym od roku palę (w palniku revo czysto bez dodatków w formie spieku) http://www.bioenergysupply.com/prodotti/ https://www.facebook.com/SOLIG-1472297886315680/?fref=ts . Cena u lokalnego pośrednika 680zl

    • #66040
      Patrol
      Uczestnik

      Odebralem wlasnie palete nowego towaru w cenie 700zl z transportem. Pierwsze wrazenia tzn zapach i wyglad ok, mala porcja moczy sie juz we wodzie, a za kilka dni chrzest na palenisku

    • #66039
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Skąd to zamowiles? Wysyłają kurierem?

    • #66038
      Patrol
      Uczestnik

      producent z Wielkopolski; czy kurier to niestety nie wiem, na pewno korzystają z firmy transportowej; mogę podpytać tylko daj znać ile i dokąd

    • #66037
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      producent z Wielkopolski; czy kurier to niestety nie wiem, na pewno korzystają z firmy transportowej; mogę podpytać tylko daj znać ile i dokąd

      Na przykład 3 tony na Waryś kolo Borzęcina w Małopolsce.
      Daj proszę namiary to sobie zadzwonię.
      Dziękuję

    • #66036
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Podpowie może Ktoś po czym poznać dobry pellet? ile powinno zostac popiołu np po spaleniu calego zasypu? ( u mnie wchodzi 165 kg ) Pellet powinien być ciemniejszy czy jasniejszy? i jak wygladaja te tzw zlepy? sory za takie pytania ale dopiero zaczynam przygode z takimi piecami. a moze Ktoś polecic jakis sprawdzony pellet z woj. Mazowieckiego? no i oczywiscie nie za straszna cene:P Pozdrowki

    • #66035
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pierwszy to lokalny pellet po dwóch minutach od wrzucenie do wody.
      Drugi, nowy towar, po podobnym czasie.

      Attachments:
    • #66034
      Robert Robert
      Uczestnik

      Pierwszy to lokalny pellet po dwóch minutach od wrzucenie do wody.
      Drugi, nowy towar, po podobnym czasie.

      Kolego czyli, że ten pierwszy to średnio sie nadaje tak??? wrzuca sie na 2 min do wody?

    • #66033
      marku
      Uczestnik

      Patrol ładnie wygląda proszę o namiar może gdzieś blisko mnie 🙂 Chętnie skonfrontuje ze swoim obecnym pelletem.

    • #66032
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pierwszy to lokalny pellet po dwóch minutach od wrzucenie do wody.
      Drugi, nowy towar, po podobnym czasie.

      Kolego czyli, że ten pierwszy to średnio sie nadaje tak??? wrzuca sie na 2 min do wody?[/quote]
      Nie.
      Wrzucasz na tydzień.
      Ja porostu miałem efekt natychmiastowy.
      Rzuć okiem na Ten post.
      Patrol podał sposób testowania

    • #66031
      Patrol
      Uczestnik

      to też nie tak, że jak napuchnie natychmiast to jest super towar, po prostu jeśli po 3-4min niewiele się zmienia to można coś podejrzewać – sztuczne lepiszcza itp.
      ostatecznie i tak wszystko wyjdzie na palniku
      marku namiar podałem na PW na forum ogrzew., bo nie chcę jawnej reklamy uprawiać;

    • #66030
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Też już jestem na forum ogrzewanie. Profil MateuszZurek
      Patrol, jak możesz to proszę podeślij mi namiary na PW. Dziękuję.

      Co do pelletu.
      Ten co napuchł szybciej jest bardzo niskiej jakości. Słabo sprasowany i daje masę spieku i popiołu.
      Tym drugim jeszcze nie paliłem.
      Mam jego badania. Niby stare ale zawsze coś.

    • #66029
      Patrol
      Uczestnik

      poszło na PW

    • #66028
      Robert Robert
      Uczestnik

      Postanowiłem przeprowadzic test z woda:) jako że mam dwa rodzaje pelletu od rożnych dostawców to ogarnąłem dwie szklaneczki:) i po wsypaniu do kazdej pelletu nie mineło nawet 2 min a juz napuchniete jak cholera było… czyli wniosek jeden tak? Dziadostwo??? a moż mi ktos podesłac zdj jak powinien prawidłowo wygladac popiół w popielniku i jak wygladaja te zlepy tzw??? z góry dzieki.

    • #66027
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Postanowiłem przeprowadzic test z woda:) jako że mam dwa rodzaje pelletu od rożnych dostawców to ogarnąłem dwie szklaneczki:) i po wsypaniu do kazdej pelletu nie mineło nawet 2 min a juz napuchniete jak cholera było… czyli wniosek jeden tak? Dziadostwo??? a moż mi ktos podesłac zdj jak powinien prawidłowo wygladac popiół w popielniku i jak wygladaja te zlepy tzw??? z góry dzieki.

      No właśnie nie koniecznie.
      Z tego co patroll pisał wynika, że może to oznaczać, że nie użyto do jego produkcji żadnych klei czy innych lepiszczy.
      Z tego co rozumiem taki test jeszcze niewiele oznacza.

      Co do mojego pelletu. Po prostu wiem, że jest marny bo pale nim ponad miesiąc i za każdym czyszczeniem wywala pół wiadra popiołu i sadzy, a czyszczenie co tydzień.
      Z tego co wiem popiół powinien być grafitowy lub coś podobnego.

      Rzuć sobie okiem na jeden z poprzednich postów z linkiem do forum, na którym ktoś opisywał jak testuje pellet.

    • #66026
      Robert Robert
      Uczestnik

      Postanowiłem przeprowadzic test z woda:) jako że mam dwa rodzaje pelletu od rożnych dostawców to ogarnąłem dwie szklaneczki:) i po wsypaniu do kazdej pelletu nie mineło nawet 2 min a juz napuchniete jak cholera było… czyli wniosek jeden tak? Dziadostwo??? a moż mi ktos podesłac zdj jak powinien prawidłowo wygladac popiół w popielniku i jak wygladaja te zlepy tzw??? z góry dzieki.

      No właśnie nie koniecznie.
      Z tego co patroll pisał wynika, że może to oznaczać, że nie użyto do jego produkcji żadnych klei czy innych lepiszczy.
      Z tego co rozumiem taki test jeszcze niewiele oznacza.

      Co do mojego pelletu. Po prostu wiem, że jest marny bo pale nim ponad miesiąc i za każdym czyszczeniem wywala pół wiadra popiołu i sadzy, a czyszczenie co tydzień.
      Z tego co wiem popiół powinien być grafitowy lub coś podobnego.

      Rzuć sobie okiem na jeden z poprzednich postów z linkiem do forum, na którym ktoś opisywał jak testuje pellet.[/quote]

      Przeglądalem te sposoby rozne ale jeden pisze tak drugi tak i sam juz nie wiem tak naprawde:)

    • #66025
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W piątek wieczorem (27-10-2017) zasypałem nowy towar z allegro. Mam do niego badania
      Pierwsze wrażenia – całkiem inny materiał. Wydaje inny dźwięk przy zasypywaniu, jest twardszy.

      Po tych dwóch dniach, nie liczę piątku bo miałem tam trochę starego pelletu na dnie, jestem mega zdziwiony.

      Piec bardzo szybko osiąga temperaturę zadaną. Nawet przy zmniejszonym podawaniu na 30%.
      Szybciej grzeje wodę.
      Przy temperaturach -10 piec nadal osiąga temperaturę zadaną i się wygasza. Nawet 18 na dobę.
      Dużo mniej popiołu, ale tu jeszcze obserwuję.
      Dużo mniejsze spalanie – to też nadal obserwuję ale po dwóch dniach pokazuje ponad 50% zasobnika a przy starym pellecie musiałbym dzisiaj wieczorem zasypać pojemnik.
      Piec dużo dłużej się wygasza. Osiąga nawet 75o.
      Nowy pellet trochę słabiej się rozpala, ale jeszcze nie było sytuacji aby się nie rozpalił. Zwiększyłem czas podawania przy rozpalaniu i zobaczę jaki będzie efekt.
      A i mam wrażenie, że przedmuch po rozpalaniu nie robi tego co powinien. W czasie jego pracy odczyt płomienia spada i dopiero po stabilizacji następuje pełne rozpalenie.

      Zastanawiam się nad zmniejszeniem nadmuchu przy przedmuch oraz przy wygaszaniu.
      Może serwis coś poradzi.

      Pozdrawiam

    • #66024
      Patrol
      Uczestnik

      ja zmniejszyłem czas czyszczenia w trybie rozpalanie (z 30 na 20s) – wg mnie nie na potrzeby wychładzania komory i jeszcze planuje zejść niżej z tym czasem (takie czyszczenie/przedmuch i tak nie zmieni tego co zostaje po wygaszaniu);
      a dodatkowo za radą serwisanta testowo zmniejszyłem moc nadmuchu przy wygaszaniu (z 70 na 40%) – większych zmian nie widzę na razie, ale w teorii pozostały pellet powinien łagodniej się dopalać (wydłuży się czas wygaszania)

    • #66023
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      ja zmniejszyłem czas czyszczenia w trybie rozpalanie (z 30 na 20s) – wg mnie nie na potrzeby wychładzania komory i jeszcze planuje zejść niżej z tym czasem (takie czyszczenie/przedmuch i tak nie zmieni tego co zostaje po wygaszaniu);
      a dodatkowo za radą serwisanta testowo zmniejszyłem moc nadmuchu przy wygaszaniu (z 70 na 40%) – większych zmian nie widzę na razie, ale w teorii pozostały pellet powinien łagodniej się dopalać (wydłuży się czas wygaszania)

      A czy przy okazji obniżenia nadmuchu przy wygaszania nie powinno się wydłużyć maksymalnego czasy wygaszania?

      Zrobiłem test ze zmniejszonym nadmuch em przy wygaszaniu i wygląda obiecująco.
      Po wygaszaniu z nadmuch em 70% kocioł kończył prace z temp 68 stopni.
      Przy nadmuchu 40% kończy z temp 73 stopnie.
      Czyli zysk będzie dość duży. Dłużej kocioł będzie utrzymywał temperaturę i będzie dłużej się wychladzał.

    • #66022
      marl77
      Uczestnik

      Napisz mi namiary na ten pellet na pw

    • #66021
      Patrol
      Uczestnik

      A czy przy okazji obniżenia nadmuchu przy wygaszania nie powinno się wydłużyć maksymalnego czasy wygaszania?

      przez obniżenie nadmuchu czas wygaszania sam naturalnie się wydłuża – ja w każdym razie przy 40% żadnych problemów nie mam

    • #66020
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Napisz mi namiary na ten pellet na pw

      Możesz mi podać użytkownika z forum http://forum.info-ogrzewanie.pl/ tutaj niestety nie ma pw.

      A tak swoją drogą co szkodzi napisać otwarcie czym się pali. Sam decydujesz co kupujesz.

      – ten mam obecnie zasypany -= Pellet 6mm, Pelet 6mm, 15kg =- Dostawa cała PL Coś tam spieku jest ale w porównaniu z poprzednim to mogę powiedzieć, że go praktycznie nie ma. Ale to będę w stanie powiedzieć jak przepalę z pół tony. Popiół popielaty i w małych ilościach. Potwierdzę jak przepalę siedem dni. Będę miał porównanie do poprzedniego. A i zwróć uwagę na komentarze. Gość ma parę negatywów związanych z pelletem ale nie wiem czy tyczą się wersji 8mm czy 6mm. W załączniku badania, na których oparłem kaloryczność wprowadzoną na piecu.
      – to też jest ciekawa oferta PELLET PELET Standard Agro 975kg Fabich. Nie paliłem więc nie wiem co to. Można na próbę z tonę kupić.

      A i to nie jest reklama.

    • #66019
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A czy przy okazji obniżenia nadmuchu przy wygaszania nie powinno się wydłużyć maksymalnego czasy wygaszania?

      przez obniżenie nadmuchu czas wygaszania sam naturalnie się wydłuża – ja w każdym razie przy 40% żadnych problemów nie mam[/quote]

      Ja na wszelki wypadek przestawiłem maksymalny czas wygaszania na 40 minut.
      Problemów nie powinno być ale miałem już wygaszanie trwające 30 minut więc lepiej aby piec mógł dłużej wygaszać. Co najmniej tak mi się wydaje.

    • #66018
      Patrol
      Uczestnik

      – ten mam obecnie zasypany -= Pellet 6mm, Pelet 6mm, 15kg =- Dostawa cała PL Coś tam spieku jest ale w porównaniu z poprzednim to mogę powiedzieć, że go praktycznie nie ma. Ale to będę w stanie powiedzieć jak przepalę z pół tony. Popiół popielaty i w małych ilościach. .

      miałem już takie worki sznurkowane, być może to przypadkowa zbieżność, w każdym razie spieki były i w gratisie sporo odpadów stolarskich (nawet kawałki laminatu), do tego pyłu też miał nie mało, granulat łatwo się kruszył, popiół natomiast jasny;
      zrób jakieś fotki tego co zostaje na palniku i samego pelletu we worku lub zasobniku – z góry dzięki,

    • #66017
      Patrol
      Uczestnik

      Ja na wszelki wypadek przestawiłem maksymalny czas wygaszania na 40 minut.
      Problemów nie powinno być ale miałem już wygaszanie trwające 30 minut więc lepiej aby piec mógł dłużej wygaszać. Co najmniej tak mi się wydaje.

      dopóki długie wygaszanie nie wychładza kotła, a jest w stanie bezpiecznie podnieść temp. (bez ryzyka przegrzania) to ok;
      u mnie wygaszania trwają od 5 do 10 min i temp. kotła podnosi się o 3C

    • #66016
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      – ten mam obecnie zasypany -= Pellet 6mm, Pelet 6mm, 15kg =- Dostawa cała PL Coś tam spieku jest ale w porównaniu z poprzednim to mogę powiedzieć, że go praktycznie nie ma. Ale to będę w stanie powiedzieć jak przepalę z pół tony. Popiół popielaty i w małych ilościach. .

      miałem już takie worki sznurkowane, być może to przypadkowa zbieżność, w każdym razie spieki były i w gratisie sporo odpadów stolarskich (nawet kawałki laminatu), do tego pyłu też miał nie mało, granulat łatwo się kruszył, popiół natomiast jasny;
      zrób jakieś fotki tego co zostaje na palniku i samego pelletu we worku lub zasobniku – z góry dzięki,[/quote]
      Możliwe, że to ten sam.
      Także miałem podejrzenie o laminaty i nawet o to pytałem sprzedającego. Oczywiście twierdzi, że ich w pellecie nie ma ale kto wie co do niego dodali.
      Spieka oczywiście jest ale po tym co miałem wcześniej taki spieka to nie problem.
      Ponad dwa dni bez czyszczenia palnika i nie ma problemu.
      Dodatkowo widzę radykalna różnice w kaloryczności.
      Dawniej aby mieć takie wyniki co teraz musiadłem ustawić piec na 18kw a teraz mam 13kw.
      Zobaczę jak się będzie sprawować przy dłuższym paleniu.

    • #66015
      marl77
      Uczestnik

      A kupiłeś parę worków czy calä palete?

    • #66014
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      – ten mam obecnie zasypany -= Pellet 6mm, Pelet 6mm, 15kg =- Dostawa cała PL Coś tam spieku jest ale w porównaniu z poprzednim to mogę powiedzieć, że go praktycznie nie ma. Ale to będę w stanie powiedzieć jak przepalę z pół tony. Popiół popielaty i w małych ilościach. .

      miałem już takie worki sznurkowane, być może to przypadkowa zbieżność, w każdym razie spieki były i w gratisie sporo odpadów stolarskich (nawet kawałki laminatu), do tego pyłu też miał nie mało, granulat łatwo się kruszył, popiół natomiast jasny;
      zrób jakieś fotki tego co zostaje na palniku i samego pelletu we worku lub zasobniku – z góry dzięki,[/quote]
      Możliwe, że to ten sam.
      Sprzedawca twierdził, że nie ma w nim laminatów, ale co piła powiedzieć.

      Na razie robie testy. Wygląda, że jest dużo lepszy niż popszedni.
      Jest bardziej kaloryczny.
      Wcześniej podobne wyniki osiągałem ustawiając piec na 18/11/7kw, a teraz jadę na 13.2/7.5/5.2kw.

      Attachments:
    • #66013
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A kupiłeś parę worków czy calä palete?

      Odrazu tone.
      Musiałem coś kupić bo mi się opał kończył a w okolicy najtańszy ale jeszcze nie przetestowany jest po 840zl/t.
      Wiec tu trochę oszczedzilem a i nawet jest spoko.
      Jak masz bliżej to kup parę worków.
      Moze ten drugi tez jest sens wziąć?

    • #66012
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja na wszelki wypadek przestawiłem maksymalny czas wygaszania na 40 minut.
      Problemów nie powinno być ale miałem już wygaszanie trwające 30 minut więc lepiej aby piec mógł dłużej wygaszać. Co najmniej tak mi się wydaje.

      dopóki długie wygaszanie nie wychładza kotła, a jest w stanie bezpiecznie podnieść temp. (bez ryzyka przegrzania) to ok;
      u mnie wygaszania trwają od 5 do 10 min i temp. kotła podnosi się o 3C[/quote]
      No tak. Tylko nie bardzo mam na to wpływ.
      Wygaszanie trwa do zaniku płomienia a u mnie to trochę czasu zajmuje.
      Może ma za dużo paliwa?

    • #66011
      Patrol
      Uczestnik

      jeśli masz małe h1 i h2 to może mieć sporo paliwa na palenisku, ale nawet z h1=2 i h2=7 to nigdy 30min u mnie nie trwało;
      edit: a pellet bardzo podobny, tyle że te odpady stolarskie to gołym okiem było widać, a na fotkach masz czysto

    • #66010
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      jeśli masz małe h1 i h2 to może mieć sporo paliwa na palenisku, ale nawet z h1=2 i h2=7 to nigdy 30min u mnie nie trwało;
      edit: a pellet bardzo podobny, tyle że te odpady stolarskie to gołym okiem było widać, a na fotkach masz czysto

      Mam h1=4 i h2=9.
      Pięć prawie przeskakuje niższe moce. Całość palenia trwa około 20 minut. Może trochę więcej. Potem dość długie wygaszanie i nawet długi postu.

      Pellet ciężej się rozpala ale jak już zacznie to ciężko go wygasić. Możliwe, że wszystko się nie dopalony na palnika.
      A spieka może być mniejszy ale twardszy.
      Zobacze po tygodniu.
      Musze przeważyć podawanie. Możliwe, że lepiej si sypie ten Pellet.

    • #66009
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam wrażenie, że przedłużające się wygaszanie było powodowane przez pozostałości z poprzednich paleń.
      Ponad 2,5 dnia nie czyściłem palnika.
      A teraz jak go wyczyściłem wygaszanie trwa 5 -10 minut.

    • #66008
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przeważyć em pellet i tak jak mi się wydawalo. Ten Pellet lepiej się sypie. Miałem ustawione 13.8kg/h a po przeważenie wyszło 19.1kg/h. Z tej różnicy wynika tak duży skok w mocy.
      Zmieniłem uztawienia na 15/7.7/5 kw. Dawniej miałem 13.2/7.5/5.8 kw ale zauważyłem, że przy 13kw ładowanie cwu zajmuje godzinę.

      Co ciekawe palenie ze zbyt dużą mocą nie przełożyło się na większe spalanie. Nawet mam wrazenie, palił mniej.

    • #66007
      Rafał Gniadek
      Uczestnik

      A jaką średnicę polecacie ? 6 czy 8 mm???

    • #66006
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdzanie ilości spalanego paliwa w domowych warunkach jest niemiarodajne, ponieważ ciężko jest odwzorować te same warunki (pogoda na zewnątrz, temperatura budynku – ścian itp, temperatura w pomieszczeniach itp).

      Pellet o średnicy 6 mm łatwiej się zapala ze względu na małą granulacje i dlatego polecam zawsze 6. Wszystkie badania kotłów także wykonywane są na pellecie 6 mm.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66005
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Obecnie palę dwoma pelletami, tj ciemny i jasny. jasny jest od dostawcy z Polski ( żuromin ) a ciemny jest prawdopodobnie Rosyjski ( gościu co ogarniał mi piec itp mi go zaproponował ) ponoć jest robiony ze zrebków a nie trociny… Podczas palenia ciemnym powstają spieki i do dosyć spore…., paląc jasnym z polski spieków nie ma… mimo to i tak piec pożera zasyp ( 165 kg – 11 worków ) w 4 dni…. no maximum 5…. to jest chyba troszkę za dużo… ogrzewam gdzieś 220m 3 ;/ troszkę mnie to przeraża… czym moga być powodowane te spieki ciemnego pelletu? za slaby nadmuch? piach w pellecie?
      hf1bda1c_2017-02-22.jpg

      h10cd67e_2017-02-22.jpg

      hcbfc39f_2017-02-22.jpg
      hece99ca_2017-02-22.jpg

    • #66004
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli spiek jest stopiony i miejscami szklisty to oznacza obecność piasku w pellecie.
      Pellet robiony ze zrębki, która nie jest zazwyczaj dobrej jakości (zależy z czego ja wykonano – gałęzie i tym podobny odpad).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #66003
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tzn spiek jest sypki bardzo… jak go wziąć to sie kruszy szybko… a czy zrebka jest dobrej jakości kolego to nie wiem 😀 zaczynam dopiero zabawę z waszymi kotłami i pelletem i tak pale kazdym co mi polecą 😀

    • #66002
      Cezary Czapla
      Uczestnik

      Pelletem paliłem w poprzednim domu, ogólnie był ok ale jakoś lepszy wydawał mi się ekogroszek i jak stawialiśmy dom od zera poszliśmy w tym kierunku. Mam dobry nowy piec, towar od firmy Pan Groszek https://pangroszek.pl/ i dobrze na tym wychodzę

    • #66001
      paweł
      Uczestnik

      Dobrej jakosic pellet już kolejny sezon zamawiam na tym składzie Sobianek. No i cenowo ok, dobra jakośc, a i do domu dowoża

    • #66000
      Marek Kowalski
      Uczestnik

      Warto zamawiać od sprawdzonego producent pelletu drzewnego najwyższej jakości. Sprzedażą opału w Kościanie zajmuje się jaworpellet.pl. Dzięki specjalnemu procesowi wytwarzania i obróbki ma bardzo wysoką kaloryczność, a także wydajność.

    • #65999
      Patrol
      Uczestnik

      Ad. Jawor to co macie aktualnie dostępnego i w jakich cenach?

Oglądasz 51 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.