Ustawienia kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ustawienia kotła

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #49986
   Ania
   Uczestnik

   Witam. Od niedawna mamy uruchomiony piec ale przez raczej mało wykwalifikowanych hydraulików. Prosiłabym o wskazanie poprawnych nastaw pieca. Mamy piec HT Das pell GL 15kW. Sterownik ht tronic 900. Termostat pokojowy (nie wiem co to za model). 
   Chciałbym na wstępie również dopytać o przeważenie pelletu. Czy w tym celu uruchamiamy „tryb testowy wyjść „? O odpięciu łącznika i mnożeniu wyniku wiem tylko nie wiem jak to odpalić.
   Dom ma 120 metrów użytkowych podłogówke na dole i grzejniki na górze. 
   Dodam że nie mam pojęcia gdzie odszukać histerezy h1 h2 jak i kilku innych parametrów z „sugerowanych nastaw wstępnych do kotłów pelletowych”… Nie moglam tego znaleźć w ustawieniach serwisowych. Piec mamy od niecałych dwóch miesięcy, użytkowany głównie w trybie letnim i ma juz ponad 290 rozpaleń. Czy to normalne?
   Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

  • #49990
   SERWIS
   Uczestnik

   Przeważenie robi się w trybie testu wyjść. Jeśli w tym trybie włączysz główny podajnik, to będzie on pracował równe 10 minut.
   Co do innych ustawień, to poza temperaturą kotła, cwu i ewentualnie temperaturą mieszacza, o ile masz podłączony, no i w zależności od trybu jego pracy, to nie ustawiasz nic. Pozostawiasz ustawienia fabryczne, a sterownik robi wszystko sam.
   Co do termostatu, to należy zweryfikować czy jest podpięty w odpowiednie miejsce i to tyle.

  • #49993
   Ania
   Uczestnik

   Ok. Dziękuję udało sie przeważyć. 
   Mam jeszcze problem z termostatem. W załączniku zdjęcie. Gdy na piecu ustawiam termostat pokojowy załączony to nie grzeje nam podłogówka mimo że temperatura w pomieszczeniu nie została osiągnięta. Gdy odłączam na sterowniku termostat to od razu włącza sie pompka i woda idzie na podłogi… O co chodzi? Termostat przez wifi jest połączony z piecem. Świeci sie niebieska kontrolka więc urządzenia wydają sie sparowane. Bynajmniej tak było napisane w instrukcji.

  • #49995
   SERWIS
   Uczestnik

   Poproszę o kontakt z naszym działem serwisu pod numerami
   664 784 500
   664 784 600
   664 784 700
   Być może pomylone są styki w termostacie na połączeniu z kotłem. Spróbuje Pani obniżyć temperaturę na termostacie, aby zasymulować osiągnięcie temperatury i sprawdzić, czy w tym momencie pompa nie rusza. Może być podłączenie do funkcji chłodzenia a nie grzania.

  • #49999
   Ania
   Uczestnik

   Po dzisiejszych kombinacjach sytuacja się wydaje dla mnie jeszcze bardziej dziwna. Otóż, na załączonym termostacie w sterowniku gdy temperatura jest za niska piec startuje i pompa zaworu – grzeją same grzejniki, gdy zmniejszam temperaturę zadaną pompa się wyłącza.
   Gdy na sterowniku wyłączam termostat pokojowy od razu włącza się pompa CO i woda idzie na podłogówkę, ale najdziwniejsze jest to że nadal termostat działa, bo gdy temperatura jest niższa to pompa zaworu się uruchamia, a gdy wyższa – to się wyłącza (próbowałam kilkukrotnie).  Tym sposobem nie mam władzy nad podłogówką…
   I jeszcze jedno, piec się wygasił mimo, że temperatura w pomieszczeniu nie została osiągnięta, i od razu po chwili zaczął od nowa rozpalać. nie wiem jaka temperatura kotła była w momencie wygaszania, ale w momencie rozpalania była 50 stopni ( a zadana to 70). Czy to tak ma być?

  • #50003
   SERWIS
   Uczestnik

   Co do drugiej części wiadomości, to wydaje się, że kocioł zachował się prawidłowo. Nie jest jednoznaczne osiągnięcie temperatury kotła wraz z temperaturą pomieszczenia. Kocioł mógł mieć już na tyle wysoką temperaturę, że przeszedł w wygaszanie, a następnie rozpalanie po spadku temperatury na kotle.
   Co do pierwszej części to jest to nie do końca jasne. Rozumiem że masz dwa obiegi grzewcze, grzejniki, z tego co czytam to na zaworze mieszającym sterowanym z kotła i pod ten obieg jest podłączony termostat. Wydawać by się mogło, że tu jest wszystko w porządku.
   Podłogówkę masz podłączoną pod jaki obieg? jak masz regulowaną temperaturę wody w podłogówce? Najprawdopodobniej masz ją podpiętą pod wyjście bezpośrednie, tzw. obwód CO. Masz jeden termostat a aktywowany masz na obu obiegach. Musisz dezaktywować termostat na obiegu bezpośrednim i w tym momencie nie będzie Ci on rozłączał pompy na podłogę.

  • #50005
   Ania
   Uczestnik

   Problem w tym, że ani ja ani mąż się nie znamy na tej instalacji i obiegach. Nikt nam nie wytłumaczył nic po za tym jak włączyć i wyłączyć piec. Nie mamy pojęcia jak regulować temp. wody w podłogówce. W sterowniku są dwa ustawienia do termostatu : termostat CO i termostat mieszacza. Gdy załączam termostat pokojowy mieszacza to zgodnie z temperaturą pomieszczenia pompa się włącza albo wyłącza. I to działa na grzejniki, nie ma wpływu na podłogówkę… Natomiast , gdy mam załączony termostat pokojowy CO to pompa nie działa, bez względu na temp., dopiero jak wyłączę to pompa się włącza i podłogówka działa, ale widzę że termostat z nią nie współpracuje w żadnej kombinacji. Czy to oznacza, że nie mamy możliwości sterowania podłogówką z użyciem termostatu, czy może coś jest źle ustawione albo podłączone?

  • #50010
   Ania
   Uczestnik

   Dorzucam jeszcze zdjęcia… Może coś pomogą. Ta górna pompa to pompa mieszacza a dolna to pompa CO. Bynajmniej tak mi sie wydaje…

  • #50012
   SERWIS
   Uczestnik

   Tak jak napisałem, na podłogówkę musi być drugi termostat podłączony pod wyjście „termostat pokojowy co”
   Dopóki go nie masz nie możesz włączać jego trybu w sterowniku. To jest chyba jasne.
   Nie wiem jak sterujesz temperaturą wody w podłogówce, ale musi gdzieś być jakiś zawór, może gdzieś w jakiejś skrzynce z rozdzielaczem.
   Musisz poprosić instalatora o schemat Twojej instalacji

  • #50036
   Ania
   Uczestnik

   dziękuję, rozjaśniło mi sie trochę w głowie. temat uważam za zamknięty. hydraulicy będą robić poprawki. pozdrawiam.

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.