Zimny powrót do kotla

Strona główna Forum Pomoc techniczna Zimny powrót do kotla

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65907
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Chciałem zapytać jak to u Was jest z tym zimnym powrotem do kotła?
      Szczególnie chodzi mi o instalacje z zaworami 4D i z dużymi zbiornikami 200-300l i więcej na CWU…. Coś jak w załączeniu….?
      Od wczoraj mam podłączony econet i teraz z całą pewnością mogę stwierdzić że u mnie temp powrotu spada najniżej do 45°C kiedy ładuje zbiornik 300l CWU poza tym przypadkiem jak na razie nie spada poniżej 51°C ale na zewnątrz ok.zera

      Attachments:
    • #65924
      marku
      Uczestnik

      Takie szybkie pytanie :masz aktywowane w opcjach „ochrona powrotu”? U mnie bez tej opcji (zawór 4d ale cwu tylko120l ) przy obecnych temp 60 na powrocie .

    • #65923
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Na tę chwilę nie włączam ochrony powrotu a to dlatego, że kiedy dla testu ją włączyłem w jakieś chłodniejsze dni to jakieś cuda się działy; zawór 4D po ładowaniu zbiornika zaczął ograniczać przepływ na dom a kiedy wrócił do ładowania CO po uzyskaniu temp ustawionej na ochronie powrotu 47 i hist.5 to tylko na chwilę bo jak z domu chlustnela zimna woda to na powrocie kotła było 29°C i znowu załączył ochronęł i tak 3 razy, więc nie włączam ochrony bo nie widzę sensu. Mam najzimniejszy powrot na tę chwilę 45 kiedy ładuje zbiornik 300l CWU a jest on ładowany i tak z priorytetem tak więc ochrona tylko przeszkadza bo woda do zbiornika nie idzie przez zawór 4D, a on podczas ładowania i tak nie puszcza cieplej wody na dom bo pompa od CO przy priorytecie CWU stoi ..

    • #65922
      marku
      Uczestnik

      Nie wiem jak u ciebie ale u mnie temperatura powrotu wyświetlana jest jako temperatura spalin . Jak aktywuje ochronę powrotu wtedy dopiero pokazuje prawidłowo „temperatura powrotu „. Jak to wygląda u ciebie ??

    • #65921
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Mam normalnie temp powrotu zobacz na wykresie i w danych

      Kwestia sterownika chyba masz s.Control ja mam r.control 890

      Attachments:
    • #65920
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sposób wyświetlania zależy od wersji sterownika. W SControl zabrakło miejsca na czujnik powrotu.

      W celu podniesienia temperatury na powrocie należy podnieść temperaturę zadaną kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65919
      marku
      Uczestnik

      Pytanie do Serwisu – moj czujnik w gdy spada temp powrotu do 30 C potrafi wskazać -1 a gdy temp powrotu 85wskazuje 120 , w.Sprawdzałem na wrzątku pokazał 128c czy czasem nie mam czujnika temp spalin ?

    • #65918
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Wczoraj po południu przestawiłem kocioł na 70°C i hist. 15 obnizylem temp o 5 bo miałem 75

      Temp ciepłej wody wczoraj podczas kąpiel spadła do 21°C z 47 ustawionych z hist 5 w tym samym czasie temp powrotu do kotła spadła do 41°C….

      Serwis 1
      Zastanawiam się czy jest sens podnosić temp na te 75 jeśli tak faktycznie powrót mam w okolicach 41 w momencie użycia CWU a tak przy -9 °C kocioł się nie wygasza od 23:00 do 7:45 i powrót jest na poziomie 55°C ….
      Na co zwrócić uwagę co jest tak faktycznie przesłanką do podniesienia temp na kotle czy spadek temp powrotu poniżej 45 raz na dobę czy też 2 razy na dobę to już tak?
      :-P:-D

      Przepraszam że tak drąże ale nie daje mi to wciąż spokoju

      Marku,
      Zobacz jakie masz oznaczenie czujki, było o tym na forum. Wysłali chłopu zamiast powrotu to czujnik spalin z 2-3 tyg.temu czytałem….

      Zobacz temat
      DasPell wasze spalanie i parametry #7578

      Patrol napisał:

      ####

      jpiotrek napisał:
      Czujnik zakupiłem w firmie Heiztechnik pt1000 na zdjęciu poniżej. Wejście mam jedno z ikoną płomienia również na zdjęciu poniżej.
      czujnik p1000 (ct2s) to czujnik temp. spalin i jest podpinany pod styki 24,25 i nie można mierzyć nim temp. powrotu. – do tego jest CT4 podpinany pod 20,21 (czujniki mają inne rezystancje)
      druga sprawa to podpięcie termostatu – masz teraz TB – wejście termostatu pokojowego kotła, a powinno być TM – wejście termostatu pokojowego mieszacza, czyli 28i30
      a te 180L wody z temp 40C do 70C, przy kotle 15kW ze sprawnością 85% powinno się podgrzać w 30min
      edit: to tylko teoretyczne wyliczenie bez uwzgl. strat z tytułu jednoczesnego wykorzystywania na cele grzewcze (czyli bardziej dla przypadku podgrzewania wody w zasobniku)

      ####

    • #65917
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W nowych sterownikach pellasa jest tylko jedno wyjście pod czujnik spalin i powrotu. To wyjście obsługuje tylko czujnik CT2S Plum (PT1000). Marku sprawdź jaką masz wersję sterownika.Jeżeli masz wersję z jednym wejściem pomiarowym to CT4 nie będzie działał.

      Patrol ma sterownik, który posiadał dwa osobne wejścia czujników i dlatego podłącza CT4 pod wyjście powrotu.

      Jackjj jeżeli na powrocie masz 55 to więcej nie potrzebujesz. Chwilowy spadek podczas nagrzewania CWU nie ma znaczenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65916
      marku
      Uczestnik

      Dziękuję Serwis za odp. Moj kocioł obsługuje scontrol em892 i faktycznie zakupiłem CT4 który obecnie przełamuje mi wartości. Polak mądry po szkodzie :/Zostaje mi kupno PT1000. Ktoś może reflektuje na CT4 sprzedam w specjalnej promocji

    • #65915
      Patrol
      Uczestnik

      ct4 nie potrzebuje, ale w jakimś temacie dot komina wklejałem link do taniej i solidnej czujki pt1000 więc polecam

    • #65914
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Witam
      Jackjj jeżeli na powrocie masz 55 to więcej nie potrzebujesz. Chwilowy spadek podczas nagrzewania CWU nie ma znaczenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Najniżej było jak na razie 36,6*C ale jest to chwilowe i wyłącznie przy ładowaniu potwora do CWU 300l…..od 24 stycznia jak podłączyłem ECONET300 do dziś do 19stej 27 stycznia powrót spadł nisko kilka razy do 44*C, 46*C, 39,72*C, 48, 43, 43 i 37 *C martwić się ?

      Żółty CWU, Niebieski powrót do kotła, Fioletowy temp kotła

      20 stycznia ok. 15stej zmieniłem temp zadana kotła z 75 na 70 co widać na wykresie….Nie wiem czy jednak lepiej wrócić do 75 ?

      W załączeniu wykres ja kto wyglądało

      Attachments:
    • #65913
      marku
      Uczestnik

      ct4 nie potrzebuje, ale w jakimś temacie dot komina wklejałem link do taniej i solidnej czujki pt1000 więc polecam

      Patrol będę wdzięczny za link do solidnej czujki pt1000 może wreszcie trafię na właściwą 🙂

    • #65912
      Patrol
      Uczestnik
    • #65911
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jackjj nie przejmuj się tak każdym spadkiem temperatury bo to nie ma sensu. Zostaw nastawę na 70. Do 75 możesz podnieść jak na zewnątrz spadnie poniżej -10.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65910
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Właśnie zamontowałem czujnik PT1000 na powrocie ale nie włączyłem w piecu ochrony powrotu.
      Zakładam, że ten czujnik nadal będzie poprawnie pokazywał temperaturę powrotu tylko podpisaną jako temperatura spalin,

      Z tego co widzę ta temperatura jest o około 15o niższa niż bieżąca temperatura kotła.
      Co najmniej obecnie, bo temperatura mieszacza jest w okolicy 39o.

      Wydaje mi się, że nie ma realnej możliwości utrzymać temperaturę powrotu na poziomie 50o+
      Zwłaszcza, że piec pracuje w zakresie 55 – 70o a powrót musi być niższy niż zasilanie.

      Czy dobrze myślę?
      Czy da się jakoś włączyć ochronę powroty tak aby nie działała tylko aby pokazywana była temperatura powrotu?

      Niestety mam R.Control 892, w którym z jakiś dziwnych powodów jest tylko jedno wejście na czujnik spalin i temperaturę powrotu.

    • #65909
      Patrol
      Uczestnik

      da się, zależy od instalacji jak realizowana jest ochrona – u mnie np. zawsze jest to ok 3st mniej od zadanej kotła; w przypadku zaworów 4d odbywa się to kosztem obniżenia temp. odbiorów

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.