stopiona rura podająca pellet

Strona główna Forum Pomoc techniczna stopiona rura podająca pellet

Oglądasz 161 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #65315

      Jak to możliwe że w fabrycznie nowym kotle daspell lux gl 12 kW po spaleniu 90 kg pelletu stopieniu uległa plastikowa rura podająca pellet. Drzwiczki od pieca nie były otwierane nawet 1 raz. Interesuje mnie jaka może być tego przyczyna. Czy wpływ na taką sytuację mógł mieć zanik napięcia przez około godzinę?

    • #65477
      Markus
      Uczestnik

      Rura podająca pellet jest swoistym ostatnim zabezpieczeniem w przypadkach awaryjnych. Jeżeli kocioł był podczas pracy tzn. palił się pellet, to w momencie zaniku napięcia, przestaje działać wentylator i ogień może przedostać się do wnętrza podajnika nr 2 (wypełnionego pelletem. I to spowodowało stopienie rury podającej pellet. Swoją drogą warto czasem zajrzeć do wnętrza kotła (podczas postoju) i zobaczyć jak wygląda palnik, czy nie stworzyły się spieki.

      Pozdrawiam

    • #65476
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Łącznik elastyczny jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się płomienia do podajnika. Płomień może cofną się do łącznika w kilku przypadkach:
      1) Brak odpowiedniego ciągu kominowego (zapchany komin lub nieprawidłowo dobrany komin). Kotły 5 klasy powinny być podłączane do kominów przystosowanych do niskich temperatur – wkłady stalowe.
      2) Zabrudzony wymiennik kotła – brak przepływu spalin.
      3) Niedziałające napowietrzenie kotłowni.
      4) Nadmiar szlaki na palniku – płomień odbije się od zalegającej szlaki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65475

      Dziékujé za odpowiedź

      Jeśli chodzi o komin to mam z wkładem ceramicznym, kocioł mam fabrycznie nowy więc 90 kg pelletu raczej nie zdążyło go zabrudzić, do kotłowni mam nawiew z 2 miejsc więc ta opcja też odpada, nadmiaru szlaki też nie stwierdzono. Najbardziej prawdopodobną opcją stopienia się rury doprowadzającej pellet wg. mnie jest to o czym napisał kolega Markus czyli w momencie zaniku napięcia pellet się normalnie palił ale wentylator już nie działał i nastąpiło cofnięcie płomienia. Jako że obecnie przebywam za granicą mam pytanie jaki UPS powinienem zamówić do mojego kotła? Na allegro jest ich duży wybór a ceny zaczynają się od 99zł.

    • #65474
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem czy sam UPS wystarczy. UPS podtrzymania napięcie powiedzmy kilka, kilkanaście minut. Jeśli w tym czasie kocioł przejdzie w stan postoju. To OK. Ale jeśli będzie jeszcze palnik pracował i UPS padnie. To mamy powtórkę z rozrywki. Najlepiej byłoby aby producent (kotła, palnika) przewidział łączność z UPSem i w sytuacji zaniku napięcia UPS daje sygnał i kocioł przechodzi do wygaszania. Ale to jest chyba przyszłość. Na chwilę obecną trzeba tak dobrać wielkość UPSa, aby wytrzymał cały cykl pracy palnika. Ale to nadal nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Wystarczy aby zanik napięcia był podczas postoju kotła. Pompy trochę zuzyją energii UPSa i wtedy gdy kocioł rozpocznie pracę, UPS pada. Ale to już jest loteria. Najlepiej aby sterownik kotła reagował na sygnały z UPS.
      Pozdrawiam

    • #65473

      Dziękuję Markus za odpowiedź. Dziwna to sprawa że fabrycznie nowy kocioł za niemałe zresztą pieniądze a sypie się że tak się wyrażę z powodu zaniku napięcia. Mieszkam akurat w okolicy gdzie raz na jakiś czas wyłączają zasilanie, zwłaszcza jak są wichury. UPS przy zaniku napięcia jeszcze przez chwile pozwoli popracować wentylatorowi i to da czas na wyłączenie kotła. Tak to widzę przynajmniej w teorii. Praktycznie zobaczę jak będę na miejscu. Z drugiej strony będę musiał się chyba wyposażyć w zapas tych rurek i będzie po sprawie.

    • #65472
      Patrol
      Uczestnik

      Jeśli zasilanie awaryjne to tylko w postaci przetwornica + zewn. akumulator, bo te typowe komputerowe popierdółki mają za małą wydajność.
      Polecam to z czego sam korzystam od dłuższego czasu tj. Volt sinus pro 1000W (ma prostownik 20A, na wyjściu czysty sinus, AVR i optymalne potrzeby własne) do tego zapiąłem aku 100Ah i w zapasie 160Ah (poza całą kotłownią mam też podtrzymanie innych odbiorów).
      http://voltpolska.pl/pl/glowna/18-zasilacz-awaryjny-sinuspro-1000-w-12v.html
      Tobie mógłby wystarczyć 800W + 55Ah.

      Co do cofki płomienia to nie powinna ona mieć miejsca przy prawidłowym ciągu.
      Przy motoreduktorze (na końcu stalowej rury) jest otwór – sprawdź czy przy rozpalaniu kotła nie wydostaje się nim dym.

    • #65471
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zanik napięcia spowoduje wyłączenie się podajnika i dmuchawy. Pellet dalej pali się na palniku, ponieważ komin zasysa powietrze przez wentylator. W przypadku poprawnego ciągu kominowego płomień kieruje się do wylotu palnika. Aby płomień się cofnął w takim wypadku musiałby nastąpić ciąg wsteczny w kominie – na przykład w przypadku podmuchów wiatru i niekorzystnie umiejscowionego komina względem kalenicy.

      Ważną kwestią jest odpowiedni dobór komina do instalowanego kotła – nigdy odwrotnie. Tak jak pisałem wcześniej kotły 5 klasy mają bardzo niską temperaturę spalin (100-130 stopni C przy mocy nominalnej) więc współpraca ze standardowym kominem ceglanym lub ceramicznym może być utrudniona – duża pojemność cieplna takich kominów uniemożliwia nagrzanie się przewodu kominowego do temperatury roboczej. Komin cały czas jest zimny więc i ciąg kominowy jest bardzo mały.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65470

      Dziękuję za odpowiedź

      To w takim razie jakie byłoby najlepsze rozwiązanie tej sytuacji, włożenie stalowego wkładu do komina czy może coś innego?

    • #65469
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pisałeś, że masz nawiew z dwóch stron. Czy to jest nawiew w postaci zetki? Czy może inna forma kanału na zewnątrz?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65468

      Witam

      Jeden nawiew mam w postaci wyprowadzonej rury pcv w podłodze obok pieca o przekroju fi 100która wychodzi na zewnątrz domu na wysokość stropu piwnicy a drugi mam w końcu kotłowni pod sufitem tez fi 100.

    • #65467
      laptop
      Uczestnik

      Czy do wspomnianej przez Ciebie przetwornicy możliwe jest podanie napięcia z agregatu prądotwórczego (nie chińczyk) bez AVR uzyskując tym samym stabilne napięcie na wyjściu?
      Czy przetwornica ta współpracuje z tradycyjnymi akumulatorami samochodowymi, czy raczej stosować AGM?

    • #65466
      Leszek
      Uczestnik

      Witam,

      Stosuje się akumulatory żelowe.
      Osobiście używam takiego zestawy, mogę go polecieć INV12-500W + A75Ah http://zasilacze-ups.com/inv12-500w-75Ah
      podtrzymuje 4 pompki, 1 siłownik, sterownik i piec Q EKO DUO 15 (silnik i wentylator) w zeszłym sezonie bez problemu podtrzymał piec 8 godzin.

      Zastosowanie : Podtrzymywanie pracy pompek pieców CO i innych odbiorów wymagających czosto-sinusoidalnego zasilana awaryjnego w długim i bardzo długim czasie pracy awaryjnej.
      Zasilacz ten idealnie sprawdza się przy ZABEZPIECZENIU PIECA CENTRALNEGO OGRZEWANIA, PANELI SOLARNYCH DO OGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ, A TAKŻE KOMPUTERÓW, SPRZĘTU AUDIO / TV I WSZELKIEJ ELEKTRONIKI.

      Niemalże wszystkie zasilacze dostępne na rynku mają wbudowany mały akumulator (najczęściej 7-9 Ah), który ogranicza nas do zaledwie paru minut pracy przy pełnym obciążenu. Ponadto zasilacze wytwarzające czystą sinusoidę, która jest niezbędna do prawidłowej pracy pomp CO i silników mają odstraszającą cenę. Zasilacze ORVALDI z serii INVERTER zamiast małego wbudowanego akumulatora mają wyprowadzoną instalację pod zewnętrzny akumulator (max. 150Ah). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja pompa CO może pracować przykładowo:
      Więcej na stronie producenta.

    • #65465
      Patrol
      Uczestnik

      Czy do wspomnianej przez Ciebie przetwornicy możliwe jest podanie napięcia z agregatu prądotwórczego (nie chińczyk) bez AVR uzyskując tym samym stabilne napięcie na wyjściu?
      Czy przetwornica ta współpracuje z tradycyjnymi akumulatorami samochodowymi, czy raczej stosować AGM?

      Jak parametry będą poza tolerancją (zakres regulacji: do min ok 150V i max do ok 270V) to zasilacz przejdzie na zasilanie bateryjne, więc bez różnicy czy będzie to z agregatu czy z sieci.

      Do pracy buforowej najlepiej agm / żel ze wzgl na charakterystykę rozładowania (przy większych prądach dłuższy czas pracy), w samochodach liczy się prąd rozruchu, co nie znaczy że nie będzie działał.

    • #65464
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Witam

      Odgrzewam kotleta bo mam podobny problem. Zakupiliśmy piec DasPell DeLux 15kw i używany był tylko do pierwszego uruchomienia w celu sprawdzenia instalacji itp. Teraz przyszła niższa temperaturka więc zaczyna się „przepalać” i paliło się może około tygodnia nagle zaczął się zbierać dym w podajniku na pellet i piec nie mógł się rozpalić, wezwaliśmy Naszego hydraulika i wtedy właśnie się okazało, że przetopiło rurę w jednym miejscu zatem założył nową i ognia można dalej palić. Nie zakładałem już tej czołowej osłony bo zabrakło czasu ale rozpaliło się i palił się przez kolejne 4 dni i naglę wracam do domu na piecu alarm „przegrzanie palnika” zaglądam a tam rura przepalona i to zdrowo na długości około 40-50mm 20181101_172342.jpg a w kotłowni siwo od dymu. Nie było zaników prądu ani podobnych sytuacji więc nie wiem co może być nie tak choć za pierwszym razem mogła to być wina zbyt długiej rury doprowadzającej tak w drugim przypadku absolutnie. Piec stoi w nowo wybudowanym domu wszystko według norm budowlanych. Proszę o jakąś radę itp. bo to jest niemożliwością aby ciągle paliła się rura gdy nie ma mnie w domu 🙁 Mamy zamontowany moduł internetowy więc w przypadku potrzeby podejrzenia ustawień można się zalogować i sprawdzić obecne ustawienia. Używany pellet Berlinek 6mm.

    • #65463
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Ogień z palnika zamiast wchodzić do kotła, cofnął się w palniku i stopił łącznik elastyczny.
      Może być kilka przyczyn:

      1. Brak napowietrzenia kotłowni (brak Z-etki)
      2. Słaby ciąg kominowy.
      3. W rynnie palnika zebrało się dużo spieków

      To tak na szybko

      Sprawa jest poważna, bo przy braku napowietrzenia można się zaczadzić.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65462
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak jak kolega wyżej napisał… a sprawdzałeś co jakiś czas czy spada Ci pellet z palnika? znaczy spalony oczywiście? bo może dużo go zostaje a raczej spieków i poprostu się zapycha i płomień wraca i topi rurę… warto co jakiś czas zerknąć i wrazie coś zgarnąć z palnika ( ja u siebie tak mam niestety… ) u mnie jest to zapewne wilgotny pellet i poprostu takiego trochę spalonego zostaje i musze zgarniać co 3 dzień…

    • #65461
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A te piece nie mają zgarniacz szlaki?
      Jeżeli mają to trzeba by sprawdzić czy działa. Ale przede wszystkim sprawdzić napowietrzenie kotłowni.

      A przy okazji jak już wystapi przepalenie sprawdziłbym co jest na palniku.

    • #65460
      Robert Robert
      Uczestnik

      No u mnie jest coś takiego ale nie wypycha do końca…;/ cos tam na palniku zostaje…jutro cykne zdj to pokaze.

    • #65459
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No u mnie jest coś takiego ale nie wypycha do końca…;/ cos tam na palniku zostaje…jutro cykne zdj to pokaze.

      On nie ma apychac so końca tylko odetchnąć szlakę od zapalarka i wylotu powietrza.
      Jak masz dużo szlaki to po pewnym czasie uda się ją zepchnąć z palnika.

    • #65458
      Robert Robert
      Uczestnik

      To jest jakieś fatum :/ schodze do kotłowni aby zrobic zdj… a tu… rura przepalona… na palniku spiek twardy jak cholera… nie wiem… za mało powietrza??? ( 100%- 31 % , 50%- 30 , 30%-29% ) , nie wiem sam….

    • #65457
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To jest jakieś fatum :/ schodze do kotłowni aby zrobic zdj… a tu… rura przepalona… na palniku spiek twardy jak cholera… nie wiem… za mało powietrza??? ( 100%- 31 % , 50%- 30 , 30%-29% ) , nie wiem sam….

      Spodek robi się z wielu powodów.
      Marne paliwo, dużo pylu/piasku i innych śmieci oraz zbyt duży nadmuch.
      Z nadmuchem nie pokombinujesz. Music dać tyle aby płomień miał odpowiedni kor.

      Pytanie dlaczego zgarniacz sobie nie radzi. Za rzadko się uruchamia?

      Może sprawdz czy w sterowaniu ręczny da się go wysunąć. Jak się wysuwa to trzeba by najprawdopodobniej zmienić częstotliwość wusowania. Nie mam takiego palnika więc nie jestem w stanie powiedzieć jak to przestawić.

      U mnie jest palec zgarniajacy, który kręci się razem ze slimakiem w palniku więc często przegrani paliwo w czasie pracy.

    • #65456
      Robert Robert
      Uczestnik

      P_20181103_142536.jpg

    • #65455
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #65454
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie Kolego u mnie też jest taki palec, który kręci się razem ze ślimakiem podajnika 2 czyli w palniku… myślę, że było to spowodowane przez brak zasilania, spojrzałem w sterowniku w zapis błędów i jest, że 28 października nie było 3 razy zasilania, więc zapewne piec pracował, nasypał pelletu i odcięcie zasilania powyłączało wszystko a pellet się palil, tylko tego nie zauważyłem wcześniej. odkręciłem tą rurę i odwróciłem poprostu 🙂 dziurę zakleiłem no bo nie mam innego wyjścia na razie 🙂 Ps. zajrzałem do komory z wyjściem na komin i kurde strasznie czarno tam ( sadza ). wrzucę zdjęcie… moim zdaniem tak nie powinno być. ;/

    • #65453
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dokładnie Kolego u mnie też jest taki palec, który kręci się razem ze ślimakiem podajnika 2 czyli w palniku… myślę, że było to spowodowane przez brak zasilania, spojrzałem w sterowniku w zapis błędów i jest, że 28 października nie było 3 razy zasilania, więc zapewne piec pracował, nasypał pelletu i odcięcie zasilania powyłączało wszystko a pellet się palil, tylko tego nie zauważyłem wcześniej. odkręciłem tą rurę i odwróciłem poprostu 🙂 dziurę zakleiłem no bo nie mam innego wyjścia na razie 🙂 Ps. zajrzałem do komory z wyjściem na komin i kurde strasznie czarno tam ( sadza ). wrzucę zdjęcie… moim zdaniem tak nie powinno być. ;/

      To wygląda jakby Ci się Pellet dusil na palniku.
      Na pewno masz z-tke lub inne napowietrzenie kotłowni?
      Komin ciągnie a nie cofa?
      Masz sprawną wentylację wywiewna?

      U mnie jak braknie prądu to paliwo się wypali ale nie cofnie się płomień gdyż komin nawr bez nawiewu ma wystarczający ciąg aby zastać spaliny.

    • #65452
      Markus
      Uczestnik

      Robson wcześniej zdaje się pisał że nie ma Zetki. Czarna sadza oznacza za mało tlenu podczas spalania.

    • #65451
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Robson wcześniej zdaje się pisał że nie ma Zetki. Czarna sadza oznacza za mało tlenu podczas spalania.

      Tak, ale tu miał także awarię zasilania.
      Przy poprawnym napowietrzenie kotłowni i choćby minimalnym ciągu komina taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
      Pomijając zaklajstrowanie palnika spiekiem, ale ma palec zgarniajacy, który cześć śpiewu powinien rozbić.

    • #65450
      Patrol
      Uczestnik

      Palec pomoze tylko w na wlocie paleniska, a dalej niestety moze budowac sie kalafior dowolnych rozmiarow, ktorego nic nie ruszy. Mozna by obnizyc max temp. palnika, tak zeby alarm generowal

    • #65449
      Robert Robert
      Uczestnik

      Zetki nie mam niestety;/ napowietrzeniem kotłowni są dwa uchylone okna… to tyle niestety, tak myślalem,że ta sadza to z powodu braku tlenu… no ale ;/ ciąg kominowy raczej dobry, nawet nie wiem czy nie za duży bo jak sie pali to az buczy na wylocie… komin jest wysoki wiec jest ok. tak dumam, ze to przez ten brak zasilania raczej… troche nagaru mi na palniku zostaje ale go tak co 2 dzien zgarnialem… no zobaczymy co dalej bedzie… na pewno jakies napowietrzenie muszę zrobić… i tu pytanie… Piec stoi tyłem do sciany w której pasowało by zrobić napowietrzzenie wiec czy wystarczy? na tyle pieca?

    • #65448
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zetki nie mam niestety;/ napowietrzeniem kotłowni są dwa uchylone okna… to tyle niestety, tak myślalem,że ta sadza to z powodu braku tlenu… no ale ;/ ciąg kominowy raczej dobry, nawet nie wiem czy nie za duży bo jak sie pali to az buczy na wylocie… komin jest wysoki wiec jest ok. tak dumam, ze to przez ten brak zasilania raczej… troche nagaru mi na palniku zostaje ale go tak co 2 dzien zgarnialem… no zobaczymy co dalej bedzie… na pewno jakies napowietrzenie muszę zrobić… i tu pytanie… Piec stoi tyłem do sciany w której pasowało by zrobić napowietrzzenie wiec czy wystarczy? na tyle pieca?

      I’m bliżej pieca tym lepiej.
      Mniej przeszkód na drodze do palnika i mniejsze prawdopodobieństwo, że kiedyś ją zastawisz.

    • #65447
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Palec pomoze tylko w na wlocie paleniska, a dalej niestety moze budowac sie kalafior dowolnych rozmiarow, ktorego nic nie ruszy. Mozna by obnizyc max temp. palnika, tak zeby alarm generowal

      Robiłem testy jak miałem marne paliwo.
      Nie czyściłem palnika przez tydzień i palec bardzo dobrze sobie radził że z wypycha iem szlaki z palnika.
      Na pewno nie poradzi sobie z każdym rodzajem szlaki. Może powstać taka, która będzie trzeba kilofwm kuć.

      Wydaje mi się, że jackjj także robił taki test i także palnik sobie z jego paliwem radził.

      Oczywiście lepiej częściej przeczyscic palnik niż liczyć, że się wszystko dobrze samo przeczyści.

    • #65446
      Patrol
      Uczestnik

      o tych testach to pisałem parę lat temu, ale z dobrym paliwem było wtedy o wiele łatwiej – sam nadmuch często wystarczał,
      a teraz skały przysłaniające 80% paleniska po 2-3 dniach palenia (tylko w strefie obrotu palca zostaje wolna przestrzeń) nikogo nie dziwią

    • #65445
      Robert Robert
      Uczestnik

      U mnie na palniku zostaje takie coś… lecz spiekiem to ciężko to nazwać… bo spiek to raczej taki twardy… a ja jak zgarniam to wszystko się kruszy… tak wygląda jakby pellet wilgotny był… Zetkę czy tam jakąś rurę to jakiej średnicy pyknąc? niestety u mnie to napowietrzenie wyszłoby z tyłu pieca ;/ tak jest zamontowany niestety…

    • #65444
      Patrol
      Uczestnik

      przekrój 200mm2 lub rura okrągła fi 160mm, tu masz wszystko opisane w akapicie 'wentylacja’:
      http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html
      co do słabej jakości paliwa i zapychania paleniska kalafiorami to trzeba ratować się większą ilością powietrza w stosunku do podawanego paliwa – jeśli wyjściowe nastawy nie są rozjechane to można to szybko osiągnąć przez zwiększenie czasu cyklu pracy (zacząć od wydłużenia o 2sek i poobserwować)

    • #65443
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie, popodnosiłem na każdym stopniu powietrze o jakies 2 % i popatrzę 🙂 tylko czy to napowietrzenie spełni swoją funkcje skoro będzie za piecem 🙂 no ale zobaczymy 🙂

    • #65442
      Patrol
      Uczestnik

      lepsze jakiekolwiek niż żadne;
      od pieca do ściany ile jest przerwy? w kanałach i łącznikach wybór jest spory, więc w ostateczności wykręcisz jakąś 'mijankę’

    • #65441
      Robert Robert
      Uczestnik

      Piec stoi tyłem do Sciany i jest jakieś 0,5m przestrzeni….

    • #65440
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Piec stoi tyłem do Sciany i jest jakieś 0,5m przestrzeni….

      U mnie z-tka jest na przeciwko pieca ale palnik jest pod pojemnikiem na Pellet I zaciąga owietrze z pod siebie.
      Przeważnie mam jeszcze parę worków pelletu leżących na drodze między z-tka a piecem, z tym, że zawsze zostawiam tunel przy ścianie aby nie blokować przepływu powietrza.

      U ciebie palnik pewnie jest w dolnych drzwiczkach pieca więc nawiew będzie po drugiej stronie.
      Według mnie to powinno wystarczyć. Powietrze rozplynie się po pomieszczeniu i zostanie zaciągnięte przez palnik.

      Ewentualnie możesz przeciągnąć rurę pod sufitem i zejść gdzieś przed piecem.
      Nie wydaje mi się aby było to potrzebne.

      Pytanie na co będzie wiało zimne powietrze?
      Chyba nie zamarznie ci coś z tego powodu.

      Na szybko rzuciłem okiem do wszystko wiedząc ego wujka Google i w sumie nie znalazłem informacji na temat gdzie powinna wychodzić taka wentylacja.
      W sumie czy to ma znaczenie gdzie wyleci powietrze do kotłowni? Puki jest w stanie swobodnie rozplynać się po pomieszczeniu to lokalizacja wylotu nie powinna mieć większego znaczenia.

    • #65439
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Napowietrzenie dużo daje ważne żeby było do pomieszczenia w którym chodzi kocioł i nie może być wykorzystywana do takich celów kratki wentylacyjne
      Ja mam w ścianie zewnętrznej otwór pod samym dachem i stamtąd idzie rura 300 mm w dół za kotłem wszytko dziala idealnie

    • #65438
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Witam

      Co do mojej sytuacji piec chodził normalnie około miesiąca dopiero później zaczęło topić rurę. Piec mam ustawiony prawie na wprost komina więc napowietrzenie jest z tyłu pieca dodatkowo przy suficie jest dodatkowa wentylacja. Ciąg kominowy jest dobry i mam mechanizm samoczyszczący jednak co jakiś czas zaglądam i nie widziałem aby tworzyły się jakieś mega spieki owszem czasem jakiś mały spiek jest ale to raczej sporadycznie. Obecnie palimy berlinkiem 6mm ale sama rura tania nie jest więc nie chcę jej co jakiś czas wymieniać tym bardziej, że mam moduł internetowy po to by sterować piecem a nie doglądać czy już jest alarm ;/ W celu sprawdzenia parametrów pieca tak jak pisałem można się zalogować za pomocą moduły i podejrzeć. Piec wstawiony jest w nowo wybudowany budynek więc nie sądzę aby było coś nie tak postawione 🙁

    • #65437
      Robert Robert
      Uczestnik

      Może i racja, że obojętnie gdzie ale oby było napowietrzenie 🙂 zrobię jakby obok pieca i tyle 🙂 rurę sporego przekroju i niech siedzi 🙂 będę miał metr do kucia :/ beton z kamieniami 😀 już się boję 🙂 no ale zrobić trzeba. Zimne powietrze wchodziło by obok pieca więc nic nie zamrozi raczej 🙂 PS. robic poprostu otwartą rurę tak? nie tam, że na końcu jakąś kratkę czy coś? czy poza budynkiem mozna kratkę nałożyć?

    • #65436
      Patrol
      Uczestnik

      Rura na przelot będzie wychładzać pomieszczenie, więc najważniejsze to wykonanie kanału typu Z, z którego będzie zaciągane powietrze podczas pracy kotła

    • #65435
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Dokładnie jak kolega wyżej napisał na zewnątrz wyjdź u góry a w kotłowni daj rurę do dołu żeby nie chłodzić pomieszczenia.

    • #65434
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Na zewnątrz możesz założyć czerpanie powietrza z siatka wewnątrz aby ci nic nie weszło ta rurą.
      Na przyklad coś takiego
      http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7223867629

    • #65433
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dobrze, a podrzuci ktoś z was zdjęcie jak to u was wygląda mniej więcej?:)

    • #65432
      Patrol
      Uczestnik

      to co kupisz na wlot i wylot to już kwestia gustu – na zewnątrz daj cokolwiek z nierdzewki (jeden przykład podał kolega wyżej), a od środka styknie najtańszy plastik

    • #65431
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Od wewnątrz nie mam nic. Rura fi 160 przykre ona do ściany i zakończona kolanem 90 stopni.
      Będę w domu to zrobię zdjęcie.

    • #65430
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Nie ważne jak zrobisz ważne aby było jakieś załamanie żeby powietrze bezpośrednio nie dmuchało ci do pomieszczenia. Na zewnątrz domu do elewacji przykręć jakąś kratkę żeby robactwo się nie pchało puść rurę/prostokąt do wewnątrz budynku i w dół po ścianie walnij sobie kanał wentylacyjny nawet 110×110 i na dole wlot i po robocie 😉

      A co z moją sytuacją ktoś ma pomysł bo tak jak pisałem wszystko sprawdziłem i jest niby OK a turę stopiło 2 razy ;/

    • #65429
      Patrol
      Uczestnik

      wrzuć tu wykres z econeta i listę alarmów z dnia, w którym nastąpiło stopienie – pytanie od razu, czy w zasobniku nie zrobił się lej? tzn zabrakło wtedy paliwa?

    • #65428
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dobra Pany… a wysokość jakaś jest określona??? na jakiej zrobić dziurę?:)

    • #65427
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dobra Pany… a wysokość jakaś jest określona??? na jakiej zrobić dziurę?:)

      Z tego co czytałem z-tka dla kotłowni na poziomie parteru powinna wychodzić na zewnątrz na wysokości 2m a w środku kończyć się jakieś 30cm nad podłoga.

      Dla piwnicy będzie trochę inaczej. Znaczy na zewnątrz będzie gdzieś ponad gruntem ale w piwnicy nadal będzie się kończyć na poziomie 30cm nad podłoga.

      Chodzi o to aby zama z-tka miała około 2m długości. Z punktu widzenia samego napowietrzenia długość z-tki nie powinna mieć znaczenia, dziura w ścianie też spełniła by to zadanie, tu chodzi o wwiewanie zimnego powietrza oraz to, że ciepłe powietrze idzie do góry i będzie przeciwstawiać się zimnemu napływającemu do pomieszczenia.
      W teorii powinno to spowolnić wychładza nie kotłowni.

    • #65426
      Patrol
      Uczestnik

      a otwierał kolega link, który podałem w poście:
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3610-stopiona-rura-podajaca-pellet?start=30#10510
      ?
      czarno na białym jest wszystko opisane…

    • #65425
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie z-tka wygląda następująco.
      W kotlowni:
      IMG_20181105_201653.jpg

      Na zewnatrz:
      15414455217056475347902809709573.jpg

    • #65424
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      wrzuć tu wykres z econeta i listę alarmów z dnia, w którym nastąpiło stopienie – pytanie od razu, czy w zasobniku nie zrobił się lej? tzn zabrakło wtedy paliwa?

      Mogę prosić dokładnie z tym wykresem co i jak ?? Jeśli chodzi o alarmy nie było żadnego do czasu przetopienia rury bo wtedy wywaliło „przegrzanie palnika” a paliwa pełny zasobnik więc również odpada.

    • #65423
      Markus
      Uczestnik

      W Econecie masz zakładkę Historia danych. Możesz wyświetlić w postaci wykresu dane maksymalnie za okres miesiąca. A pod wykresem możesz włączać lub wyłączać różne parametry. Głównie temperatury, moc, poziom paliwa itd. Spróbuj przeanalizować okresy przed stopieniem się rury. Wykres możesz zapisać do pliku.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #65422
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      W Econecie masz zakładkę Historia danych. Możesz wyświetlić w postaci wykresu dane maksymalnie za okres miesiąca. A pod wykresem możesz włączać lub wyłączać różne parametry. Głównie temperatury, moc, poziom paliwa itd. Spróbuj przeanalizować okresy ptzed stopieniem się rury. Wykres możesz zapisać do pliku.
      Pozdrawiam
      Markus

      OK dzięki po robocie sprawdzę to i ewentualnie wrzucę na forum do weryfikacji.

    • #65420
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ooooo no to już mam zarys 🙂 a tak patrze na zdj… i powiedz mi jak się sprawdza separator od karchera? bo to chyba to nie ? przydaje się do takiego pieca?

    • #65421
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ooooo no to już mam zarys 🙂 a tak patrze na zdj… i powiedz mi jak się sprawdza separator od karchera? bo to chyba to nie ? przydaje się do takiego pieca?

    • #65418
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ooooo no to już mam zarys 🙂 a tak patrze na zdj… i powiedz mi jak się sprawdza separator od karchera? bo to chyba to nie ? przydaje się do takiego pieca?

      Niestety słabo się sprawdza.
      Popiul jest tak drobny, że przechodzi przez siatkę w separatorze i leci dalej zapychajac filtr lub worek w odkurzacz.
      Ten separator świetnie sprawdza się przy kominku, choć teraz stosuje odkurzacz do kominka z czyszczeniem filtra.
      Próbowałem go także używać do pieca ale strasznie szybko zapychal się filtr.

      W sumie u mnie działa wygarniecie/wybranie wiekszości popiołu szufelką, omiecenie kotła plastikowa zmiotka (na w miarę chłodnym piecu) i dopiero na końcu zebranie resztek odkurzaczem.

      Są odkuzacze, które mają dodatkowy filtr materiałowy i wydaje się to lepsze rozwiązanie. Łatwiej to wtrzepać ale wydziela to mega chmurę ciemnego pyłu co może niektórym przeszkadzać.

      Najpierw proponuję spróbować narzędzi dołączonych do pieca i może jakiejś taniej zmiotka i metalowej szufelką do węgla.
      Jak chcesz odkuzacz to raczej mega tani z czyszczeniem filtra.

    • #65419
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ooooo no to już mam zarys 🙂 a tak patrze na zdj… i powiedz mi jak się sprawdza separator od karchera? bo to chyba to nie ? przydaje się do takiego pieca?

      Niestety słabo się sprawdza.
      Popiul jest tak drobny, że przechodzi przez siatkę w separatorze i leci dalej zapychajac filtr lub worek w odkurzacz.
      Ten separator świetnie sprawdza się przy kominku, choć teraz stosuje odkurzacz do kominka z czyszczeniem filtra.
      Próbowałem go także używać do pieca ale strasznie szybko zapychal się filtr.

      W sumie u mnie działa wygarniecie/wybranie wiekszości popiołu szufelką, omiecenie kotła plastikowa zmiotka (na w miarę chłodnym piecu) i dopiero na końcu zebranie resztek odkurzaczem.

      Są odkuzacze, które mają dodatkowy filtr materiałowy i wydaje się to lepsze rozwiązanie. Łatwiej to wtrzepać ale wydziela to mega chmurę ciemnego pyłu co może niektórym przeszkadzać.

      Najpierw proponuję spróbować narzędzi dołączonych do pieca i może jakiejś taniej zmiotka i metalowej szufelką do węgla.
      Jak chcesz odkuzacz to raczej mega tani z czyszczeniem filtra.

    • #65416
      Robert Robert
      Uczestnik

      Nie no używam narzędzi od pieca rzecz jasna 🙂 ale tak o odkurzaczu myslałem, że może to być dobry pomysł bo więcej wybierze i z takich zakamarkóe gdzie szufelka np cieżej jest 🙂 no ale jakoś sobie radzę 😀 dzieki

    • #65417
      Robert Robert
      Uczestnik

      Nie no używam narzędzi od pieca rzecz jasna 🙂 ale tak o odkurzaczu myslałem, że może to być dobry pomysł bo więcej wybierze i z takich zakamarkóe gdzie szufelka np cieżej jest 🙂 no ale jakoś sobie radzę 😀 dzieki

    • #65414
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie no używam narzędzi od pieca rzecz jasna 🙂 ale tak o odkurzaczu myslałem, że może to być dobry pomysł bo więcej wybierze i z takich zakamarkóe gdzie szufelka np cieżej jest 🙂 no ale jakoś sobie radzę 😀 dzieki

      Wybrać wybierze, tylko według mnie lepszy jest odkurzacz dedykowany do drobnego pyłu z czyszczeniem filtra.
      Tylko jak będziesz miał gorący popiół to lepiej nawet resztki zostawić niż wciągać odkurzacze.
      Na szybko coś takiego znalazłem. https://www.arcotech.pl/pl/p/Odkurzacz-do-kominka-20L-Transa-Electronics/362?gclid=Cj0KCQiAlIXfBRCpARIsAKvManwV9NHMMNS91RvNKDlM6bu48zOsQlU1GWDn6x-1a-5MXlckx9_QGP8aAnTlEALw_wcB
      Wydaje się, że ten dodatkowy filtr wtorkowy będzie łatwiej wyczyścić choć nie widzę aby ten odkurzacz miał funkcje czyszczenia filtra.

    • #65415
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie no używam narzędzi od pieca rzecz jasna 🙂 ale tak o odkurzaczu myslałem, że może to być dobry pomysł bo więcej wybierze i z takich zakamarkóe gdzie szufelka np cieżej jest 🙂 no ale jakoś sobie radzę 😀 dzieki

      Wybrać wybierze, tylko według mnie lepszy jest odkurzacz dedykowany do drobnego pyłu z czyszczeniem filtra.
      Tylko jak będziesz miał gorący popiół to lepiej nawet resztki zostawić niż wciągać odkurzacze.
      Na szybko coś takiego znalazłem. https://www.arcotech.pl/pl/p/Odkurzacz-do-kominka-20L-Transa-Electronics/362?gclid=Cj0KCQiAlIXfBRCpARIsAKvManwV9NHMMNS91RvNKDlM6bu48zOsQlU1GWDn6x-1a-5MXlckx9_QGP8aAnTlEALw_wcB
      Wydaje się, że ten dodatkowy filtr wtorkowy będzie łatwiej wyczyścić choć nie widzę aby ten odkurzacz miał funkcje czyszczenia filtra.

    • #65412
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Przeanalizowałem wykresy i powiem, że według mnie jest wszystko w normie ;/ poziom paliwa tylko nie będzie mówił prawdy bo nadal nie skalibrowałem bo nie do końca ogarnąłem jak ;/ wczoraj założyłem nową rurę i od wieczora się pali zobaczymy jak długo ;/

      Pytanko bo czasem jak jest mniej pelletu niż połowa podajnika to potrafi się trochę zadymić podajnik czym to może być spowodowane ??

    • #65413
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Przeanalizowałem wykresy i powiem, że według mnie jest wszystko w normie ;/ poziom paliwa tylko nie będzie mówił prawdy bo nadal nie skalibrowałem bo nie do końca ogarnąłem jak ;/ wczoraj założyłem nową rurę i od wieczora się pali zobaczymy jak długo ;/

      Pytanko bo czasem jak jest mniej pelletu niż połowa podajnika to potrafi się trochę zadymić podajnik czym to może być spowodowane ??

    • #65410
      Markus
      Uczestnik

      Przeanalizowałem wykresy i powiem, że według mnie jest wszystko w normie ;/ poziom paliwa tylko nie będzie mówił prawdy bo nadal nie skalibrowałem bo nie do końca ogarnąłem jak ;/ wczoraj założyłem nową rurę i od wieczora się pali zobaczymy jak długo ;/

      Pytanko bo czasem jak jest mniej pelletu niż połowa podajnika to potrafi się trochę zadymić podajnik czym to może być spowodowane ??

      Witam

      Aby regulator pokazywał mniej więcej poziom paliwa, trzeba zrobić dwie, no może 3 rzeczy bezpośrednio przy kotle i regulatorze:
      1. w parametrach serwisowych ustawić pojemność zasobnika w kg. Jak wchodzi 6 worków to 90 kg
      2. zasypać cały zasobnik pelletem
      3. ustawić pokrętło regulatora aby na wyświetlaczu pokazywał poziom paliwa i wtedy wcisnąć je, wyświetli się pytanie czy ustawić ilość na 100% i nacisnąć TAK

      Ta pierwsza czynność, powinna być wykonana po zmianie pelletu i sprawdzeniu ile rzeczywiście wchodzi do zasobnika.

      Jeżeli chodzi o dymienie z zasobnika.
      Klapa zasobnika powinna być zamknięta podczas pracy. Niektóre kotły innych producentów posiadają nawet czujniki otwarcia klapy i przerywają nadmuch przy jej otwarciu podczas pracy. Chyba w DTR HT gdzieś czytałem, aby nie dopuszczać do zbyt małego poziomu paliwa w zasobniku.
      Takie dymienie może sugerować, że jednak coś jest nie tak z ciągiem w kominie. Czy to dymienie ma miejsce podczas rozpalania i na początku pracy, czy też w trakcie jak kocioł pracuje na 100%?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65411
      Markus
      Uczestnik

      Przeanalizowałem wykresy i powiem, że według mnie jest wszystko w normie ;/ poziom paliwa tylko nie będzie mówił prawdy bo nadal nie skalibrowałem bo nie do końca ogarnąłem jak ;/ wczoraj założyłem nową rurę i od wieczora się pali zobaczymy jak długo ;/

      Pytanko bo czasem jak jest mniej pelletu niż połowa podajnika to potrafi się trochę zadymić podajnik czym to może być spowodowane ??

      Witam

      Aby regulator pokazywał mniej więcej poziom paliwa, trzeba zrobić dwie, no może 3 rzeczy bezpośrednio przy kotle i regulatorze:
      1. w parametrach serwisowych ustawić pojemność zasobnika w kg. Jak wchodzi 6 worków to 90 kg
      2. zasypać cały zasobnik pelletem
      3. ustawić pokrętło regulatora aby na wyświetlaczu pokazywał poziom paliwa i wtedy wcisnąć je, wyświetli się pytanie czy ustawić ilość na 100% i nacisnąć TAK

      Ta pierwsza czynność, powinna być wykonana po zmianie pelletu i sprawdzeniu ile rzeczywiście wchodzi do zasobnika.

      Jeżeli chodzi o dymienie z zasobnika.
      Klapa zasobnika powinna być zamknięta podczas pracy. Niektóre kotły innych producentów posiadają nawet czujniki otwarcia klapy i przerywają nadmuch przy jej otwarciu podczas pracy. Chyba w DTR HT gdzieś czytałem, aby nie dopuszczać do zbyt małego poziomu paliwa w zasobniku.
      Takie dymienie może sugerować, że jednak coś jest nie tak z ciągiem w kominie. Czy to dymienie ma miejsce podczas rozpalania i na początku pracy, czy też w trakcie jak kocioł pracuje na 100%?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65408
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Nie bardzo się przyglądałem bo to człowiek zaganiany ale np. dzisiaj jak rano przed robotą byłem dosypać pellet to piec był na postoju a po otwarciu klapy w środku było trochę zadymione ale wydaje mi się, że raz czy dwa zadymiło przy rozpalaniu również.

      Dziękuje za instruktaż kalibracji dzisiaj postaram się to ogarnąć 🙂

    • #65409
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Nie bardzo się przyglądałem bo to człowiek zaganiany ale np. dzisiaj jak rano przed robotą byłem dosypać pellet to piec był na postoju a po otwarciu klapy w środku było trochę zadymione ale wydaje mi się, że raz czy dwa zadymiło przy rozpalaniu również.

      Dziękuje za instruktaż kalibracji dzisiaj postaram się to ogarnąć 🙂

    • #65406
      Markus
      Uczestnik

      U mnie nigdy przez dwa lata użytkowania, nie miałem zadymienia w zasobniku, również kiedy był praktycznie pusty.
      Mam Z-etką o średnicy 160 mm, Komin z wkładem 150 mm ale powyżej 10m.
      Problem u Ciebie jest chyba z za małym ciągiem, który może być spowodowany przytkaniem w wymienniku lub w samym kominie albo masz za małe napowietrzenie.
      Zastanawiam się nad jeszcze jednym powodem. Czasem pracy podajnika nr 2. W moim regulatorze mam ustawione 115% (jest to ustawienie zwiększające czas prac tego podajnika). Dlaczego o tym piszę. Jak kiedyś nagrywałem sobie proces rozpalania, to zauważałem, że przy podawaniu paliwa do rozpalania, cześć pelletu pozostała na ślimaku podajnika. Nie wiem jak wygląda dalej podawanie pelletu podczas normalnej pracy, ale nie ma żadnego problemu z zadymieniem. Może jest tak, że jak pellet został na ślimaku i to w końcu zajął się ogniem przy wysokiej temperaturze w palniku. Ale to takie dywagacje. Może Serwis HT coś doradzi w tym temacie.

    • #65407
      Markus
      Uczestnik

      U mnie nigdy przez dwa lata użytkowania, nie miałem zadymienia w zasobniku, również kiedy był praktycznie pusty.
      Mam Z-etką o średnicy 160 mm, Komin z wkładem 150 mm ale powyżej 10m.
      Problem u Ciebie jest chyba z za małym ciągiem, który może być spowodowany przytkaniem w wymienniku lub w samym kominie albo masz za małe napowietrzenie.
      Zastanawiam się nad jeszcze jednym powodem. Czasem pracy podajnika nr 2. W moim regulatorze mam ustawione 115% (jest to ustawienie zwiększające czas prac tego podajnika). Dlaczego o tym piszę. Jak kiedyś nagrywałem sobie proces rozpalania, to zauważałem, że przy podawaniu paliwa do rozpalania, cześć pelletu pozostała na ślimaku podajnika. Nie wiem jak wygląda dalej podawanie pelletu podczas normalnej pracy, ale nie ma żadnego problemu z zadymieniem. Może jest tak, że jak pellet został na ślimaku i to w końcu zajął się ogniem przy wysokiej temperaturze w palniku. Ale to takie dywagacje. Może Serwis HT coś doradzi w tym temacie.

    • #65404
      Patrol
      Uczestnik

      Co znaczy, że jest w normie? Podstawowa informacja to na jakim etapie dochodziło do przekroczenia temp. praca/wygaszanie ? jak problem pojawia się przy rozpalaniu to zweryfikuj nastawy
      W komin kolega zaglądał ? jest czysto? spaliny mają drożny wylot?

    • #65405
      Patrol
      Uczestnik

      Co znaczy, że jest w normie? Podstawowa informacja to na jakim etapie dochodziło do przekroczenia temp. praca/wygaszanie ? jak problem pojawia się przy rozpalaniu to zweryfikuj nastawy
      W komin kolega zaglądał ? jest czysto? spaliny mają drożny wylot?

    • #65402
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Komin czysty sprawdzany co do nastawów to właśnie na to liczę, że ktoś może zweryfikował by to bo ja jestem w tym laik mogę powiedzieć jedynie co mam i jakie mam a jak nastawić aby było w miarę OK to nie mam pojęcia mam ustawione tak jak przyszło lub tak jak hydraulik ustawił jako dobre.

      A propo komina wydaje mi się, że jest OK bo przykładając rękę do nawiewów powietrza wieje jak ma być ;/ wydaje mi się, że najpewniej było by zacząć od poprawnych nastawów ale na tym się niestety nie znam ;/

    • #65403
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Komin czysty sprawdzany co do nastawów to właśnie na to liczę, że ktoś może zweryfikował by to bo ja jestem w tym laik mogę powiedzieć jedynie co mam i jakie mam a jak nastawić aby było w miarę OK to nie mam pojęcia mam ustawione tak jak przyszło lub tak jak hydraulik ustawił jako dobre.

      A propo komina wydaje mi się, że jest OK bo przykładając rękę do nawiewów powietrza wieje jak ma być ;/ wydaje mi się, że najpewniej było by zacząć od poprawnych nastawów ale na tym się niestety nie znam ;/

    • #65400
      Markus
      Uczestnik

      A możesz przesłać zdjęcia wykresów z Econetu, z wybranymi: tryb pracy, temp. kotła, temp podajnika, temp. mieszacza.
      z okresu poprzedzającego awarię i np z ostatniej doby.
      Jak masz wykres to druga ikonka z prawej strony nad wydrukiem to zapis na dysk albo pliku CSV, albo zdjecia.

    • #65401
      Markus
      Uczestnik

      A możesz przesłać zdjęcia wykresów z Econetu, z wybranymi: tryb pracy, temp. kotła, temp podajnika, temp. mieszacza.
      z okresu poprzedzającego awarię i np z ostatniej doby.
      Jak masz wykres to druga ikonka z prawej strony nad wydrukiem to zapis na dysk albo pliku CSV, albo zdjecia.

    • #65398
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie nigdy przez dwa lata użytkowania, nie miałem zadymienia w zasobniku, również kiedy był praktycznie pusty.
      Mam Z-etką o średnicy 160 mm, Komin z wkładem 150 mm ale powyżej 10m.
      Problem u Ciebie jest chyba z za małym ciągiem, który może być spowodowany przytkaniem w wymienniku lub w samym kominie albo masz za małe napowietrzenie.
      Zastanawiam się nad jeszcze jednym powodem. Czasem pracy podajnika nr 2. W moim regulatorze mam ustawione 115% (jest to ustawienie zwiększające czas prac tego podajnika). Dlaczego o tym piszę. Jak kiedyś nagrywałem sobie proces rozpalania, to zauważałem, że przy podawaniu paliwa do rozpalania, cześć pelletu pozostała na ślimaku podajnika. Nie wiem jak wygląda dalej podawanie pelletu podczas normalnej pracy, ale nie ma żadnego problemu z zadymieniem. Może jest tak, że jak pellet został na ślimaku i to w końcu zajął się ogniem przy wysokiej temperaturze w palniku. Ale to takie dywagacje. Może Serwis HT coś doradzi w tym temacie.

      U mnie także taka sytuacja się nie zdarzyła.
      Jedyne co się zdarzało to mgiełka dymu w kotłowni ale to zdarzało się tylko w lecie i spowodowane było nie uszczelnionym połączeniem pieca z kominem.
      Jak uszczelniłem połączenia to sytuacja się nie powtórzyła.

      Dość często także doprowadzam do prawie opróżnienia pojemnika więc to nie jest problem.
      Markus, tak jak piszesz. To jest raczej problem z ciągiem komina.

    • #65399
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie nigdy przez dwa lata użytkowania, nie miałem zadymienia w zasobniku, również kiedy był praktycznie pusty.
      Mam Z-etką o średnicy 160 mm, Komin z wkładem 150 mm ale powyżej 10m.
      Problem u Ciebie jest chyba z za małym ciągiem, który może być spowodowany przytkaniem w wymienniku lub w samym kominie albo masz za małe napowietrzenie.
      Zastanawiam się nad jeszcze jednym powodem. Czasem pracy podajnika nr 2. W moim regulatorze mam ustawione 115% (jest to ustawienie zwiększające czas prac tego podajnika). Dlaczego o tym piszę. Jak kiedyś nagrywałem sobie proces rozpalania, to zauważałem, że przy podawaniu paliwa do rozpalania, cześć pelletu pozostała na ślimaku podajnika. Nie wiem jak wygląda dalej podawanie pelletu podczas normalnej pracy, ale nie ma żadnego problemu z zadymieniem. Może jest tak, że jak pellet został na ślimaku i to w końcu zajął się ogniem przy wysokiej temperaturze w palniku. Ale to takie dywagacje. Może Serwis HT coś doradzi w tym temacie.

      U mnie także taka sytuacja się nie zdarzyła.
      Jedyne co się zdarzało to mgiełka dymu w kotłowni ale to zdarzało się tylko w lecie i spowodowane było nie uszczelnionym połączeniem pieca z kominem.
      Jak uszczelniłem połączenia to sytuacja się nie powtórzyła.

      Dość często także doprowadzam do prawie opróżnienia pojemnika więc to nie jest problem.
      Markus, tak jak piszesz. To jest raczej problem z ciągiem komina.

    • #65396
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      A możesz przesłać zdjęcia wykresów z Econetu, z wybranymi: tryb pracy, temp. kotła, temp podajnika, temp. mieszacza.
      z okresu poprzedzającego awarię i np z ostatniej doby.
      Jak masz wykres to druga ikonka z prawej strony nad wydrukiem to zapis na dysk albo pliku CSV, albo zdjecia.

      W załączniku zdjęcie, pliku csv nie można dodać do załącznika ewentualnie mogę wrzucić gdzieś na zewnętrzny serwer. Przepalenie rury nastąpiło 01-11-2018 popołudniu bodajże.

    • #65397
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      A możesz przesłać zdjęcia wykresów z Econetu, z wybranymi: tryb pracy, temp. kotła, temp podajnika, temp. mieszacza.
      z okresu poprzedzającego awarię i np z ostatniej doby.
      Jak masz wykres to druga ikonka z prawej strony nad wydrukiem to zapis na dysk albo pliku CSV, albo zdjecia.

      W załączniku zdjęcie, pliku csv nie można dodać do załącznika ewentualnie mogę wrzucić gdzieś na zewnętrzny serwer. Przepalenie rury nastąpiło 01-11-2018 popołudniu bodajże.

    • #65394
      Markus
      Uczestnik

      W załączniku zdjęcie. Przepalenie rury nastąpiło 01-11-2018 popołudniu bodajże.

      Jest źle. Zobacz na temperaturę podajnika przed 1 listopada . Blisko 100 stopni !!!!

      U mnie temperatura nie przekracza 40 stopni.

      Koniecznie sprawdź rzeczy o których pisałem wcześniej

      Ogień z palnika zamiast wchodzić do kotła, cofnął się w palniku i stopił łącznik elastyczny.
      Może być kilka przyczyn:

      1. Brak napowietrzenia kotłowni (brak Z-etki)
      2. Słaby ciąg kominowy.
      3. W rynnie palnika zebrało się dużo spieków

      Pozdrawiam
      Markus

      Attachments:
    • #65395
      Markus
      Uczestnik

      W załączniku zdjęcie. Przepalenie rury nastąpiło 01-11-2018 popołudniu bodajże.

      Jest źle. Zobacz na temperaturę podajnika przed 1 listopada . Blisko 100 stopni !!!!

      U mnie temperatura nie przekracza 40 stopni.

      Koniecznie sprawdź rzeczy o których pisałem wcześniej

      Ogień z palnika zamiast wchodzić do kotła, cofnął się w palniku i stopił łącznik elastyczny.
      Może być kilka przyczyn:

      1. Brak napowietrzenia kotłowni (brak Z-etki)
      2. Słaby ciąg kominowy.
      3. W rynnie palnika zebrało się dużo spieków

      Pozdrawiam
      Markus

      Attachments:
    • #65392
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Temperatura podajnika poszła na taką wartość ze względu pewnie na przetopienie już rury która stopiła się na palenisko i 3mała temperaturę bo to przecież plastik. Dla świętego spokoju zawołam kominiarza niech sprawdzi ciąg w kominie.

    • #65393
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Temperatura podajnika poszła na taką wartość ze względu pewnie na przetopienie już rury która stopiła się na palenisko i 3mała temperaturę bo to przecież plastik. Dla świętego spokoju zawołam kominiarza niech sprawdzi ciąg w kominie.

    • #65390
      Markus
      Uczestnik

      Rura się przetopiła, bo była za wysoka temperatura podajnika.
      Czujnik temperatury nie jest w rurze, tylko w podajniku.
      Stopiony plastik mógł spaść na podajnik (ślimak) i tam się przykleić, warto byłoby sprawdzić, poprzez choćby zdjęcie rury i zaświecenie w otwór, którym wpada pellet.

      Przez okres poprzedzający awarie i teraz, po 6 listopada, temperatura podajnika przekracza 75 stopni.
      Cały czas jest źle – przed i po awarii.

    • #65391
      Markus
      Uczestnik

      Rura się przetopiła, bo była za wysoka temperatura podajnika.
      Czujnik temperatury nie jest w rurze, tylko w podajniku.
      Stopiony plastik mógł spaść na podajnik (ślimak) i tam się przykleić, warto byłoby sprawdzić, poprzez choćby zdjęcie rury i zaświecenie w otwór, którym wpada pellet.

      Przez okres poprzedzający awarie i teraz, po 6 listopada, temperatura podajnika przekracza 75 stopni.
      Cały czas jest źle – przed i po awarii.

    • #65388
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Spoko rozumiem o co chodzi dlatego zawołam kominiarza żeby w 100% wykluczyć komin i pójść w innym kierunku jak co.

    • #65389
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Spoko rozumiem o co chodzi dlatego zawołam kominiarza żeby w 100% wykluczyć komin i pójść w innym kierunku jak co.

    • #65386
      Patrol
      Uczestnik

      na wykresie za duży zakres danych, więc ciężko odczytać, ale zobacz czy stopienie nie powstało przy wygaszaniu;
      tak czy inaczej jak już pisał Markus są za wysokie wartości;
      ustaw alarm wysokiej temperatury podajnika na 55C – będziesz miał czas (o ile będziesz na miejscu), żeby oszczędzić łącznik elastyczny;
      wrzuć tu wykres obejmujący dane dobowe z dnia 1.11. (temp. kotła, podajnika, nadmuch)

    • #65387
      Patrol
      Uczestnik

      na wykresie za duży zakres danych, więc ciężko odczytać, ale zobacz czy stopienie nie powstało przy wygaszaniu;
      tak czy inaczej jak już pisał Markus są za wysokie wartości;
      ustaw alarm wysokiej temperatury podajnika na 55C – będziesz miał czas (o ile będziesz na miejscu), żeby oszczędzić łącznik elastyczny;
      wrzuć tu wykres obejmujący dane dobowe z dnia 1.11. (temp. kotła, podajnika, nadmuch)

    • #65384
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spoko rozumiem o co chodzi dlatego zawołam kominiarza żeby w 100% wykluczyć komin i pójść w innym kierunku jak co.

      Można jeszcze przeglądać historie i sprawdzić czy dawniej też była taka temperatura podajnika.
      Czy to jest nowa sytuacja na przykład związana z nowym paliwem. Czy zawsze tak było.

      Tak czy inaczej napisz co powiedział kominiarz.

    • #65385
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spoko rozumiem o co chodzi dlatego zawołam kominiarza żeby w 100% wykluczyć komin i pójść w innym kierunku jak co.

      Można jeszcze przeglądać historie i sprawdzić czy dawniej też była taka temperatura podajnika.
      Czy to jest nowa sytuacja na przykład związana z nowym paliwem. Czy zawsze tak było.

      Tak czy inaczej napisz co powiedział kominiarz.

    • #65382
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Wykres postaram się wrzucić dzisiaj popołudniu natomiast z kominiarzem trochę problem bo co dzwonie na usługi to przyjadą jak będą mieli co najmniej 3 kominy w okolicy bo tak im się nie opłaca to może w połowie miesiąca nosz aż myślałem, że wiązanka pójdzie jak nic….

    • #65383
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Wykres postaram się wrzucić dzisiaj popołudniu natomiast z kominiarzem trochę problem bo co dzwonie na usługi to przyjadą jak będą mieli co najmniej 3 kominy w okolicy bo tak im się nie opłaca to może w połowie miesiąca nosz aż myślałem, że wiązanka pójdzie jak nic….

    • #65380
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wykres postaram się wrzucić dzisiaj popołudniu natomiast z kominiarzem trochę problem bo co dzwonie na usługi to przyjadą jak będą mieli co najmniej 3 kominy w okolicy bo tak im się nie opłaca to może w połowie miesiąca nosz aż myślałem, że wiązanka pójdzie jak nic….

      Poszukaj w internecie cechu kominiarzy z twojej okolicy i do nich zadzwoń.
      Może będą w stanie ci pomóc.

      Ja u siebie zadzwoniłem do pierwszego z brzegu kominiarza i nakierował mnie na cech i bez problemu przyjechali.

      W ostateczności możesz zainwestować w tani anemometr i sprawdzić samemu jak to u ciebie wygląda.
      Ja mam ten.
      Szału nie robi ale przepływ powietrza mierzy.

    • #65381
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wykres postaram się wrzucić dzisiaj popołudniu natomiast z kominiarzem trochę problem bo co dzwonie na usługi to przyjadą jak będą mieli co najmniej 3 kominy w okolicy bo tak im się nie opłaca to może w połowie miesiąca nosz aż myślałem, że wiązanka pójdzie jak nic….

      Poszukaj w internecie cechu kominiarzy z twojej okolicy i do nich zadzwoń.
      Może będą w stanie ci pomóc.

      Ja u siebie zadzwoniłem do pierwszego z brzegu kominiarza i nakierował mnie na cech i bez problemu przyjechali.

      W ostateczności możesz zainwestować w tani anemometr i sprawdzić samemu jak to u ciebie wygląda.
      Ja mam ten.
      Szału nie robi ale przepływ powietrza mierzy.

    • #65378
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Dzwoniłem do kilku i niestety każdy twierdzi, że na jeden komin mu się nie opłaca nawet jak chcę dopłacić za dojazd ;/ Co do anometru jak z pomiarem w miarę wiarygodny ?? Bo jestem w stanie kupić nawet nieco droższy ale taki, który będzie pewny 😉 bo planuje jutro rano wejść na komin i zajrzeć do środka to ewentualnie bym sprawdził anometrem.

    • #65379
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Dzwoniłem do kilku i niestety każdy twierdzi, że na jeden komin mu się nie opłaca nawet jak chcę dopłacić za dojazd ;/ Co do anometru jak z pomiarem w miarę wiarygodny ?? Bo jestem w stanie kupić nawet nieco droższy ale taki, który będzie pewny 😉 bo planuje jutro rano wejść na komin i zajrzeć do środka to ewentualnie bym sprawdził anometrem.

    • #65376
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzwoniłem do kilku i niestety każdy twierdzi, że na jeden komin mu się nie opłaca nawet jak chcę dopłacić za dojazd ;/ Co do anometru jak z pomiarem w miarę wiarygodny ?? Bo jestem w stanie kupić nawet nieco droższy ale taki, który będzie pewny 😉 bo planuje jutro rano wejść na komin i zajrzeć do środka to ewentualnie bym sprawdził anometrem.

      Wiesz jak to jest z tanim sprzętem.
      Na pewno nie ma certyfikatu ale jakieś tam parametry techniczne powinien trzymać.
      Ja tego używam tylko do stwierdzenia czy ciąg jest i pi razy drzwi jaki on jest i tyle.
      Jak masz użyć go raz to nie przepłacałbym.

      Jak zamierzasz bawić się dronami, latawcami czy czymś innym latającym to bym zainwestował w coś lepszego ale nadal w granicach rozsądku.

      Prawda jest taka, że pomiar na oko możesz zrobić za pomocą papierosa czy innego źródła dymu czy nawet popiołem z pieca (tym drobniutkim).
      Nie pokaże ci to jaki masz ciąga ale będziesz widział czy w ogóle coś ciągnie.

      U mnie jak czyszczę piec to podnoszony pył, te najdrobniejsze frakcje, są dość dobrze zasysany do komina.

    • #65377
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzwoniłem do kilku i niestety każdy twierdzi, że na jeden komin mu się nie opłaca nawet jak chcę dopłacić za dojazd ;/ Co do anometru jak z pomiarem w miarę wiarygodny ?? Bo jestem w stanie kupić nawet nieco droższy ale taki, który będzie pewny 😉 bo planuje jutro rano wejść na komin i zajrzeć do środka to ewentualnie bym sprawdził anometrem.

      Wiesz jak to jest z tanim sprzętem.
      Na pewno nie ma certyfikatu ale jakieś tam parametry techniczne powinien trzymać.
      Ja tego używam tylko do stwierdzenia czy ciąg jest i pi razy drzwi jaki on jest i tyle.
      Jak masz użyć go raz to nie przepłacałbym.

      Jak zamierzasz bawić się dronami, latawcami czy czymś innym latającym to bym zainwestował w coś lepszego ale nadal w granicach rozsądku.

      Prawda jest taka, że pomiar na oko możesz zrobić za pomocą papierosa czy innego źródła dymu czy nawet popiołem z pieca (tym drobniutkim).
      Nie pokaże ci to jaki masz ciąga ale będziesz widział czy w ogóle coś ciągnie.

      U mnie jak czyszczę piec to podnoszony pył, te najdrobniejsze frakcje, są dość dobrze zasysany do komina.

    • #65374
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      No nic spróbuje sprawdzić to samemu i czekać na kominiarza bo innego wyjścia nie mam a palić trzeba zacząć bo niedługo mrozy zawitają ;/

    • #65375
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      No nic spróbuje sprawdzić to samemu i czekać na kominiarza bo innego wyjścia nie mam a palić trzeba zacząć bo niedługo mrozy zawitają ;/

    • #65373
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      A mam jeszcze pytanie mam ceramiczny komin ale nie mam na szczycie komina nic czy ten osłonnik do wiatru coś by więcej dawał ??

    • #65372
      Markus
      Uczestnik

      Jaki masz wysoki komin?
      O jakiej średnicy?
      Podczas postoju kotła, powinieneś czuć delikatne zasysanie powietrza przy kartce wentylatora.

    • #65371
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Kurde wysokości nie wiem trzeba by zmierzyć pi razy drzwi ale dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym a średnica komina 200

    • #65370
      Patrol
      Uczestnik

      Weź chwyć lusterko albo telefon w rękę i masz coś takiego jak drzwiczki wyczystki, przez które można zrewidować komin… zaczyna się od najprostszych spraw;
      tak samo odcinek od kotła do trójnika komina można sprawdzić;
      Przy napowietrzonej kotłowni i drożnym kominie powinieneś raczej walczyć z za dużym ciągiem, a nie jego brakiem, ale jak chcesz czekać na kominiarza to Twój wybór.

    • #65369
      Markus
      Uczestnik

      Czy sprawdziles czy jest ciąg przy wentylatorze podczas postoju.
      Możesz również dać wykresy temperatur, zwłaszcza kotła i podajnika ale za okres 1- 2 cykli kotła (2-3 godziny)

    • #65368
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Weź chwyć lusterko albo telefon w rękę i masz coś takiego jak drzwiczki wyczystki, przez które można zrewidować komin… zaczyna się od najprostszych spraw;
      tak samo odcinek od kotła do trójnika komina można sprawdzić;
      Przy napowietrzonej kotłowni i drożnym kominie powinieneś raczej walczyć z za dużym ciągiem, a nie jego brakiem, ale jak chcesz czekać na kominiarza to Twój wybór.

      Telefon z selfiestick-iem działa perfekcyjnie.

    • #65367
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Komin sprawdzałem i rurę też aż w szoku byłem bo zero okopcenia jak nowe. Na kominiarza nie czekam bo nie mam czasu powoli sprawdzam co mogę jednak kocioł parę dni nie chodził bo prostu za gorąco było 😀 ale dzisiaj uruchamiać będę ponownie.

    • #65366
      Patrol
      Uczestnik

      jak już wiadomo, że sam komin jest drożny to przyjrzyj się jeszcze zestawowi płomieniówek (drożność kanałów/czystość), obniż jeszcze maksymalną temp. palnika w menu serwisowym i obserwuj;

    • #65365
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Panowie, wracając do napowietrzenia kotłowni. Ponieważ musze zrobić zetkę w piwnicy, lecz tak popatrzyłem i za piecem nie mam za bardzo gdzie zrobić;/ rury, kable ;/. Pomyślałem o swoim starym kominie… jakbym wywiercił w nim taką wiekszą dziurę i umieścił np jakąś rurę większą, lub wentylator to czy zda to egzamin? komin od palnika jest jakieś 3 metry :/

    • #65364
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam. Panowie, wracając do napowietrzenia kotłowni. Ponieważ musze zrobić zetkę w piwnicy, lecz tak popatrzyłem i za piecem nie mam za bardzo gdzie zrobić;/ rury, kable ;/. Pomyślałem o swoim starym kominie… jakbym wywiercił w nim taką wiekszą dziurę i umieścił np jakąś rurę większą, lub wentylator to czy zda to egzamin? komin od palnika jest jakieś 3 metry :/

      Jezeli zatkasz komin od góry i masz gdzie wywiercic dziurę na zewnątrz, tak z 2 metry od ziemi to powinien się nadać.
      Inaczej komin zachowa się jak komin i będzie wyciągać powietrze z kotłowni.

      Wentylator będzie stałe pompowal powietrze a nie o to ci chodzi.
      Ztka ma podać powietrze wtedy jak pięć pracuje. W postoju ma blokować wwiwlewanie zimnego powietrza do kotłowni.
      Inna spraw to to, że mechaniczna wentylacja nawiewna lub wywiewny jest niedopuszczalna w kotłowni z piecem z otwartą komora spalania.
      Wyczytałem gdzieś, że można zastosować mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewna zablokowaną ale spodziewam się, że tu będą problemy z doborem wentylatorów.

      Czy ten stary komin nadal działa? Jest niezaslepiony i może zaciągać powietrze z kotłowni powodując, że nowy komin zaczyna cofać?

    • #65363
      Robert Robert
      Uczestnik

      Cześć. Stary Komin posiada dwa ” szyby ” pod jeden jest podłączony stary Piec „śmieciuch” poprostu czopuch włożony w komin a drugi szyb to podłączona jest jakby wentylacja np z łazienki kratka. i pomyślalem aby stary piec odstawić i w miejsce co czopuch był podłączony to zrobic większą dziurę… ale w sumie teraz sie zastanowiłem nad tym, że on wyciąga 🙂 sam w sobie 🙂 Czyli np podłączenie wentylatora odpada? nie wepchałby powietrza z góry? Komin jest dość wysoki bo dom jest pietrowy z wysokim Strychem…

    • #65362
      Robert Robert
      Uczestnik

      Niestety nie mam miejsca co by mu zrobic otwór na wysokości 2m ponieważ komin stoi w środku 🙂 domu 😀

    • #65361
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć. Stary Komin posiada dwa ” szyby ” pod jeden jest podłączony stary Piec „śmieciuch” poprostu czopuch włożony w komin a drugi szyb to podłączona jest jakby wentylacja np z łazienki kratka. i pomyślalem aby stary piec odstawić i w miejsce co czopuch był podłączony to zrobic większą dziurę… ale w sumie teraz sie zastanowiłem nad tym, że on wyciąga 🙂 sam w sobie 🙂 Czyli np podłączenie wentylatora odpada? nie wepchałby powietrza z góry? Komin jest dość wysoki bo dom jest pietrowy z wysokim Strychem…

      Według mnie nie będzie to poprawnie działać.
      Wentylator będzie walczył z naturalnym ciągiem komina, który jeszcze się wzmoże wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

      Ten komin może Ci jeszcze zwiększyć problem. Na pewno będzie zabierał masę powietrza z kotłowni. Swoją drogą to on może być źródłem twojego problemu.
      Ten komin może mieć większy ciąg niż komin pieca na Pellet i dlatego cofa ci się płomień do palnika.
      Weź może do testu zatkaj stary komin aby nie zabierał powietrza z kotłowni.
      Oczywiście napowietrzenie jest niezbędne.

    • #65360
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety nie mam miejsca co by mu zrobic otwór na wysokości 2m ponieważ komin stoi w środku 🙂 domu 😀

      Ale masz jakąś ścianę wychodząc. Na zewnatrz?
      Albo jak to jest piwnica to można odkopac kawałek fundamentu zrobić coś w tym stylu
      https://goo.gl/images/Af5YmQ
      Albo coś takiego
      https://goo.gl/images/iuy1Wg

    • #65359
      Robert Robert
      Uczestnik

      Nie Nie Kolego nie trzeba robić czegoś takiego 🙂 bo można zrobić zwykłą zetkę tylko musze jakoś ogarnąć tam miejsce 🙂 między rurami itp 🙂 i co gorsze fundament ma ponad metr grubości i jest to cement z kamieniami ;/ więc roboty uuuu…. a młotem pneumatycznym nie bardzo ;/

    • #65358
      Robert Robert
      Uczestnik

      Stary Piec jest podłączony do tego komina i pozamykany to raczej nie powinien zabierać tego powietrza tak dużo. No neistety pozostaje mi zwykłe wykonanie Zetki, i muszę jakoś to ogarnąc 🙂

    • #65357

      U mnie okazało się że było za małe napowietrzenie kotłowni, mam zetkę fi 100 i wywietrznik z takim samym fi i jest to niestety za mało, Aby nie mieć problemów przy rozpalaniu pieca uchylam ewentualnie otwieram okno i wszystko jest w porządku. W planach mam zrobienie zetki i wywietrznika fi 160.

    • #65356
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Wracam do tematu, ponieważ dalej nie wiem czy wysoka temperatura podajnika to wina napowietrzenia kotłowni. Zrobiłem test może nie adekwatny ale według mnie jakoś miarodajny tzn. piec stoi w małej kotłowni z oknem jednak nie uchylnym ale mam tam drzwi na dwór, którędy wnoszę opał. Kotłownia graniczy z garażem do których również mam drzwi ognioodporne i potem brama garażowa 4,5m. Test polegał na otwarciu drzwi od kotłowni od samego rana do południa aby dostarczyć więcej powietrza natomiast po południu zrobienie jeszcze większego przewiewu otwierając drzwi do garażu oraz bramę garażową. Wynik był niezmienny tzn. pomimo dużego przepływu powietrza temperatura podajnika ani razu nie spadła poniżej 60 stopni. Zatem czy wysoka temperatura podajnika jest na pewno skutkiem za słabego napowietrzenia kotłowni ?? Komin jak już wcześniej wspominał sprawdzałem sam i cuk ma jak cholera ;/ Rura niestety się nadal przepala co może być jeszcze przyczyną i jak to sprawdzić ??

    • #65355

      Może te drzwi od kotłowni zostaw otwarte skoro masz okno nie uchylne. Ja mam olbrzymią kotłownie i jak nie uchyle okna to przy rozpalaniu mam pełno dymu. Mam wywiertznik i zetke po 100 mm.

    • #65354
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wracam do tematu, ponieważ dalej nie wiem czy wysoka temperatura podajnika to wina napowietrzenia kotłowni. Zrobiłem test może nie adekwatny ale według mnie jakoś miarodajny tzn. piec stoi w małej kotłowni z oknem jednak nie uchylnym ale mam tam drzwi na dwór, którędy wnoszę opał. Kotłownia graniczy z garażem do których również mam drzwi ognioodporne i potem brama garażowa 4,5m. Test polegał na otwarciu drzwi od kotłowni od samego rana do południa aby dostarczyć więcej powietrza natomiast po południu zrobienie jeszcze większego przewiewu otwierając drzwi do garażu oraz bramę garażową. Wynik był niezmienny tzn. pomimo dużego przepływu powietrza temperatura podajnika ani razu nie spadła poniżej 60 stopni. Zatem czy wysoka temperatura podajnika jest na pewno skutkiem za słabego napowietrzenia kotłowni ?? Komin jak już wcześniej wspominał sprawdzałem sam i cuk ma jak cholera ;/ Rura niestety się nadal przepala co może być jeszcze przyczyną i jak to sprawdzić ??

      To zostaje Ci parę możliwości.
      Marne paliwo produkujące masę szlaki. To byś zauważył na palniku.
      Wadliwy czujnik temperatury ale wtedy by ci się rura nie przepalała.

      Jak byk cofa ci płomień do podajnika, czyli musi się odbijać i wracać lub następuje odwrócenie ciągu komina. Jak masz zakończony komin? Może wiatr wpada, choć to by było dziwne.

    • #65353
      Markus
      Uczestnik

      Krzysztof, możesz przesłać z Econeta wykresy kilku cykli z temperaturami m. in. kotla, podajnika

    • #65352
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Drzwi mam mieć ciągle otwarte to zaproszenie dla złodziei więc to odpada. Dymić mi się tak nie dymi tylko czasami w podajniku. Palimy berlinkiem więc myślę że to dobry pellet z czego jest mało popiołu i brak szlaki. Co do komina też tak myślałem dlatego pytałem wcześniej o oslonnik wiatru czemu to służy i czy ma tu rację bytu. Wykres jakiś czas temu dawałem ale mogę wrzucić z tego weekendu.

    • #65351
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Drzwi mam mieć ciągle otwarte to zaproszenie dla złodziei więc to odpada. Dymić mi się tak nie dymi tylko czasami w podajniku. Palimy berlinkiem więc myślę że to dobry pellet z czego jest mało popiołu i brak szlaki. Co do komina też tak myślałem dlatego pytałem wcześniej o oslonnik wiatru czemu to służy i czy ma tu rację bytu. Wykres jakiś czas temu dawałem ale mogę wrzucić z tego weekendu.

      MI Berlinie odradzali gdyż tam mogą być resztki z produkcji parkietu jak kleje itp.
      Nie pamiętam kto mi ją odradzał. Serwis albo mój monter.

      Najlepiej trzymać się firm głównie zajmujących się produkcją pelletu a nie jako sposobu zagospodarowania odpadów.

    • #65350
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Siema
      Znalazłem coś takiego w sieci:
      „Niefortunne sytuacje mogą dotyczyć przerwy w dostawie energii elektrycznej, doboru skrajnie niewłaściwych nastaw palnika i układu podającego (czasu podawania, przerwy oraz mocy dmuchawy), wystąpieniu nieszczelności wynikających z błędów montażowych lub konstrukcyjnych, zaniedbań użytkownika oraz stosowania paliwa i dodatków o niewłaściwych parametrach.”
      Może coś podpowie Ci
      😉

    • #65349
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Pytanie jak czysto czyścisz palnik jego tace czy nie ma na niej spiekow ? Spieki powodują zapchanie drożności i mogą powodować cofanie płomienia ….Czego używasz do czyszczenia ? Czy masz odkurzacz do tego celu ? CZy podczas czyszczenia palnika nie wrzucasz jakiejs ilości pelletu do wnętrza palnika co może powodować zapalenie a przez to topienie rury czy tez cofanie się płomienia ?

      Czy dzwoniłeś do serwisu żeby sprawdzili Twoje nastawy ?

    • #65348
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Mi akurat Berlinka polecało bardzo dużo osób go używających właśnie ze względu na brak spieków i małą ilość popiołu co powinno świadczyć o jego bardzo dobrej jakości co również potwierdza podwójna certyfikacja.

      Przerw w zasilaniu brak przynajmniej od początku jego pracy gdy instalacja jest już w 100% wykonana i sprawna. Zaniedbań ze swojej strony nie widzę, ponieważ często doglądam piec i go czyszczę. Błędów montażowych też nie widzę piec skręcony i podokręcany jest poprawnie, instalacja wykonana rzetelnie ogólnie wszystko na wysokim poziomie wykonania. Błędów konstrukcyjnych również nie widzę choć na tym się tak nie znam aby to w 100% stwierdzić… Natomiast co do nastawów to tego właśnie nie jestem pewny dlatego piszę na forum z myślą, że ktoś podpowie co i jak. Piszę również tutaj bo sądzę, że serwisanci również na forum zaglądają natomiast jeśli nie to zadzwonię o dobranie poprawnych parametrów tym bardziej, że mogą to uczynić zdalnie jednak chciałem najpierw poznać wszystkie opinie bo powiedzą mi zapewne, że powodów może być dużo.

      Piec czyszczę średnio co 4 dni jednak codziennie do niego doglądam, ponieważ graniczy z garażem oraz moim składzikiem narzędzi 😉 Jak już wcześniej pisałem spieków brak. Do czyszczenia pieca używam łopatki natomiast do końcowego czyszczenia odkurzacza do popiołu. Podczas czyszczenia nie wrzucam niczego co by mogło powodować ropienie rury.

      Dodam, że berlinkiem palą również moi rodzice, którzy w tym roku wymienili „kopciucha” na piec z podajnikiem na pellet jednak na DEFRO. U nich takiego problemu nie ma a posiadają mniejszy i starego typu komin, a pellet zamawialiśmy teraz wspólnie.

      Proszę powiedzieć gdzie mam dzwonić i co powiedzieć aby dobrano mi odpowiednie parametry ?? Czy przez telefon da się to załatwić bo podkreślam, że serwis ma podgląd do obecnych nastawów i mogę również ustawić im możliwość edycji ich.

    • #65347
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Spróbuj porównać
      Podaj e-mail to wyślę Ci moje nastawy tu się nie podpieły

      Ustawienia kotła
      Minimalna temperatura zadana kotła
      55°C
      Maksymalna temperatura zadana kotła
      85°C
      Temperatura załączenia pompy kotła
      55°C
      Czas postoju pompy kotła od CWU
      0min
      Podwyższenie temperatury zadanej kotła od CWU, mieszaczy lub bufora
      5°C
      Wybór termostatu kotła
      Wyłączony
      Wyłączenie pompy kotła od termostatu
      Wyłączony
      Temperatura alarmu przegrzania kotła
      90°C
      Maksymalna temperatura podajnika
      60°C
      Temperatura wyłączenia kotła zewnętrznego
      25°C
      Kod sygnalizowania o aktywnych alarmach
      63
      Rozpalanie
      Moc nadmuchu w trybie rozpalanie
      30%
      Czas przedmuchu przed rozpalaniem
      30s
      Czas podawania paliwa w trybie rozpalanie
      25s
      Czas pracy grzałki w rozpalaniu
      6min
      Czas rozgrzewania grzałki przed rozpalaniem
      20s
      Próg detekcji płomienia przy czujniku optycznym
      20%
      Czas pracy z mocą minimalną po zakończeniu rozpalania
      2min
      Czas przedmuchu po zakończeniu rozpalania
      35s
      Moc przedmuchu po zakończeniu rozpalania
      35%
      Praca
      Czas cyklu pracy podajnika (podawanie + przerwa podawania)
      20s
      Minimalna moc nadmuchu jaką może ustawić użytkownik
      25%
      Szybkość podawania paliwa przez podajnik
      8.3kg/h
      Mnożnik szybkości podawania paliwa
      0.1
      Kaloryczność paliwa
      5.0kWh/kg
      Czas detekcji braku paliwa
      1min
      Wygaszanie
      Maksymalny czas wygaszania kotła
      30min
      Minimalny czas po jakim kocioł kończy wygaszanie
      3min
      Moc nadmuchu wygaszanie
      40%
      Czas pracy nadmuchu w wygaszaniu
      40s
      Przerwa nadmuchu w wygaszaniu
      15s
      Próg detekcji płomienia rozpoczynający przedmuch wygaszania
      50%
      Próg detekcji płomienia kończący przedmuch wygaszania
      3%
      Czyszczenie
      Czas czyszczenia w trybie rozpalanie
      30s
      Czas czyszczenia w wygaszaniu
      1min
      Moc nadmuchu w trybie czyszczenia
      100%
      Czas pracy po jakim nastąpi automatyczne wygaszenia kotła
      24h
      Nadzór
      Czas nadzoru
      0min
      Czas pracy retorty w trybie NADZÓR
      1.8s
      Czas cyklu podajnika w trybie NADZÓR
      20s
      Moc nadmuchu w trybie NADZÓR
      30%
      Ruszt
      Moc nadmuchu w trybie ruszt
      40%
      Czas pracy nadmuchu w nadzorze (tryb ruszt)
      20s
      Czas przerwy nadmuchu w nadzorze (tryb ruszt)
      8min
      Czas detekcji braku paliwa w trybie ruszt
      15min
      CWU
      Minimalna temperatura zadana zasobnika CWU
      20°C
      Maksymalna temperatura zadana zasobnika CWU
      70°C
      Czas wydłużenia ładowania zasobnika CWU
      2min
      Mieszacz 1
      Minimalna temperatura zadana obiegu grzewczego
      20°C
      Maksymalna temperatura zadana obiegu grzewczego
      40°C
      Obsługa mieszacza
      Włączona podłoga
      Nieczułość obiegu mieszacza
      1.0°C
      Wyłączenie pompy mieszacza od termostatu
      Wyłączony

    • #65346
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cd….
      Ustawienia kotła
      Temperatura zadana kotła
      75°C
      Temperatura zadana kotła w trybie ruszt
      60°C
      Sterowanie pogodowe temperaturą kotła
      Wyłączony
      Krzywa grzewcza kotła
      0.4
      Przesunięcie równoległe krzywej grzewczej kotła
      0°C
      Tryb pracy kotła
      standard_mode
      Modulacja mocy
      Moc nadmuchu przy 100% mocy kotła (w regulatorach retortowych główna moc nadmuchu)
      33%
      Czas podawania paliwa przy 100% mocy kotła (w regulatorach retortowych główny czas podawania)
      7.2s
      Histereza H2 pracy kotła
      9°C
      Moc nadmuchu przy 50% mocy kotła
      31%
      Czas podawania paliwa przy 50% mocy kotła
      3.8s
      Histereza H1 pracy kotła
      5°C
      Moc nadmuchu przy 30% mocy kotła
      29%
      Czas podawania paliwa przy 30% mocy kotła
      2.5s
      Histereza pracy kotła
      20°C
      Histereza kotła w trybie ruszt
      4°C
      Minimalna moc z jaką kocioł może pracować w trybie FL
      10%
      Maksymalna moc z jaką kocioł może pracować w trybie FL
      90%
      Ustawienia CWU
      Temperatura zadana zasobnika CWU
      47°C
      Tryb pracy pompy CWU
      Praca z priorytetem
      Histereza zasobnika CWU
      5°C
      Dezynfekcja zbiornika CWU
      Wyłączony
      Tryb LATO
      Włączony
      Temperatura wejścia w tryb LATO
      10°C
      Temperatura wyjścia z trybu LATO
      6°C
      Mieszacz 1
      Temperatura zadana obiegu grzewczego
      30°C
      Obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu
      2°C
      Sterowanie pogodowe temperaturą obiegu
      Włączony
      Krzywa grzewcza obiegu
      0.2
      Przesunięcie równoległe krzywej grzewczej obiegu
      2°C
      Porównaj napisz gdzie są różnice ?!

    • #65345
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ze 3 lata temu pomogli mi bardzo przez telefon:

      Mariusz 784 051 572
      Paweł 664 784 700

      Nie wiem czy pracują

      Zobacz na początek jakie masz różnice od moich ustawień i wtedy coś może ktoś podpowie
      Moim zdaniem to jakaś pierdoła w ustawieniach zbyt długa przerwa itp….

    • #65344
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie wiem czy sam UPS wystarczy. UPS podtrzymania napięcie powiedzmy kilka, kilkanaście minut. Jeśli w tym czasie kocioł przejdzie w stan postoju. To OK. Ale jeśli będzie jeszcze palnik pracował i UPS padnie. To mamy powtórkę z rozrywki. Najlepiej byłoby aby producent (kotła, palnika) przewidział łączność z UPSem i w sytuacji zaniku napięcia UPS daje sygnał i kocioł przechodzi do wygaszania. Ale to jest chyba przyszłość. Na chwilę obecną trzeba tak dobrać wielkość UPSa, aby wytrzymał cały cykl pracy palnika. Ale to nadal nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Wystarczy aby zanik napięcia był podczas postoju kotła. Pompy trochę zuzyją energii UPSa i wtedy gdy kocioł rozpocznie pracę, UPS pada. Ale to już jest loteria. Najlepiej aby sterownik kotła reagował na sygnały z UPS.
      Pozdrawiam

      Wiesz, zawsze można podać sygnał zwrotny na piec symulujac wyłączenie pieca od termostatu pokojowego.
      Pytanie czy znajdziesz taki ups, który jest w stanie podać taki sygnał. W sumie to jest zwarcie lub rozwarcie styków więc można by wymyślić jakiś układzik reagujący na zanik napięcia i w takiej sytuacji zwierający styki.

    • #65343
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Ok porównam dzisiaj po robocie te nastawy i dam znać co się różniło itp.

    • #65342
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Nieco różnią się opisy i wartości ale pozmieniałem również co nieco. Jest nieco lepiej ale temperatura podajnika nadal przeważnie stoi na około 55-60 stopni ;/ dzisiaj dzwonie na serwis bo mam już serdecznie dość tym bardziej, że od wczoraj piec zaczął mocno hałasować (jeszcze przed zmianą parametrów) trzeszczy, skrzypi czy czort wie co jeszcze ;/

    • #65341
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Opisy trochę się różnią bo to co przesłałem było zrzutem z modułu internetowego a nie bezpośrednio z kotła. Myślałem jednak żebyś to porównał i tam gdzie masz różnicy wrzucił tu bo różnice zawsze musza być bo przecież przewazenie pelletu bo inna moc kotła etc….

    • #65340
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Tak tak wiem dlatego częściowo zmieniłem i porównałem również z sugerowanymi nastawami ale mimo to temperatura podajnika jest nadal za wysoka względem tego co mówicie i raczej to nie jest winą napowietrzenia skoro tak jak opisywałem wcześniej otwieranie drzwi, wietrzenie, przewiew kotłowni nic nie daje.

      A do tego jeszcze zaczął piec głośno pracować podczas pracy, podawania paliwa itp. ;/ i t czasami tak głośno jakby się miał rozlecieć ;/

    • #65339
      Markus
      Uczestnik

      A do tego jeszcze zaczął piec głośno pracować podczas pracy, podawania paliwa itp. ;/ i t czasami tak głośno jakby się miał rozlecieć ;/

      Witam, może trzeba sprawdzić i wyczyścić podajniki. Ostatnio (wprawdzie w kotle retortowym, ale opalanym pelletem), zalegający w podajniku pył (nie spieki) kilkukrotnie zrywał zawleczki. Podajnik nr 2 można wyczyścić podczas postoju, zdjąć rurę i odkurzaczem wciągnąć pył ze ślimaka podajnika.
      Natomiast podajnik nr 1 najlepiej czyścić przy pustym zasobniku pelletu i trzeba odkręcić (przynajmniej jest tak u mnie) klapkę rewizyjną na zewnątrz zbiornika.
      Wtedy mamy dostęp do ślimaka podajnika w jego najniższym punkcie. Te podajnik ja czyszczę raz do roku. Więc u Ciebie jest małe prawdopodobieństwo, że jest zawalony pyłem.
      Ale ten z podajnika nr 2, to bym sprawdził. Możesz zrobić zdjęcie.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65338
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Patrzę tak o pyle piszecie. Ja w tym roku zakupiłem pellet z którego strasznie się pyli… nie wiem czy jest to z tego powodu, że pellet może rzeczywiście suchy, że aż tak pyli czy jest marnej jakości. Podczas spalania robi mi się spiek na palniku;/ wczesniej tego nie było… zostawało cos na palniku ale raczej takie, że po dotknięciu sie rozpadało… a teraz jak kamień ;/ Co prawda nie mam Zetki, lecz wczesniej też nie miałem i aż takich spieków nie było…

    • #65337
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      OK mogę to sprawdzić jednak użytkowanie rzędu 2 miechów i takie rzeczy ?? Rozumiem, że ten ślimak faktycznie może i być zapylony bo to główny i pierwszy który może przyjmować takie syfy zatem nie omieszkam tego sprawdzić. Ale czy odkurzaczem wciągnę wszystko bo ten ślimak idzie od podajnika w górę pieca ?

    • #65336
      Markus
      Uczestnik

      Czy będzie pył czy nie to zależy od pelletu.

      Na Twoim zdjęciu widać że trochę pyłu masz. Odłącz rurę w tym miejscu i wyciągnij z podajnika nr 2 cały pył.
      Podajnik nr 2 przepycha pellet, (który spada z góry z podajnika nr 1) na rynnę palnika.
      Zrób sobie zdjęcie przed i po czyszczeniu.

      Załączam zdjęcia z mojego podajnika przed i po czyszczeniu odkurzaczem.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #65335
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Dzisiaj wyczyszczę ale to raczej nie zniweluje problemu 🙁

    • #65334
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura palnika na poziomie 50-60 stopni w palnikach HT PellHard to żaden problem.
      Każda kotłownia na paliwo stałe wykonana zgodnie z prawem budowlanym i odebrana przez kominiarza ma kanał napowietrzający (min 200 cm2) – kotłownia bez napowietrzenia jest potencjalnym źródłem tlenku węgla dla domowników więc ryzykownie zdrowia i życia rodziny pozostawię bez komentarza.
      Łącznik elastyczny spali się w przypadku:
      1) Brak powietrza do spalania (niespalane paliwo narasta na palniku odbijając płomień).
      2) Nieprawidłowy komin (źle dobrany, nieodpowiednio wykonany, uszkodzony).
      3) Zalegająca szlaka na palniku (odbijanie płomienia).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #65333
      Krzysztof Ryś
      Uczestnik

      Wczoraj rozmawiałem z Panem od serwisu powiedział jakie parametry ustawić itp. jednak piec nie może osiągnąć zadanej temperatury 70 stopni przez co całą noc chodził ;/ Teraz będąc w robocie sprawdzałem za pomocą econeta ma niby postój więc może jakoś dociągnął ale długoooo to trwało. Niestety nie do końca wiem jak modulować moc 🙁 aby było idealnie ?

      PS. Poprzedzając przedmówce to komin jest w 100% ok, szlaki również nie ma na palniku.

    • #65332
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hmm jeśli ciężko ma dobić do zadanej temp w miarę szybko to może to co uda mu się dogrzac idzie na rozbiór na dom… może pompy na za wysokich biegach pracują? i poprostu wyciągają z kotła?Paliwo w miare dobre?

    • #65331
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Spadła temperatura to układ musi po chodzić żeby uzyskać temp

      jak chcesz żeby szybciej doszedł to zmniejsz H1 o 1-2*C

    • #65330
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wczoraj rozmawiałem z Panem od serwisu powiedział jakie parametry ustawić itp. jednak piec nie może osiągnąć zadanej temperatury 70 stopni przez co całą noc chodził ;/ Teraz będąc w robocie sprawdzałem za pomocą econeta ma niby postój więc może jakoś dociągnął ale długoooo to trwało. Niestety nie do końca wiem jak modulować moc 🙁 aby było idealnie ?

      PS. Poprzedzając przedmówce to komin jest w 100% ok, szlaki również nie ma na palniku.

      Nie piszesz jakie moce nasz ustawione.
      Zakładam, że na 30% ustawiłeś moc w okolicy 5 kw. Niestety nie masz pewności czy jest to faktyczne 5 kw gdyż nie masz pewności jaką kaloryczność ma paliwo.
      Jak wpisałeś w sterowniku kaloryczność 5 kw to ustaw tak podawanie na 30% aby było około 5.5 kw.
      Chodzi o to aby palnik przy 30% mocy nie schodził poniżej mocy minimalnej gdyż wtedy radykalnie spada sprawność pieca więc może nie być w stanie osiągnąć temperatury zadanej.

      Ja mimo dobrej jakości paliwa ustawiłem sobie 5.5 kw. W najgorszej sytuacji gdy kaloryczność jest niepewna palnik i tak dostanie dawkę potrzebną do osiągnięcia mocy powyżej 5.5 kw.

      Czyli w sumie zwiększ podawanie na mocy minimalnej. Zakładając, że jesteś w stanie to zrobić.
      Jeżeli masz ten nowy sterownik z automatycznym wyliczaniem podawania to ustaw kaloryczność paliwa na 4.7 – 4.8 Kw.

    • #65329
      YAQB
      Uczestnik

      Witam.

      Wracam dziś do domu, piec (HT DasPell) piszczy, pellet rozsypany pod zasobnikiem i zastałem taki widok ..

      Zacząłem więc szukać i trafiłem na ten wątek. I tu czytam:

      Łącznik elastyczny jest zabezpieczeniem przed cofnięciem się płomienia do podajnika. Płomień może cofną się do łącznika w kilku przypadkach:
      1) Brak odpowiedniego ciągu kominowego (zapchany komin lub nieprawidłowo dobrany komin). Kotły 5 klasy powinny być podłączane do kominów przystosowanych do niskich temperatur – wkłady stalowe.
      2) Zabrudzony wymiennik kotła – brak przepływu spalin.
      3) Niedziałające napowietrzenie kotłowni.
      4) Nadmiar szlaki na palniku – płomień odbije się od zalegającej szlaki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Szlaki w palniku miałem głównie w poprzednim sezonie (powstawały duże spieki na rynnie palnika), więc w tym roku zwracałem na to uwagę. Nie mniej przez ostatnich kilka dni piec wielokrotonie wygaszał się z powodu PRZEKROCZONEJ MAX. TEMP. PALNIKA.

      Na podstawie w/w sugestii zajrzałem więc do komór powyżej palnika:

      Tutaj przekrój raczje nie jest zbyt mały, ale ….

      Krata paleniska nad palnikiem jest totalnie „zabita”. Na 99% na koniec sezonu grzewczego (wiosna 2018) czyściłem cały piec (ale ręki pod topór nie położę)… Zakładam, że błąd przegrzewającego się palnika i upalenie sie spiro rury wynika z tego zasyfienia, ale … co jest powodem takiego „zabicia” komór ponad paleniskiem? Ma to jakkolwiek związek z jakością pelletu? Dodatkowo dziwnie wyglądają te ścianki (takie jakby chropowate)

      Dodatkowo kwestia – gdzie „na wczoraj” kupić taką spiro rurę na terenie Warszawy?

    • #65328
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie tak. a sprawdź też w alarmach czy nie ma błędu braku zasilania? bo i przez to mogło się tak zdarzyć… pellet się rozpalił, zabrakło prądu to i piec i nadmuchy przestały pracować a pellet się palił… na palniku robią Ci się spieki?

    • #65327
      YAQB
      Uczestnik

      Pierwsza wiadomość wysłała mi się nie chcący przed dokończeniem pisania, więc dopisałem sporo dodatkowych informacji już po Twojej odpowiedzi …

      Dodając – przez ostatnie dni seryjnie występował błąd przekroczenia max. temp. palnika (kilkakrotnie dziś, wczoraj i w piątek)

    • #65326
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wiesz, takiego syfu w piecu jeszcze nie widziałem.
      Po zmianie paliwa zrobiłeś przeważnie i ustawiłeś nadmuchy?
      Parę awarii zasilania nie spowodowały by takiego stanu pieca.

      Wygląda to tak jakbyś długo go nie czyści (pisałeś o tym) oraz spalał pellet w złych warunkach. Mało powietrza.

      Wyczyść porządnie cały piec.
      Rurę powinien mieć każdy sklep handlujacy tego typu piecami. Dzisiaj już nic nie dostaniesz.

      W sumie, jeżeli to jest pierwsze przepalenie to powinieneś mieć zapasowy kawałek.

    • #65325
      Robert Robert
      Uczestnik

      łooo zwracam honor 🙂 tych dalszych zdjęć nie widziałem:) rzeczywiście ładnie zasyfiony piec… jak tam nie było zaglądane, to nazbierało się na palniku 🙂 i sobie nie poradził.

    • #65324
      YAQB
      Uczestnik

      Witam.

      Piec chodzi u mnie 5-ty sezon. Zawsze na koniec sezonu czyszczę go gruntownie … ale teraz nie mam 100% pewności, że wiosną tego roku to zrobiłem …

      Tak czy siak – właśnie skończyłem do czyścić. Rurę kupię jutro. Nowej partii pelletu jeszcze nie przeważyłem – akurat będzie jutro do tego okazja.

      Pytanie czy sam palnik po takiej „awarii” trzeba czyścić? Dziś „zdrapałem” tylko przywarte reszki spiro-rury z jego obudowy …

    • #65323
      YAQB
      Uczestnik

      Prosiłbym tez uprzejmie o podesłanie linku co do ustawiania nadmuchów – bo samo przeważenie pamiętam jak się robi (u siebie robię to przez 10 minut) . Z góry dzięki i przepraszam za lenistwo, ale „mom ciorne łapska” i jutro też mogę nie mieć czasu tego poszukać, a sytuacja dośc awaryjna …

      Z góry dziękuję za wyrozumiałość.

    • #65322
      Robert Robert
      Uczestnik

      Pewnie by się przydało:) Ja czyszczę zawsze i palnik, wyciągam rynienkę na która spada pellet, tam tez syf się dostaje, nie zajmuje to wiele czasu a warto:)

    • #65321
      Robert Robert
      Uczestnik

      pewnie nadmuchy to już sam będziesz musiał ustawić poprzez zerkanie na płomień, bo palić się może różnie 🙂

    • #65320
      YAQB
      Uczestnik

      Samą rynienkę to wyjmuje dość często – chodzi mi o sam palnik jako taki bo na jego wejściu od góry też jest ciut „przysmazonego” tworzywa z resztek spiro. Nie wiele, ale coś tam mogło wpaść do komory palnika

    • #65319
      Robert Robert
      Uczestnik

      ah, że tutaj… to rzeczywiście widać na zdj… ja bym sprobował poczyścic. bo nie wiadomo ile syfu tam spadło jak się rura topiła, żeby tam nie zapchało się coś:)

    • #65318
      YAQB
      Uczestnik

      pewnie nadmuchy to już sam będziesz musiał ustawić poprzez zerkanie na płomień, bo palić się może różnie 🙂

      Jakby mnie ktoś obuchem w łeb walnął bo niby to już kiedyś ustawiałem ale coś mi się wydaje że jednak w zeszłym roku tylko zrobiłem ważenie, bez tuningu wiatrów 😉 Regulując nadmuch obserwuję płomień i dążę do uzyskania jakiego efektu?

    • #65317
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      pewnie nadmuchy to już sam będziesz musiał ustawić poprzez zerkanie na płomień, bo palić się może różnie 🙂

      Jakby mnie ktoś obuchem w łeb walnął bo niby to już kiedyś ustawiałem ale coś mi się wydaje że jednak w zeszłym roku tylko zrobiłem ważenie, bez tuningu wiatrów 😉 Regulując nadmuch obserwuję płomień i dążę do uzyskania jakiego efektu?[/quote]
      Jeżeli masz obawy, że coś z łącznika dostało się do podajnika to faktycznie warto go wyczyścić. Może trochę smierdziec jak by tam coś zostało. A potem zrób test czy działa.

      Ustawianie nadmuchu robisz na szybko, otwierasz i szybki rzut oka na języki. Celujesz w kolor żółty.

      Jak jest czerwony to za mało a jak biały to zbyt duży nadmuch.

      A i czyszczenie pieca powinieneś robić co parę zasypow a nie raz na sezon. Ja się staram czyścić piec raz lub dwa razy w miesiącu mając świadomość, że tracę trochę na sprawnosci z powodu zasyfienia.

Oglądasz 161 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.