kocioł ECO DUO 48, dmuchawa WPA 07

Strona główna Forum Pomoc techniczna kocioł ECO DUO 48, dmuchawa WPA 07

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64885
      hantek1
      Uczestnik

      Bardzo proszę o pomoc w ustawieniach parametrów kotła HT ECO DUO 48, dmuchawa wpa 07.

      O ile zadawala mnie „grzybek” w palenisku, to mam następujące problemy:

      1. Kocioł mimo nastawy np. 65 stopni, waha się w swoim nagrzaniu od 59 do 68 stopni.
      2, Do kotła mam podłączoną grupę pompową z dwoma zaworami. Mimo nastawy temperatury na zaworach, również ona jest niestabilna i albo przegrzewają, albo nie dogrzewają do zadanej temperatury.
      3. Komin jest bardzo ciepły, w kotle zbiera się bardzo dużo sadzy.
      4.W popiele mogłoby być mniej „spieków”

      Powierzchnia ogrzewana to 400 metrów, kocioł HT ECO DUO 48 ze sterownikiem HT 800 z modułem internetowym, pompa wpa07, zasilanie ekogroszkiem o kaloryczności 26 kJ.

      Bardzo proszę o prostą, zrozumiałą i skuteczna poradę. Jestem starszą osobą, do tego ….babą.

    • #64898
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Prawidłowe spalanie zachodzi w przypadku spełnienia kilku podstawowych zasad – odpowiedniej wielkości napowietrzenie kotłowni (kanał o powierzchni przekroju około 240 cm2) i regulacja ilości powietrz ana wentylatorze w stosunku do ilości węgla.

      Wahania temperatury na kotle wynikają z odbiorów ciepła przez instalację – w przypadku, gdy instalacja nie pobiera dużej ilości ciepła to temperatura na kotle zazwyczaj jest przekraczana, w przypadku, gdy zawory otworzą przepływ na instalację to kocioł może nie osiągać zadanej temperatury.

      Warto zweryfikować, czy sterowanie instalacją jest realizowane wyłącznie poprzez zawory mieszające czy również przez termostaty na grzejnikach lub główny termostat wyłączający pompę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64897
      hantek1
      Uczestnik

      1. Wentylacja kotłowni jest prawidłowa.
      2. Regulacji temperatury na grzejnikach nie ma. Pomiędzy kotłem a grupą pompową jest zainstalowana pompa gówna WILO ustawiona na 49. W załączniku foto.
      3. Na sterowniku mam ustawione takie parametry:
      tryb pracy kotła: palnik/sterownik
      obroty dmuchawy: 47% (8%)
      czas pauzy podajnika 25 s
      korekta mocy kotła 0%
      korekta nadmuchu +10%
      obroty dmuchawy w podtrzymaniu 5s ( 7%)
      czas oczekiwania 8 minut
      krotność podawania paliwa 2
      obroty dmuchawy w trybie ręcznym 10%
      histereza kotła 2
      temperatura załączenia pompy 45 stopni
      obroty dmuchawy wzrost 1%
      temperatura włączenia dmuchawy 40 stopni
      czas pracy podajnika 10 s
      czas przesypywania 5 minut

      Wszystkie te dane spisałam ze sterownika i aplikacji internetowej „FosterProRemote”

      O ile w temacie nietrzymania temperatury przez kocioł i zawory czuję się już doinformowana, to proszę jeszcze o zweryfikowanie podanych przeze mnie parametrów.
      Chodzi mi o:
      – efekt bardzo ciepłego komina ( czy tak ma być?),
      – bardzo dużą ilość sadzy gromadzącej się w kanałach kotła i jego górnej komorze
      – zmniejszenie „spieków” w popiele, tak aby uzyskać optymalizację spalania.

    • #64896
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy kocioł będzie pracował ze sprawności powyżej 80% to temperatura spalin na mocy nominalnej może sięgać 200 stopni C. Długa praca z mocą nominalną może powodować mocne podgrzewanie komina.
      Jakiej dokładnie średnicy jest kanał napowietrzający kotłownię.
      Sadza powstaje wyłącznie w przypadku spalania w małej ilości tlenu więc drążę temat napowietrzenia kotłowni – jeżeli to możeliwe to proszę zdjęcie kanału napowietrzającego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64895
      hantek1
      Uczestnik

      Kotłownia jest spora: wysokość około 2,5 metra, szerokość około 10 m, długość około 6 m. W kotłowni zainstalowana jest wentylacja j ( jak na foto) o przekroju około 25 cm, oraz ( również jak na foto), okno jest uchylone na stałe. Wydaje się mi, że napowietrzenie kotłowni jest ok. Nie jestem jednak pewna czy mam prawidłowo ustawione parametry dmuchawy kotła. W poprzednim sezonie grzewczym napowietrzenie kotłowni było takie samo, opał takiej samej kaloryczności- ale sadzy było zdecydowanie mniej. Obawiam się, że trochę „pogrzebałam”w ustawieniach parametrów kotła, dmuchawy i podajnika.
      Proszę o jakiekolwiek sugestie, będę próbować wszystkich rozwiązań.

    • #64894
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ten okrągły otwór jest pod sufitem czy przy podłodze? Dokąd prowadzi – na zewnątrz budynku czy do kanału przy kominie?

      Zrób zdjęcie paleniska podczas pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64893
      hantek1
      Uczestnik

      Okrągły otwór jest przy suficie ( u góry ściany). Prowadzi na zewnątrz budynku.
      W załączeniu foto paleniska oraz foto kanałów ( stan 3 dni po czyszczeniu).

    • #64892
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy to jest palenisko podczas pracy? wygląda jakby kocioł w tym momencie pracował w podtrzymaniu.
      Wyczyść kocioł, aby wszystko co teraz zrobimy pokazywało rzeczywista sytuację.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64891
      hantek1
      Uczestnik

      Ok. Kocioł wyczyściłam. Robię to systematycznie dwa razy w tygodniu.
      W załączeniu foto paleniska w czasie pracy.

    • #64890
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień jest bardzo jasny i rażący. Zmniejsz nadmuch o 5%. Płomień powinien zmienić kolor na żółty. Ilość paliwa na palenisku delikatnie wzrośnie.
      Jeżeli tak się nie stanie to zmniejsz nadmuch jeszcze o 5%.

      Sadza w górnej części wymiennika może pojawiać się podczas pracy w podtrzymaniu.

      Sprawdź czy kanał napowietrzający kotłownię pracuje prawidłowo – czy jest wyczuwalny przepływ powietrza do wnętrza kotłowni.
      Prawidłowo napowietrzenie kotłowni wykonuje się w formie tzw. „zetki” (internet). Napowietrzenie wykonane w formie otworu przez ścianę zazwyczaj nie działa prawidłowo – czasem funkcjonuje jak kanał wentylacyjny wyciągowy i w kotłowni dalej brakuje powietrza do spalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64889
      hantek1
      Uczestnik

      to znaczy który czynnik mam zmniejszyć o 5 %? Obroty dmuchawy, czy obroty dmuchawy w podtrzymaniu?
      Jeśli zmniejszę obroty dmuchawy o 5%, to znaczy, że będę miała ustawione na 3%.
      Jeśli chodzi o obroty dmuchawy w podtrzymaniu , mam w tej chwili ustawione na 7%. Jeśli je zmniejszę, to będzie wartość 2%
      Kanał napowietrzający pracuje prawidłowo. W celu weryfikacji tego zjawiska mam przyklejone do kanału dwie tasiemki ( być może widać je na zdjęciu) , które się stale ruszają ( świadczy to o ruchu powietrza).

    • #64888
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W parametrach wyżej napisałaś że nadmuch jest ustawiony na 47%.
      Sprawdź w ustawieniach serwisowych parametr Typ dmuchawy. Powinien być ustawiony na WPA 07.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64887
      hantek1
      Uczestnik

      Zmieniłam ustawienia na sugerowane przez Państwo. Będę obserwowała kocioł i gdyby jeszcze coś nie dawało mi spokoju – to będę ten wątek kontynuować.
      Na chwilę obecną wydaje mi sie, że sadzy jest jakby troszkę mniej, a komin jest chlodniejszy niż był.
      Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.