dobor kotla

Strona główna Forum Pomoc techniczna dobor kotla

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62836
      Piotr Makurat
      Uczestnik

      Witam, chcialbym dobrac odpowiednia moc kotla do domu o pow. podlog ok. 340 m2 z tego 180 m2 uzytkowej a ok 140 piwnica plus garaz (grzane na pol gwizdka lub okazjonalnie (pom. w piwnicy 77 m2). Dom nowo wybudowany 20 cm styropianu, 30 cm welny na poddaszu, okna dwukomorowe, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla, 4 osoby bojler ok 200 l. 

    • #62842
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Polecam zacząć od policzenia ile energii będzie potrzebował twój dom.
      Możesz to zrobić na stronie https://cieplowlasciwie.pl/
      Jak już będziesz znał zapotrzebowanie domu to możesz zgłosić się do jakiejś polecanej firmy aby wykonali instalację.

      Druga sprawa to dostępność mediów.
      Jeżeli masz gaz na działce lub nie daleko to polecam iść w stronę gazu lub pompy ciepła.

      Pellet wybierz jak nie będziesz mógł skorzystać z gazu lub pompa ciepła nie może u ciebie zostać zastosowana.

      Oczywiście to jest tylko moja opinia.

    • #62841
      Piotr Makurat
      Uczestnik

      Witam, dzieki za odpowiedz. Na cieplo wlasciwe jakbym nie liczyl i nie zanirzal wartosci energetycznych domu to i tak wychodzi 12 – 14 kw na 270m2  i tak samo na 445m2. Czyli chyba nie zabardzo mozna opierac sie na ich kalkulacjach. Instalatorzy i sprzedawcy jak narazie oscyluja w mocach 22 – 25 KW zalezy od producenta. 

    • #62840
      SERWIS
      Uczestnik

      Z doświadczenia mogę doradzić Ci kocioł o mocy 20 kW.
      Większego nie potrzebujesz, a taka wielkość spokojnie będzie w stanie dogrzać Ci dom po jakimś wychłodzeniu, braku napięcia czy paliwa, a ponadto szybko nagrzeje Ci wodę użytkową.

      Pozdrawiam

    • #62839
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, dzieki za odpowiedz. Na cieplo wlasciwe jakbym nie liczyl i nie zanirzal wartosci energetycznych domu to i tak wychodzi 12 – 14 kw na 270m2  i tak samo na 445m2. Czyli chyba nie zabardzo mozna opierac sie na ich kalkulacjach. Instalatorzy i sprzedawcy jak narazie oscyluja w mocach 22 – 25 KW zalezy od producenta. 

      Nie wiem czy nadal jest ten problem ale jak ja się rozglądałem za piecem to wszyscy wciskali 25kW do domu 140m2.
      Wziąłem 15kW a i 9kW by wystarczyło.

      Więc jak instalator czy sprzedawca poleca ci 20+ kW nie pytając o parametry domu to spokojnie możesz takie oferty odrzucić.

      Strona ciepło właściwe robi dość dobrą estymatę zapotrzebowania na energię pod warunkiem, że poprawnie wprowadzisz dane i w poprawny sposób. 
      Tam ważne jest jak wprowadzisz ściany.
      Grubość – podaj całkowitą grubość wraz z ociepleniem i tynkiem wewnątrz.
      Potem wybierasz podstawowy materiał, tylko na przykład cegłę i zaznaczasz „Dom jest docieplony” a następnie wybierasz typ ocieplenia i grubość.
      Reszta chyba idzie normalnie.

      Piec o mocy 20kW powinien mieć nawet zapas.

      Piec gazowy jest o tyle lepszy, że lepiej moduluje mocą i jak wstawisz 25kW to nie stracisz na sprawności i nie będzie większego spalania.
      Piec na pellet dobierasz jak najbliżej zapotrzebowania choć i tu jest trochę manewru.

      A, i ważne abyś miał poprawne napowietrzenie kotłowni na przykład x-tką o fi 160
      Do tego regulator ciągu kominowego wsadzony w wytrzyszczkę oraz komin podpięty do kanalizacji. Nowe piece są 5 klasy i na pewno coś kondensatu pojawi się w kominie, który swoją drogą także musi być odpowiedni.

    • #62838
      Patrol
      Uczestnik

      przy użytkowej pow. 180m2 nawet kocioł 15kW da sobie radę, tym bardziej jak dom dobrze ocieplony z rekuperacją, a reszta powierzchni na 'pół gwizdka’ lub wcale. Jak już coś kupisz to podziel się wynikami.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.