HIT PLUS 25 NIE OSIĄGA TEMP.ZADANEJ

Strona główna Forum Kotły zasypowe HIT PLUS 25 NIE OSIĄGA TEMP.ZADANEJ

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60153
   dariusz stawarz
   Uczestnik

   Po 15 latach użytkowani kotła o mocy 20kw przyszedł jego kres i to akurat w największe mrozy.Stałem się więc posiadaczem kotła Q HIT PLUS 25KW.Zacząłem rozpalanie wg instrukcji bo z kotłem ze sterowaniem mam pierwszy raz do czynienia i tu może jest problem .Palę drewnem i kocioł nie chce się rozpędzić do zadanej temp. przy pomocy dmuchawy pomimo obrotów max 12,rusza natomiast po otworzeniu drzwiczek popielnika.Na dmuchawie przy nastawie 65 stopni dochodzi do 60 i ani rusz dalej.Podobnie zachowuje się przy paleniu mieszaniną węgla drzewnego, miału i drewna pomimo górnego rozpalenia.aby osiągnąć temperaturę zbliżoną do zadanej dmuchawa musi chodzić non stop, to chyba dla niej nie zdrowe .W takim wypadku o przedmuchach trzeba zapomnieć . Paląc przez ostatnie trzy dni różnymi opałami i w rożny sposób rozpalając najbardziej pozytywną jest palenie drewnem przy dolnym rozpaleniu ale rozpędzając kocioł do 80 stopni otwierając drzwiczki popielnika a potem ustawiając nastawy na 65 st. obr min 2 obr max 5 przedmuch 8/ 8min .Pytanie jak spalić pozostały opał i nie zamordować dmuchawy ??

  • #60155
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Nie martw się o wentylator.
   Wręcz kocioł działa Tobie prawidłowo.
   Dobrze wyregulowany kocioł nigdy nie osiąga temperatury zadanej.
   Dochodząc do temperatury zadanej zmniejsza prędkość obrotową dmuchawy i w pewnym momencie są one na tyle małe i płomień też na tyle mały że produkuje tyle ciepła jaki jest rozbiór i optymalizuje spalanie.
   Jeśli chcesz mieć na kotle 65 stopni to ustaw mu 70.
   Największe oszczędności uzyskujesz, gdy spalanie jest ciągłe i minimalne, podobnie jak podczas jazdy samochodem na zielonej fali a nie startowanie i hamowanie.

   Pozdrawiam

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.