Optymalne ustawienie kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Optymalne ustawienie kotła

Oglądasz 31 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63173
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Witam
      Chcial się dowiedzieć jakie są najlepsze ustawienia kotła one Basic 900zeby był najbardziej efektywny proszę o pomoc IMG_20191224_085019.jpg

    • #63205
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Pierwsze co musisz zrobić to przeważnie podawania aby obliczyć wydajność podajnika paliwa.
      Cały proces jest opisany w instrukcji na stronie 15
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE_K/ONE_%26_ONE_BASIC_DTR.pdf

      Potem wprowadza ta wartość do sterownika. Ustawiasz moc maksymalną pieca, kaloryczność paliwa oraz nadmuchy I jesteś w domu.

      Sterownik ht 900 oblicza sobie praktycznie wszystko na podstawie tych kilku parametrów.

      Nie podam ci które to są parametry bo mam inny sterownik a w instrukcji masz wszystkie parametry, które musisz ustawić.
      Dla wersji dotykowe
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Instrukcja%20Ht%20900%20Touch%2011.04.2019%20.pdf

      Dla wersji normalnej
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Instrukcja%20Ht%20tronic%20900%20Sensor.pdf

      Napisz jak będziesz miał jakiś problem z konfiguracją.
      A i jak masz siłownik zaworu mieszkającego to też musisz go skonfigurować.

      W sumie te operacje powinien zrobić instalator a ty powinieneś zmieniać tylko wydajność podajnika, kaloryczność i ewentualnie nadmuch w sytuacji jak zmienisz paliwo.

      Ruc okiem na poniższy wątek. Jest w temacie podobnego pieca tylko o mocy 15kw ale ustawienia są podobne.
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3868-ht-one-15kw-problem-z-wydajnoscia

      Swoją drogą jaki masz dom, że potrzebujesz pieca 20kw?

    • #63204
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Wiesz co zrobiłem już przeważnie tylko ustawione mam przy tym pellecie 18/.3kg swoją drogą kijowy pellet.dom mam dwu piętrowy to jest kocioł 15-20kw koło 350m do ogrzania plus woda dziękuję za podpowiedź

    • #63203
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wiesz co zrobiłem już przeważnie tylko ustawione mam przy tym pellecie 18/.3kg swoją drogą kijowy pellet.dom mam dwu piętrowy to jest kocioł 15-20kw koło 350m do ogrzania plus woda dziękuję za podpowiedź

      Miałem taki Pellet co sypal się 19kg/h
      Przy niskich mocach miałem puste podania.
      Poniżej 2 sekund pracy podajnika może się zdarzyć, że nie posypie się paliwo. Objawia się to skokami % plomienia.
      Jak masz dużo tego paliwa to będziesz się musiał ratować oszukiwanie sterownika poprzez wprowadzenie zanizonej kaloryczność paliwa. Ale to dopiero jak będziesz miał problemy.

    • #63202
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Już kończę ten pellet jest tragiczny strasznie mi dużo poszło go 3tony od sierpnia.Dlatego teraz mam już lepszy jtr go przewaze i ustawie mam nadzieję że się poprawi.Dzieki za instrukcje przyda się.

    • #63201
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Już kończę ten pellet jest tragiczny strasznie mi dużo poszło go 3tony od sierpnia.Dlatego teraz mam już lepszy jtr go przewaze i ustawie mam nadzieję że się poprawi.Dzieki za instrukcje przyda się.

      To ciekawy masz ten Pellet.
      To jest nowy dom?
      Swoją drogą piec 20kw potrzebuje do 4 kg/h paliwa. Więc na dzień morze zużyć 96 kg.
      To jest raczej wartość maksymalna jak będzie -20 I dom będzie potrzebował tych 20kw/h co raczej nie będzie się zdarzać. Chyba, że masz stary, nie ocieplony dom i komfort cieplny przy wysokiej temperaturze.

      W sumie spalanie w dużej mierze zależy od twojego domu i komfortu cieplnego jaki chcesz uzyskać a w mniejszym stopniu od ustawień pieca.
      Paliwo może masz I słabe ale na pewno ma w okolicy 3.5 – 4kw/kg.
      Dobre paliwo będzie miało 4.8 – 5.2 kw/kg.

      Czy jakoś sterujesz instalacją?
      Termostaty na kaloryferach. Termostat pokojowy. Sterowanie pogodowe?
      Jak to jest nowy dom to proces wygrzewanoa i odparowania wilgoci zajmuje trochę czasu i jest dość kosztowny dlatego pierwszy sezon jest niemiarodajny.

    • #63200
      Aga Kłako
      Uczestnik

      To jest w miarę nowy dom 12lat wybudowany dopiero w sierpniu zamontowaliśmy ten kocioł i się jeszcze uczę tak samo jak z pelletem kupiliśmy tańszy tak nam wcisnęli i jest wgl nie kaloryczny wcześniej mieliśmy zwykły piec na węgiel.Mam tylko na kaloryferach zalozone termostaty zamierzam się kupić termostat pokojowy żeby tego oelletu za dużo nie szło bo teraz bardzo dużo idzie ale jtr zasypie inny tylko nie wiem jaka mam ustawić kaloryczność od czego to zależy??dlatego zależało mi na optymalnych ustawieniach żeby było w domu ciepło bo lubimy ciepło ale żeby za dużo tego paliwa nie spalał .

    • #63199
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To jest w miarę nowy dom 12lat wybudowany dopiero w sierpniu zamontowaliśmy ten kocioł i się jeszcze uczę tak samo jak z pelletem kupiliśmy tańszy tak nam wcisnęli i jest wgl nie kaloryczny wcześniej mieliśmy zwykły piec na węgiel.Mam tylko na kaloryferach zalozone termostaty zamierzam się kupić termostat pokojowy żeby tego oelletu za dużo nie szło bo teraz bardzo dużo idzie ale jtr zasypie inny tylko nie wiem jaka mam ustawić kaloryczność od czego to zależy??dlatego zależało mi na optymalnych ustawieniach żeby było w domu ciepło bo lubimy ciepło ale żeby za dużo tego paliwa nie spalał .

      Kaloryczność możesz ustawić taka jak jest napisana na worku.

      Niestety trochę cię zmartwień.
      Pellet ma o co najmniej 1/3 mniejsza kaloryczność niż wegiel a cenę zbliżona do niego więc o co najmniej 1/3 więcej paliwa spalisz. Oczywiście dużo zależy od sposobu palenia sprawności pieca itd więc w najlepszym wypadku ilość ci się zrowna.

      Wiec jak węgla spalales 4t to pelletu może pójść 4 – 5t lub więcej w zależności od jego jakości.

      350 m2 plus ciepłolubność wymaga masy energii.

      Przeglądnij kaloryfery. Może któryś ma odkrecony termostat na maxa.

      Jeszcze jedno przyszło mi na myśl.
      Czy podczas wymiany pieca zmodernizowany układ co czy tylko zastąpiono piec? Chodzi o wykluczenie pracy grawitacyjnej układu? Znacznie utrudnia sterowanie temperatura w układzie CO.

      Jaka temperaturę puszczasz na kaloryfery I czy masz sterowanie pogodowe?

    • #63198
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Węgla mniej więcej 2tony ma zimę ale nie grzaliśmy wody tylko na kaloryfery więc jak bd pellet lepszy myślę że pójdzie mi porównywalnie.Nie mam sterowania pogodowego

    • #63197
      Patrol
      Uczestnik

      chodziło o to czy puszczasz na kaloryfery taką temp. jak na kotle, bo wtedy z jej zadaną wartością jesteś mocno ograniczony

    • #63196
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Węgla mniej więcej 2tony ma zimę ale nie grzaliśmy wody tylko na kaloryfery więc jak bd pellet lepszy myślę że pójdzie mi porównywalnie.Nie mam sterowania pogodowego

      Serio tylko 2t węgla na Ogrzanie 350m2?
      I jeszcze piszesz ze lubicie ciepło.
      To jak ty grzałeś? Masz kominek I w nim palisz?

      Mi przy 140m2 spalanie wychodzi w okolicy 3t – 3.5t pelletu z graniem wody.
      Ogrzewanie cwu na rok to u mnie 0.5t.

      Wiec u ciebie o stawił bym spokojnie 5t pelletu. Ten pięć działa podobnie do pieca gazowego i podobnie wychodzą koszty.

    • #63195
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Kaloryfery mam przeważnie ustawione na 4 teraz cały czas mi chodzi i wgl nie przechodzi na czas postoju temperatura żądają 70stopni i nie może wgl do niej dobic czy to dlatego ostatnio przez noc był wylaczony??intera probuje dogrzać dom ?

    • #63194
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Kaloryfery mam przeważnie ustawione na 4 teraz cały czas mi chodzi i wgl nie przechodzi na czas postoju temperatura żądają 70stopni i nie może wgl do niej dobic czy to dlatego ostatnio przez noc był wylaczony??intera probuje dogrzać dom ?

      Cześć,
      Raczej tak.
      Pewnie w instalacji masz dużo wody i do tego masz trochę wychłodzodzony dom.
      Jeżeli palisz tylko w dzien to nic dziwnego, że piec ci cały czas pracuje.

      Te piece powinny działać bez przerwy podtrzymując temperaturę w domu. Nie powinno się ich używać jak piecy zasypowych.

      Termostaty ustawione na 4 to praktycznie ciągle otwarte zawory.

      Nic nie napisałeś o swojej kotłowni.
      Pisałeś, że spalałeś 2t węgla na sezon. Paliles od góry i tylko rano i wieczorem?
      Czy zmodernizowane kotłownie czy tylko wymieniłem piec?
      Jaka temperaturę puszczasz na grzejniki?

    • #63193
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak napisali koledzy, najważniejsze to przeważenie paliwa i ustawienie kaloryczności.
      Kocioł nie wyłącza się, bo pracuje w zakresie modulacji. Jego minimalna moc to około 5 – 7 kW i jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest nieznacznie większe, to kocioł będzie wyłączał się tylko dla potrzeb czyszczenia palnika, poza tym będzie pracował cały czas równoważąc zapotrzebowanie cieplne budynku.
      Zrób zdjęcie wnętrza komory paleniskowej a zobaczymy, jaką możesz mieć jakość spalania.

    • #63192
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Piec był wylaczony tylko na 1 noc ponieważ musiałem wlot do komina wyczyścić strasznie się z niego dymiło ponieważ pellet zły mokry był teraz jest już ok.Oprocz tego piec ciągle włączony rano i wieczorem teraz dopiero po 1 dniu robi się cieplej.Jak bd czyścił piec to zrobieie zdjęcie paleniska

    • #63191
      Aga Kłako
      Uczestnik

      3 tony spaliłem w ciągu 4miesiecy przeważnie na ogrzanie góry mieszkania i wody czyli jeszcze z 2-3tonybmusimy kupić nie znam się na tym 1roku dopiero mamy ten piec dokładnie od sierpnia myśleliśmy że bd taniej .

    • #63190
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Problem z rozpalaniem i nie wiem jaka mam ustawić kaloryczność paliwa pomocy

    • #63189
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Problem z rozpalaniem i nie wiem jaka mam ustawić kaloryczność paliwa pomocy

      Kaloryczność możesz ustawić na wartość odczytania z worka z pelletem.
      Jak nie ma napisane wpisz 4.8kw.

      Jak występuje problem z rozpalaniem to na palniku masz paliwo?
      Przy rozpalania pokazuje %plomienia?

      Bez szczegółów ciężko powiedzieć co jest.
      Może być kwestia % plomienia. Piec nie wykrywa, że się rozpalić I idzie w ponowne rozpalenia.

      Zwiększ trochę nadmuch przy rozpalania I ewentualnie dawkę paliwa.
      Profilaktycznie wyczyść palnik i sprawdź czy przy czystym też masz problem.

    • #63188
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Pellet zmieniłem zwazylem ale ma problem z rozpaleniem znaczy się rozpala ale nie osiąga danej temperatury paliwo wszystko mi 1.8kg pomnozylem przez 6 wyszło koło 11kg/h kaloryczność nie miałem na worku dałem tak jak proponowałem 4.8 on od razu przechodzi z trybu praca do czyszczenia i teraz nie wiem co takiego ustawić żeby przeszedł w trym praca i już normalnie działał jak wcześniej .

    • #63187
      Patrol
      Uczestnik

      od kiedy tak sie dzieje, ze po rozpaleniu przechodzi po chwili do czyszczenia? zmieniales cos w konfiguracji? z tego co opisujesz jedna z przyczyn moze byc uaktywniony tryb termostat

    • #63186
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Dzieje się tak od kiedy zmieniłem oraz przewazylem pellet.Zmienialem tylko nadmuchy wiatraka oraz kaloryczność.Pozatym nic nie zmieniałem on się rozpala później przechodzi w tryb praca następnie trochę popracuje osiąga temperaturę 45stopni(przy tej temperaturze załącza się pompa na kaloryfery) a później znowu się rozpala a na koniec przechodzi w tryb czyszczenie a kaloryfery zimne bo nie osiąga zadanej temperatury kotła

    • #63185
      Markus
      Uczestnik

      Jaką wydajność miałeś poprzednio a ile teraz wpisałem?

    • #63184
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Wcześniej miałem 18.3kg/ przy zważeniu miałem ponad 3kg w ciągu 10minut pomnozylem przez 6 i tyle wyszło natomiast teraz przy innym pellecie wyszło mi 1.80kg pomnożone przez 6 ustawiłem na 10.8kg/h a wydajność dałem ma 4.8 i nic to nie dało a na worku nie jest napisane jakiej kaloryczności jest ten pellet

    • #63183
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jaką wydajność miałeś poprzednio a ile teraz wpisałem?

      W tym wątku https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3882-problem-z-dobiciem-do-temperatury pisał, że miał ponad 18kg/h a teraz wyszło mu 11kg/h choć z tego co pisał powinien ustawić 10.8 kg/h.

      Z tego co rozumiem sam problem z rozpalaniem udało się rozwiązać poprzez zwiększenie dawki do 110% i nadmuchu o 2%.

      Problem z wygaszaniem przy 45 stopniach jest dziwny. To wygląda jakby mu wskazanie % plomienia spadalo ponizej próg detekcji I piec zaczyna kolejny cykl rozpalania, choć pisze, że nastwpuje normalne zatrzymanie z wygaszaniem.

      Klapuś – ty nie masz jakiegoś dziwnego termostatu pokojowego?

      Sama zmiana paliwa nie powinna mieć takich skutków. Poza tym ht 900 ma tak mało ustawień, że wystarczy wprowadzić moc maksymalna, kaloryczność paliwa I wydajność podajnika oraz skorygować nadmuchy a resztę sobie sam oblicza.

      Coś powoduje, że piec dostaje sygnał do wygaszenie albo następują warunki, po których stwierdza, że należy się wygasic.

      Jakbyś mógł podać nam pełna konfigurację, która doprowadzać takiej sytuacji. Może coś zauważymy.

    • #63182
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Mamy normalne termostaty przy kaloryferach więcej zadnych.Wlasnie to jest dziwne że ustawiłem tylko kaloryczność i zwazylem pellet i tak dziwnie chodzi.Kalorycznosc ustawiona na 4.8 a podjanik pelletu po zważeniu na 10.8kg/h reszty i dawka do rozpalenia dałem na 140jak było na mniej nie rozpala błąd rozpalania był jtr przyjedzie serwisant bo mamy zimno w domu.A już nie mamy pojęcia co się mogło stać po zmianie tego pelletu

    • #63181
      Patrol
      Uczestnik

      jesli nie ma termostatu pokojowego to moze problem jest z czujnikiem temp. kotla lub samym sterownikiem, bo tryb lato mozna tu wykluczyc

    • #63180
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Ale wszystko normalnie chodziło do póki nie zmieniłem pelletu po zmianie tego pelletu tak się stało po przewożeniu i zmianach parametrów.Wlaczone jest na tryb zima oraz ogrzewanie kaloryferów nie wiem co tam może być przyczyną

    • #63179
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ale wszystko normalnie chodziło do póki nie zmieniłem pelletu po zmianie tego pelletu tak się stało po przewożeniu i zmianach parametrów.Wlaczone jest na tryb zima oraz ogrzewanie kaloryferów nie wiem co tam może być przyczyną

      A elastyczny łącznik poprawnie przykręciłeś? Jest naciagniety I nie zatrzymuje się w nim paliwo? Nie występuje się gdzieś bokiem?
      Wiem, głupie pytanie jak można źle przykręcić kawałek rury ale lepiej sprawdzić bo to jest jedyna inna rzecz, która ruszałeś przy zmianie paliwa.

      Wątpię aby problemem był czujnik temperatury kotła. Wszakże sterownik pokazuje temperaturę 45 stopni I piec nie powinien się przy niej wyłączyć.

      Prędzej czujnik płomienia, ale to by był dziwny zbieg okoliczności.

    • #63178
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Wydaje mi się że wszystko db nie ma w tym żadnej filozofii a po 2 podaje db bo widziałem i czułem jak tym wężem paliwo się dostaje do rozpaleniska a później się rozpala normalnie wzrasta temperatura ale mówię dochodzi do tej granicy co jest ustawione na ruszenie pomp i później znowu się rozpala następnie czyści i tak w kółko jtr zobaczę jeszcze bd myślał co może być przyczyną

    • #63177
      Patrol
      Uczestnik

      odlaczales juz zasilanie od sterownika i robiles reset do fabrycznych? wyglada to na blad zwiazany z automatyka/czujnikami

    • #63176
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Tak robiłem i jedyne co zmieniłem to kaloryczność pelletu i nic to nie dało

    • #63175
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Pomijając wezwanie serwisu, została jeszcze jedna rzecz do zrobienia, niestety wymaga ona troche cierpliwości, a tej pewnie zaczyna brakować.
      Musiałby kolega posiedzieć jeden cykl w kotłowni i spisywac co kilka minut niektóre parametry zwłaszcza przed tym momentem kiedy następuje ponowne rozpalanie (przydałby się tutaj Econet). Temp. Kotła, Moc, ilość podawanego paliwa, jasność plomienia.
      Może uda się znaleźć jakąś prawidlowosc.
      Pozdrawiam
      Markus

Oglądasz 31 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.