Dziwne zachowanie układu z zaworem 4d

Strona główna Forum Pomoc techniczna Dziwne zachowanie układu z zaworem 4d

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64966
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Od wczoraj obserwuję dziwne zachowanie mojego ogrzewania.
      Mam zawór 4d z siłownikiem.
      Siłownik jest zamknięty (0% na sterowniku).
      Temperatura mieszacza sterowana pogodowo i teraz ustawiona na 34 stopnie
      Piec grzeje do 70 stopni.
      Obserwuję problemy z utrzymaniem temperatury w układzie na zadanym poziomie.
      Zdarza się to tylko jak jest ciepło. Przy niskich temperaturach nie mam problemu.
      Tak wygląda stan obecny.
      EcoNet2.JPG
      Wykres ostatnich 24 godzin gdzie widać pierwszy dziwny skok temperatury przy grzaniu CWU koło 18-tej oraz początek dłuższego dziwnego zachowania od około 22-ugiej.
      EcoNet.JPG
      Wydaje się, że jest to kwestia wygrzanego domu i zamkniętych termostatów ale spodziewałem się, że w takiej sytuacji:
      – powrót pieca (u mnie temperatura spalin) bardziej zbliży się do temperatury pieca
      – czas postoju zostanie wydłużony a nie będzie się skracał
      – czas pracy pieca będzie krótszy skoro nic nie odbiera ciepła.

      Prawdę mówiąc nie rozumiem tego zachowania.
      Obserwuję także inne dziwne zachowanie przy pełnym otwarciu zaworu 4d, które nastąpi zanim piec się nagrzeje. Zdarza się niekiedy w trybie Auto jak piec wyjdzie z trybu Zima oraz w czasie postoju na czyszczenie.
      Tu wygląda to tak jakby woda z obiegu pieca nie mieszała się z wodą w obiegu za mieszaczem.
      Mieszacz otwarty na 100%, woda w piecu ma 70 stopni a za mieszaczem 30 lub 40 stopni.
      Tu wystarczy że albo zmuszę mieszacz do zamknięcia i to spowoduje, że woda się wymiesza, albo zrobię restart pieca (wyciągnę na chwilę wtyczkę).

      Z góry dziękuję za sugestie.

    • #64988
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przy całkowitym otwarciu zaworu woda na instalacje, powinna mieć temperaturę o kilka stopni niższą od temperatury kotła. W przypadku całkowitego zamknięcia mieszacza temperatura za mieszaczem powinna spaść do temperatury otoczenia (oczywiście nie od razu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64987
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Przy całkowitym otwarciu zaworu woda na instalacje, powinna mieć temperaturę o kilka stopni niższą od temperatury kotła. W przypadku całkowitego zamknięcia mieszacza temperatura za mieszaczem powinna spaść do temperatury otoczenia (oczywiście nie od razu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      Tak to powinno się odbywać.
      Tylko sam zawór 4d nie jest izolatorem więc jego pełne zamknięcie i tak skończy się tym, że część ciepła będzie przenikać z jednej strony na drugą.
      Więc w finale po jednej stronie mieszacza mam mieć 34 stopnie a po drugiej mam do 70 stopni.
      Samo przewodnictwo cieplne metalu, z którego zbudowany jest mieszacz powoduje nagrzewanie się wody po drugiej stronie a pompa obiegowa CO powoduje większe odbieranie ciepła.
      Jeżeli moje myślenie jest poprawne to dom obecnie nie odbiera ciepła a sam mieszacz powoduje nagrzewanie małej ilości wody w części między mieszaczem a czujnikiem temperatury (jakieś 20 – 30 centymetrów rury miedzianej chyba fi 1″).

      Trochę mnie dziwi, że to jest wystarczające aby obniżyć temperaturę powrotu.

      Albo zawór 4d jest jakiś dziwny. Mam ten 4-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 486 tylko 1″ i poprzedniej generacji.

      Albo sam zawór się nie domyka.

    • #64986
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przenikanie ciepła będzie się ujawniało przy zaworze ale zauważ że przy zamknięciu zaworu wpływa do niego zimna woda z instalacji.

      Otwórz go na maxa i sprawdź jaką masz temperaturę na czujniku.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64985
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Sprawdzę to wieczorem.
      Rano jak odkręciłem kaloryfer na max to temperatura zaczęła spadać, choć nie jakoś strasznie.

      W zeszłym sezonie też takie coś obserwowałem ale tylko jak było ciepło.
      Jak tak dalej będzie się zachowywał to przestawię czujkę temperatury do łazienki i zacznę wytłaczać pompę obiegu.
      Trochę słabo to będzie działać z podłogówką ale na pewno lepiej niż teraz.

      Jeszcze zdalnie zrobiłem test z wyłączeniem pompy obiegowej CO i temperatura na mieszaczu zaczyna powoli spadać a temperatura powrotu pieca zaczyna rosnąć.
      Więc mieszacz chyba jednak się zamyka.

      Jeszcze jedno pytanie.
      Mam dwie pompy CO i CWU z automatyczną modulacją mocy.
      Czy one powinny być ustawione na pełną moc czy lepiej zmienić im prędkość na 2/3?

      Dziękuję.

    • #64984
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pompa od CO pracująca na grzejniki jest w stanie zmieniać wydatek w przypadku, gdy termostaty na grzejnikach odcinają poszczególne grzejniki – czyli warto ustawić modulację (wartość zależna od zapotrzebowania – np. wstępnie na 2/3 – jeżeli modulacja też ma kilka stopni).

      Pompa CWU ma pompować cały czas tak samo więc można ustawić stały bieg np. 2/3.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64983
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Pompa od CO pracująca na grzejniki jest w stanie zmieniać wydatek w przypadku, gdy termostaty na grzejnikach odcinają poszczególne grzejniki – czyli warto ustawić modulację (wartość zależna od zapotrzebowania – np. wstępnie na 2/3 – jeżeli modulacja też ma kilka stopni).

      Pompa CWU ma pompować cały czas tak samo więc można ustawić stały bieg np. 2/3.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Z tego co rozumiem moje pompy w rybie auto mają modulację trzystopniową. Ustawiam maksymalną moc i jak nie da się pompować to zwalnia.
      Zmienię to ustawienie jak będę w domu.

      Wyłączyłem pompę CO na dwie godziny i po ponownym uruchomieniu wygląda, że zachowuje się normalnie.

      Dziękuję.

    • #64982
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Witam,

      Jakie wartości masz ustawione dla:
      – zakres proporcjalnosci
      – stała czasu calkowania?

    • #64981
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      Jakie wartości masz ustawione dla:
      – zakres proporcjalnosci
      – stała czasu calkowania?

      Zakres proporcjonalności: 1
      Stała całkowania: 130
      Czas otwarcia: 60s
      Nieczułość: 0.7

    • #64980
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Dzisiaj miałem to samo.
      Zawór 4D zamknięty a temperatura za zaworem rośnie.
      Pięć przez to pracuje dłużej.
      Sytuacja się zdarzyła juz po spowolnienie pompy co.

      Ciekawe jest to, że zdarza się to jak dom jest wygrzany a na zewnątrz jest ciepło wiec piec ustawia na zaworze około 32 stopnie.
      Mały odbiór ciepła, a przy pracy pieca są skoki temperatury wynikające z ruchów sterownika zaworu 4D.
      Dziwne jest też to, że powrót pieca przy zamkniętym zaworze 4D nie rośnie jakoś znacznie i utrzymuje się około 7 stopni poniżej temperatury kotła. Oczywisię jest tu błąd związany z montażem samego czujnika.
      Zamknąłem zarory na obiegach tak aby sprawdzić czy zawór ni puszcza wody i wygląda to tak, że nie zauważyłem różnicy, wiec raczej nie jest to wina zaworu.
      Wyłączanie pompy co na jakiś czas rozwiązuje problem wiec chyba jest to kwestia odbiorów.
      A i dzień wcześniej paliłem w kominku.

      Musze na pewno popracować nad ustawieniami siłownika zaworu 4D.
      Econet bardzo zakłamuje historie temperatury w obiegu poprzez bardzo rzadkie zapisywanie danych.
      Na szczęście udało mi się dorwac do pomiarów z domoticz-a wiec zostawię na jakiś czas zbieranie danych i może to coś pokaże.

      Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

    • #64979
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Sprawdziłem podłączenie siłownika oraz ustawienie zaworu 4D i okazało się, że:
      – siłownik był podpięty na odwrót
      – najprawdopodobniej łopatka zaworu 4D została źle ustawiona przed montażem siłownika co skutkowało dziwnym zachowaniem się temperatury mieszacza.

      Po korekcie podpięcia i poprawnym ustawieniu łopatki zaworu 4D (według instrukcji do siłownika) wydaje się, że problem może być rozwiązany.
      Teraz siłownik otwiera zawór na około 70% – 75% a poprzednio pracował w rejonie 20% – 30% z dziwnym zachowaniem na 0% i na 100%.

      Mam pompę kotła jako, krótki obieg zabezpieczający powrót.
      Zastanawia mnie jak powinien być otwarty zawór aby utrzymać powiedzmy 35 stopni?
      Czy te 70% to jest normalna wartość?

      Wiem, że to zależy od temperatury wody powracającej. Ale chodzi mi bardziej o to czy te 70% – 75% otwarcia jest wartością normalną.
      Czy dobrze myślę, że przy 100% otwarcia zaworu na kaloryfery pójdzie woda do 70 stopni mimo, że pompa kotła cofnie część wody do pieca?

      Dziękuję.

    • #64978
      Grzegorz
      Uczestnik

      Witam
      Zawór powinien otwierać sie max do 50% przy zadanej tem. mieszacza 35 stopni, oczywiście zależne jest od tem. kotła.
      U mnie przy zadanej 34 st. oscyluje pomiędzy 10- 40 % otwarcia.
      Najprawdopodobniej masz słaby kontakt czujnika, lub w złym miejscu założony, lub nieczułość mieszacza za wysoka.
      Na 100% otwarcia zaworu, temperatura na kaloryfery pójdzie taka jak na kotle.

    • #64977
      Markus
      Uczestnik

      Działanie zaworu 4 drogowego fajnie jest zobrazowane na stronie Defro:

      Zawór 4D

      Przy 100% otwarciu na kaloryfery, na powrót do pieca pójdzie tylko z powrotu z kaloryferów.

      W którym miejscu MateuszZurek umiejscowioną masz pompę kotłową?

      A tak na marginesie, niedawno oglądałem instalacje kotła U-Ret na sterowniku Techa i tam jest parametr minimalnego otwarcia (czy jak kto woli zamknięcia),
      także na powrót do Kotła ustawione jest np. 15% . Czyli minimalnie 15% z zasilania idzie na powrót do kotła.

      Pozdrawiam

    • #64976
      Grzegorz
      Uczestnik

      Markus, słuszne pytanie „W którym miejscu MateuszZurek umiejscowioną masz pompę kotłową?”
      Jeżeli ma pompę założoną inaczej niż na fotce to zawór szaleje.

    • #64975
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      U mnie pompa kotła działa jako zabezpieczenie powrotu i jest zamontowana na krótkim obiegu jak na poniższych zdjęciach
      20170115_102227.jpg 20170115_102327.jpg

      Mam taż drugą pompę do CO.
      Wiec możliwe, że te dwie pompy pobierają sobie ciepła wodę i dlatego zawór 4D musi się tak mocno otwierać.

      A i obecnie w miarę stabilnie to działa.
      Zobacze co się będzie działo jak będzie ciepło.

      Pozdrawiam

    • #64974
      Markus
      Uczestnik

      Wychodzi na to że mamy podobne rozwiązanie, z tym że ja mam zawór 3D (mieszacz z siłownikiem) oraz na krótkim obwodzie pompę kotłową podpiętą do modułu B. Zawór 3D odpowiada tylko za ustalenie właściwej temperatury (zgodnej z pogodówką) wody idącej na grzejniki. Natomiast pompa kotłowa włącza się jak na powrocie do kotła, temperatura jest niższa niż 53 stopnie.
      Zaobserwowałem, że czasami (gdy temperatura kotła jest około 65 stopni, to gdy włączy się pompa kotłowa , to mieszacz musi bardziej się otworzyć aby utrzymać zdaną temperaturę ( w przedziale wynikającym z czułości mieszacza). Jak w to włączy się jeszcze pompa CWU, to miałem straszny rozbiór . Dlatego ustawiłem priorytet dla CWU.

      W Twoim przypadku, przy zaworze 4D oprócz podbierania wody, przez pompę kotłową, mamy do czynienia z dwoma strumieniami ciepłej wody mającej podtrzymać powrót do kotła: jeden z 4D, a drugi z pompy kotłowej. I tu mogą sobie trochę zaburzać ustalenie temperatury powrotu.

      Pozdrawiam

    • #64973
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję Markus.
      Też ustawiłem priorytet na CWU. Świat się nie zawali jak przez godzinkę nie będę ogrzewał domu.

      Co do pompy kotła.
      Tu jest mały problem. Mam ustawioną temperaturę załączania pompy kotła na 45 stopni. Z tym, że według mnie ta pompa załączy się jak temperatura wzrośnie ponad 45 stopni a nie jak spadnie poniżej.
      Piec wyświetla, że ta pompa chodzi praktycznie na okrągło. Więc jej nie wyłączę.
      Jedyne co mogę zrobić to zwiększyć moc pompy CO. Zostały mi jeszcze dwa progi do wykorzystania.

      Tak czy inaczej wygląda na to, że główny problem powodowany był złym ustawieniem zaworu 4D w stosunku do ustawienia siłownika.

      Pozdrawiam

    • #64972
      Markus
      Uczestnik

      Tak jak pisalem, u mnie moduł B zarzadza pompa kotlowa.

      Co do CWU, to ja ustawilem histereze 1 stopien. W praktyce podgrzewa o kilka stopni, a czas ladowania to okolo 10 min.
      Oczywiscie w zaleznosci od zuzycia laduje czesciej.

    • #64971
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie zużycie cieplej wody jest praktycznie tylko wieczorem.
      Wiec ustawione mam 5 stopni histerezy oraz 8 stopni obniżenia nocnego.
      To powoduje grzanie wody o 17tej.
      Niestety powoduje to tez grzanie o 5 do 8 stopni, co zajmuje do godziny.

    • #64970
      Markus
      Uczestnik

      Co do CWU to ćwiczyłam różne kombinacje. Wydaje mi się takie małe doładowanie (o 1 stopień) nie zaburza całości przepływu. W praktyce przy histerezie 1 podgrzewa o 4 stopnie (gorąca woda w wezownicy oddaje ciepło,mimo że pompa się wyłączyła). Ja mam zasobnik 200l.
      Z obniżeniem nie próbowałem, gdyż mam rozbiory wody w rożnych porach dnia i nocy☺

    • #64969
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Na lato u siebie ustawiam histerezę 10 tak by kocioł rzadko się odpalał niestety kiedy ustawiłem powyżej 10 to już kocioł zaczynał się pocić tzw korozja niskotemperaturowa a zima kiedy chodzi CO to i tak kocioł jest między 55-75 wiec dla CWU mam 5 histereze

    • #64968
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Wydaje się, że problem został rozwiązany.
      Pięć poprawnie wychodzi z trybu lato i nie zauważyłem dziwnych zachowań.
      Włączyłem także wyłączanie pompy CO od termostatu aby nie przegrzewać dużej łazienki.
      Założenie jest takie, że termostat ma ustawioną temperaturę, ktora normalnie nie osiagam w dużej łazience. Na razie jest to 23 stopnie co jest dla nas wystarczające.
      Przekroczenie tej temperatury oznacza, że w domu jest odpowiednio ciepło.
      Z obserwacji wynika, że fajnie to działa. Nawet w słoneczne dni dom się fajnie dogrzewa i wyłącza ogrzewanie. Nie wiem jak to się przełoży na spalanie ale zima nas na razie oszczędza.
      Pozdrawiam

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.