Problem z temperaturą RED DasPell Box GL 20kW

Strona główna Forum Pomoc techniczna Problem z temperaturą RED DasPell Box GL 20kW

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62677
      Kruku1986
      Uczestnik

      Witam,
      Mam problem z kotłem DasPell Box GL 20kW, sterownik HT tronic 900 Sensor: temperatura pomimo zadanych 70*C oraz histerezy 10*C potrafi spaść nawet do 43*C, później się odbudowuje, ale dojście do 70*C zajmuje prawie godzinę.
      Ponadto kocioł sporo przebija temp. zadaną – nawet o 10-11*C. Moje parametry:
      Temp zadana 70*C
      Histereza 10*C
      Wydajność podajnika 9,6kg/h (przeważony)
      Kaloryczność 4,9kWh/kg
      Nadmuch max 30%
      Moc max 14kW
      Dom z lat 70′, częściowo ocieplony, pow. ok. 170m2.
      Załączam również zdjęcia kotła po wygaszeniu i płomienia przy pracy max
      Proszę o pomoc,z góry dziekuję

    • #62682
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Na zdjęciach jest tak jakby biało w komorze spalania. 
      Prawdopodobnie masz zbyt wysoki nadmuch. 

      Samo schodzenie w okolice 40 stopni i przebijanie zadanej może wynikać ze specyfiki twojej instalacji. 
      Pewnie masz same grzejniki. Masz termostaty na nich? 
      Jak sterujesz temperatura w układzie? Masz siłownik mieszacza? 

      Chodzi o to, że jak masz termostaty na grzejnikach to czasami zamknie się większość i nagle zaczyna rosnąć powrót z układu co i wtedy piec łapie oddech i ma za dużo mocy I szybko kończy pracę a paliwa zostało na tyle, że w wygaszaniu podbije temperaturę pieca o parę stopni. W sytuacji jak się termostaty otworzą to zacznie spływać dużo chłodnej wody i temperatura spada w okolice 40 stopni. 

      Jeżeli twój sterownik pozwala to zmień histerezy poszczególnych progów mocy oraz zwiększ histerezę pieca do 15 stopni. 
      To powinno pozwolić piecu wcześniej zejść z mocy maksymalnej i złagodzić hamowanie. 

    • #62681
      Kruku1986
      Uczestnik

      Cześć, dzięki za rzeczową odpowiedź.
      Dokładnie, mam tylko instalację grzejnikową i głowice termostatyczne na grzejnikach.
      Mam też zawór trójdrożny z siłownikiem i pompę za zaworem, oraz regulator pokojowy zaworu.
      Temperatura zaworu ustawiona na 50*, po ogrzaniu pomieszczeń do temp. zadanej sterownik kotła obniża temperaturę zaworu o 10*, pompa pracuje cały czas.
      Zwiększę histerezę do 15*, może spróbować też podnieść temperaturę załączania pomp (w tej chwili jest to 50*C)?
      W moim sterowniku nie mam możliwości zmiany histerezy poszczególnych progów mocy, mogę jedynie wpisać wartość wydajności podajnika paliwa (po przeważeniu pelletu) i kaloryczności pelletu. W ustawieniach serwisowych jest też parametr, który nazywa się „Modulacja mocy” i jest on ustawiony na 10*C.
      Nie wiem do końca co reguluje ten parametr, próbować go zmieniać?
      Mam też problem z dobraniem odpowiedniego poziomu nadmuchu i tu też prosiłbym o poradę.
      Dzięki za pomoc!

    • #62680
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, dzięki za rzeczową odpowiedź.
      Dokładnie, mam tylko instalację grzejnikową i głowice termostatyczne na grzejnikach.
      Mam też zawór trójdrożny z siłownikiem i pompę za zaworem, oraz regulator pokojowy zaworu.
      Temperatura zaworu ustawiona na 50*, po ogrzaniu pomieszczeń do temp. zadanej sterownik kotła obniża temperaturę zaworu o 10*, pompa pracuje cały czas.
      Zwiększę histerezę do 15*, może spróbować też podnieść temperaturę załączania pomp (w tej chwili jest to 50*C)?
      W moim sterowniku nie mam możliwości zmiany histerezy poszczególnych progów mocy, mogę jedynie wpisać wartość wydajności podajnika paliwa (po przeważeniu pelletu) i kaloryczności pelletu. W ustawieniach serwisowych jest też parametr, który nazywa się „Modulacja mocy” i jest on ustawiony na 10*C.
      Nie wiem do końca co reguluje ten parametr, próbować go zmieniać?
      Mam też problem z dobraniem odpowiedniego poziomu nadmuchu i tu też prosiłbym o poradę.
      Dzięki za pomoc!

      Parametr modulacja mocy – prawdopodobnie od niego zależy kiedy piec zacznie zmniejszać moc z jaką pracuje. Tu będzie 10 stopni przed zadana. Możliwe, że w instrukcji jest jakaś informacja na ten temat. 

      Nadmuch ustawiasz na oko sprawdzając kolor płomienia. Patrzysz na centrum płomienia i jak jest białe to zmniejszasz nadmuch a jak czerwone to zwiększasz. 
      Obserwacje robisz na szybko aby powietrze z otwartych drzwiczek nie wpłynęło na płomień. 
      Nadmuch na raz korygujesz o max parę procent. Po takiej zmianie daj piecu popracować z 15 minut aby ustabilizował pracę i sprawdzasz ponownie. 

      Pozdrawiam

    • #62679
      Kruku1986
      Uczestnik

      Ok, zmienię moc nadmuchu i poobserwuję.
      Jeszcze raz dzięki za pomoc

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.