HT DasPell LuxGL duże spalanie

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT DasPell LuxGL duże spalanie

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64134
      raos
      Uczestnik

      Od kilku dni mam zamontowany piec na pellet HT DasPell LuxGL ze sterowaniem HT Tronic Touch – i tu nie wiem czy nie strzeliłem sobie w kolano – po pierwszej dobie pracy piec spalił około 100 kg pelletu. Zaznaczam że aktualnie ofrzewam piecem 20kW powierzchnię około 120 m2. Przyjechał technik który zaczął weryfikować sterownik i stwierdził że w porównaniu do poprzednich sterowników nie ma w nim praktycznie parametrów do zmian typu np czasy podawania pelletu, różne histrezy. Po rozmowie z serwisem zmniejszył moc pieca na 16 kW oraz procentowo nadmuch. Aktualnie mam spalanie na dobę 40 kg co jak sprawdzam u innych jest znacznie za dużo tym bardziej przy takiej pogodzie na zewnątrz, montażysta twierdzi że piec powinien spalić około 20 kg na dobę.. Czy mogę jeszcze ,,coś” skorygować czy trzeba wymieniać sterownik na starszy?

    • #64152
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam, kociolek masz przewymiarowany ale idzie ten problem rozwiazac. Zrob przewazanie pelletu ,wprowadz dana wartosc w sterownik. Ustaw piec w trybie Fuzyy Logic, pozmniejszaj moc max i minimalna, umnie sprawdza sie na 60%max20%min algorytm sam sobie z tym da rade.Na ustawieniach standardowych mialem duzo weksze spalanie i straszne spieki itp.Zaznaczam ze te ustawinia odnosza sie tylko do mojego domku 120m2 .pozdrawiam

    • #64151
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. a powiedz mi coś więcej o tym fuzzy logic… bo u mnie spalanie też jest spore… dzisiaj wyszło mi 42 kg, to gdzie to jak będą mrozy?

    • #64150
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wrzuciłem odpowiedź w https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3195-daspell-wasze-spalanie-i-parametry?start=1410#10980

      Z przewymoarowanim faktycznie można walczyć zmniejszając moc maksymalna. Ważne by nie schodzić z mocą minimalna 30% poniżej mocy minimalnej że specyfikacji gdyż wtedy radykalnie leci sprawność.

      Jak napisałem w załączonym linku.
      Mierzenie spalania w pierwszych dniach zaraz po uruchomieniu jest bez sensu. Na pewno spali więcej niż po paru dniach kiedy pięć musi tylko utrzymywać temperaturę w domu.
      Do tego pierwszy sezon ogrzewania będzie kosztowny nie zależnie od tego czy pali się gazem, węglem czy pelletem.

      Użycie trybu FL jest napewno prostsze w sterowaniu niż tryb standard z tym, że spalanie może być większe. Podobnie jak jazda że skrzynia automatyczna.

      Nowe piece maja sterownik HT-TRONIC 900 gdzie poszczególne moce są automatycznie wyliczanie na podstawie kaloryczność paliwa, podawania na godzinę oraz mocy pieca.
      Wymaga dodatkowo ustawienia nawiewu.

      A i dodatkowo warto zamontować regulator ciągu kominowego RCK oraz jak nie masz zamontować ztkę do napowietrzenie kotłowni.

    • #64149
      raos
      Uczestnik

      Wiem że mam kocioł przewymiarowany ponieważ jeszcze jest piętro nie użytkowane. Mój dom użytjuję od 8 lat jest izolowany. W ustawieniach mojego sterownika mogę zmienić tylko moc maksymalną oraz nadmuch w procentach. Obecnie wg wskazówek powyżej ustawiłem na 12kW i nadmuch 33%

    • #64148
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wiem że mam kocioł przewymiarowany ponieważ jeszcze jest piętro nie użytkowane. Mój dom użytjuję od 8 lat jest izolowany. W ustawieniach mojego sterownika mogę zmienić tylko moc maksymalną oraz nadmuch w procentach. Obecnie wg wskazówek powyżej ustawiłem na 12kW i nadmuch 33%

      OK. Daj mu popracować na takiej mocy przez parę zasypów i dopiero wtedy policz spalanie.

      Niestety zmienność pogody będzie utrudniać pomiary.

      Masz regulator ciągu kominowego?
      Jaki masz komin?
      Jaką masz czerpanie powietrza do kotłowni?

    • #64147
      raos
      Uczestnik

      Wyjście czopucha jest fi 150 ja mam komin z wkładem ceramicznym 180×180 – nie mam zamontowanego regulatora ciągu kominowego, czerpnia przez rurę około fi 100
      Po zmianach mocy spala mi około 25 kg na dobę – jedni piszą że to ok jedni że powinno spalać max 15kg.

    • #64146
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Warto przeliczyć średnie spalanie godzinowe: 25 kg/24 h = 1,042 kg/h
      1,042 kg/h x 5kWh/kg = 5,2 kW – średnia moc kotła

      Warto rozważyć czy ogrzewanie budynku mocą 5,2 kW jest ok czy moc do ogrzania budynku powinna być mniejsza.

      Drugą kwestią jest temperatura komfortu: jest to 20 czy 23 stopnie C? Ten sam budynek ogrzewany do 20 stopni C i do 23 stopni C generuje różne zużycie pelletu (podniesienie temperatury o 1 stopień to wzrost zużycia paliwa o 10-20%).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64145
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Ja posiadam Piec też 20 kw lecz grzeję 200m wiec troszkę więcej niż ty… ale mi teraz wychodzi 30 kg na dobę… jak są mrozy to i 40kg i nic z tym już nie zrobię… taki jest rozbiór i tyle, temperaturę komfortową ustawioną mam na 22.2 więc piec grzeje do 22.6, i tak od 6 do 20. od 20 do 6 grzeję na 21.6. Choćbym nie wiem jak kombinował spalanie mam takie samo, musisz się przyzwyczaić porostu, że tak będzie spalał i już… Nie wiem jakie Ty masz temperatury ustawione…

    • #64144
      Robert Robert
      Uczestnik

      U mnie średnia moc kotła teraz to 6,25 kw więc trochę jest no… ale… tak jak serwis napisał, lubisz bardzo ciepło no to niestety nie ma co się nastawiać, że piec będzie spalał 10 kg na dobę… Oczywiście Ja… jakbym byl sam w domu to ja bym mial ustawioną temp w dzień na 21 stopni a na noc 19… bo mi by wystarczyło ( nie jestem ciepłolubny ).

    • #64143
      raos
      Uczestnik

      Ja mam ustawioną temperaturę na dzień 22 stopnie noc 20,4. Wg mnie główny problem polega na tym ze mój sterownik nie ma zmian nastaw czyli jedzie wszystko z automatu. A do tego zauważyłem że niby palnik ma wygarniak szlaki a ja muszę praktycznie co dwa dni czyścić koryto palnika bo wszystko stoi.

    • #64142
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hmm ale stoi i nie spadnie po jakimś czasie? U mnie jak poprzednio paliłem widocznie słabszym pelletem to robiły sie spieki takie twarde, i właśnie te spieki zostawały na rynience palnika i nie dały się zsunąć. Teraz palę troszkę lepszym i też zostaje jakiś syf ale nie robi się twardy i palec zgarniający sobie radzi i powoli ten syf wypycha z palnika… może masz źle ustawione nadmuchy? albo pellet kiepski i spieka się tak że zgarniacz nie podoła…

    • #64141
      raos
      Uczestnik

      No właśnie nie jest spieczony lekko się go usuwa z palnika.

    • #64140
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja mam ustawioną temperaturę na dzień 22 stopnie noc 20,4. Wg mnie główny problem polega na tym ze mój sterownik nie ma zmian nastaw czyli jedzie wszystko z automatu. A do tego zauważyłem że niby palnik ma wygarniak szlaki a ja muszę praktycznie co dwa dni czyścić koryto palnika bo wszystko stoi.

      Jakiego typu jest szlak?
      Twardy spiek czy raczej napompowany jak gąbka.?

      Z pierwszym wygarniacz powinien sobie poradzić.
      Z drugim może być ciężko. Jakbyś próbował przesunąć gabke igła. Zaglebi się zamiast przesunąć.

    • #64139
      raos
      Uczestnik

      Tak jak pisałem raczej lużna frakcja w moich ustawieniach tylko mogę zmienić czas prewencyjnego czyszczenia palnika – jest fabrycznie 6 godzin

    • #64138
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak jak pisałem raczej lużna frakcja w moich ustawieniach tylko mogę zmienić czas prewencyjnego czyszczenia palnika – jest fabrycznie 6 godzin

      To niestety zgarniacz sobie z tym nie poradzi.
      Wchodzi w to jak w masło i może nawet cofnąć ten pył w przeciwną stronę jak się coś przesypie na zgarniacz.

      Musisz spróbować podreguloeac nadmuch aby zwiewal to z palnika. Może się to nie udać.

      Będziesz musiał poszukać innego paliwa.

    • #64137
      raos
      Uczestnik

      Mam pytanie do serwisu HT – aktualnie mam ustawione 12kW i nadmuch maksymalny 33% przez ostanie 3 doby spalił mi 90 kg pelletu (przypominam że grzeje 130m2 temperatury – 22/20,5) mój montażysta twierdzi że to znacznie za dużo on jest w stanie przy innych modelach ustawić parametry że podobny dom ogrzewa niecałe 20kg pelletu na dobę. Co ja mam zmienić w ustawieniach (przypominam że w mojej 900 praktycznie nic się nie zmienia) czy jedyne wyjście to zmiana sterowania?

    • #64136
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nadmuch na mocy max ustaw na 25%. Jeżeli spalanie będzie ok. to zmniejsz jeszcze to 23-23%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.